Danuta Piekarczyk-Cola
Odsłony: 128

Zasady przesadzania roślin doniczkowych:

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadz1
https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/818-przesadzanie-roslin-doniczkowych-krok-po-kroku

Przesadzanie roślin jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną. Wraz ze wzrostem zielonych liści przybywa także korzeni.

Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały gdzie rosnąć. Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona, bo rośliny czerpią z niej składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju. Jeśli nie można przesadzić rośliny (gdy jest bardzo duża), należy chociaż wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

Ogólna zasada mówi, że im starsza roślina, tym rzadziej można ją przesadzać. Młode okazy, ze względu na intensywny wzrost, należy przenosić do większych pojemników co roku, starsze – wystarczy raz na 2-3 lata.

Niewskazane jest używanie ziemi ogrodowej do wypełnienia donicy, ponieważ może ona zawierać wiele szkodliwych składników, przez które kwiaty mogą zachorować. Najlepiej kupić ziemię odpowiednią do rośliny.

Rośliny przenosimy do doniczek niewiele większych od dotychczasowych. Umieszczenie ich w zbyt dużych pojemnikach może spowodować, że będą dążyły do silniejszego rozrostu korzeni, przez co przeznaczą mniej energii na wypuszczanie pędów czy kwiatów.

Denko naczynia powinno mieć otwory, przez które nadmiar wody wycieknie na podstawkę – w zamkniętych osłonkach korzenie zaczną gnić.

Spód donicy wykładamy drenażem czyli grubym żwirem lub fragmentami potłuczonych ceramicznych doniczek – który zapewni korzeniom dostęp do tlenu.

Przed zaplanowanym przesadzaniem, intensywnie podlewamy zieleń pokojową. To ułatwi wyciąganie jej z doniczek. Mniejsze egzemplarze obracamy spodem do góry i lekko ostukujemy, aby wysunęła się bryła korzeniowa. Zanim wyjmiemy starsze okazy, warto oddzielić ich korzenie od ścianek naczynia za pomocą długiego noża. Splątaną bryłę korzeniową należy delikatnie odwikłać. Uszkodzone lub obumarłe korzenie odcinamy.

W nowej doniczce na zamieszczony na dnie drenaż nakładamy niedużą ilość podłoża czyli ziemi. Układamy na nich bryłę korzeniową, a następnie zasypujemy ziemią. Później ubijamy ją dłońmi i w razie konieczności – uzupełniamy tak, aby całkowicie wypełniła naczynie. Na końcu obficie podlewamy roślinę. https://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/najwazniejsze-zasady-przesadzania-roslin-doniczkowych-41-2453

Pelargonie to bez wątpienia królowe balkonów – to jedne z najczęściej kupowanych i sadzonych roślin doniczkowych. Sezon na te piękne kwiaty rozpoczyna się już od drugiej połowy kwietnia Z uwagi na ich ciepłolubność najlepiej sadzić je (na balkonie lub w ogrodzie) po 15 maja.

Instrukcja wideo - sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach (mogą być pelargonie):

Należy zaopatrzyć się w ulubione kwiaty balkonowe, ziemię, łopatkę, rękawiczki, a na podłodze rozłóżmy folię, żeby uniknąć konieczności późniejszego sprzątania.

https://www.castorama.pl/instrukcja-wideo-sadzimy-kwiaty-balkonowe-w-skrzynkach-ins-1058950.html

Jak przesadzić storczyka? Storczyki i ich pielęgnacja :

https://www.youtube.com/watch?v=DkXYcKxJeIc

Podaj i zapisz nazwy kwiatów:

Przesadz2

https://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule/rosliny-sadzonki/kwiaty-doniczkowe/storczyk-falenopsis-miniaturowy-little-lady-mix-15-20-c

Przesadz3

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon/7401-jak-dbac-o-pelargonie

Na poniższej stronie w punkcie 4 zobacz jeszcze raz jak należy przesadzać rośliny doniczkowe:

https://epodreczniki.pl/a/domowy-ogrodek/DERP93PSe

Spróbuj przesadzić roślinę doniczkową znajdującą się w twoim domu. Zaplanuj działanie.

Należy zaopatrzyć się w kwiaty, ziemię, łopatkę, rękawiczki, a na stole czy podłodze rozłóżmy folię, żeby uniknąć konieczności późniejszego sprzątania.