Aktualności - rok szkolny 2021/2022

37 MIĘDZYNARODOWY KONKURS SENSORYCZNA CHOINKA
W okresie świątecznym uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Konkursie SENSORYCZNA CHOINKA, organizowanym przez Krainę Zmysłów Ogólnopolskiego Programu „Sensorycznie się rozwijam” oraz Krainę Muzyki.
Szkołę reprezentowali uczniowie:
Wiktoria Panek, Sebastian Gołąb, Maksymilian Marcioch, Fabian Klata, Kamil Wróbel, Sebastian Ślusarczyk, Dominik Musialski, Olga Szymańska
Pod opieką nauczycieli: Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnie.szka Król
Otrzymaliśmy jedno z wyróżnień. Dotarła do nas również nagroda – piękna, kolorowa siguma, która od razu „poszła w ruch” :)
Gratulujemy !!!
36 Sprawozdanie z modułu pierwszego III edycji ,,CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI".
W naszym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w ramach zajęć bibliotecznych zrealizowaliśmy wraz z uczniami klas I-III następujące zadania:
razem wybraliśmy pierwszą lekturę , była nią książka pt. ,,Pilot i ja '' p. Adama Bahdaja. Do książki wykonaliśmy Lekturnik - indywidualny dla każdego dziecka. W nim zawarliśmy najważniejsze informacje o nas i bohaterze książki Walusiu, który przeżył niesamowite przygody lecąc do cioci .Wykonaliśmy tez plakatr zachęcający innych do czytania ksiażek ,bo ksiażki sa magiczne i bardzo ciekawe . Zorganizowaliśmhh tezbardzo wesoły dzień- Dzień Postacji z Bajek. W tym dniu do szkoły przyszły nie dzieci a bohaterowie świnka PEPA, policjanci z Psiego Patrolu, Księżniczki i krasnal , oraz Pilot z opowiadania ,,Pilot i ja '' .Następnie wykonaliśmy urocze zakładki do książki. Zakładki miały duże oczy i sumiaste wąsy jak Pilot z książki.
Na koniec uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Lali DUDEK - emerytowaną nauczycielką podróżniczką, przewodnikiem turystycznym po Gruzji. Było to niesamowicie ciekawe spotkanie, na którym dowiedzieliśmy się dużo o kulturze i zwyczajach panujących w Gruzji. Zasmakowaliśmy tez gruzińskich potraw i poznaliśmy smak gruzińskiego chleba.
35 SZKOLNE KOLĘDOWANIE
W środę 22 grudnia o godz. 10:00 rozpoczęło się „Wspólne kolędowanie” przeznaczone dla uczniowskiej społeczności szkolnej oraz nauczycieli.Spotkanie to co roku wprowadza nas w świąteczny i przyjazny klimat, integruje całą społeczność szkolną. Jest to czas, by poznać kolędy i pastorałki mniej znane lub zapomniane i z zachwytem ich wysłuchać. Do wspólnego śpiewu włączyli się wszyscy chętni uczniowie. Mieliśmy okazję również sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości tradycji bożonarodzeniowych w quizie świątecznym przeprowadzonym przez prowadzące: p. A. Szczepańską i p. J. Cajdler. Pani Dyrektor A. Skrobała złożyła wszystkim przybyłym świąteczne życzenia i symbolicznie podzieliła się opłatkiem z uczennicą N. Wojterzak. Wszystkim dziękujemy za świąteczną atmosferę i zaangażowanie.
34 SPOTKANIE OPŁATKOWE SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
17 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe Szkolnego Koła Wolontariatu podczas którego pani Kasia Piaskowska opowiedziała o świętym Mikołaju i świętym bracie Albercie, którzy zainicjowali piękną tradycję dzielenia się z bliźnim i pomaganie w trudnych sytuacjach życiowych.
Przy pięknych kolędach złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem.
Życzymy wszystkim zdrowych,pełnych czułości i ciepła rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia.
33 DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
Szkolne Koło Wolontariatu w dniu 14 grudnia 2021 świętowało Dzień Wolontariusza przy słodkim poczęstunku i przepysznej pizzy.
Za poczęstunek dziękujemy Stowarzyszeniu Ab Ovo, które nas wsparło w tym przedsięwzięcia, szczególne podziękowania składamy na ręce pani prezes Urszuli Dalmaty i pani wiceprezes pani Iwonie Komorowskiej za wielkie serca i dobro.
Przede wszystkim dziękujemy naszym Kochanym Wolontariuszom za energię, siłę i chęć niesienia pomocy. Dziękujemy z całego serca za to, że jesteście.
Podsumowaliśmy nasze półroczne działania, były one owocne. Zebraliśmy karmę dla zwierząt w schronisku,,Rozmerdany Dwór "w Bogumiliwie, spotkaliśmy się z Panem Tomaszem Mroczkiem-lekarzem weterynarii, zebraliśmy ubranka dla małych dzieci, tutaj pragniemy podziękować pani Agnieszce Maslak, uczniowie szkoly zawodowej i szkoły przysposabiajacej do pracy za sprzedane wyroby cukiernicze zebrali pieniądze, które przekazali na karmę dla zwierząt, dziękujemy wychowawcom za ten piękny gest, nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Szlachetnej paczki, która otrzymało siedem rodzin z naszego Ośrodka, przez cały rok zbieramy nakrętki na wózek dla naszego ucznia, w tym roku razem z Samorządem szkolnym bierzemy udział w ,,Górze frosza",tu dziękujemy przedszkolakom i espezetom za dostarczoną już górę grosza, dziękujemy za piękne maskotki, kocyki -rękodzieło wykonane pod kierunkiem pań : Danuty Coli, Agnieszki Króli Justyny Stencel, uczestniczyliśmy w promocji jubileuszowej promocji szkolnego kalendarza,
Zorganizowaliśmy jak co roku nasza szkolną szlachetną paczkę i przyłączyliśmy się do akcji ,,Paczuszka dla maluszka", której inicjatorem była pani Kasia Piaskowska.
Razem ze Szkolna Drużyny harcerska pod kierunkiem pani Marzeny Szczuko zwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej w Sieradzu, a także odwiedziliśmy i posprzątaliśmy mogiły poległych żołnierzy w obronie ojczyzny, razem z harcerzami w Dobroniance na wycieczce szkolnej obchodziliśmy święto naszej szkolnej Drużyny Harcerskiej, tutaj dziękujemy paniom Marzenie Szczuko i Justynie Stencel i pani Agnieszce Król za oprawę muzyczną oraz naszemy Stowarzyszenia Ab Ovo za wsparcie finansowe.
Za oprawę artystyczna Dnia Wolontariusza dziekujemy pani Judycie Flanek i Kasi Piaskowskiej.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wsparcie i wyrozumiałość dla naszej działalności.
Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Dr Clown, jesteśmy w trakcie wykonywania świątecznych kartek i prezentów dla chorych dzieci ze szpitala w Sieradzu. Może robimy trochę zamieszania, ale jesteśmy nakręceni na pomaganie i to jest piękne.
32 ODWIEDZINY MALARSKIEJ WYSTAWY ARTYSTYCZNEJ
W dniu 10.12.2021 - uczniowie naszego Ośrodka zwiedzili wystawie malarska "Kolory Piatej Ewangelii" w Domu Katolickim przy Bazylice Mniejszej w Sieradzu. Artysci utrwalili na plotnach obrazy z Ziemi Swietej, ktore pozwolily nam doswiadczyc jej barw i klimatu.
31 BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
6 DH NS "Żywioły" z naszej placówki uczestniczyła w zdalnym Zlocie: Betlejemskie Światło Pokoju - w tym roku akcja odbywa się pod hasłem: ŚWIATŁO NADZIEI.
30 UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA Z OKAZJI PROMOCJI KALENDARZA SZKOLNEGO 2021/2022
Dnia 8 grudnia 2021 w SOSW w Sieradzu odbyła się piękna, jublileuszowa uroczystość z okazji promocji kalendarza szkolnego na rok 2022 z fotografiami naszych uczniów i mniejszych naszych braci ze schroniska w Czartkach. Obchody promocji kalendarza połączone zostały z Dniem Wolontariusza, obchodzonym dnia 5 grudnia. Święto Wolontariusza jest dla nas bardzo ważne, ponieważ nasi uczniowie jako osoby, potrzebujące pomocy, same potrafią pomagać i pomagają. Chcą się czuć potrzebni dlatego chętnie niosą pomoc innym. W naszej placówce prężnie działa wolontariat, który wspiera wszystkich potrzebujących pomocy: osoby starsze, ubogie, w trudnej sytuacji życiowej. Ostatnim celem jaki realizował szkolny wolontariat było wsparcie naszych mniejszych braci w schroniskach w Czartkach i w ,, Rozmerdanym Dworze". Stąd zrodził się pomysł na tegoroczny kalendarz- jako utrwalonej na kliszy aparatu więzi naszych wychowanków z czworonożnymi przyjaciółmi. Dzięki nim świat staje się bardziej kolorowy i piękny.
W tym roku kalendarz został stworzony we współpracy z Fundacją Funy Pets w Czartkach. W sesji zdjęciowej naszym uczniom towarzyszyli czworonożni przyjaciele ze schroniska w Czartkach. Ideą kalendarza jest promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie ze zwróceniem uwagi na los zwierząt porzuconych , zostawionych samym sobie. Dzięki naszym wspaniałym mistrzom fotografii już od dziesięciu lat powstają niesamowite kalendarze, przedstawiające naszych podopiecznych w różnych przepięknych sceneriach.
Szczególne podziękowania kierujemy naszym przyjaciołom,sponsorom, bez wsparcia których inicjatywa ta nie byłaby możliwa do zrealizowania.
-Fuuny Pets- Czartki- Furde;
-Stowarzyszenie wspierające osoby z niepełnosprawnością ,, Ab Ovo"
-Powiat Sieradzki;
-Stowarzyszenie Motocyklistów,, Sieradzanie
-Dwór Kamionacz;
-PKS Sieradz:
-Firma Matusiak;
-Kaskada Travel;
-Firma Audika;
-Euromaster
-Somar - Bruk
-Merkury Sieradz
-M&K Dzimińscy
-Saluda Architekci
-JLBUD, Dawex
-Grafik Sieradz
29 WSPIERAMY POTRZEBUJĄCE ZWIERZĘTA - SZKOLNA AKCJA WOLONTARIATU
Tegoroczna zbiórka dla potrzebujących zwierząt pod patronatem Szkolnego Koła Wolontariatu SOSW Sieradz, w ramach wprowadzonej innowacji, przerosła nasze oczekiwanie. Do akcji przyłączyła się cała społeczność przedszkolna i szkolna. Dziękujemy za każdą przyniesioną karmę, zabawkę, kocyk...
Podziękowania ślemy uczniom i nauczycielom Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia za świetny pomysł upieczenia ciasteczek i przekazania pieniędzy z ich sprzedaży na karmę dla zwierząt.
Wielką empatią wykazali się również wolontariusze, którzy nie tylko dostarczali dary, ale również wkładali całe serce wykonując ręcznie dywaniki i zabawki dla czworonogów.
Wspierali nas także przyjaciele, którym los zwierząt nie jest obojętny.
Dziękujemy Wam wszystkim! Kochane przedszkolaki, drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i znajomi, to dzięki Wam Stowarzyszenie Rozmerdany Dwór, do którego zawieźliśmy dary, na długo będzie "rozmerdane" .
Warto pomagać! Jeśli, ktoś z Was chciałby dać miłość i otrzymać w zamian to samo, zachęcamy do adopcji. Nie kupuj, adoptuj!!
28 SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI W SOSW W SIERADZU W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
29.11.2021 o godzinie 11.00 w SOSW w Sieradzu zostali uroczyście powitani partnerzy projektu Erasmus+ „Our life in our hands”. 12 nauczycieli z 4 państw spędziło 5 dni roboczych w Polsce, aby realizować we współpracy międzynarodowej działania związane z nauczaniem i uczeniem się pod tytułem „Zdrowie fizyczne i psychiczne”.
Polska placówka – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu jest koordynatorem projektu, pozostali uczestnicy przyjechali z Rumunii, Północnej Macedonii, Włoch i Grecji.
W czasie wizyty uczestniczyli w warsztatach teatralnych, sportowych, tanecznych, a także o tematyce ekologicznej, w czasie których zapoznali się ze specyfiką pracy z uczniem z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym z metodami, takimi jak Biofeedback, elektrostymulacja, Warnke), a także kulturą miasta i regionu. Partnerzy podsumowali dotychczasowe działania, a także zaplanowali kolejne etapy projektu oraz dyskutowali nad różnymi sposobami wdrożenia zadań z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej.
Po powrocie do swoich szkół nauczyciele przeprowadzą warsztaty w swoich gronach pedagogicznych: trening emocji, asertywności, które zostaną wdrożone do codziennej pracy. Treści dotyczące wniosków z warsztatów ekologicznych będą realizowane przez każdą szkołę i wpisane do planów pracy. Do treści z podstaw programowych z języka angielskiego zostaną dopisane takie tematy jak: "Zdrowe żywienie"; "Ekologia na co dzień". Poznane metody i techniki teatralne będą wykorzystane w innych krajach do prowadzenia zajęć teatralnych i przygotowania przedstawienia w tematyce projektu, stanowiącego punkt wyjścia do debat z młodzieżą z lokalnych szkół.
27 PROGRAM RZĄDOWY "POSIŁEK W SZKOLE I W DOMU"
Szkoła Podstawowa nr 5 przy SOSW w Sieradzu otrzymała dotację na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej w placówce stołówki i jadalni z Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu” - edycja 2021. Całkowita wartość zadania to 103.500,00 zł., w tym 80.000,00 zł. z dotacji, a 23.500,00 zł. to wkład własny Powiatu Sieradzkiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. Zakupione wyposażenie wpływa na poprawę jakości i szybkość przygotowywanych posiłków. W ramach zadania zakupione zostały m.in.: patelnia elektryczna, piec konwekcyjno-parowy, napęd maszyny kuchennej ze stojakiem, różne przystawki do mielenia mięsa, zestawy pojemników stalowych, krajalnica do wędlin i serów, miksery, taboret gazowy, szafa chłodniczo-mroźnicza, garnki , patelnie, sztućce, dzbanki, porcjonery do ryżu, zestawy noży, zestaw desek HAACP, naświetlacz szufladowy, przystawka do rozdrabniania jarzyn, obieraczka do ziemniaków, zestaw stołów i krzeseł, lodówka, waga kuchenna, naczynia żaroodporne, blachy, zestawy obiadowe oraz wiele innych.
26 JESTEŚMY CZYTELNIKAMI
Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników najmłodszych uczniów szkoły.
To wydarzenie odbyło się 19 listopada 2021 r. podczas uroczystego „Ślubowania” nowych wychowanków SOSW. Pani bibliotekarka podarowała wszystkim nowym czytelnikom naszej książnicy upominkowe plany lekcji natomiast uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej wręczyła zestawy książeczek ofiarowanych przez Instytut Książki. Zestawy te przeznaczone są też dla rodziców dzieci jako wsparcie i zachęta do wspólnego rodzinnego czytania. Nowi czytelnicy mogą już samodzielnie wypożyczać książki z naszej biblioteki.
25 KRAINA MUZYKI, KRAINA ZMYSŁÓW
Uczestniczymy w Międzynarodowym Konkursie na SENSORYCZNĄ CHOINKĘ.
Cele konkursu: Rozwijanie kreatywności, twórczości i wyobraźni, ćwiczenie zręczności, rozwijanie motoryki małej i sprawności manualnych, stymulacja zmysłu dotyku.
Autorzy prac: ZTK Wiktoria Panek, Maksymilian Marcioch, Sebastian Gołąb, Fabian Klata. SPB Olga Szymańska. ZTŁ Dominik Musialski, Sebastian Ślusarczyk, Kamil Wróbel
Przygotowanie: Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnieszka Król
24 FESTIWAL PIOSENKI ŚPIEWA SIĘ
21 listopada 2021 w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbyła się gala finałowa Festiwalu Piosenki „ŚPIEWASIE 2021”. W konkursie wokalnym naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 3SBB Natalia Wojterzak. Wykonała utwór autorstwa Michała Witeckiego pt. „To nasza Ojczyzna”. Natalia zajęła II miejsce w kategorii osób nie uczęszczających na dodatkowe zajęcia muzyczne. Otrzymała nagrodę pieniężną i statuetkę. Gratulacje
Przygotowanie: Agnieszka Król
23 PASOWANIE NA UCZNIA SOSW 2021/2022
W dniu 19 listopada 2021 roku odbyło się PASOWANIE na ucznia. Ze względu na pandemię uroczystość odbyła się bez udziału rodziców oraz kolegów i koleżanek. Uczniowie ślubowali być sumiennym uczniem, dbać o honor i dobre imię szkoły, i klasy, szanować swoich nauczycieli i rodziców, uczyć się pilnie tego co dobre i mądre, pomagać słabszym i potrzebującym, swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, kochać swoją Ojczyznę. Ponadto uczniowie klas I zostali przyjęci do grona czytelników. To był wyjątkowy dzień, pełnoprawnym już uczniom życzymy wielu sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.
22 WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
Dnia 18 listopada 2021 roku uczniowie z naszego Ośrodka wzięli udział w XXV Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego zorganizowanym przez Zespół Szkoł Specjalnych Wieluniu.Konkurs odbył się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Nasza placówkę reprezentowali uczniowie:Alan Kopka SP, Maria Janusz SP, Natalia Wojterzak BSI stopnia.
Występy uczniów oceniało Jury w składzie:
Magdalena Wicher - dyrektor PBP w Wieluniu, Grażyna Kopczyńska-członek Stowarzyszenia ,,Po prostu żyj ", wieloletni dyrektor ZS nr 4 oraz Jarosław Strzała-aktor, reżyser teatralny.
Po występach, w czasie narady Jury uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wystawę ,,Świadkowie mówią....Wieluń 1 września 1939 ".Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatom wręczono nagrody.
Alan Kopka-wyróżnienie: opiekun pani Elżbieta Bartodziej, Maria Janusz II miejsce:opiekun pani Marzena Szczuko, Natalia Wojterzak-III miejsce: opiekun pani Sylwia Wojtyniak. Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

21 KRÓTKI TRENING RADZENIA SOBIE ZE STRESEM DLA UCZNIOW- WARSZTATY
W dniu 17 listopada 2021r. w naszej placówce odbyły się warsztaty na temat „Krótki trening radzenia sobie ze stresem” ,prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sieradzu. Zajęcia były skierowane do wszystkich uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia. W obecnych czasach stres jest czymś , z czym spotykamy się codziennie. Podczas spotkania przedstawiono wszystkie sposoby radzenia sobie ze nim, a także z trudnymi sytuacjami i emocjami, które on powoduje. Uczniowie dostali przydatne wskazówki do pracy na sobą i swoim lękiem, aby wypracować sposób radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
20 TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
W RAZIE POMOCY DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA JEST CZYNNY CAŁĄ DOBĘ POD NUMEREM 800 12 12 12 PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU.
19 UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGLOŚCI
W dniu 10 listopada 2021 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji dnia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten dzień uczciliśmy hymnem narodowym oraz wysłuchaniem utworów patriotycznych w wykonaniu uczennicy N. Wojterzak, ogladaliśmy film edukacyjny, w którym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodleglości w 1918 r. była biała niedźwiedzica Baśka Murmańska. O godzinie 11:11 braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".
18 WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ
Dnia 29 października 2021 roku uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowcami odbyli wycieczkę szkolną po naszym mieście do miejsc pamięci narodowej. Oddaliśmy cześć poległym bohaterom w obronie ojczyzny, wysłuchaliśmy ważnych informacji na temat oglądanych pomników, komu zostały poświęcone i dlaczego.Pogoda nam dopisała, zadowoleni wróciliśmy do szkoly. Będziemy pamiętać, że zawdzięczamy im naszą wolność, klasa 1-3, 4, 5, 6, 7 i 8.
Opiekunowie panie: Elżbieta Bartodziej, Marzena Szczuko i Sylwia Wojtyniak
17 WYCIECZKA DO DOBROWIANKI
21 października 2021 roku odbyła się harcersko-szkolna wycieczka z okazji urodzin 6DHNS,,Żywioły " do Dobrowianki.Byli z nami uczniowie z wychowawcą panią Sławomirą Jankowską z klasy I SP że Słomkowa Mokrego.
Poznaliśmy dużo nowych gatunków zwierząt, podziwialiśmy ,,dyniowy krajobraz" i przy kiełbaskach z ogniska śpiewaliśmy harcerskie szlagiery. KIEROWNIKIEM I ORGANIZATOREM wycieczki była pani Justyna Stencel i pani Marzena Szczuko.
Opiekę nad swoimi wychowankami sprawowały panie: Iwona Komorowska, Elżbieta Bartodziej, Agata Płock, Sylwia Wojtyniak, za oprawę muzyczną czyli harcerskie śpiewowisko odpowiadała pani Agnieszka Król.
Wycieczka była bardzo udana i rozwijającą.
16 KONKURS FOTOGRAFICZNY PAN/PANI JESIEŃ
Z przyjemnością informujemy, że pierwszy etap konkursu fotograficznego dla całej społeczności szkolnej został ROZSTRZYGNIĘTY. Wszystkich zdjęć dotyczących tematu
" Zbliża się jesień..." wpłynęło 40.
W ramach przypomnienia ... konkurs polegał na skomponowaniu jesiennego kostiumu
i sfotografowaniu przedstawiciela klasy, oddziału bądź grupy przedszkolnej ( z uwzględnieniem jesiennych rekwizytów w ubiorze (liście, jarzębina itp.)
Niespodzianką była wizyta Pana Artura Hajdukiewicza - Kasart Fotografia, który na co dzień zajmuje się pełną obsługą fotograficzną uroczystości, jak również wykonuje sesje zdjęciowe w plenerze, reportaże i najważniejsze jest przyjacielem SOSW, który wyłonił zwycięzców.
Moje uzasadnienie co do wyborów:
Poziom ocenianych przeze mnie zdjęć był bardzo równy i wysoki. Na fotografiach widać ogromną pracę i wysiłek, które zostały włożone w aranżację kadrów. Wybierając zdjęcia starałem się kierować takimi kryteriami jak: pomysł na zdjęcie i jego kompozycja, kolorystyka oraz jakość techniczna fotografii, a także uchwycenie w ciekawy sposób modela/modelki. Na ich podstawie wybrałem miejsce pierwsze, drugie, trzecie oraz dwa wyróżnienia. Wszystkim autorom i modelom serdecznie gratuluję!
ARTUR HAJDUKIEWICZ
I miejsce - Natalia Budzyńska II SPP C
II miejsce - Zuzanna Miszczak ZTŁ
III miejsce - Wiktoria Panek ZTK
I wyróżnienie- Ernest Zajfert ZTL
II wyróżnienie - Mikołaj Nowiński ZTF
Zwycięskie fotografie zostaną opublikowane w kalendarzu
" Cztery pory roku" 2023
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszych etapów konkursu fotograficznego.J. Dzierdziejewska- Stencel, J. Gołąbek, A. Wencwel.


15 60 LAT SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU- PODZIĘKOWANIE RADY RODZICÓW
"NIE MOŻEMY ZROBIĆ RZECZY WIELKICH, ALE MOŻEMY ROBIĆ RZECZY MALE Z WIELKĄ MIŁOŚCIĄ..."
Dyrekcja SOSW w Sieradzu, Rada Rodziców oraz Pracownicy Administracji i obsługi otrzymali na ręce Pani Dyrektor Angeliki Skrobały w związku z jubileuszem 60 lecia szkolnictwa specjalnego specjalne podziękowania od Rady Rodziców.
14 PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...
Dziś- 26.10.21 uczniowie klas ZTK i ZTL odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza na sieradzkim cmentarzu, gdzie zapaliliśmy znicz jako znak pamięci o bohaterach poległych w walce o wolność Polski w czasie II wojny światowej. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się również pod Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie minutą ciszy uczciliśmy pamieć o ofiarach. PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...
13 AKCJA KREDKOBRANIE- POLAKOM NA BIAŁORUSI, UKRAINIE I ŁOTWIE ZAKOŃCZONA
Kochani jesteście wielcy siłą swych serc SOSW w Sieradzu z dniem 08.10.21 zakończyliśmy zbiórkę darów do IV Edycji Akcji Polakom na Białorusi Ukrainie Łotwie - żebraliśmy materiały plastyczne, kredki farby, bloki, pędzle itp . Nasza paczka za pośrednictwem firmy FedEx Express Polska Sa przy ul. Targowej trafiła do potrzebujących . DZIĘKUJEMY!!!
12 „WAŻNIAK W TARAPATACH” SPEKTAKL TEATRU BLASZANY BĘBENEK
W dn. 26.10.2021 r. odbył się w naszym Ośrodku spektakl pt. ,, Ważniak w tarapatach", który wystawił teatr Blaszany Bębenek z Trzebini. Uczniowie obecni na spektaklu mogli obejrzeć energiczne, pełne humoru przedstawienie. Najmłodsi mogli aktywnie uczestniczyć w tym co się dzieje na scenie, zarówno w lesie jak i okolicznym lesie. Było dużo śmiechu, muzyka i śpiew oraz wspólna zabawa !!!
11 60 LAT SZKOLNICTWA SPECJALNEGO W SIERADZU
13 października okazał się dniem wyjątkowym. W naszej placówce uroczyście obchodzono szczególną rocznicę 60 lecia istnienia szkolnictwa specjalnego w Sieradzu połączoną z Dniem Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz, oświaty, Rady Rodziców, przedstawiciele Stowarzyszenia Ab Ovo, przedszkolaki, uczniowie, rodzice pracownicy obsługi i adminitracji oraz nauczyciele. Podczas uroczystości p. dyr. A. Skrobała wręczyła pedagogom oraz pracownikom obsługi nagrody dyrektora. Uroczystości uświetniły występy uczniów i nauczycieli oraz płynące życzenia z okazji 60 lecia istnienia naszej szkoły.

Obejrzyj FILM »
10 CZYTAM Z KLASĄ- LEKTURKI SPOD CHMURKI- PROJEKT MIĘDZYNARODOWY
W projekcie biorą udział uczniowie klas: ZTE (wych. S.Ślipek), ZTF
(wych. A. Maślak) (,ZTD (wych. J. Bronka), ZTC (K.Kowalska- Burdelak),
ZTB (wych. Biernacka D.) oraz klasa 3 SP (wych. J.Garnowska Flanek)._
"CZYTAM Z KLASĄ -lekturki spod chmurki" to
międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej, świetlic i bibliotek szkolnych, a także ośrodków wychowawczych w kraju i za granica w szkołach polonijnych.
Jest to już III edycja innowacyjnego Programu Edukacyjnego
Również i my Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu dołączyliśmy do realizacji projektu.
W projekcie biorą udział uczniowie klas: ZTE(wych. S.Ślipek), ZTF
(wych. A. Maślak) (,ZTD (wych. J. Bronka), ZTC (K.Kowalska- Burdelak),
ZTB (wych. Biernacka D.) oraz klasa 3 SP (wych. J.Garnowska Flanek
Twórcą , autorem programu jest P. Honorata Szanecka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonowie
Koordynatorem projektu w SOSW sa ;P D Anusia Piekarczyk-Colla I P. Justyna Stencel
CZAS TRWANIA PROJEKTU:
od 1 października 2021 roku do 31 maja 2022 roku

CELE PROJEKTU:
rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
rozwijanie aktywności czytelniczej
doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
integracja zespołu klasowego,
współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
9 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W poniedziałek, 4 października uczniowie zespołów terapeutycznych uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym "Święto Pieczonego Ziemniaka". Przy ognisku i wspólnym pieczeniu ziemniaków rozwiazywali quizy i zagadki. Poszerzyli wiedzę na temat pochodzenia i przeznaczenia dostojnego warzywa. Nie zabrakło również konkursów i konkurencji sportowych. Po przejściu do klas, tworzyli prace plastyczno- techniczne. Trzeba przyznać, że to był radosny czas! Organizatorki - J. Bronka, I. Pietruszewska, I. Maćczak, S. Ślipek - dziękują za wspaniałą zabawę.
8 UCZESTNICTWO W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE "KRAINA MUZYKI"
W bieżącym roku szkolnym uczestniczymy w Ogólnopolskim Programie Krainy Muzyki – innowacja pedagogiczna „Dźwięki Przyrody”. Celami programu są: upowszechnianie edukacji muzycznej wśród dzieci i nauczycieli, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata fauny i flory, popularyzowanie EKO stylu życia, promowanie działań w kierunku zero waste, dziecko widzem i aktorem –wdrażanie do świadomego odbierania sztuki i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych integracja środowiska pedagogicznego realizującego Ogólnopolski Program Kraina Muzyki. Program realizują: Lidia Augustyniak, Anna Gaj, Justyna Gołąbek, Agnieszka Król.
7 INFORMACJA O PROJEKTACH
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu zrealizował projekt „Kreatywne przedszkole – dobry start w dorosłe życie!”, skierowany do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2014-2020. Działaniami projektowymi zostało objętych 15 przedszkolaków. SOSW przeprowadził dla nich cykl zajęć ukierunkowanych na zwiększenie szans edukacyjnych i wyrównanie deficytów. Były to zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, neurologopedyczne, surdopedagogiczne, tyflopedagogiczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, terapeutyczne z elementami integracji sensorycznej i z elementami dogoterapii, terapeutyczno-psychologiczne, a także zajęcia rozwijające uzdolnienia muzyczne, taneczne, sensoplastyczne i kulinarne. W projekcie kreatywnego przedszkola wzięło udział również 29 nauczycieli placówki, którzy mogli skorzystać z form doskonalenia zawodowego w zakresie m.in. terapii miofunkcjonalnej, tapingu logopedycznego, diagnozy logopedycznej KOLD, integracji bilateralnej, diagnozowania i terapii autyzmu, obsługi oprogramowania wspomagającego terapię logopedyczną MÓWik, umiejętności komunikacyjnych (w tym komunikacji alternatywnej), sensoplastyki, pedagogiki Montessori, Trening Umiejętności Społecznych, obsługi tablicy interaktywnej. Pozyskane na projekt fundusze pochodziły ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zostały pozyskane w ramach Osi Priorytetowej XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działania XI.1 Wysoka Jakość Edukacji, Poddziałania XI.1.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt realizacji projektu to 302 115,71 zł, kwota dofinansowania wyniosła 256 785,71 zł. Różnica – 45 330 zł – to koszt niefinansowego wkładu własnego sieradzkiego samorządu powiatowego – Powiatu sieradzkiego, który jest beneficjentem projektu. Kreatywne przedszkole ruszyło 1 września 2020 r., a zakończy się 30 września 2021 roku.
Informujemy ponadto, iż w ostatnim czasie Szkoła Podstawowa nr 5 w Sieradzu otrzymała dotację na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej w placówce stołówki. Całkowita wartość zadania to 103.500,00 zł. , w tym 80.000,00 zł. z dotacji, a 23.500,00 zł. to wkład własny Powiatu Sieradzkiego. Wsparcie finansowe z programu umożliwi doposażenie i poprawę standardu funkcjonowania stołówki szkolnej, w tym kuchni i jadalni. Zakupione wyposażenie wpłynie na poprawę jakości przygotowywanych potraw na wielu etapach. W ramach zadania zakupione zostaną m.in.: patelnia elektryczna, piec konwekcyjno-parowy, napęd maszyny kuchennej ze stojakiem, przystawki do mielenia mięsa, zestawy pojemników stalowych, krajalnica do wędlin i serów, miksery, taboret gazowy, szafa chłodniczo-mroźnicza, garnki , patelnie, sztućce, dzbanki, porcjonery do ryżu, zestawy noży, zestaw desek HAACP, naświetlacz szufladowy, przystawka do rozdrabniania jarzyn, obieraczka do ziemniaków, zestaw stołów i krzeseł, lodówka, waga kuchenna, naczynia żaroodporne, blachy, zestawy obiadowe.

6 28 AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA - POLSKA pod hasłem : " MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ"
W dniach 17.09.-19.09. 2021r. społeczność Ośrodka wzięła udział w 28 AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA - POLSKA pod hasłem : " MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ". Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali liczne akcje terenowe, które przyczyniły się do poprawy naszego środowiska. Z odpadów oczyszczono wiele terenów zielonych. Przeprowadzono lekcje tematyczne związane z ekologią, dzięki którym uczniowie wiedzą, że " niszcząc naturę , niszczymy samych siebie".
5 ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY
Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy 10.09.2021 r.
uczniowie klasy ISPB I II SPC uczestniczyli w zajęciach - "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ".
Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem.
4 WYCIECZKA DO LASU
Pod koniec września odbyła się integracyjna wycieczka klas SPP do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej. Na miejscu odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zebraliśmy kilka grzybów - wystarczy na zupę grzybową. Na skraju lasu zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy podzielić się wrażeniami i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Opiekunowie: Lidia Łuszczek, Grażyna Kawka, Iwona Komorowska, Agata Kałdońska-Plockl
3 SPOTKANIE Z POLICJANTEM
15 września br w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego "BĄDŹ BEZPIECZNY" odbyło się po raz kolejny spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu p. asp. sztab. A. Kulawiecką. Pani policjantka przeprowadziła dla uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Uczniowie mieli możliwość powtórzenia i utrwalenia zasad ruchu drogowego. Nauczyciele prowadzący spotkanie p. I. Pietruszewska oraz p. A. Gaj przedstawiły uczniom prezentację multimedialną oraz filmy edukacyjne o bezpiecznych zachowaniach nie tylko w drodze do szkoły jak i w domu, podczas zabaw, spotkania z nieznajomym, czy prawidłowego zachowania w kontakcie z groźnym psem. Poruszona została również problematyka zagrożeń w cyberprzestrzeni. Na koniec rozdane zostały uczniom karty pracy z zadaniami do wykonania z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.
2 NARODOWE CZYTANIE 2021
Pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej 4 września, w całej Polsce czytano dramat Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" . SOSW w dniu 4 września przyłączył się do tej akcji. Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją promocji czytelnictwa, poprzez zapoznanie się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
Narodowe czytanie w SOSW w Sieradzu odbyło się w sali polonistycznej oraz w bibliotece ośrodka. Nasi uczniowie obejrzeli wystąpienie Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie skierowane do uczestników akcji oraz obejrzeli fragmenty filmu z 2013 r. telewizyjnej inscenizacji dramatu Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. Ponadto przedstawiono życiorys Gabrieli Zapolskiej. Poprzez przeprowadzone krótkie ćwiczenie, uczniowie mieli okazję zrozumieć znaczenie słów "moralność" i "niemoralność".
Na koniec uczniowie wraz z nauczycielami przeczytali fragmenty utworu z podziałem na role, wykorzystując do tego książki papierowe ale także nowoczesną technologię. Tekst "Moralności Pani Dulskiej" był wyświetlany na tablicy multimedialnej.
W wydarzeniu wzięły udział klasy: V- VIII oraz klasy Szkoły Branżowej.
Uczniowie naszego Ośrodka po raz dziesiąty aktywnie włączyli się do tej ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, zachęcanie do czytania książek i wspólnego spędzania czasu.
Akcję Narodowego Czytania w naszym Ośrodku przygotowały panie: Marzena Szczuko, Sylwia Wojtyniak -nauczycielki języka polskiego oraz Danuta Piekarczyk - Cola-bibliotekarka.
1 INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
1 września w SOSW odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pani wicedyrektor Barbara Madalińska przekazała ważne informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego. Wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamieć ofiar drugiej wojny światowej. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Z radością i optymizmem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele wracają do swoich szkolnych obowiązków.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak