Aktualności - rok szkolny 2019/2020

60 KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Dotarliśmy do końca roku szkolnego. Pod wieloma względami różnił się on od poprzednich. Był to rok pełen zmian oraz nowych doświadczeń i przeżyć. Przez ostatnie 3 miesiące funkcjonowaliśmy w wirtualnej szkolnej rzeczywistości, a system zdalnego nauczania był dla wszystkich dużym wyzwaniem. Teraz czas na zasłużony odpoczynek, zwłaszcza od komputerów!
Całej społeczności życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!
59 AKTYWNA TABLICA
W Szkole Podstawowej nr 5 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu realizowany jest rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno komunikacyjnej "Aktywna Tablica".

Cele programu:

1.Wymiana informacji oraz dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej.

2.Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych na zajęciach lekcyjnych w celu podniesienia jakości pracy szkoły i ośrodka.

3.Zwiększanie kompetencji nauczycieli oraz przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.
58 PROGRAM "ZA ŻYCIEM" RUSZA PONOWNIE
Szanowni Państwo!!!

Rządowy Program Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin "ZA ŻYCIEM" został wznowiony. Z beneficjentami programu skontaktują się terapeuci.
57 ZARZĄDZENIE DYREKTORA SOSW Z DNIA 6 MAJA 2020 W SPRAWIE CZASOWEGO ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM W SIERADZU
INFORMACJA W ZAŁĄCZNIKU
56 DARMOWA POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
Szanowni Państwo!

W poniedziałek 27 kwietnia rusza zdalna bezpłatna pomoc psychologiczna dla mieszkańców powiatu sieradzkiego. Porad będą udzielać pedagodzy i psychologowie z jednostek prowadzonych przez powiat sieradzki.

Darmowa pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest efektem współpracy samorządu powiatowego i warckiego Centrum Psychiatrycznego, wchodzącego w skład Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. Psychologowie i pedagodzy będą dyżurować codziennie w wyznaczonych godzinach. Szczegółowy wykaz osób udzielających porad, wraz z numerami telefonów, znajduje się w załączniku.


Życzę Państwu wytrwałości na ten trudny czas.

p.o. dyrektora SOSW w Sieradzu Angelika Skrobała
55 TERMINY EGZAMINU ÓSMOKLASISTY -PRZESUNIĘTE
Terminy egzaminu ósmoklasisty będą przesunięte. O konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.!! Szkoły nadal zamknięte do 26 kwietnia!!!


Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia Aniu żeby ten link był aktywny.
54 PLATFORMA NAUCZANIA ZDALNEGO W SOSW W SIERADZU
Drogi Uczniu, Szanowny Rodzicu
W zakładce Aktualnośći strony internetowej SOSW w Sieradzu zdalne.sosw-sieradz.pl zamieszczane są materiały dla poszczególnych oddziałów. Zachęcamy do wdrożenia się w system pracy zdalnej organizowanej przez nauczycieli SOSW w Sieradzu.W zakładce Psycholog/Pedagog/Logopeda zamieszczane są materiały opracowane przez w/w specjalistów, Świetlica/Biblioteka znajdują się treści opracowane przez opiekunów świetlicy i biblioteki szkolnej. W zakładce Projekt Lepszy Start zawarte są treści w ramach których, realizowane są zajęcia z projektu Lepszy Start.
Zachęcamy do włączenia się w system nauczania zdalnego.


Poniżej znajduje się link do strony zdalnego nauczania:

http://zdalne.sosw-sieradz.pl
53 PROGRAM KOMPLEKSOWEGO WSPARCIA DLA RODZIN 'ZA ŻYCIEM"
Beneficjentów PROGRAMU "ZA ŻYCIEM' poinformujemy telefonicznie o wznowieniu zajęć w ramach dodatkowego, kompleksowego wsparcia.
52 DYŻURY PSYCHOLOGA I PEDAGOGA SZKOLNEGO
Psycholog i pedagog pełnią dyżury:

PONIEDZIAŁEK 12.00-16.00 PSYCHOLOG
WTOREK 12.00-16.00 PEDAGOG
ŚRODA 12.00-16.00 PEDAGOG
CZWARTEK 12.00-16.00 PSYCHOLOG
PIĄTEK 12.00-16.00 PSYCHOLOG

Kontakt telefoniczny: 507 045 139
51 MOTYWOWANIE DZIECKA DO NAUKI, ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA W SIECI.
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami na tematy:
1. JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI?/ Należy skopiować podane linki do przeglądarki internetowej/
http://staszickutno.pl/szkola/wpcontent/uploads/2020/03/Motywowanie%20do%20nauki.pdf
2. JAK ZAPEWNIĆ DZIECIOM BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?
http://staszickutno.pl/szkola/wp-content/uploads/2020/03/Zasady%20bezpiecze%C5%84stwa%20w%20sieci.pdf
50 POMOC DLA RODZICA W ROZMOWIE Z DZIECKIEM – JAK ROZMAWIAĆ W OBLICZU NOWEJ, WYJĄTKOWEJ SYTUACJI
Dziecko może być zlęknione, zdezorientowane, co jest zupełnie zrozumiałe. Nie chodzi do szkoły, wraz z rodzicami często śledzi informacje telewizyjne, nie może bawić się z rówieśnikami na dworze, nie udaje się po lekcjach do parku lub do centrum handlowego.Dotychczasowy porządek świata dziecka zostaje zachwiany.
Warto, aby rodzic poznał lęki i obawy dziecka. Wytłumaczył mu co tak naprawdę się dzieje, nie zbywał dziecka słowami „nie martw się, to nic takiego”. Dziecko tak samo jak dorosły zdaje sobie sprawę, że „coś” się dzieje. Warto rozmawiać z głęboką uwagą i empatią, zrozumieć perspektywę dziecka, oswoić lęki zwracając uwagę na to, że dziecko w domu, z bliskimi, może czuć się zupełnie bezpieczne.
Jeżeli nie wiecie Państwo, jak rozmawiać z dzieckiem o niepokojącej sytuacji związanej z koronawirusem polecamy fachowy artykuł: https://polskatimes.pl/koronawirus-w-polsce-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-porady-psychologa-z-uniwersytetu-swps/ar/c1-14855071?fbclid=IwAR0Ro9pV4IdrOnlfqiUdeq1z9IM1Tw3163RafXCAeoRazaWaUfOcVumNMho
Możemy też skontaktować się online. Proszę pisać do nas na adres: agnieszkaprzybylak@wp.pl, kwjedrysiak@interia.pl, annamikolajczyk@wp.eu
lub telefonicznie szkolny numer 507 045 139.
49 CZASOWE OGRANICZENIE FUNKCJONOWANIA SOSW
W związku z działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa informujemy, iż w porozumieniu ze Starostwem Powiatu Sieradzkiego od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. funkcjonowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sieradzu zostanie czasowo ograniczone. Szczegółowe ustalenia zostaną przekazane rodzicom i pracownikom. Informacji udziela sekretariat placówki 43/822-45-63.
48 CZAS ZAWIESZENIA ZAJĘĆ TO NIE CZAS WOLNY OD NAUKI
Drogi uczniu, Szanowny rodzicu, czas zawieszenia zajęć to nie czas wolny od nauki. Zachęcamy do pracy w domu, utrwalania wiadomości i rozwijania umiejętności. Nauczyciele SOSW w Sieradzu przygotowali materiały dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Warto z nich skorzystać! Pamiętajmy jednak, że brak lekcji w budynku szkoły nie oznacza braku nauki w ogóle. Zapewniamy, iż po powrocie do szkoły wszystkie trudne partie materiału zostaną one omówione na lekcjach wraz z uczniami, a wszelkie trudności i wątpliwości wyjaśnione. Życzę wszystkim wytrwałości na ten trudny czas. Do zobaczenia w szkole.
47 PAMIĘTAMY O MYCIU RĄK!!!
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
46 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
9 marca 2020 w sali gimnastycznej SOSW odbyło się kolejne spotkanie pod nazwą Dzień Bezpiecznego Internetu. Wzięli w nim udział uczniowie Ośrodka (scenki pt. „Co czyha w ogrodzie”, „Laptop czy lalka”) , Szkoły Podstawowej we Wróblewie („Przestrogi dla użytkowników Internetu”) oraz Zespołu Szkół Katolickich („Normalny czy wirtualny”).
Przedstawiciele szkół przygotowali krótkie występy, związane tematycznie z problemem zagrożeń, czyhających w Internecie, uzależnień od komputera czy hejtu.
Można było też zobaczyć układy taneczne, przygotowane przez zespół „Zakręcone” jako formę realizacji swoich pasji i alternatywy dla gier komputerowych.
Na zakończenie funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji Bożena Grobelna i Agnieszka Kulawiecka podsumowały spotkanie, wskazując na prawne skutki przestępstw i wykroczeń w cyberprzestrzeni oraz oceniły wyniku quizu na temat bezpieczeństwa w Internecie, w którym wzięła udział publiczność. Impreza miała lekki, artystyczny charakter, wszyscy świetnie się bawili, ale – co najważniejsze – uczestnicy sami przyznali, że lekcję na temat DBI zapamiętają na długo. Oby – do przyszłego roku 
45 ODWIEDZINY WOLONTARIUSZY SOSW W DPS "BANKOWIEC"
Dnia 2 marca 2020 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w SOSW w Sieradzu odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Bankowca” w Sieradzu.Wolontariusze uprzyjemnili ten dzień mieszkańcom DPS-u rozdając im wcześniej przygotowane słodkie poczęstunki (rogaliki, pączki oraz ciastka) wraz z laurkami i balonikami. W kolejnej części spotkania wystąpiła grupa szkolnych tancerek z Koła tanecznego „Zakręcone” prezentując tańce i pokazy czirliderek, co zachęciło pensjonariuszy do wspólnej zabawy.
Po spotkaniu, Pan Stanisław Owczarek- koordynator terapii zajęciowej w DPS- ie oprowadził młodzież po budynku pokazując: kaplicę, ogród zimowy i letni, salę rehabilitacyjną oraz siłownię. Nasi uczniowie dowiedzieli się o działaniach i zajęciach oferowanych przez DPS.Podopiecznym i personelowi „Bankowca” bardzo spodobały się nasze odwiedziny, co widać było po wesołych twarzach seniorów oraz podziękowaniach i słodkim poczęstunku ze strony koorynatora.
Pan Stanisław Owczarek wyraził akces do dalszej współpracy.
Zadowoleni i dumni z siebie Wolontariusze i „Zakręcone” jeszce raz potwierdzili, że takie akcje są bardzo potrzebne mieszkancom naszego miasta, a w szczególności seniorom w myśl hasła „Jestem, chcę , pomagam”.
Opiekunowie wolontariatu p. Sylwia Wojtyniak, p.Danuta Piekarczyk -Cola i grupy tanecznej p. Agnieszka Gałązka bardzo dziękuje za piękną akcję.
44 DZIEŃ KOBIET PO HARCERSKU
6 marca druzyna harcerska Nieprzetartego Szlaku ŻYWIOŁY z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom pracujacym w naszej placówce złożyła życzenia i przygotowała słodki popczęstunek.
43 BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
Jak ważne są zasady prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym pieszo i na rowerze, dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły podczas spotkań z panem Tomaszem Olejnikiem pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu. W trakcie spotkań, które odbyły się 10 i 17 lutego 2020r., uczestnicy obejrzeli prezentacje dotyczące niebezpieczeństw, jakie stwarzają nieoznakowani uczestnicy ruchu drogowego (piesi i rowerzyści) po zmroku oraz o zachowaniu ostrożności. Brali udział w działaniach praktycznych przygotowanych przez prowadzącego oraz otrzymali drobne upominki.
42 KONKURS Z MISIEM VELWETUSIEM NA SPORTOWO
Zajęcia realizowane w ramach Akcji Zdrowo i Sportowo„Świętuj z Misiem Velvetusiem”
na sportowo są realizowane w latach 2019/2020 w Przedszkolu Specjalnym. Jest to ogólnopolski projekt. Przedszkolaki podczas zajęć realizuja scenariusze zajęć sportowych. Chętnie uczestniczą w propanowanych aktywnościach ruchowych i zabawach.
41 PROFILAKTYKA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA
Szanowni Państwo!
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rekomendacje dla dyrektorów szkół w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowań na koronawirusa

Informujemy że:
1. W szkole zostały lub zostaną przeprowadzone pogadanki z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny.
2. Na korytarzach i w okolicach toalet zostały wywieszone instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk i zachowania ogólnych zasad higieny osobistej.
3. W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły przysługuje Państwu zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 na mocy przepisów art. 32 ust. 1 lit a Ustawy z dn. 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (Dz. U. 2017, poz. 1368).
4. W przypadku, gdy dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego.
5. Została utworzona infolinia Ministerstwa Zdrowia dla osób mających jakiekolwiek wątpliwości w przedmiotowej sprawie: tel. 800 190 590 (czynna całą dobę).

Apelujemy o:
1. Nie posyłanie do szkoły dzieci przeziębionych lub chorych.
2. Poinformowanie swoich dzieci, że jeżeli nie miały kontaktu z osobą zainfekowaną koronawirusem, to nie mają powodów do obaw.
3. Bieżącą kontrolę komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
40 DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ
22 lutego w dniu Myśli Braterskiej SOSW został uhonorowany wyróżnieniem przyznawanym przez Hufiec ZHP Sieradz- miejsce Przyjazne Harcerzom.
39 WYMIANA UCZNIÓW W HISZPANII
Od 10 do 14 lutego 2020 roku grupa uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu gościła w hiszpańskiej szkole zawodowej: Institut Guillem Catà w Manresie wraz z przedstawicielami szkół z Chorwacji i Włoch w ramach wymiany uczniów z projektu „Przyszłość zaczyna się dziś” . Temat 5-dniowego szkolenia brzmiał: „Zaplanuj swoją przyszłość”. Właśnie pod kątem zagadnień, związanych z planowaniem kariery zawodowej i kompletowaniem potrzebnych w tym celu dokumentów, odbyły się warsztaty i aktywności takie jak : prezentacje refleksji i wniosków z 6 zajęć poświęconych budowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych, zapoznanie z formą i przebiegiem zajęć praktycznych w szkole goszczącej; warsztaty „I ty możesz zostać przedsiębiorcą” w szkole specjalnej AMPANS; sprawozdanie z wizyt w miejscach pracy oraz krótkich staży, odbytych przez uczniów; warsztaty z zakresu orientacji zawodowej „Poznaj siebie”, drama – rozmowa kwalifikacyjna, zajęcia „Jak sporządzić Europass Mobility oraz inne potrzebne w Unii Europejskiej dokumenty poświadczające kwalifikacje lub odbyte szkolenia”. Uczniowie poznali również kulturę (poprzez naukę regionalnych tańców) i zabytki Katalonii (w tym Barcelony), nakręcili trzecią – ostatnią część filmu, uczyli się orientacji w przestrzeni Manresy za pomocą gry miejskiej. To była wspaniała wizyta, pełna niezapomnianych wrażeń i emocji , ale również wiedzy i umiejętności, potrzebnych w planowaniu kariery zawodowej.
38 BAL KARNAWAŁOWY
W dniu 20 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla całej społeczności szkolnej. W trakcie zabawy zostały ogłoszone wyniki konkursów: "Karmnik dla ptaków" oraz "Bezpieczne ferie zimowe". Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. W trakcie zabawy nagrodzono uczniów, którzy przygotowali stroje karnawałowe. Podczas całej zabawy królowały radość, śmiech i taniec a dla wszystkich były pączki- jak to w Tłusty Czwartek...
37 SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM NADLEŚNICTWA ZŁOCZEW
10.02.2020r. w naszym Ośrodku odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji programu ekologicznego „Jestem przyjacielem przyrody”. Tym razem, pan leśniczy opowiedział uczniom o ptakach i zwierzętach żyjących w środowisku leśnym, o ich zwyczajach i potrzebach. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Dużo radości przysporzyła uczniom zabawa w rozpoznawanie tropów. Na koniec uczestnicy otrzymali kolorowe zakładki i kalendarzyki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze a wysłuchane wiadomości i ciekawostki poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
36 LOGORYTMICZNE ZAJĘCIA OTWARTE "ZIMA"
Dnia 5.02.2020 r. w ramach realizacji programu "Rytmika i logorytmika w edukacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, pt.: "Rytm, ruch mowa" czyli zabawa gotowa". Terapia i zabawa słowem, dźwiękiem i ruchem odbyły się zajęcia otwarte dla uczniów zespołów terapeutycznych, rodziców i nauczycieli. Podczas spotkania przeprowadzono zabawy rytmiczne, inscenizacje ruchowe do piosenek: "Kiwamy głowami", "Zimowa wyliczanka","Hu, hu, ha - nasza zima zła", ćwiczenia ortofoniczne, artykulacyjne oraz zabawy oddechowe i rytmiczno-ruchowe o tematyce zimowej. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zajęciach, do zabawy włączali się również rodzice. Zaproponowany rodzaj aktywności w szczególny sposób ma oddziaływanie profilaktyczne i korygujące na wymowę uczniów.
35 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2020
W dniu 10 stycznia odbyło się spotkanie uczniów w ramach realizacji programu "Bądź bezpieczny" pod hasłem: Bezpieczne ferie zimowe. Uczniowie zdobyli wiedzę jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe, obejrzeli prezentację multimedialną, poznali zasady bezpiecznych zabaw zimowych, rozwiązywali zagadki i quiz dotyczący bezpieczeństwa. Uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz obejrzeli krótkometrażowy film pt.: "Przepis na bezpieczne ferie". Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!!
34 KOLĘDOWANIE I JASEŁKA W SOSW
Grudzień niezmiennie kojarzy się ze świętami. Co roku w naszej szkole staramy się stworzyć magiczną atmosferę wprowadzając wyjątkowy nastrój. Uczniowie i nauczyciele przygotowali Szkolne kolędowanie. Nasi najmłodsi wychowankowie przedstawili opowieść o narodzeniu Jezusa, zespól „Zakręcone” - świąteczny taniec do piosenki „Jingle Bells”, a grupa nauczycieli zaprosiła do wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd. Ogłoszono wyniki konkursów plastycznych: „Mam prawo do miłości” oraz „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”. W miłej atmosferze, przy dźwiękach instrumentów, pełni radości zanieśliśmy świąteczny nastrój do naszych domów… „ (…) za kilka godzin przecież Wigilia! Jedyna taka na świecie, polska. Rodzinna, pełna bliskości, solidarności, harmonii, dobroci, przebaczenia, pojednania..”
33 KALENDARZ 2020
Mikołajki w naszej szkole przybrały nadzwyczajny charakter. W dniu 6 GRUDNIA 2019r odbyła się promocja kalendarza SOS-W na rok 2020. Bohaterami zdjęć byli nasi wspaniali uczniowie, którzy prezentowali dwanaście zawodów odpowiadających kolejnym miesiącom roku. Dzięki osobom oddanym swojej pasji i chętnym do spełniania marzeń m.in Tomasz Piętka, Marzena Krogulecka, Tomasz Jurewicz, Natalia Kalinowska, Martyna Bogdańska, Kamila Rosińska, Mateusz Kuta, Emila Salamon, Artur Hajdukiewicz powstał piękny kalendarz. Promocja wpisała się również w realizację zadań projektu Erasmus plus „Przyszłość zaczyna się dziś”, ponieważ marzenia dotyczące przyszłości, ulubionych zawodów, są częścią działań projektowych, jak również spektakl w konwencji teatru ruchu pt. „Wehikuł czasu”, opowiadający o konsekwencjach decyzji podejmowanych w życiu, zaprezentowany przez Amatorski Teatr Dorosłych „Masakra”.
32 WSPOMÓŻ PSIAKA I KOCIAKA
„Wspomóż psiaka lub kociaka” - pod takim hasłem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu przeprowadził zbiórkę rzeczową dla schroniska FUNNY PETS w Czartkach. Cała społeczność szkolna wykazała się wielkim sercem i wrażliwością na los bezdomnych zwierząt. Dzięki mobilizacji uczniów, samorządu szkolnego, wolontariatu, rodziców i nauczycieli udało się zebrać pokaźną ilość karmy oraz innych niezbędnych rzeczy. 13 grudnia grupa uczniów wraz z opiekunami p.I.Pietruszewską, p.A.Maślak i p.K.Dawid-Jędrysiak udała się do schroniska, aby przekazać dary. Na miejscu poznali sytuacje bezbronnych zwierząt i spędzili z nimi trochę czasu. Organizatorzy zbiórki serdecznie dziękują za zaangażowanie.
31 WYCIECZKA HARCERSKA DO ZAŁĘCZA WIELKIEGO
6 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku "Żywioły" była inicjatorem wycieczki harcersko-szkolnej do Załęcza Wielkiego, która odbyła sie 10 grudnia 2019 r. Było leśne harcowanie, i harcerska gawęda, pląsy, śpiewowisko i plastyczne działania twórcze. Wróciliśmy rozśpiewani, weseli i napełnieni harcerskimi ideałami ... oczywiście z czekoladowymi Mikołajami . Wyjazd zorganizowały druhny: A. Kałdońska-Plockl, I. Komorowska, A. Król, J. Stencel, M. Szczuko.
30 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
O tym, jak szkodliwe jest palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, dowiedzieli się uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach pr. "Używki i ich szkodliwość- NIKOTYNIZM" realizowanych z programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy". Uczniowie na zajęciach oglądali prezentację, śpiewali piosenkę, rozpoznawali przyjemne i nieprzyjemne zapachy, rozwiązywali krzyżówkę, wykonywali plakaty oraz ilustrowali ruchem treść opowiadania sytuacyjnego. Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu i życiu. Zajęcia odbywały się 25 i 28 listopada 2019r.
29 DEKOROWANIE PIERNIKÓW
Już po raz kolejny cała społeczność porannej, szkolnej zmiany spotkała się na dekorowaniu pierniczków.To było coś więcej niż rysowanie wzorów na ciasteczkach. W magicznej atmosferze zbliżających się świąt przy świątecznych dekoracjach z żywego świerku oraz płynących bożonarodzeniowych utworach cała "drużyna pierniczkowa", przy wsparciu starszych uczniów z pracowni gastronomicznej wyrabiali, wałkowali, wypiekali pierniczki. Uczniowie przygotowywali ozdoby, lukry oraz wykonywali ciekawe wzory na piernikach. Pięknie zapakowane zostały zabrane przez uczniów do domu.Nauczyciele odpowiedzialni: J. Bronka, A. Mikołajczyk, I.Pietruszewska, A. Wencwel.
28 DZIECI - OFIARY PRZEMOCY W RODZINIE- KONFERENCJA
28 listopada 2019 r. Pani Marzena Szczuko uczestniczyła w Powiatowej Konferencji organizowanej przez PCPR w Sieradzu "DZIECI - OFIARY PRZEMOCY W RODZINIE" Treści wykładów i wystąpień zostaną rozpowszechnione na szkoleniu zespołu pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
27 II SZKOLNY KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ
25 listopada odbył się II SZKOLNY KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ
Uczestniczyło w nim 25 artystów. Z okazji roku Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, twórcy opery narodowej, a przede wszystkim ogromu pieśni. Konkurs rozpoczął się od wykonania utworu „Wlazł kotek na płotek”, na kanwie kanonu Stanisława Moniuszki. W repertuarze mogliśmy usłyszeć również polskie piosenki, pieśni ułańskie, polskie tańce.
Uczniowie zaprezentowali rozmaite formy muzyczne: śpiew, ruch przy muzyce, inscenizacje do piosenek, ćwiczenia rytmiczno – ruchowe, rytmogesty, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
Po emocjonujących pokazach jury przyznało nagrody, upominki. Sponsorami byli: Stowarzyszenie Ab Ovo i WSzW w Łodzi.
Dziękujemy za udział. Zapraszamy za rok:)
Organizatorzy: Joanna Cajdler, Elżbieta Chrzanowska, Agnieszka Król
26 PIERWSZA POMOC
22 listopada 2019r. odbyło się spotkanie „Widzę - reaguję”
w ramach realizacji programu „Bezpieczny w domu, w szkole i na ulicy”. Celem głównym zajęć było kształtowanie postaw odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia innych osób. Podczas spotkania uczniowie szkoły podstawowej poznali/utrwalili zasady pierwszej pomocy. Min. obejrzeli film animowany pt. „Doktor Kręciołek”, przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratowniczych w Polsce. Uczniowie razem z prowadzącą odegrali scenki sytuacyjne: rozmowa z dyspozytorem pogotowia, wzywanie pomocy. Sprawdzali stan poszkodowanego, udrażniali drogi oddechowe
i ćwiczyli układanie człowieka w pozycji bocznej ustalonej.
25 KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 28 ,11 19 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. Józef Piłsudski jako Marszałek, żołnierz, tato’’. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, Wzięło w nim udział wielu uczestników, a wyróżniono 15 osób, którzy pokazali iż temat historyczny jest ciekawym tworzywem plastycznym.
24 SPOTKANIE Z HISTORIĄ NASZEGO REGIONU
Dnia 26.11.2019 odbyło się spotkanie z Panem Pawłem Jezierskim pracownikiem Powiatowej Biblioteki Publicznej,w Sieradzu historykiem i miłośnikiem starego kina i czasów międzywojennych. W naszej szkole gość przedstawiał uczestnikom wiele faktów historycznych dotyczących dziejów Polski ,naszego regionu sieradzkiego.
23 IX IMPREZIE INTEGRACYJNEJ W WIERUSZOWIE
03. XII. 2019r. uczestniczyliśmy w IX Imprezie Integracyjnej w Wieruszowie Śpiewać, tańczyć każdy może. Naszą szkołę reprezentowały: Grupa taneczna "Zakręcone" wykonując radosną, pogodną choreografię do utworu"Jingle Bells"oraz Natalia Wojterzak w piosence "Melodia".
Imprezie towarzyszyły inne atrakcje: malowanie twarzy, wspólny posiłek, słodki poczęstunek, zabawy przy muzyce. Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród, dyplomów, medali.
Dziękujemy uczestnikom za udział i dobrą zabawę:)
Opiekunowie: Agnieszka Gałązka, Agnieszka Król
22 KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO W WIELUNIU
20 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXIII Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego w ZSS w Wieluniu. Nasza reprezentacja: III miejsce – Katarzyna Paś; wyróżnienie: Malwina Męcfal i Natalia Wojterzak; dyplomy za udział: Krystian Kowalczyk i Hubert Michalski; opiekun: p. Marzena Szczuko.
21 KONCERT PATRIOTYCZNY - JÓZEF PIŁSUDSKI
Uczniowie kl. IV-VII wraz z wychowawczynią - p. Marzeną Szczuko uczestniczyli w koncercie patriotycznym, poświęconym życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Koncert odbył się 18 listopada 2019 r. w Teatrze Miejskim w Sieradzu.
20 KONKURS CZYTELNICZY
W dniu 20.11.2019 r. w bibliotece szkolnej zrealizowano FINAŁ drugiej edycji konkursu czytelniczego„Nowe Przygody Gangu Słodziaków”.Do finału zakwalifikowali się uczniowie, których to „Dzienniczki postępów czytania” zostały dostarczone do biblioteki szkolnej. Dzienniczki te były potwierdzeniem systematycznego czytania. Czytanie odbyło się w cieniu „Magicznego Drzewa Słodziaków” udekorowanego własnoręcznie wykonanymi słodziakami z materiałów recyclingowych. Komisja nauczycieli w składzie : Katarzyna Kowalska – Burdelak i Danuta Piekarczyk – Cola, wyłoniła zwycięzców oraz przekazała nagrody książkowe i pluszaki.


19 SZKOŁA DO HYMNU- AKCJA OGÓLNOPOLSKA
W ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji patriotycznej "Szkoła dla hymnu" - 8 listopada 2019 r. o godz. 11.11 w murach naszej szkoły zabrzmiał przepięknie odśpiewany "Mazurek Dąbrowskiego". Za udział w tej akcji otrzymaliśmy podziękowania od pana Dariusza Piontkowskiego - Ministra Edukacji Narodowej.
18 SZKOŁA PAMIĘTA- AKCJA OGÓLNOPOLSKA
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu, to szkoła, która pamięta o bohaterach, o tych, którzy zapisali się na kartach historii Polski i Sieradza. Pamięć o nich jest wyrazem naszego szacunku dla ich życia, dokonań i ofiarności. Uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu uporządkowali mogiły powstańcze i żołnierskie, zapalili symboliczne światełka pamięci. W naszej codziennej pracy kształtujemy postawy patriotyczne, dlatego chętnie włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta". Za nasze działania otrzymaliśmy podziękowania od pana Dariusza Piontkowskiego - Ministra Edukacji Narodowej.
17 CZEŚĆ I CHWAŁA POLEGŁYM !!! CZUWAJ !!!
Nasi harcerze z 6 DH NS ŻYWIOŁY uczcili pamięć bohatera Hufca ZHP Sieradz - Sieradzkich Zakładników – z p. Justyną Stencel wykonali plakat upamiętniający rozstrzelanych 14 listopada 1939 r. Sieradzan; z p. Marzeną Szczuko przygotowali i rozdali wśród uczniów, nauczycieli okolicznościowe ulotki oraz poszli zapalić światełko pamięci na mogile Zakładników.
16 ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 8 listopada 2019 roku spotykaliśmy się na uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Apel miał na celu wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku do historii minionych pokoleń, uświadomienie Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą wszystkich, że nie wolno zapominać o tradycji i dobrych wzorach, jak wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych , co czynimy na co dzień i od święta. Apel połączony był z pasowanie na ucznia naszej placówki.
15 UPOWSZECHNIANIE REZULTATÓW W WODN
W dniu 9 października 2019 r. odbyło się upowszechnianie rezultatów w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu po odbytych szkoleniach z projektów "Poszukiwanie metod prewencji przedwczesnego kończenia nauki na podstawie doświadczeń europejskich II" oraz "Przyszłość zaczyna się dziś". Nauczyciele SOSW : Anna Kłaniecka, Beata Fogiel-Dobiecka, Danuta Piekarczyk-Cola, Marlena Chudecka, Maria Wika oraz Zbigniew Flanek zaprezentowali się w ramach Akademii Wychowawcy i przekazali swoją , pozyskaną na szkoleniach, wiedzę i doświadczenie.
http://wodnsieradz.pl/8-aktualnosci/484-akademia-wychowawcow-otwarte-wystapienia
14 JESIENNE KANAPKI - KONKURS KOLOROWO,SMACZNIE I ZDROWO

Kanapka jest smaczną i pożywną przekąską. Można w niej ukryć wiele witamin zawartych w warzywach. A jesień to pora zbioru warzyw, więc jest w czym wybierać, żeby przygotować smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki.
Uczniowie ZTC i ZTB uczestniczyły w cyklu zajęć o zdrowym odżywianiu, pod hasłem Kolorowo, smacznie, zdrowo. Dzieci poznały ,,piramidę żywienia”, dowiedziały się, że w warzywach i owocach są ukryte witaminy.
Podsumowaniem zajęć o zdrowym odżywianiu była lekcja, na której uczniowie pod okiem wychowawców I.Maćczak i M.Frycie przygotowali jesienne kanapki.
13 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
4 listopada 2019 roku, w ramach realizacji programu ,, Jestem przyjacielem przyrody” odbyło się spotkanie, którego tematyką była ,,Jesień w lesie”. Uczestniczyło w nim 40 uczniów z ZT SP i SPP. Już od kilku lat współpracujemy z nadleśnictwem w,,Złoczewie”, wspólnie organizując spotkania z dziećmi, których tematyką są pory roku. Dzieciom podoba się taka forma zajęć. Uczą się o lesie, o tym jak się zachować w lesie, o zwierzętach, o wycinaniu drzew, o pracy leśnika. Spotkania te mają bawić ale przede wszystkim uczyć. Dlatego jednym z tematów zajęć było przypomnienie zasad postępowania w lesie. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek o zwierzętach i owocach lasu. Tworząc prace plastyczne po spotkaniu z leśnikiem, utrwalały zdobyta wiedzę.
12 WIZYTA W CHORWACJI
Od 21 do 25 listopada 2019 roku grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu przebywała w Chorwacji w miejscowości Popovac, realizując zadania z projektu Erasmus+ „Przyszłość zaczyna się dziś” - KA229 2018-1-PL01-KA229-050749. Oprócz 12-osobowego zespołu z Polski, w zajęciach projektowych wzięli udział Hiszpanie (10 osób), Włosi (10 osób) oraz gospodarze. Spotkanie pod tytułem „Pasje, które łączą” obfitowało w szereg warsztatów (sportowe, taneczne, muzyczne, artystyczne, folklorystyczne) i wspólnych aktywności, jak: zajęcia integracyjne, wieczór karaoke, sadzenie drzewka przyjaźni, zwiedzanie skansenów i miejsc, związanych w kulturą i tradycją Chorwacji - starówka w Zagrzebiu, Osjeku, oglądanie zabytkowych narzędzi, urządzeń rolniczych, kościołów: katolickich, prawosławnych. W czasie pobytu w Popavacu została nakręcona druga część filmu „Marzenia się spełniają”. Uczniowie intensywnie i pracowicie spędzili czas, zawiązując międzynarodowe przyjaźnie i realizując zadania projektowe. Teraz z niecierpliwością oczekują kolejnej wymiany uczniów, tym razem w Hiszpanii, w Katalonii w lutym następnego roku.
11 WYCIECZKA DO GRODU RYCERSKIEGO
Dnia 18.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce do Grodu Rycerskiego Byczyna. Byczyna to jeden z największych i nielicznych w Polsce i Europie zrekonstruowanych grodów będącym nie tylko atrakcję turystyczną, ale również centrum spotkań ruchu rycerskiego. Nasi uczniowie mogli poczuć się jak rycerze, przenieśli się w odległe czasy średniowiecza i uczestniczyli w warsztatach tkackich , ceramicznych, nauki pisania gęsim piórem oraz pokazie zbroi gdzie sami mogli przekonać się o wygodzie metalowych zbroi , szyszaków i hełmów. Wycieczce towarzyszyła wspaniała pogoda i dobry humor.
10 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze..”. W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami przygotowali część artystyczną dla całej społeczności szkolnej. Nasi najmłodsi uczniowie przedstawili inscenizację wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, natomiast najstarsi wychowankowie przygotowali piękne przedstawienie „Pewnego razu w ogrodzie”. Po występach odbyła się krótka akcja – flashmob w ramach projektu Erasmus+ „Przyszłość zaczyna się dziś”, w czasie której uczniowie i nauczyciele okazali sobie nawzajem sympatię i uznanie. Podczas akademii zostały przyznane nagrody dla wyróżnionych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. W miłej atmosferze, pełnej kolorów, uśmiechów i radości uczciliśmy święto polskiej szkoły.
9
W dniu 8.10.2019 r. klasy pierwsze i klasa druga Branżowej Szkoły I Stopnia pod opieką p.L.Durskiej i p.A.Szczepańskiej wzięły udział w spotkaniu z zakresu doradztwa zawodowego, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Tematyka spotkania dotyczyła między innymi: ogólnych informacji o zawodach, w szczególności tych deficytowych, umiejętności pisania CV i listu motywacyjnego, prowadzenia rozmowy o pracę (uczniowie odgrywali scenki rodzajowe) i o tym jak zachować się podczas takiej rozmowy. Serdeczne podziękowania dla Pani Anety Gwis, która zorganizowała i poprowadziła dla nas powyższe zajęcia.
8 TURNUS REHABILITACYJNY W USTCE
W dniach 16-30 września podopieczni naszego Ośrodka wraz z opiekunami przebywali na turnusie rehabilitacyjnym w Pensjonacie „Lawendowa Przystań” w Ustce.
Podczas pobytu spotkali się tam z miłą , przyjazną i życzliwą atmosferą właścicieli i pracowników. Pensjonat położony jest nieopodal lasu .Doskonała lokalizacja z dala od zgiełku gwarantowała dobry komfort wypoczywania. Odległość od morza to zaledwie 700m, sosnową, oświetloną alejką, zachęcała do częstych spacerów na plażę i zbierania grzybów. Do naszej dyspozycji były: plac zabaw dla dzieci, basen kryty, sala fitness oraz liczne zabiegi rehabilitacyjne, w okolicy: boisko i zewnętrzna siłownia. Pobyt w Domu Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym był także doskonałą okazją do częstych wycieczek, jedną z nich była objazdowa wycieczka ciuchcią po Ustce z przewodnikiem. Właściciele ośrodka zapewnili nam także liczne rozrywki takie jak np. koncerty piosenek, zabawy taneczne, ognisko, warsztaty pracy w glinie i inne
7 NOWY PUNKT DYDAKTYCZNY W SOSW
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sieradzu powstał Leśny Zakątek Maciusia- ogródek dydaktyczny, zbudowany dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach dotacji nr 624/EE/D/2018.
Leśny Zakątek Maciusia powstał na placu obok internatu. Ogródek składa się ze stanowisk wspomagających prowadzenie zajęć terenowych z edukacji ekologicznej. Dzięki niemu nasi uczniowie mogą prowadzić obserwacje przyrody, poznawać rośliny, rodzaje drzew, grzyby jadalne i trujące oraz owoce, jakie daje las – mówi Angelika Skrobała, p.o. dyrektor SOSW w Sieradzu.
Na nową pracownię pod chmurką sieradzka placówka pod koniec ubiegłego roku dostała z WFOŚiGW 47 tys. zł. Wkład własny z budżetu Powiatu Sieradzkiego wyniósł 5600 zł.
Autorem zdjęć jest p.T. Oszczęda.
6 PROJEKT LEPSZY START
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu informuje, iż rozpoczął się kolejny rok trwania projektu „Lepszy start” nr RPLD.11.01.02-10-0015/18.
Dla uczniów szkoły podstawowej przewidziano następujące zajęcia:
- zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, niemieckiego, przyrody/geografii;
- warsztaty przedsiębiorczość, trening współpracy, umiejętność uczenia się/ rozwiązywania problemów, kreatywność i innowacyjność;
- zajęcia technologia informacyjno- komunikacyjna;
- zajęcia specjalistyczne- korekcyjno-kompensacyjne/komunikacji alternatywnej, logopedyczne/neurologopedyczne, psychoedukacyjne, terapia pedagogiczna;
- poradnictwo- porady i konsultacje pedagogiczne i logopedyczne dla uczniów/uczennic oraz rodziców uczniów.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Projekt „Lepszy start” nr RPLD.11.01.02-10-0015/18
współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramachRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2014-2020
Zapraszamy!
Jeśli mają Państwo pytania, zapraszamy do biura projektu, które mieści się w naszej placówce, pokój psychologa w szkole.
5 SPOTKANIE Z POLICJANTEM
23 września odbyło się spotkanie z policjantem w ramach programu wychowania komunikacyjnego „Bądź bezpieczny”.Tematem spotkania była pogadanka "Bezpieczna droga do szkoły - zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym".
4
Nauczycielki naszego Ośrodka, będące jednocześnie działaczkami- wolontariuszkami Stowarzyszenia „Ab Ovo” panie Urszula Dalmata, Sylwia Wojtyniak oraz Danuta Piekarczyk – Cola uczestniczyły w szkoleniach poszerzających wiedzę o wolontariacie. Swą edukację w tym temacie rozpoczęły 15.10.2018 r. kiedy to w Regionalnym Centrum Wolontariatu „Centerko” w Łodzi, zapoznały się z „Wolontariatem w pierwszych krokach”. Następnie zakwalifikowały się do Projektu „Regionalnego Punktu Doradztwa Wolontarystycznego” dofinansowanego z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 i realizowanego w terminie 01.03.2019 – 30.11.2020, aby przez najbliższe 1,5 roku uczyć się wdrażania nowych rozwiązań w placówkach, związanych z organizacją i zarządzaniem wolontariatem. Do tej pory odbyły szkolenia w Centrum OPUS w Łodzi, gdzie wraz z liderami i koordynatorami Lokalnych Centów Wolontariatu, nasze panie nauczycielki uczestniczyły w warsztatach o tematyce : „Wolontariat w teorii i w praktyce”(31.05.2019), „ Liderzy i koordynatorzy Lokalnego Centrum Wolontariatu”( 18.06.2018 r.) oraz „Trening dla trenerów”( 24.09.2019 r.). Program jest w toku realizacji, a po kolejnych szkoleniach, warsztatach oraz działaniach wspierających tutora i wizytach studyjnych przewidywane jest powstanie „Lokalnego Centrum Wolontariatu”.
3 WYCIECZKA DO CERAMILANDII
25 września uczniowie zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Ceramilandii w Lutomiersku, gdzie odbyły się warsztaty ceramiczne, po których czekała na nas zabawa w parku rozrywki - figloraj oraz obiad.
CERAMILANDIA to miejsce, gdzie na twarzach dzieci królował uśmiech i zadowolenie, to miejsce magiczne, do którego chce się wracać, aby przeżyć kolejne radosne chwile w krainie nauki, zabawy i rozrywki. Wszyscy zadowoleni i spełnieni wróciliśmy do szkoły. Organizatorkami wycieczki były: p. J.Bronka, p. I. Pietruszewska, p. A. Wencwel i p. J.Flanek.
2

Dnia 20 września 2019 roku reprezentacja naszego Ośrodka udała się na plac Wojewódzki w Sieradzu z hasłami w obronie środowiska. W tym dniu, przed Urzędem Miasta, zebrali się uczniowie szkół sieradzkich, którzy swoją obecnością potwierdzili uczestnictwo w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Protest ten był częścią akcji organizowanej na całym świecie, poprzedzającej szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku. Do demonstracji zainspirowała uczniów 16-letnia aktywistka szwedzka Greta Thunberg. Niewielu uczniów z naszej szkoły mogło wziąć udział w tym wydarzeniu ale poszerzając wiedzę na temat zmian klimatycznych, uczniowie klas SPP przygotowali plakaty „Ratujcie naszą Ziemię” oraz „Nasze pokolenie ocali Ziemię”. Akcję przeprowadziła pani Danuta Piekarczyk – Cola.
1 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
2 września 2019 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, na którą przybyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Angelika Skrobała powitała wszystkich po wakacjach, odczytała list Pana Ministra Edukacji Narodowej. Pani Barbara Madalińska przedstawiła rys historyczny z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dyrekcja zapoznała społeczność szkolną z ważnymi sprawami organizacyjnymi na nowy rok szkolny. Następnie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami klas.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak