W dniach 4-5 października 2023r., uczniowie szkoły ponadpodstawowej (SPP, BS) w Specjalnym Ośrodku Szkolno — Wychowawczym w Sieradzu pod opieką wychowawców p. I. Komorowskiej, p. U. Dalmaty i p. A. Szczepańskiej, uczestniczyli w wycieczce do Żelazowej Woli i Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom piękna ziemi ojczystej, poszerzenie wiadomości dotyczących Warszawy i Żelazowej Woli, poznanie najważniejszych zabytków i obiektów miasta, bliższe poznanie postaci i dzieł największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, doskonalenie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i obiektach oraz międzyklasowa integracja uczniów.

Pierwszym elementem naszej wycieczki był dworek w Żelazowej Woli – uczniowie zwiedzili dom urodzenia Fryderyka Chopina, uczestniczyli w warsztatach plastycznych i lekcji muzealnej z przewodnikiem oraz miały możliwość spacerować alejkami wyjątkowego ogrodu przy dworku Chopina.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Warszawy. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od „Wizyty u króla” na Zamku Królewskiego w Warszawie. Mogliśmy tutaj podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu Apartamenty Królewskie. To była fantastyczna lekcja muzealna z przewodnikiem. Na zakończenie naszej wizyty udaliśmy się na Dziedziniec Wielki.

W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy.

Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz, który wygrywaną muzyką przeniósł nas do Warszawy tamtych lat. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę św. Jana oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które gromadzi i eksponuje dzieła sztuki religijnej i świeckiej, mogliśmy podziwiać grafiki, rzeźby, malarstwo i piękne elementy wystroju kościołów. Wśród obiektów znaleźliśmy pamiątki związane z Prymasem Stefanem Wyszyńskim oraz Janem Pawłem II. Wizyta w tym obiekcie zrobiła na nas duże wrażenie.

Pierwszy dzień naszej wycieczki do stolicy zakończył się smaczną obiadokolacją.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy w kierunku Stadionu PGE Narodowego. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Cała grupa, podekscytowana była udziałem w zajęciach pod hasłem „Piłkarskie emocje”. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Naprawdę, robi wrażenie!

Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także podziwiać znajdujący się tam Pomnik księcia Jana Poniatowskiego. Z kolei w Bazylice Świętego Krzyża mieliśmy możliwość obejrzeć urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta wmurowane w filary tejże świątyni.

Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem oglądaliśmy honorową zmianę warty żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Muzeum Łazienek Królewskich, czyli letniej Rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Barokowy obiekt wraz z przyległym doń parkiem powstał w XVIII wieku. Spacerując alejkami podziwialiśmy wiele wolnostojących rzeźb, a także Amfiteatr oraz niesamowity Pałac na Wyspie. W Starej Oranżerii, służącej niegdyś królowi do uprawy i hodowli egzotycznych roślin, oglądaliśmy pokaźne zbiory mieszczące się w Królewskiej Galerii Rzeźby. W takcie wycieczki zauroczył nas Biały Domek, który król wybudował specjalnie dla swojej rodziny. Na koniec naszego pobytu w Łazienkach odpoczywaliśmy w Parku nieopodal urokliwej fontanny, przy której znajduje się Pomnik Fryderyka Chopina. To właśnie tam odbywają się letnie koncerty plenerowe.

Po zakończeniu zwiedzania zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Późnym wieczorem, 5 października, wróciliśmy do Sieradza.

Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki.

Były to dwa dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami.

Jedno jest pewne – tą wycieczkę zapamiętamy na długo.

Skip to content