Aktualności - rok szkolny 2021/2022

72 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Już po raz 60 w historii Ośrodka obchodziliśmy uroczyste zakończenie roku szkolnego. To był wyjątkowy czas...
Ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021 był dniem pełnym radości i wzruszeń. Wręczono świadectwa ukończenia Szkoły 16 absolwentom. Swoje świadectwa i nagrody odebrali także uczniowie młodszych klas. Rok szkolny dobiegł końca, udało się nam mimo czasu epidemii bezpiecznie dotrwać w zdrowiu do wakacji. Życzymy wszystkim naszym podopiecznym dobrego i bezpiecznego wypoczynku. Rodzicom serdecznie dziękujemy za życzliwą współpracę. Do zobaczenia we wrześniu!
71 EKOLOGICZNY FESTYN ERASMUS+
23 czerwca 2022r. w SOSW w Sieradzu odbył się festyn ekologiczny w ramach realizacji programu Erasmus+ „OUR LIFE IN OUR HANDS”.
Działania rozpoczęło przedstawienie uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Sieradzu pt. „Ziemia ma też swoje święto”, będące jednym z zadań projektu Erasmus+ pt. „Europa bierze oddech”.
Po obejrzeniu scenki uczniowie mieli do wyboru udział w rozmaitych warsztatach, działających przy stoiskach: „Coś z niczego”, „Otwarta szafa”, „Słodkie co nieco”, „Porady babuni”, „Mydło i powidło”, kąciku plastycznym: „Fauna i flora naszych pól i łąk”, kąciku sportowym. Można było zaprojektować plakaty, promujące ochronę zasobów naturalnych, zachęcające do zdrowego stylu życia, a także dowiedzieć się, jak pozbyć się plam domowym sposobem, zrobić samemu filc, mydło czy płyn do mycia naczyń, zacerować dziurę w skarpecie, nadać niepotrzebnym rzeczom drugie życie, poznać rośliny i zwierzęta naszego regionu, wymienić swoje ubrania na inne, spróbować prostych dań kuchni partnerów: Włoch, Grecji, Północnej Macedonii, opartych na tradycyjnych przepisach.
Uczestnicy bawili się również przy muzyce oraz uczestniczyli w konkurencjach sportowych pod nazwą „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
70 KONKURS PLASTYCZNY "RODZINA W AKCJI"
Uczniowie naszego Ośrodka otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym "Rodzina w akcji "organizowanym w ramach Marszu dla Życia i Rodziny w Sieradzu. - II miejsce w kategorii kl. V- III otrzymał Adam Chojnacki, II miejsce w tej samej kategorii zajął Kacperek Żórawski, również jedno z wyróżnień odebrała nasza uczennica Katarzyna Leśniewska. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy radości tworzenia i dalszych sukcesów plastycznych.
69 KRAINA MUZYKI
I to już niestety koniec przygody z Ogólnopolskim Programem KRAINY MUZYKI – „DŹWIĘKI PRZYRODY”.To był super rok: uśmiechnięty, rozśpiewany, roztańczony, pełen kreatywnych działań.Życzymy wszystkim radosnych, słonecznych wakacji i oczywiście nadstawcie ucha, aby słuchać dźwięków przyrody … :)
68 PROGRAM DLA SZKÓŁ
Minął kolejny rok, w którym nasza placówka realizowała Program dla szkół - unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Głównym celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie, a także propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
W bieżącym roku szkolnym z programu skorzystało 47 uczniów klas I-V szkoły podstawowej. Otrzymywali oni bezpłatnie owoce i warzywa oraz mleko i przetwory mleczne, które spożywali podczas pobytu w szkole. W ramach realizacji Programu dla szkół, zostały przeprowadzane zajęcia edukacyjne. Uczniowie poznali produkty, będące źródłem witamin oraz korzyści płynące ze zdrowej i zrównoważonej diety. Dowiedzieli się, jak powstają produkty ekologiczne, czym jest nabiał i dlaczego warto go spożywać. Uczestniczyli także w warsztatach kulinarnych „Kolorowo, smacznie zdrowo" podczas, których przygotowywali zdrowe przekąski.
Niech okres wakacji będzie okazją do utrwalania zasad zdrowego odżywiania.
Koordynator: Izabela Pietruszewska
67 SIERADZ-MOJE MIASTO
15 czerwca 2022 odbyła się coroczna harcersko-szkolna wycieczka "Sieradz - moje miasto". Po raz kolejny poznawaliśmy historię i uroki naszego miasta. Na zakończenie był słodki poczęstunek.
Organizatorzy: Elżbieta Bartodziej, Urszula Dalmata, Grażyna Kawka, Iwona Komorowska, Marzena Szczuko, Sylwia Wojtyniak. Wycieczka sfinansowana przez Stowarzyszenie "Ab ovo"
66 XV SPOTKANIE MISTRZÓW SZTUKI KULINARNEJ W DZIAŁOSZYNIE
8 czerwca 2022 roku przedstawiciele klas SPP z naszego Ośrodka uczestniczyli w XV Spotkaniach Mistrzów Sztuki Kulinarnej w SOSW w Działoszynie.
Celem spotkania było wdrożenie uczniów do współpracy w zespołach zadaniowych wyłonionych drogą losowania. Miało to korzystny wpływ na integrację dzieci niepełnosprawnych z różnych Placówek i umożliwiło im rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności kulinarnych. Uczestnicy wspólnie ozdabiali stół z przygotowanych wcześniej elementów dekoracyjnych związanych z tematem „Wiosennie – przyjemnie” oraz wykonali potrawy według podanych przepisów. Nasi uczniowie zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie i zostali pochwaleni przez organizatorów
W NASZYCH PLACÓWKACH NIE MA PRZEGRANYCH SĄ TYLKO WYGRANI, dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali indywidualne nagrody i dyplomy oraz dyplom i nagrodę dla szkoły.Impreza zakończyła się degustacją przygotowanych wspólnie potraw oraz integracyjnymi zabawami i rozmowami.Wróciliśmy bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości.
65 KONKURS PLASTYCZNY "MARZY MI SIĘ..."
W miesiącu maju odbył się konkurs plastyczny pod hasłem ,,Marzy mi się... ", który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Uczniowie wykonali wiele ciekawych prac wykorzystując różne techniki plastyczne. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorzy Pietruszewska, Bronka, Maślak, Maćczak.
64 ,,CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI".
W trzecim module zrealizowaliśmy kolejne zadania:

· Wspólnie wybraliśmy kolejną lekturę : ,, Jak Wojtek został
strażakiem" Czesława Janczarskiego, którą przeczytaliśmy w formie
papierowej ale i audiobooka.

· Ciekawym doświadczeniem było tworzenie lapbooków. Dzieci
biorące udział w programie własnoręcznie zrealizowały książkę w
kształcie wozu strażackiego, z licznymi kieszonkami i
schowkami na niespodzianki powiązane z treścią lektury.

· Zorganizowaliśmy imprezę szkolną, na którą (do naszego
ośrodka) zaprosiliśmy wyjątkowych gości, przedstawicieli Państwowej
Straży Pożarnej w Sieradzu. Panowie strażacy odpowiadali na pytania i
włączyli się w przeprowadzenie konkurencji zręcznościowych oraz
demonstrację mundurów i wyposażenia samochodu strażackiego. Naszym
uczniom bardzo podobał się udział w zawodach ratowania
maskotek z ogniowych, bibułowych kręgów oraz rzuty do "płonących"
puszek.
W trakcie spotkania przedstawiono teatrzyk kukiełkowy o historii
powstania "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich" pt.:"Legenda o św.
Jerzym", gdyż jego postać zainspirowała, prawie 100 lat temu,
ustanowienie „Hiszpańskiego festiwalu książki" a następnie „Światowego
Dnia Książki i Praw Autorskich". Dodatkową atrakcją były piosenki o
książkach, jedną z nich zaśpiewała solo uczennica szkoły branżowej.

·Na terenie zielonej szkoły naszego Ośrodka podczas
słonecznego wiosennego majowego dnia zorganizowaliśmy "Dzień czytania
książki pod chmurką". Przeczytaliśmy fragmenty książki Czesława
Janczarskiego oraz podziwialiśmy piękne ilustracje. "Czytanie pod
chmurką" pozwoliło zachęcić uczestników do czytania książek.
Wiele radości sprawiło naszym wychowankom, tworzenie
postaci strażaka, która powstała z odrysowanej sylwety kolegi z zespołu
klasowego. Każdy z uczniów włączył się w malowanie, wyklejanie twarzy,
dłoni, stóp, munduru, akcesoriów. Na koniec postać została
umieszczona na wieszaku i uwieczniliśmy ją na wspólnym selfie.
63 BEZPIECZNE WAKACJE
"Na wakacje spokojnie wyruszamy, bo zasady bezpieczeństwa dobrze znamy" pod takim hasłem odbyły się spotkania w dwóch grupach uczniów naszej szkoły w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego "Bądź bezpieczny". Poprzez zorganizowane zajęcia uczniowie zostali wdrożeni do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku w różnych sytuacjach i miejscach. Kolejny zrealizowany cel spotkania to
uświadomienie uczniom zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z kąpielisk oraz uwrażliwienie na skutki beztroskich i nierozważnych zabaw, jak również niebezpiecznych zachowań podczas wakacyjnego wypoczynku. Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji!!!
62 ZAWODOWCY -TO MY! - REALIZACJA PROJEKTU
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu wraz z Powiatem Sieradzkim jest realizatorem projektu „Zawodowcy – to My!”. Celem projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności i kompetencji w celu przyszłego zatrudnienia uczniów tejże placówki. Dodatkowym wsparciem w postaci zajęć specjalistycznych, staży uczniowskich zostaną objęci uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3 w Sieradzu. Wsparciem w projekcie zostaną objęci również nauczyciele ww. szkół. Dla nich przewidziane jest doskonalenie zawodowe w formie kursów i szkoleń branżowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż doposażona zostanie również placówka oraz utworzony zostanie Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa). Projekt realizowany będzie w terminie 01.05.2022-31.10.2022. Na realizację projektu SOSW otrzymał dofinansowanie w wysokości 448 188,00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, XI.3.1 Kształcenie zawodowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Koszt całkowity to 497 988,00 zł. Różnicę stanowi wkład własny.

ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE
Nowoczesny kucharz.
Włosy oczami fryzjera.
Przygotowanie do egzaminów zawodowych.
Kucharz pasjonata.
Młody ogrodnik.
Opiekun w Przedszkolu.
Asystent biurowy.
Zajęcia kształtujące umiejętności interpersonalne.

STAŻE UCZNIOWSKIE
Staże realizowane będą w rzeczywistych warunkach pracy, tj. u pracodawców, których działalność jest związana z zawodem, w którym kształcą się uczniowie. Działania te będą realizowane we współpracy z potencjalnymi pracodawcami, będzie to realizacja praktycznej nauki zawodu u pracodawcy z wykorzystaniem posiadanych przez niego maszyn/urządzeń. Staże realizowane będą w następujących zakładach:
• Zakład Stolarski UPH Władysław Przybylak ul. Wojska Polskiego 42, Sieradz;
• Studio Fryzjerskie "Milena" Agnieszka Załęcka - Królewicz, Kilińskiego 24a, Złoczew;
• Restauracja Marusia SC E. Bugajska, S. Bugajski Plac Wojewódzki 3, Sieradz;
• Z.U.P. Witold Marcinkowski, ul. Mickiewicza 6, Sieradz.

SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI

Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu kwalifikacji kadry. Zakres wsparcia zgodny z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi uczniów, z aktualnymi potrzebami rynku pracy, wynika z wniosków doradcy zawodowego.

Szkolenia branżowe i doskonalące:
• barista, dekorowanie potraw, innowacyjna kuchnia, nowe trendy w gastronomii, najnowsze trendy w gastronomii, catering i zdobienie potraw, terapia ręki, kuchnia molekularna.

Są to szkolenia doskonalące, nadające kwalifikacje - niezbędne do procesu indywidualizacji pracy, stosowania nowoczesnych metod pracy z uczniami z SPE.

DOPOSAŻENIE PLACÓWKI
określa się zapotrzebowanie na następujące pomoce specjalistyczne i sprzęt TIK:
- monitor interaktywny,
- tablica biała suchościeralna,
- drukarka laserowa ze skanerem i kopiarką,
- komputer stacjonarny z oprogramowaniem biurowym z dostępem do Internetu,
- trzon kuchenny z piekarnikiem,
- grill gastronomiczny,
- ekspres do kawy,
- kostkarka do lodu,
- urządzenie do gotowania w próżni,
- tablica flipchart,
- zestawy noży kuchennych,
- podgrzewacz do potraw,
- piekarnik z termoobiegiem,
- lodówko zamrażarka,
- maszyna uniwersalna z kompletem przystawek,
- bielizna stołowa,
- drobne AGD,
- pakiety do zajęć specjalistycznych,
- komputer przenośny z oprogramowaniem biurowym,
- pomoce do Szkolnego Punku Informacji i Kariery.

ZAPOTRZEBOWANIE WYNIKA Z INWENTARZA I OCENY STANU TECHNICZNEGO POSIADANEGO WYPOSAŻENIA przeprowadzonego przez kierownika gospodarczego, szkolnego informatyka, dyrekcji.

SZKOLNY PUNKT INFORMACJI I KARIERY
W ramach działalności Szkolnego Punktu Informacji I kariery zostaną przeprowadzone zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.


61 DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
1 czerwca 2022r. w SOSW odbył się piknik integracyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem ,,Festiwal Talentów – dla każdego coś fajnego”
Podczas pikniku każdy mógł zaprezentować swoje zdolności i umiejętności w kącikach muzycznym, tanecznym, plastycznym, sportowym, kulinarnym. Gościnnie swoje talenty muzyczne zaprezentowała młodzież z II LO im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, a młodzież z LO w Warcie w ramach wolontariatu uczestniczyła w zabawach z dziećmi.
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało loterię fantową. Stowarzyszenie Motocyklistów Sieradzanie zapewniło przejażdżki motocyklem wokół szkoły.
Podczas pikniku funkcjonował punkt konsultacyjny dla rodziców z ekspertem ds. edukacji włączającej.
Piknik został zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo, które zapewniło uczestnikom obiad i słodki poczęstunek.
60 LEKCJA W TERENIE
Kolory, zapachy, bioróżnorodność - tak w najprostrzy sposób można opisać łąkę kwietną na którą wybrały się zespoły ZTL oraz ZTK.
Lekcja w terenie to świetna okazja do poznania łąkowych roślin i owadów, wielozmysłowa obserwacja świata przyrody czy tworzenia z dziećmi kwietnych bukietów.
Brawo dla małych - dużych odkrywców!!!
59 PLENER MALARSKI „WIOSNA W PEŁNI”
31 maja 2022 w ZSS w Warcie odbył się XX Plenerowy Konkurs Plastyczny. Naszą szkołę reprezentowały: Gabrysia kl. V i Klaudia kl. VI. Obowiązującą techniką było malarstwo akwarelowe. Uczennice wykonały pracę pt. „Brzozowy zagajnik”, zdobywając
III miejsce.
Konkurs odbywał się w przepięknym plenerze, pośród zagajników, lasu, ukwieconych łąk, rzeki, soczystej zieleni i przelatujących bocianów – po prostu WIOSNA W PEŁNI …
58 KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 27 maja 2022 odbył się VIII Szkolny Konkurs Recytatorski "Poezja Marii Konopnickiej", zorganizowany przez panie: Marzenę Szczuko i Sylwię Wojtyniak. Prezentacje konkursowe poprzedził występ naszych uczniów z kl. II-IV do wiersza Marii Konopnickiej "Muchy". Jury miało trudne zadanie, gdyż wszystkie wystąpienia były na bardzo wysokim poziomie - dlatego ...... wszyscy uczestnicy zdobyli I miejsce, dyplomy i nagrody.
Fundatorem nagród było Stowarzyszenie "Ab ovo".
57 KRAINA MUZYKI „DŹWIĘKI PRZYRODY” WARSZTATY Z RODZICAMI W STYLU ZERO WASTE 27.05.2022
To był miły dzień. W ramach realizacji programu Krainy Muzyki „DŹWIĘKI PRZRODY” zaprosiliśmy rodziców na kreatywne warsztaty rękodzieła artystycznego. Z niepotrzebnych już kubków, pudełek, pojemników powstały wspaniałe wytwory. Później były piosenki „DLA MAMY, DLA TATY, DLA RODZINY…”, wspólna zabawa, poczęstunek i oczywiście upominki dla rodziców.
Wykonanie: uczniowie i rodzice zespołów terapeutycznych „K”, i „Ł”.
56 LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniach 20-22.maja 2022 roku w Bydgoszczy odbyła się kolejna część Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w takich dyscyplinach sportu jak: gimnastyka, jazda szybka na wrotkach oraz tenis. Gimnastyków wystawiła szkoła z Łasku, wrotkarzy Gromadzice, natomiast nasz ośrodek reprezentowali tenisiści. Na Kortach Zawiszy Bydgoszcz w grach singlowych oraz podwójnych rywalizowali uczniowie Maria Janusz i Mateusz Frycze oraz absolwenci naszej szkoły Sylwia Ubych i Łukasz Kwapiszewski. Doświadczenie Sylwi i Łukasza, którzy w 2019 roku zdobywali złote medale na Igrzyskach Światowych w Abu Dhabi przyniosło im w Bydgoszczy również najwyższe laury. Nie ustępowała im również debiutantka Maria Janusz , która w swojej grupie sprawnościowej również zdobyła złoty medal. Mateusz po dwóch zaciętych meczach zdobył brąz. W grach deblowych nasi zawodnicy stworzyli dwa miksty. Sylwia z Łukaszem po zaciętym pojedynku w tie-breacku jednym punktem stracili szansę na złoto ale wygrali kolejne spotkania i zdobyli srebrny medal. Maria z Mateuszem zajęli 3 miejsce.

Kolejnym etapem będzie losowanie złotych medalistów na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w 2023 roku w Berlinie. Czekamy na termin losowania i życzymy szczęścia.
55 WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W SIERADZU PT. „60 PRAC NA 60-LECIE SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
To niezwykła okazja, by pokazać, że uczniowie, wychowankowie, uczestnicy zajęć SOSW w Sieradzu mogą i potrafią rozwijać swoje talenty artystyczne. Pamiętajmy, że „ Ludzie być może bywają niepełnosprawni, za to mają bardzo sprawne serca”. Ta wystawa jest właśnie takim darem ich serc dla społeczności lokalnej naszego miasta i powiatu. Działania z zakresu arteterapii są dla uczniów SOSW w Sieradzu formą zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych, która przynosi im dużo radości i satysfakcji. W czasie tworzenia każdy z nich przedstawia swoje odczucia i sposób patrzenia na otaczający świat. Wtedy wszystkie ich ograniczenia schodzą na dalszy plan, a uczniowie naszej placówki mogą zaprezentować swoje prace, które wykonali na miarę swoich możliwości i umiejętności. Doceńmy ich wysiłek i ogrom pracy, jakie wnieśli w ich powstanie. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
54 POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM ,, OPOWIEM WAM WIERSZEM"
12 maja 2022 roku dwie uczennice naszego Ośrodka: Maria Janusz z klasy VII i Daria Kikowska z klasy ISBB uczestniczyły w piątym Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Opowiem Wam wierszem"".Konkurs odbywał się w Powiatowej Bibliotece Powiatowej w Sieradzu.Było to dla nich nowe doświadczenie i wielkie przeżycie, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki.Jednak nasze uczestniczki osiągnęły wysokie noty i Daria zdobyła wyróżnienie z nagradą, a Marysia wywalczyła dyplom za udział.
W konkursie brało udział czterdziestu uczestników że szkół masowych.
Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.
53 TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Dnia 13 maja 2022 roku na zakończenie tegorocznej akcji „Tygodnia Bibliotek” gościliśmy w naszym ośrodku panią Anetę Gwis z Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu. Uczniowie klas ZTC, ZTD, ZTF, ZTŁ, ZTJ, SP obejrzeli przygotowaną przez panią bibliotekarkę prezentację na temat życia i twórczości patronki roku 2022 Marii Konopnickiej oraz poznali budowę książki. W trakcie zajęć odbyły się też praktyczne działania. Pani Aneta zaproponowała uczniom realizację własnej książeczki w przygotowanych przez nią broszurach. Bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze zachęciły uczniów do poznania utworów M. Konopnickiej.
52 ŁÓDZKI MITING LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH
26 kwietnia 2022 roku odbył się Łódzki Miting Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych w Wieluniu. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu, a impreza odbyła się na tereniem Liceum im. Janusza Korczaka.
Sześcioro zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sieradzu startowało w następujących dyscyplinach: pchnięciu kulą, bieg na 50 , 100 i 200 metrów, skok w dal , rzut piłeczką palantową oraz sztafecie 4x100. Nasi wspaniali zawodnicy zdobyli 4 złote medale, 3 srebrne i 5 brązowych. Sztafeta 4x100 metrów wywalczyła srebrny medal. Dwoje złotych medalistów zostało wylosowanych do udziału w Olimpiadzie Lekkoatletycznej na szczeblu ogólnopolskim. Zawodnicy trenowali i startowali pod opieką Agnieszki Gałązki i Piotra Miedzińskiego
51 III EDYCJI KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO „BHP BEZPIECZNIE OD STARTU”
Dnia 12 maja 2022 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sieradzu, Katarzyna Paś, Natalia Wojterzak i Mateusz Frycze pod opieką p. Anny Szczepańskiej brali udział w finale III edycji Konkursu Międzyszkolnego „BHP Bezpiecznie od startu” dla uczniów szkół branżowych specjalnych województwa łódzkiego. Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach i objęty był patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Starosty Pabianickiego Krzysztofa Habury, Łódzkiego Kuratora Oświaty Waldemara Flajszera oraz Okręgowego Inspektora Pracy Marcina Grzelaka.
W kategorii indywidualnej maksymalną ilość punktów otrzymał Mateusz Frycze, zajmując tym samym I miejsce, zaś miejsce II zajęła Natalia Wojterzak, uczniowie 3 klasy Branżowej Szkoły I Stopnia. Z rąk Starosty Pabianickiego Krzysztofa Habury i wicestarosty Gabrieli Wenne Błażyńskiej otrzymali medale, dyplomy i liczne nagrody rzeczowe.
50 SPOTKANIE AUTORSKIE W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SIERADZU W RAMACH "TYGODNIA BIBLIOTEK"
Dnia 11 maja 2022 r. uczniowie naszego ośrodka z klas SPPA, SPPB, SPPC, SPPF oraz przedstawiciele klas ZTŁ i kl. 6 SP. udali się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu na spotkanie z autorką książki "Bystrzaki z sąsiedztwa" Panią Eweliną Dobrzyńską oraz ilustratorką Panią Iwoną Dobrzyńską. W trakcie wydarzenia uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z powstaniem książki oraz wysłuchano wierszy i opowiadań bogato ilustrowanych przywiezionymi na tę okazję rekwizytami. Nasi wychowankowie po otrzymaniu autografu autorki zwiedzili czytelnie oraz wnętrza biblioteki. Spotkanie to było świetną formą promowania czytelnictwa.
49 W RAMACH REALIZACJI PROJEKTÓW ERASMUS+ PROJEKT MIĘDZYNARODOWY – WSPÓŁPRACA SZKÓŁ
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy uczestniczy w projekcie międzynarodowym Erasmus+„Our life in our hands” (2020-1-PL01-KA229-081577) – 7 uczniów wraz z 4 nauczycielami realizowało od 04.04.2022 do 08.04.2022 zadania projektowe w “George Baritiu” College of Economics w Sibiu w Rumunii. W pracach brali także udział przedstawiciele szkół z Rumunii – gospodarze spotkania; a także z Północnej Macedonii, Grecji oraz w formie on-line przedstawiciele szkoły z Włoch. Tematem mobilności była ochrona naturalnych zasobów, takich jak: gleba, woda, powietrze.
W czasie wizyty uczniowie uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych do oczyszczalni wody, parków krajobrazowych, narodowych, muzeów. Podczas zajęć plastycznych rozwijali swoją kreatywność, tworzyli logo, plakaty dotyczące współczesnych zagrożeń dla środowiska naturalnego i sposobów ich eliminowania. W ramach warsztatów ekologicznych wzięli udział w plenerze fotograficznym; instruktażu sadzenia i sadzeniu drzew. Prezentowali w formie pokazu multimedialnego polską faunę i florę oraz tradycyjne przepisy rodzimej kuchni – także poznawali świat przyrody i potrawy państw uczestniczących w projekcie.
Główne cele spotkania to: poszerzanie i pogłębianie wiedzy na temat ekologii; kształtowanie postaw ekologicznych; wzrost działań ekologicznych; podnoszenie kompetencji interpersonalnych, komunikacyjnych, językowych (posługiwanie się translatorem) w zakresie TIK; rozwijanie i doskonalenie kompetencji osobistych: samodzielności, zaradności, samoobsługi; poznawanie korzeni kultury europejskiej; kształtowanie postawy tolerancji, szacunku i akceptacji dla przedstawicieli innych narodowości, ich kultur i obyczajów; propagowanie idei i celów projektu; integracja osób z niepełnosprawnością; przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością.
Zdobyte doświadczenie i wiedza zostaną wykorzystane do upowszechniania celów edukacyjnych i społecznych projektu; dzielenia się dobrymi praktykami; wdrażania i realizacji działań projektowych z wszystkimi uczniami SOSW – takich jak: sadzenie drzewek, zakładanie hodowli roślin; zorganizowanie debaty ekologicznej; przygotowanie plakatów o tematyce ekologicznej.
48 60 PRAC NA 60-LECIE SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU
5 maja 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sieradzu nastąpiło otwarcie wystawy prac plastycznych pt. „60 prac na 60-lecie szkolnictwa specjalnego w Sieradzu” w ramach obchodów szczególnie ważnego dla nas święta jakim jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Swoją obecnością zaszczycił nas zaproszeni goście: pan starosta Mariusz Bądzior,
Pani Wicestarosta Kazimiera Gotkowicz, Cezary Mostowski – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, pan Józef Jura Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, pani Jolanta Nowicka – kierownik Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej , pani Zuzanna Antosz – dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej, pan Wojciecha Marciniaka - przewodniczący Rady Rodziców, pani Alina Barczewska zastępca przewodniczącego Rady Rodziców i pani Barbara Monarcha członek Rady Rodziców, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z opiekunami, uczestnicy Ośrodka Adaptacyjnego z opiekunami, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sieradzu, rodzice , przedstawiciele Rady Rodziców SOSW w Sieradzu, lokalne media.
Uroczystość otworzyła pani Angelika Skrobała dyrektor SOSW w Sieradzu , powitała zebranych gości i zaprosiła do wspólnego świętowania Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zaproszeni goście i uczniowie przemaszerowali w kolorowym pochodzie wokół szkoły, następnie pani dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy prac plastycznych naszych uczniów,
Przedstawione prace są wynikiem wieloletnich oddziaływań z zakresu arteterapii, jakim poddawane są dzieci i młodzież niepełnosprawna w placówce. Ekspozycja obejmuje, prace malarskie, rysunek, grafikę, rzeźbę, wyroby rękodzielnicze, ceramikę, szkło, fotografię. Ta niezwykle barwna i różnorodna wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to szczególne święto dla SOSW w Sieradzu. Cała społeczność szkolna przypomina, że osoby z niepełnoprawnością intelektualną mają takie same prawa i przywileje jak pozostali członkowie społeczeństwa. One oczekują od nas tolerancji, pełnej akceptacji, poszanowania ich godności. Podziękowano władzom samorządowym i oświatowym za dotychczasowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale zwrócono się również z prośbą o kolejne inicjatywy, które sprawią, że Sieradz i Powiat Sieradzki będą miejscem przyjaznym, bezpiecznym, a przede wszystkim bardziej wrażliwym na ich potrzeby, również w zakresie dostępności usług edukacyjnych dla uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
Całe przedsięwzięcie zorganizowano w ramach promocji ośrodka, realizacji działań Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Sieradzu, innowacji pedagogicznej Szkolnego Koła Wolontariatu oraz działań Stowarzyszenia Ab OVO. Projekt SCWEW jest w 100% finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.
Organizatorzy wystawy i Dnia Godności: Katarzyna Piaskowska, Justyna Stencel, Małgorzata Barańska. Agnieszka Sobczyńska , Sylwia Wojtyniak.
47 KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 27 kwietnia 2022r. w ZSS w Warcie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „W gościnie u Marii Konopnickiej”. Wśród uczestników konkursu znaleźli się również uczniowie naszej placówki. Godnie zaprezentowali swój kunszt recytatorski a także umiejętności, nad którymi pracowali w ostatnim czasie. Na liście nagrodzonych znaleźli się:
• w kategorii recytacja wiersza

- ALAN KOPKA - miejsce III ( grupa najmłodsza)
- MARIA JANUSZ – miejsce I ( grupa starsza)
- MALWINA MĘCWAL- miejsce II ( grupa starsza)
- NATALIA WOJTERZAK- miejsce II ( grupa najstarsza)

• w kategorii inscenizacja wiersza
PATRYK BILANT, JAKUB MIKOŁAJCZYK, KACPER MONARCHA, ROBERT ŻÓRAWSKI, NIKOLA ŚWIERKOWSKA- miejsce I

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów oraz niegasnącego zapału do poszerzania swoich pasji i zainteresowań.
Przygotowanie uczniów: p. Sylwia Wojtyniak, p. Elżbieta Bartodziej, p. Marzena Szczuko
46 MODUŁ DRUGI III EDYCJI CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI
W drugim module zrealizowaliśmy kolejne zadania;
Wspólnie wybraliśmy kolejną lekturę: Plastusiowy Pamiętnik autorstwa Mari Kownackiej. Wysłuchaliśmy fragmentów książki, czytanych przez nauczyciela oraz tekstu książki z zasobów internetowych w formie audiobooka. Poznaliśmy nowego bohatera Plastusia i Tosię, ich przygody, zarówno te szkolne jak i wydarzenia, jakie miały miejsce poza piórnikiem.
Bawiliśmy się w ilustratorów i twórców dalszych przygód Plastusia. Ulepiliśmy Plastusia i jego przyjaciół z plasteliny i stworzyliśmy animację, utrwalając sceny metodą poklatkową za pomocą aparatu fotograficznego - stworzyliśmy animowane nowe przygody Plastusia w drewnianej chatce wraz z jego przyjaciółmi: psem, kotem i bocianem.
Kolejne, wykonane przez nas zadanie, to Lektury w pudełku. Początkowo wybraliśmy pudełko średniej wielkości, ozdobiliśmy je, by wyglądało jak piórnik albo jak pudło skarbów. W nim umieszczaliśmy poszczególne przedmioty, kojarzące się z historiami Plastusia, a więc piórnik, przybory szkolne, plastelinę i ulepioną przez nas postać Plastusia. Było ciekawie, kiedy nauczycielka pokazała nam dawny kałamarz, szklaną butelkę z piórem, stalówką - jednak wolimy pisać długopisem.
Realizując punkt trzeci, wraz z nauczycielem i przy pomocy rodziców, stworzyliśmy wielki plakat, informujący całą społeczność szkolną o naszych działaniach w tym projekcie. Plakat był kolorowy i bardzo duży, a postać Plastusia przyciągała uwagę wszystkich.
Mimo zaistniałych pandemicznych przeszkód, udało nam się zorganizować Plastusiowy bal karnawałowy w naszej klasie. Wykonaliśmy wraz z panią dekoracje sali i kolorowe maski. Zabawa była przednia, a dzięki maskom, które wyglądały jak kredki, gumki, Plastuś, mieliśmy wiele śmiechu i radości.
Na koniec modułu zaprosiliśmy gościa - Panią Anetę Gwis, pracującą w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, która opowiedziała nam o pracy pisarzy powieści oraz wierszy dla dzieci. Pani Aneta zapoznała dzieci z poezją współczesnych twórców. Zaprezentowała wiersze pt. Walentynek i Dzień Bezpiecznego Internetu oraz zachęcała nas do odwiedzenia biblioteki i czytania wierszy współczesnych pisarzy.
Największą niespodzianką było krótkie spotkanie, w formie on-line, ze znamienitym pisarzem Panem Grzegorzem Kasdepke, który zachęcił nas do czytania i serdecznie pozdrowił.
45 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Dnia 26.04.2022 r. odbyła się impreza szkolna z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”. W tym dniu do naszego ośrodka przybyli wyjątkowi goście, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Na to spotkanie najbardziej czekali uczniowie, uczestniczący w programie „Czytanie z klasą – lekturki spod chmurki”, ponieważ ostatnio zapoznali się oni z treścią książki „Jak Wojtek został strażakiem” - Cz. Janczarskiego. Panowie strażacy odpowiadali na pytania i włączyli się w przeprowadzenie konkurencji zręcznościowych oraz demonstrację mundurów i wyposażenia samochodu strażackiego. W trakcie spotkania przedstawiono teatrzyk pt.:”Legenda o św. Jerzym”, gdyż jego postać zainspirowała, prawie 100 lat temu, ustanowienie „Hiszpańskiego festiwalu książki” a następnie „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”. Kolejną atrakcją spotkania była inscenizacja wiersza M. Konopnickiej (patronki roku 2022) „Muchy samochwały”. Aktorami byli uczniowie klas 2-3 i 1-4 a narratorem uczennica szkoły branżowej. Dodatkową atrakcją były piosenki o książkach, jedną z nich zaśpiewała solo uczennica szkoły branżowej.
W spotkaniu wzięli udział wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy pomagali w przebiegu imprezy.
44 PROJEKT "ZAWODOWCY- TO MY"
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu wraz z Powiatem Sieradzkim jest realizatorem projektu „Zawodowcy – to My!”. Celem projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności i kompetencji w celu przyszłego zatrudnienia uczniów tejże placówki. Dodatkowym wsparciem w postaci zajęć specjalistycznych, staży uczniowskich zostaną objęci uczniowie Szkoły Specjalnej
Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3 w Sieradzu. Wsparciem w projekcie zostaną objęci również nauczyciele ww. szkół. Dla nich przewidziane jest doskonalenie zawodowe
w formie kursów i szkoleń branżowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż doposażona zostanie również placówka oraz utworzony zostanie Szkolny Punkt Informacji i Kariery(SPInKa). Projekt realizowany będzie w terminie 01.05.2022-31.10.2022. Na realizację projektu SOSW otrzymał dofinansowanie w wysokości 448 188,00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, XI.3.1 Kształcenie zawodowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Koszt całkowity to 497 988,00 zł. Różnicę stanowi wkład własny.
43 2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
im. Janusza Korczaka w Sieradzu przeprowadził wiele zadań w ramach projektu edukacyjno-społecznego "W cudownym świecie z Wami - Niebieskimi Motylami", promocji Ośrodka oraz realizacji pilotażowego projektu Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Sieradzu. W ramach projektu:
- przeczytaliśmy i omówiliśmy opowiadanie "Czarodziejka" Joanny M. Chmielewskiej;
- przygotowaliśmy gazetkę przedstawiającą najważniejsze informacje dotyczące trudności
z jakimi zmagają się osoby z autyzmem;
- przygotowaliśmy gazetki z prac dzieci i młodzieży z Naszego Ośrodka przedstawiające błękitnego motyla, będącego przewodnim motywem projektu związanego z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu;
-wysłaliśmy pracę na konkurs;
- zrobiliśmy "niebieskie zdjęcie" uczestników projektu w czasie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu;
- odbyliśmy "Spacer dla autyzmu" - przemarsz wokół Ośrodka z niebieskimi elementami.
Dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałym projekcie 💙nie mówimy do widzenia lecz do usłyszenia i do zobaczenia już za rok...
42 SEANS FILMOWY
23 marca 2022 r. uczniowie kl. V-VIII uczestniczyli w filmowym seansie charytatywnym.
41 ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem downa dodatkowego trzeciego chromosomu na 21 parze chromosomów. W tym dniu również w SOSW okazało swoja solidarność z osobami z trisomią 21 chromosomu. Dobre gesty mają znaczenie, mogą posłużyć niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.
40 POWITANIE WIOSNY
21 MARCA to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale też DZIEŃ WAGAROWICZA. To jeden z ulubionych dni wszystkich uczniów. Tego dnia można pozwolić sobie na mały odpoczynek. Klasy ZTK i ZTL wraz z wychowawcami na wagary wybrali się na pyszne lody do kawiarni Mamma Mia.
39 POMAGAMY UKRAINIE
W związku z wojną, która wybuchła na Ukrainie i ogromną liczbą pokrzywdzonych osób w tym niewinnych dzieci w naszej szkole organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Zebrane dary przekażemy dla potrzebujących osób na Ukrainie. Dziękujemy!
38 SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ
10 lutego 2022 roku gościliśmy w naszym ośrodku panią Anetę Gwis pracującą w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu.
Pani bibliotekarka spotkała się z uczniami klas: 1-3 SP, ZTC, ZTD, ZTF naszego ośrodka, którzy to uczestniczą w programie „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.
Pani Aneta zapoznała dzieci z poezją współczesnych twórców. Zaprezentowane przez nią wiersze nawiązywały do „Walentynek” i „Dnia Bezpiecznego Internetu”.
Uczniowie poznali rybkę , która wpadła w sieci i odpowiadali na pytania zawarte w prezentacji. Bardzo dziękujemy za wspaniałą recytację wierszy.

37 MIĘDZYNARODOWY KONKURS SENSORYCZNA CHOINKA
W okresie świątecznym uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Konkursie SENSORYCZNA CHOINKA, organizowanym przez Krainę Zmysłów Ogólnopolskiego Programu „Sensorycznie się rozwijam” oraz Krainę Muzyki.
Szkołę reprezentowali uczniowie:
Wiktoria Panek, Sebastian Gołąb, Maksymilian Marcioch, Fabian Klata, Kamil Wróbel, Sebastian Ślusarczyk, Dominik Musialski, Olga Szymańska
Pod opieką nauczycieli: Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnie.szka Król
Otrzymaliśmy jedno z wyróżnień. Dotarła do nas również nagroda – piękna, kolorowa siguma, która od razu „poszła w ruch” :)
Gratulujemy !!!
36 Sprawozdanie z modułu pierwszego III edycji ,,CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI".
W naszym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w ramach zajęć bibliotecznych zrealizowaliśmy wraz z uczniami klas I-III następujące zadania:
razem wybraliśmy pierwszą lekturę , była nią książka pt. ,,Pilot i ja '' p. Adama Bahdaja. Do książki wykonaliśmy Lekturnik - indywidualny dla każdego dziecka. W nim zawarliśmy najważniejsze informacje o nas i bohaterze książki Walusiu, który przeżył niesamowite przygody lecąc do cioci .Wykonaliśmy tez plakatr zachęcający innych do czytania ksiażek ,bo ksiażki sa magiczne i bardzo ciekawe . Zorganizowaliśmhh tezbardzo wesoły dzień- Dzień Postacji z Bajek. W tym dniu do szkoły przyszły nie dzieci a bohaterowie świnka PEPA, policjanci z Psiego Patrolu, Księżniczki i krasnal , oraz Pilot z opowiadania ,,Pilot i ja '' .Następnie wykonaliśmy urocze zakładki do książki. Zakładki miały duże oczy i sumiaste wąsy jak Pilot z książki.
Na koniec uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Lali DUDEK - emerytowaną nauczycielką podróżniczką, przewodnikiem turystycznym po Gruzji. Było to niesamowicie ciekawe spotkanie, na którym dowiedzieliśmy się dużo o kulturze i zwyczajach panujących w Gruzji. Zasmakowaliśmy tez gruzińskich potraw i poznaliśmy smak gruzińskiego chleba.
35 SZKOLNE KOLĘDOWANIE
W środę 22 grudnia o godz. 10:00 rozpoczęło się „Wspólne kolędowanie” przeznaczone dla uczniowskiej społeczności szkolnej oraz nauczycieli.Spotkanie to co roku wprowadza nas w świąteczny i przyjazny klimat, integruje całą społeczność szkolną. Jest to czas, by poznać kolędy i pastorałki mniej znane lub zapomniane i z zachwytem ich wysłuchać. Do wspólnego śpiewu włączyli się wszyscy chętni uczniowie. Mieliśmy okazję również sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości tradycji bożonarodzeniowych w quizie świątecznym przeprowadzonym przez prowadzące: p. A. Szczepańską i p. J. Cajdler. Pani Dyrektor A. Skrobała złożyła wszystkim przybyłym świąteczne życzenia i symbolicznie podzieliła się opłatkiem z uczennicą N. Wojterzak. Wszystkim dziękujemy za świąteczną atmosferę i zaangażowanie.
34 SPOTKANIE OPŁATKOWE SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
17 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe Szkolnego Koła Wolontariatu podczas którego pani Kasia Piaskowska opowiedziała o świętym Mikołaju i świętym bracie Albercie, którzy zainicjowali piękną tradycję dzielenia się z bliźnim i pomaganie w trudnych sytuacjach życiowych.
Przy pięknych kolędach złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem.
Życzymy wszystkim zdrowych,pełnych czułości i ciepła rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia.
33 DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
Szkolne Koło Wolontariatu w dniu 14 grudnia 2021 świętowało Dzień Wolontariusza przy słodkim poczęstunku i przepysznej pizzy.
Za poczęstunek dziękujemy Stowarzyszeniu Ab Ovo, które nas wsparło w tym przedsięwzięcia, szczególne podziękowania składamy na ręce pani prezes Urszuli Dalmaty i pani wiceprezes pani Iwonie Komorowskiej za wielkie serca i dobro.
Przede wszystkim dziękujemy naszym Kochanym Wolontariuszom za energię, siłę i chęć niesienia pomocy. Dziękujemy z całego serca za to, że jesteście.
Podsumowaliśmy nasze półroczne działania, były one owocne. Zebraliśmy karmę dla zwierząt w schronisku,,Rozmerdany Dwór "w Bogumiliwie, spotkaliśmy się z Panem Tomaszem Mroczkiem-lekarzem weterynarii, zebraliśmy ubranka dla małych dzieci, tutaj pragniemy podziękować pani Agnieszce Maslak, uczniowie szkoly zawodowej i szkoły przysposabiajacej do pracy za sprzedane wyroby cukiernicze zebrali pieniądze, które przekazali na karmę dla zwierząt, dziękujemy wychowawcom za ten piękny gest, nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Szlachetnej paczki, która otrzymało siedem rodzin z naszego Ośrodka, przez cały rok zbieramy nakrętki na wózek dla naszego ucznia, w tym roku razem z Samorządem szkolnym bierzemy udział w ,,Górze frosza",tu dziękujemy przedszkolakom i espezetom za dostarczoną już górę grosza, dziękujemy za piękne maskotki, kocyki -rękodzieło wykonane pod kierunkiem pań : Danuty Coli, Agnieszki Króli Justyny Stencel, uczestniczyliśmy w promocji jubileuszowej promocji szkolnego kalendarza,
Zorganizowaliśmy jak co roku nasza szkolną szlachetną paczkę i przyłączyliśmy się do akcji ,,Paczuszka dla maluszka", której inicjatorem była pani Kasia Piaskowska.
Razem ze Szkolna Drużyny harcerska pod kierunkiem pani Marzeny Szczuko zwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej w Sieradzu, a także odwiedziliśmy i posprzątaliśmy mogiły poległych żołnierzy w obronie ojczyzny, razem z harcerzami w Dobroniance na wycieczce szkolnej obchodziliśmy święto naszej szkolnej Drużyny Harcerskiej, tutaj dziękujemy paniom Marzenie Szczuko i Justynie Stencel i pani Agnieszce Król za oprawę muzyczną oraz naszemy Stowarzyszenia Ab Ovo za wsparcie finansowe.
Za oprawę artystyczna Dnia Wolontariusza dziekujemy pani Judycie Flanek i Kasi Piaskowskiej.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wsparcie i wyrozumiałość dla naszej działalności.
Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Dr Clown, jesteśmy w trakcie wykonywania świątecznych kartek i prezentów dla chorych dzieci ze szpitala w Sieradzu. Może robimy trochę zamieszania, ale jesteśmy nakręceni na pomaganie i to jest piękne.
32 ODWIEDZINY MALARSKIEJ WYSTAWY ARTYSTYCZNEJ
W dniu 10.12.2021 - uczniowie naszego Ośrodka zwiedzili wystawie malarska "Kolory Piatej Ewangelii" w Domu Katolickim przy Bazylice Mniejszej w Sieradzu. Artysci utrwalili na plotnach obrazy z Ziemi Swietej, ktore pozwolily nam doswiadczyc jej barw i klimatu.
31 BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
6 DH NS "Żywioły" z naszej placówki uczestniczyła w zdalnym Zlocie: Betlejemskie Światło Pokoju - w tym roku akcja odbywa się pod hasłem: ŚWIATŁO NADZIEI.
30 UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA Z OKAZJI PROMOCJI KALENDARZA SZKOLNEGO 2021/2022
Dnia 8 grudnia 2021 w SOSW w Sieradzu odbyła się piękna, jublileuszowa uroczystość z okazji promocji kalendarza szkolnego na rok 2022 z fotografiami naszych uczniów i mniejszych naszych braci ze schroniska w Czartkach. Obchody promocji kalendarza połączone zostały z Dniem Wolontariusza, obchodzonym dnia 5 grudnia. Święto Wolontariusza jest dla nas bardzo ważne, ponieważ nasi uczniowie jako osoby, potrzebujące pomocy, same potrafią pomagać i pomagają. Chcą się czuć potrzebni dlatego chętnie niosą pomoc innym. W naszej placówce prężnie działa wolontariat, który wspiera wszystkich potrzebujących pomocy: osoby starsze, ubogie, w trudnej sytuacji życiowej. Ostatnim celem jaki realizował szkolny wolontariat było wsparcie naszych mniejszych braci w schroniskach w Czartkach i w ,, Rozmerdanym Dworze". Stąd zrodził się pomysł na tegoroczny kalendarz- jako utrwalonej na kliszy aparatu więzi naszych wychowanków z czworonożnymi przyjaciółmi. Dzięki nim świat staje się bardziej kolorowy i piękny.
W tym roku kalendarz został stworzony we współpracy z Fundacją Funy Pets w Czartkach. W sesji zdjęciowej naszym uczniom towarzyszyli czworonożni przyjaciele ze schroniska w Czartkach. Ideą kalendarza jest promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie ze zwróceniem uwagi na los zwierząt porzuconych , zostawionych samym sobie. Dzięki naszym wspaniałym mistrzom fotografii już od dziesięciu lat powstają niesamowite kalendarze, przedstawiające naszych podopiecznych w różnych przepięknych sceneriach.
Szczególne podziękowania kierujemy naszym przyjaciołom,sponsorom, bez wsparcia których inicjatywa ta nie byłaby możliwa do zrealizowania.
-Fuuny Pets- Czartki- Furde;
-Stowarzyszenie wspierające osoby z niepełnosprawnością ,, Ab Ovo"
-Powiat Sieradzki;
-Stowarzyszenie Motocyklistów,, Sieradzanie
-Dwór Kamionacz;
-PKS Sieradz:
-Firma Matusiak;
-Kaskada Travel;
-Firma Audika;
-Euromaster
-Somar - Bruk
-Merkury Sieradz
-M&K Dzimińscy
-Saluda Architekci
-JLBUD, Dawex
-Grafik Sieradz
29 WSPIERAMY POTRZEBUJĄCE ZWIERZĘTA - SZKOLNA AKCJA WOLONTARIATU
Tegoroczna zbiórka dla potrzebujących zwierząt pod patronatem Szkolnego Koła Wolontariatu SOSW Sieradz, w ramach wprowadzonej innowacji, przerosła nasze oczekiwanie. Do akcji przyłączyła się cała społeczność przedszkolna i szkolna. Dziękujemy za każdą przyniesioną karmę, zabawkę, kocyk...
Podziękowania ślemy uczniom i nauczycielom Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia za świetny pomysł upieczenia ciasteczek i przekazania pieniędzy z ich sprzedaży na karmę dla zwierząt.
Wielką empatią wykazali się również wolontariusze, którzy nie tylko dostarczali dary, ale również wkładali całe serce wykonując ręcznie dywaniki i zabawki dla czworonogów.
Wspierali nas także przyjaciele, którym los zwierząt nie jest obojętny.
Dziękujemy Wam wszystkim! Kochane przedszkolaki, drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i znajomi, to dzięki Wam Stowarzyszenie Rozmerdany Dwór, do którego zawieźliśmy dary, na długo będzie "rozmerdane" .
Warto pomagać! Jeśli, ktoś z Was chciałby dać miłość i otrzymać w zamian to samo, zachęcamy do adopcji. Nie kupuj, adoptuj!!
28 SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI W SOSW W SIERADZU W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
29.11.2021 o godzinie 11.00 w SOSW w Sieradzu zostali uroczyście powitani partnerzy projektu Erasmus+ „Our life in our hands”. 12 nauczycieli z 4 państw spędziło 5 dni roboczych w Polsce, aby realizować we współpracy międzynarodowej działania związane z nauczaniem i uczeniem się pod tytułem „Zdrowie fizyczne i psychiczne”.
Polska placówka – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu jest koordynatorem projektu, pozostali uczestnicy przyjechali z Rumunii, Północnej Macedonii, Włoch i Grecji.
W czasie wizyty uczestniczyli w warsztatach teatralnych, sportowych, tanecznych, a także o tematyce ekologicznej, w czasie których zapoznali się ze specyfiką pracy z uczniem z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym z metodami, takimi jak Biofeedback, elektrostymulacja, Warnke), a także kulturą miasta i regionu. Partnerzy podsumowali dotychczasowe działania, a także zaplanowali kolejne etapy projektu oraz dyskutowali nad różnymi sposobami wdrożenia zadań z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej.
Po powrocie do swoich szkół nauczyciele przeprowadzą warsztaty w swoich gronach pedagogicznych: trening emocji, asertywności, które zostaną wdrożone do codziennej pracy. Treści dotyczące wniosków z warsztatów ekologicznych będą realizowane przez każdą szkołę i wpisane do planów pracy. Do treści z podstaw programowych z języka angielskiego zostaną dopisane takie tematy jak: "Zdrowe żywienie"; "Ekologia na co dzień". Poznane metody i techniki teatralne będą wykorzystane w innych krajach do prowadzenia zajęć teatralnych i przygotowania przedstawienia w tematyce projektu, stanowiącego punkt wyjścia do debat z młodzieżą z lokalnych szkół.
27 PROGRAM RZĄDOWY "POSIŁEK W SZKOLE I W DOMU"
Szkoła Podstawowa nr 5 przy SOSW w Sieradzu otrzymała dotację na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej w placówce stołówki i jadalni z Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu” - edycja 2021. Całkowita wartość zadania to 103.500,00 zł., w tym 80.000,00 zł. z dotacji, a 23.500,00 zł. to wkład własny Powiatu Sieradzkiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. Zakupione wyposażenie wpływa na poprawę jakości i szybkość przygotowywanych posiłków. W ramach zadania zakupione zostały m.in.: patelnia elektryczna, piec konwekcyjno-parowy, napęd maszyny kuchennej ze stojakiem, różne przystawki do mielenia mięsa, zestawy pojemników stalowych, krajalnica do wędlin i serów, miksery, taboret gazowy, szafa chłodniczo-mroźnicza, garnki , patelnie, sztućce, dzbanki, porcjonery do ryżu, zestawy noży, zestaw desek HAACP, naświetlacz szufladowy, przystawka do rozdrabniania jarzyn, obieraczka do ziemniaków, zestaw stołów i krzeseł, lodówka, waga kuchenna, naczynia żaroodporne, blachy, zestawy obiadowe oraz wiele innych.
26 JESTEŚMY CZYTELNIKAMI
Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników najmłodszych uczniów szkoły.
To wydarzenie odbyło się 19 listopada 2021 r. podczas uroczystego „Ślubowania” nowych wychowanków SOSW. Pani bibliotekarka podarowała wszystkim nowym czytelnikom naszej książnicy upominkowe plany lekcji natomiast uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej wręczyła zestawy książeczek ofiarowanych przez Instytut Książki. Zestawy te przeznaczone są też dla rodziców dzieci jako wsparcie i zachęta do wspólnego rodzinnego czytania. Nowi czytelnicy mogą już samodzielnie wypożyczać książki z naszej biblioteki.
25 KRAINA MUZYKI, KRAINA ZMYSŁÓW
Uczestniczymy w Międzynarodowym Konkursie na SENSORYCZNĄ CHOINKĘ.
Cele konkursu: Rozwijanie kreatywności, twórczości i wyobraźni, ćwiczenie zręczności, rozwijanie motoryki małej i sprawności manualnych, stymulacja zmysłu dotyku.
Autorzy prac: ZTK Wiktoria Panek, Maksymilian Marcioch, Sebastian Gołąb, Fabian Klata. SPB Olga Szymańska. ZTŁ Dominik Musialski, Sebastian Ślusarczyk, Kamil Wróbel
Przygotowanie: Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnieszka Król
24 FESTIWAL PIOSENKI ŚPIEWA SIĘ
21 listopada 2021 w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbyła się gala finałowa Festiwalu Piosenki „ŚPIEWASIE 2021”. W konkursie wokalnym naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 3SBB Natalia Wojterzak. Wykonała utwór autorstwa Michała Witeckiego pt. „To nasza Ojczyzna”. Natalia zajęła II miejsce w kategorii osób nie uczęszczających na dodatkowe zajęcia muzyczne. Otrzymała nagrodę pieniężną i statuetkę. Gratulacje
Przygotowanie: Agnieszka Król
23 PASOWANIE NA UCZNIA SOSW 2021/2022
W dniu 19 listopada 2021 roku odbyło się PASOWANIE na ucznia. Ze względu na pandemię uroczystość odbyła się bez udziału rodziców oraz kolegów i koleżanek. Uczniowie ślubowali być sumiennym uczniem, dbać o honor i dobre imię szkoły, i klasy, szanować swoich nauczycieli i rodziców, uczyć się pilnie tego co dobre i mądre, pomagać słabszym i potrzebującym, swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, kochać swoją Ojczyznę. Ponadto uczniowie klas I zostali przyjęci do grona czytelników. To był wyjątkowy dzień, pełnoprawnym już uczniom życzymy wielu sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.
22 WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
Dnia 18 listopada 2021 roku uczniowie z naszego Ośrodka wzięli udział w XXV Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego zorganizowanym przez Zespół Szkoł Specjalnych Wieluniu.Konkurs odbył się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Nasza placówkę reprezentowali uczniowie:Alan Kopka SP, Maria Janusz SP, Natalia Wojterzak BSI stopnia.
Występy uczniów oceniało Jury w składzie:
Magdalena Wicher - dyrektor PBP w Wieluniu, Grażyna Kopczyńska-członek Stowarzyszenia ,,Po prostu żyj ", wieloletni dyrektor ZS nr 4 oraz Jarosław Strzała-aktor, reżyser teatralny.
Po występach, w czasie narady Jury uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wystawę ,,Świadkowie mówią....Wieluń 1 września 1939 ".Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatom wręczono nagrody.
Alan Kopka-wyróżnienie: opiekun pani Elżbieta Bartodziej, Maria Janusz II miejsce:opiekun pani Marzena Szczuko, Natalia Wojterzak-III miejsce: opiekun pani Sylwia Wojtyniak. Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

21 KRÓTKI TRENING RADZENIA SOBIE ZE STRESEM DLA UCZNIOW- WARSZTATY
W dniu 17 listopada 2021r. w naszej placówce odbyły się warsztaty na temat „Krótki trening radzenia sobie ze stresem” ,prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sieradzu. Zajęcia były skierowane do wszystkich uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia. W obecnych czasach stres jest czymś , z czym spotykamy się codziennie. Podczas spotkania przedstawiono wszystkie sposoby radzenia sobie ze nim, a także z trudnymi sytuacjami i emocjami, które on powoduje. Uczniowie dostali przydatne wskazówki do pracy na sobą i swoim lękiem, aby wypracować sposób radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
20 TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
W RAZIE POMOCY DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA JEST CZYNNY CAŁĄ DOBĘ POD NUMEREM 800 12 12 12 PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU.
19 UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGLOŚCI
W dniu 10 listopada 2021 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji dnia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten dzień uczciliśmy hymnem narodowym oraz wysłuchaniem utworów patriotycznych w wykonaniu uczennicy N. Wojterzak, ogladaliśmy film edukacyjny, w którym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodleglości w 1918 r. była biała niedźwiedzica Baśka Murmańska. O godzinie 11:11 braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".
18 WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ
Dnia 29 października 2021 roku uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowcami odbyli wycieczkę szkolną po naszym mieście do miejsc pamięci narodowej. Oddaliśmy cześć poległym bohaterom w obronie ojczyzny, wysłuchaliśmy ważnych informacji na temat oglądanych pomników, komu zostały poświęcone i dlaczego.Pogoda nam dopisała, zadowoleni wróciliśmy do szkoly. Będziemy pamiętać, że zawdzięczamy im naszą wolność, klasa 1-3, 4, 5, 6, 7 i 8.
Opiekunowie panie: Elżbieta Bartodziej, Marzena Szczuko i Sylwia Wojtyniak
17 WYCIECZKA DO DOBROWIANKI
21 października 2021 roku odbyła się harcersko-szkolna wycieczka z okazji urodzin 6DHNS,,Żywioły " do Dobrowianki.Byli z nami uczniowie z wychowawcą panią Sławomirą Jankowską z klasy I SP że Słomkowa Mokrego.
Poznaliśmy dużo nowych gatunków zwierząt, podziwialiśmy ,,dyniowy krajobraz" i przy kiełbaskach z ogniska śpiewaliśmy harcerskie szlagiery. KIEROWNIKIEM I ORGANIZATOREM wycieczki była pani Justyna Stencel i pani Marzena Szczuko.
Opiekę nad swoimi wychowankami sprawowały panie: Iwona Komorowska, Elżbieta Bartodziej, Agata Płock, Sylwia Wojtyniak, za oprawę muzyczną czyli harcerskie śpiewowisko odpowiadała pani Agnieszka Król.
Wycieczka była bardzo udana i rozwijającą.
16 KONKURS FOTOGRAFICZNY PAN/PANI JESIEŃ
Z przyjemnością informujemy, że pierwszy etap konkursu fotograficznego dla całej społeczności szkolnej został ROZSTRZYGNIĘTY. Wszystkich zdjęć dotyczących tematu
" Zbliża się jesień..." wpłynęło 40.
W ramach przypomnienia ... konkurs polegał na skomponowaniu jesiennego kostiumu
i sfotografowaniu przedstawiciela klasy, oddziału bądź grupy przedszkolnej ( z uwzględnieniem jesiennych rekwizytów w ubiorze (liście, jarzębina itp.)
Niespodzianką była wizyta Pana Artura Hajdukiewicza - Kasart Fotografia, który na co dzień zajmuje się pełną obsługą fotograficzną uroczystości, jak również wykonuje sesje zdjęciowe w plenerze, reportaże i najważniejsze jest przyjacielem SOSW, który wyłonił zwycięzców.
Moje uzasadnienie co do wyborów:
Poziom ocenianych przeze mnie zdjęć był bardzo równy i wysoki. Na fotografiach widać ogromną pracę i wysiłek, które zostały włożone w aranżację kadrów. Wybierając zdjęcia starałem się kierować takimi kryteriami jak: pomysł na zdjęcie i jego kompozycja, kolorystyka oraz jakość techniczna fotografii, a także uchwycenie w ciekawy sposób modela/modelki. Na ich podstawie wybrałem miejsce pierwsze, drugie, trzecie oraz dwa wyróżnienia. Wszystkim autorom i modelom serdecznie gratuluję!
ARTUR HAJDUKIEWICZ
I miejsce - Natalia Budzyńska II SPP C
II miejsce - Zuzanna Miszczak ZTŁ
III miejsce - Wiktoria Panek ZTK
I wyróżnienie- Ernest Zajfert ZTL
II wyróżnienie - Mikołaj Nowiński ZTF
Zwycięskie fotografie zostaną opublikowane w kalendarzu
" Cztery pory roku" 2023
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszych etapów konkursu fotograficznego.J. Dzierdziejewska- Stencel, J. Gołąbek, A. Wencwel.


15 60 LAT SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU- PODZIĘKOWANIE RADY RODZICÓW
"NIE MOŻEMY ZROBIĆ RZECZY WIELKICH, ALE MOŻEMY ROBIĆ RZECZY MALE Z WIELKĄ MIŁOŚCIĄ..."
Dyrekcja SOSW w Sieradzu, Rada Rodziców oraz Pracownicy Administracji i obsługi otrzymali na ręce Pani Dyrektor Angeliki Skrobały w związku z jubileuszem 60 lecia szkolnictwa specjalnego specjalne podziękowania od Rady Rodziców.
14 PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...
Dziś- 26.10.21 uczniowie klas ZTK i ZTL odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza na sieradzkim cmentarzu, gdzie zapaliliśmy znicz jako znak pamięci o bohaterach poległych w walce o wolność Polski w czasie II wojny światowej. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się również pod Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie minutą ciszy uczciliśmy pamieć o ofiarach. PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...
13 AKCJA KREDKOBRANIE- POLAKOM NA BIAŁORUSI, UKRAINIE I ŁOTWIE ZAKOŃCZONA
Kochani jesteście wielcy siłą swych serc SOSW w Sieradzu z dniem 08.10.21 zakończyliśmy zbiórkę darów do IV Edycji Akcji Polakom na Białorusi Ukrainie Łotwie - żebraliśmy materiały plastyczne, kredki farby, bloki, pędzle itp . Nasza paczka za pośrednictwem firmy FedEx Express Polska Sa przy ul. Targowej trafiła do potrzebujących . DZIĘKUJEMY!!!
12 „WAŻNIAK W TARAPATACH” SPEKTAKL TEATRU BLASZANY BĘBENEK
W dn. 26.10.2021 r. odbył się w naszym Ośrodku spektakl pt. ,, Ważniak w tarapatach", który wystawił teatr Blaszany Bębenek z Trzebini. Uczniowie obecni na spektaklu mogli obejrzeć energiczne, pełne humoru przedstawienie. Najmłodsi mogli aktywnie uczestniczyć w tym co się dzieje na scenie, zarówno w lesie jak i okolicznym lesie. Było dużo śmiechu, muzyka i śpiew oraz wspólna zabawa !!!
11 60 LAT SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU
13 października okazał się dniem wyjątkowym. W naszej placówce uroczyście obchodzono szczególną rocznicę 60 lecia istnienia szkolnictwa specjalnego w Sieradzu połączoną z Dniem Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz, oświaty, Rady Rodziców, przedstawiciele Stowarzyszenia Ab Ovo, przedszkolaki, uczniowie, rodzice pracownicy obsługi i adminitracji oraz nauczyciele. Podczas uroczystości p. dyr. A. Skrobała wręczyła pedagogom oraz pracownikom obsługi nagrody dyrektora. Uroczystości uświetniły występy uczniów i nauczycieli oraz płynące życzenia z okazji 60 lecia istnienia naszej szkoły.

Obejrzyj FILM »
10 CZYTAM Z KLASĄ- LEKTURKI SPOD CHMURKI- PROJEKT MIĘDZYNARODOWY
W projekcie biorą udział uczniowie klas: ZTE (wych. S.Ślipek), ZTF
(wych. A. Maślak) (,ZTD (wych. J. Bronka), ZTC (K.Kowalska- Burdelak),
ZTB (wych. Biernacka D.) oraz klasa 3 SP (wych. J.Garnowska Flanek)._
"CZYTAM Z KLASĄ -lekturki spod chmurki" to
międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej, świetlic i bibliotek szkolnych, a także ośrodków wychowawczych w kraju i za granica w szkołach polonijnych.
Jest to już III edycja innowacyjnego Programu Edukacyjnego
Również i my Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu dołączyliśmy do realizacji projektu.
W projekcie biorą udział uczniowie klas: ZTE(wych. S.Ślipek), ZTF
(wych. A. Maślak) (,ZTD (wych. J. Bronka), ZTC (K.Kowalska- Burdelak),
ZTB (wych. Biernacka D.) oraz klasa 3 SP (wych. J.Garnowska Flanek
Twórcą , autorem programu jest P. Honorata Szanecka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonowie
Koordynatorem projektu w SOSW sa ;P D Anusia Piekarczyk-Colla I P. Justyna Stencel
CZAS TRWANIA PROJEKTU:
od 1 października 2021 roku do 31 maja 2022 roku

CELE PROJEKTU:
rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
rozwijanie aktywności czytelniczej
doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
integracja zespołu klasowego,
współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
9 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W poniedziałek, 4 października uczniowie zespołów terapeutycznych uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym "Święto Pieczonego Ziemniaka". Przy ognisku i wspólnym pieczeniu ziemniaków rozwiazywali quizy i zagadki. Poszerzyli wiedzę na temat pochodzenia i przeznaczenia dostojnego warzywa. Nie zabrakło również konkursów i konkurencji sportowych. Po przejściu do klas, tworzyli prace plastyczno- techniczne. Trzeba przyznać, że to był radosny czas! Organizatorki - J. Bronka, I. Pietruszewska, I. Maćczak, S. Ślipek - dziękują za wspaniałą zabawę.
8 UCZESTNICTWO W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE "KRAINA MUZYKI"
W bieżącym roku szkolnym uczestniczymy w Ogólnopolskim Programie Krainy Muzyki – innowacja pedagogiczna „Dźwięki Przyrody”. Celami programu są: upowszechnianie edukacji muzycznej wśród dzieci i nauczycieli, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata fauny i flory, popularyzowanie EKO stylu życia, promowanie działań w kierunku zero waste, dziecko widzem i aktorem –wdrażanie do świadomego odbierania sztuki i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych integracja środowiska pedagogicznego realizującego Ogólnopolski Program Kraina Muzyki. Program realizują: Lidia Augustyniak, Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnieszka Król.
7 INFORMACJA O PROJEKTACH
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu zrealizował projekt „Kreatywne przedszkole – dobry start w dorosłe życie!”, skierowany do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2014-2020. Działaniami projektowymi zostało objętych 15 przedszkolaków. SOSW przeprowadził dla nich cykl zajęć ukierunkowanych na zwiększenie szans edukacyjnych i wyrównanie deficytów. Były to zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, neurologopedyczne, surdopedagogiczne, tyflopedagogiczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, terapeutyczne z elementami integracji sensorycznej i z elementami dogoterapii, terapeutyczno-psychologiczne, a także zajęcia rozwijające uzdolnienia muzyczne, taneczne, sensoplastyczne i kulinarne. W projekcie kreatywnego przedszkola wzięło udział również 29 nauczycieli placówki, którzy mogli skorzystać z form doskonalenia zawodowego w zakresie m.in. terapii miofunkcjonalnej, tapingu logopedycznego, diagnozy logopedycznej KOLD, integracji bilateralnej, diagnozowania i terapii autyzmu, obsługi oprogramowania wspomagającego terapię logopedyczną MÓWik, umiejętności komunikacyjnych (w tym komunikacji alternatywnej), sensoplastyki, pedagogiki Montessori, Trening Umiejętności Społecznych, obsługi tablicy interaktywnej. Pozyskane na projekt fundusze pochodziły ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zostały pozyskane w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działania XI.1 Wysoka Jakość Edukacji, Poddziałania XI.1.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt realizacji projektu to 302 115,71 zł, kwota dofinansowania wyniosła 256 785,71 zł. Różnica – 45 330 zł – to koszt niefinansowego wkładu własnego sieradzkiego samorządu powiatowego – Powiatu sieradzkiego, który jest beneficjentem projektu. Kreatywne przedszkole ruszyło 1 września 2020 r., a zakończy się 30 września 2021 roku.
Informujemy ponadto, iż w ostatnim czasie Szkoła Podstawowa nr 5 w Sieradzu otrzymała dotację na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej w placówce stołówki. Całkowita wartość zadania to 103.500,00 zł. , w tym 80.000,00 zł. z dotacji, a 23.500,00 zł. to wkład własny Powiatu Sieradzkiego. Wsparcie finansowe z programu umożliwi doposażenie i poprawę standardu funkcjonowania stołówki szkolnej, w tym kuchni i jadalni. Zakupione wyposażenie wpłynie na poprawę jakości przygotowywanych potraw na wielu etapach. W ramach zadania zakupione zostaną m.in.: patelnia elektryczna, piec konwekcyjno-parowy, napęd maszyny kuchennej ze stojakiem, przystawki do mielenia mięsa, zestawy pojemników stalowych, krajalnica do wędlin i serów, miksery, taboret gazowy, szafa chłodniczo-mroźnicza, garnki , patelnie, sztućce, dzbanki, porcjonery do ryżu, zestawy noży, zestaw desek HAACP, naświetlacz szufladowy, przystawka do rozdrabniania jarzyn, obieraczka do ziemniaków, zestaw stołów i krzeseł, lodówka, waga kuchenna, naczynia żaroodporne, blachy, zestawy obiadowe.

6 28 AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA - POLSKA pod hasłem : " MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ"
W dniach 17.09.-19.09. 2021r. społeczność Ośrodka wzięła udział w 28 AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA - POLSKA pod hasłem : " MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ". Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali liczne akcje terenowe, które przyczyniły się do poprawy naszego środowiska. Z odpadów oczyszczono wiele terenów zielonych. Przeprowadzono lekcje tematyczne związane z ekologią, dzięki którym uczniowie wiedzą, że " niszcząc naturę , niszczymy samych siebie".
5 ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY
Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy 10.09.2021 r.
uczniowie klasy ISPB I II SPC uczestniczyli w zajęciach - "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ".
Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem.
4 WYCIECZKA DO LASU
Pod koniec września odbyła się integracyjna wycieczka klas SPP do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej. Na miejscu odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zebraliśmy kilka grzybów - wystarczy na zupę grzybową. Na skraju lasu zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy podzielić się wrażeniami i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Opiekunowie: Lidia Łuszczek, Grażyna Kawka, Iwona Komorowska, Agata Kałdońska-Plockl
3 SPOTKANIE Z POLICJANTEM
15 września br w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego "BĄDŹ BEZPIECZNY" odbyło się po raz kolejny spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu p. asp. sztab. A. Kulawiecką. Pani policjantka przeprowadziła dla uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Uczniowie mieli możliwość powtórzenia i utrwalenia zasad ruchu drogowego. Nauczyciele prowadzący spotkanie p. I. Pietruszewska oraz p. A. Gaj przedstawiły uczniom prezentację multimedialną oraz filmy edukacyjne o bezpiecznych zachowaniach nie tylko w drodze do szkoły jak i w domu, podczas zabaw, spotkania z nieznajomym, czy prawidłowego zachowania w kontakcie z groźnym psem. Poruszona została również problematyka zagrożeń w cyberprzestrzeni. Na koniec rozdane zostały uczniom karty pracy z zadaniami do wykonania z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.
2 NARODOWE CZYTANIE 2021
Pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej 4 września, w całej Polsce czytano dramat Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" . SOSW w dniu 4 września przyłączył się do tej akcji. Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją promocji czytelnictwa, poprzez zapoznanie się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
Narodowe czytanie w SOSW w Sieradzu odbyło się w sali polonistycznej oraz w bibliotece ośrodka. Nasi uczniowie obejrzeli wystąpienie Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie skierowane do uczestników akcji oraz obejrzeli fragmenty filmu z 2013 r. telewizyjnej inscenizacji dramatu Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. Ponadto przedstawiono życiorys Gabrieli Zapolskiej. Poprzez przeprowadzone krótkie ćwiczenie, uczniowie mieli okazję zrozumieć znaczenie słów "moralność" i "niemoralność".
Na koniec uczniowie wraz z nauczycielami przeczytali fragmenty utworu z podziałem na role, wykorzystując do tego książki papierowe ale także nowoczesną technologię. Tekst "Moralności Pani Dulskiej" był wyświetlany na tablicy multimedialnej.
W wydarzeniu wzięły udział klasy: V- VIII oraz klasy Szkoły Branżowej.
Uczniowie naszego Ośrodka po raz dziesiąty aktywnie włączyli się do tej ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, zachęcanie do czytania książek i wspólnego spędzania czasu.
Akcję Narodowego Czytania w naszym Ośrodku przygotowały panie: Marzena Szczuko, Sylwia Wojtyniak -nauczycielki języka polskiego oraz Danuta Piekarczyk - Cola-bibliotekarka.
1 INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
1 września w SOSW odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pani wicedyrektor Barbara Madalińska przekazała ważne informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego. Wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamieć ofiar drugiej wojny światowej. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Z radością i optymizmem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele wracają do swoich szkolnych obowiązków.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak