#fundacjapko

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sieradzu został wskazany jako beneficjent środków na wsparcie dzieci i młodzieży w obszarze psychologii i psychiatrii, w ramach 6. PKO Biegu Charytatywnego w Łomży. Dla naszej placówki Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę w wysokości 69922,- zł, na realizację takich celów jak:

– wzmocnienie samooceny i wiary we własne możliwości w zakresie pokonywania trudności,

– lepsze rozumienie emocji,

wzrost empatii, pozytywnego nastawienia na świat i ludzi,

– oswojenie z sytuacjami trudnymi.

Grant był przyznany na działalność wspierającą dzieci i młodzież / podopiecznych, w zakresie pomocy psychologiczno –pedagogicznej oraz terapii, a realizowany był w okresie od października do grudnia 2023r.

W ramach otrzymanej darowizny zrealizowano następujące zadania i działania:

1. Zajęcia dla uczniów:

a) Dogoterapia – 40h. Grupowe zajęcia dla uczniów z niepełnosprawności intelektualną w stopniu lekkim. Przeprowadzono w sumie 40 sesji prowadzonych po pół godziny w grupie pięcioosobowej i 40 sesji po pół godziny indywidualnie. 1 osoba prowadząca zajęcia.

b) Trening umiejętności społecznych (TUS) –60h. Grupowe zajęcia dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. 1 grupa 5-osobowa i 1 grupa 4 osobowa.2 osoby prowadzące zajęcia.

c) Zajęcia z pedagogiem – 233h. Zajęcia indywidualne dla 21 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz lekkim. 6 osób prowadzących zajęcia.

d) Zajęcia z psychologiem – 60h. Zajęcia indywidualne dla 13 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i lekkim. 2 osoby prowadzące zajęcia.

2. Konsultacje psychiatryczne dla uczniów – 10h. Konsultacje indywidualne, prowadzone przez 1 lekarza dla 5 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Konsultacje psychiatryczne były również zrealizowane podczas uczestników dwóch imprez, w ramach kącika konsultacji psychiatryczno-psychologicznych.

3. Wigilia w charakterze spotkania terapeutyczno-edukacyjnego – dla 120 uczniów, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli W ramach działania zatrudniono animatora działań edukacyjno-terapeutycznych, zrealizowano ciepły posiłek wigilijny dla uczestników spotkania, zakupiono materiały do stoisk, zrealizowano porady i konsultacje w ramach kącika konsultacji psychiatryczno-psychologicznych dla dzieci i rodziców. W ramach środków własnych zrealizowano zabawę przy muzyce oraz gry i zabawy świąteczne .

4. Impreza terapeutyczno – sportowa – „Baw się z nami Biedronkami” dla 50 najmłodszych uczestników z niepełnosprawnością umiarkowaną, znaczną, autyzmem, sprzężeniami. W ramach działania zakupiono nagrody dla uczestników konkurencji sportowych (medale, dyplomy i drobne nagrody dla każdego uczestnika). Każdy z uczestników otrzymał ciepły posiłek. Ponadto zrealizowano porady i konsultacje w ramach kącika konsultacji psychiatryczno-psychologicznych, tak jak w poprzednim zadaniu.

5. Zrealizowano zakup następujących pomocy terapeutycznych:

– Stymulator Sooma tDCS do terapii depresji (Transcranial Direct Current Stimulation) . Dzięki zakupowi w placówce może odbywać się terapia depresji metodą mikropolaryzacji poprzez przezczaszkową, bezpieczną stymulację za pomocą aplikacji delikatnego, stałego prądu, który skutkuje zmianami w pobudliwości neuronów. Metoda działa na zasadzie łagodzenia symptomów dużej depresji (MDD) poprzez precyzyjne modulowanie aktywności kory mózgowej. Z urządzenia korzystają zainteresowani uczestnicy projektu i ich rodziny. W przyszłości korzystać będą mogli wszyscy uczniowie placówki.

– FOTOVITA Lampa antydepresyjna FV-10M .

Dzięki zakupowi uczestnicy projektu mogli korzystać z terapeutycznej lampy antydepresyjnej FOTOVITA FV-10M. Czasowy brak światła słonecznego negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Organizm potrzebuje światła do produkcji melatoniny odpowiedzialnej za dobowy rytm, a także do biosyntezy innych związków np. serotoniny. Lampa antydepresyjna skutecznie zniwelowała negatywne efekty niedostatecznej ilości światła. Po zakończonym projekcie z lamy korzystają wszyscy uczniowie placówki.

– 2 sztuki okularów antydepresyjnych LUCIMED – Zakup to wygodna alternatywa dla lamp antydepresyjnych. Okulary Luminette zapewniają idealną ekspozycję oczu na specjalnie dobrane światło przy jednoczesnym zachowaniu pełnej widoczności. Okulary Luminette efektywnie dostarczają światło zbliżone do światła słonecznego w najwygodniejszy sposób – bez ograniczeń związanych z tradycyjnymi lampami antydepresyjnymi. Wystarczy 20 minut każdego dnia rano, aby odczuć konkretne zdrowotne efekty działania światłoterapii. Okulary wykorzystywane podczas różnych terapii w ramach projektu. Po zakończonym projekcie wykorzystywane przez wszystkich uczniów naszej placówki.

Skip to content