Aktualności - rok szkolny 2017/2018

78 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Dnia 22 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani dyrektor Iwona Górka podziękowała całej społeczności szkolnej za rok wytężonej nauki i pracy, a także życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Po uroczystym ślubowaniu absolwentów klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wyróżnionych uczniów i przedszkolaków. Całą uroczystość wzbogacił występy: wokalny naszej utalentowanej uczennicy klasy drugiej gimnazjum, a także szkolnego koła tanecznego „ Zakręcone”, które jak zawsze porwały wszystkich do tańca. Nasi uczniowie zaprezentowali scenki ze spotkania absolwentów ZSZ , które rozbawiło wszystkich do łez. I tak pełni wzruszeń i zadowolenia zakończyliśmy kolejny rok nauki szkolnej.
77 WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH NASZYCH WYCHOWANKÓW W PBP W SIERADZU
Podczas wakacji można obejrzeć ciekawą wystawę prac plastycznych uczniów SOSW w Sieradzu. Prace wystawione są ta w Dziale dla Dzieci Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Wystawa potrwa od 18 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. Zapraszamy.
76 POWITANIE LATA
W dniu 18.06.2018 r. odbył się piknik integracyjny „Powitanie lata” na terenie Sieradzkiego Parku Etnograficznego zorganizowany przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Brali w nim udział uczestnicy zajęć wraz z opiekunami, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, dyrekcja SOSW, nauczyciele. W sielskim otoczeniu czekał na wszystkich smaczny poczęstunek. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po okolicy.
Podczas spotkania p. dyr. Iwona Górka i p. dyr. Maria Wika wręczyły dyplomy uczestnikom zajęć rewalidacyjno-wychowawczych za ciężką pracę w roku szkolnym 2017/2018.
Piknik sprawił wszystkim dużo radości i wprowadził w wakacyjny klimat.
75 SPOTKANIE Z POLICJANTEM "bEZPIECZNE WAKACJE"

13 czerwca 2017r. w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego „Bądź bezpieczny” odbyło się kolejne z przedstawicielem policji st. aspirant Agnieszką Kulawiecką. Spotkanie to odbyło się w dwóch grup wiekowych i miało na celu utrwalenie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przestróg i rad bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w górach, w lesie, podczas burzy, na plaży i zachowania się w stosunku do nieznajomych [przedstawionych przez panią policjantkę. . Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt.: „ Bezpieczne wakacje”. Wszystkim życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!!! – organizatorzy – p. A. Mikołajczyk, p. A. Wencwel i p. B. Kubiś-Knop.
74 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
W dniu 6 czerwca 2018r. gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole przedstawiciela Nadleśnictwa Złoczew. Pan Daniel Palma opowiadał o ochronie lasów, zagrożeniu pożarem podczas upałów, a także przypomniał o podstawowych zasadach bezpiecznego obcowania z przyrodą. Spotkanie to zakończyło dwuletni program ekologiczny „Jestem przyjacielem przyrody” . Został także rozstrzygnięty konkurs pod hasłem „Drugie życie śmieci”.
73 XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNY "PRZYGODA W KUCHNI" POD HASŁEM "UŚMIECH DZIECKA"
W dniu 23 maja 2018 roku uczennice ZSZ nr 3 : Magdalena Szymczak i Alicja Skrobała wzięły udział w XII Międzyszkolnym Konkursie Gastronomicznym "Przygoda w Kuchni" pod hasłem "Uśmiech dziecka". Miejscem konkursu był SOSW Nr 1 w Łodzi ul. Siedlecka. Nasze uczennice sporządziły SIERADZKIE PYSZNE DESERKI-koktajl owocowy w ananasie, banany w czekoladzie, naleśniki z twarogiem waniliowym.
Celem głównym konkursu było wykazanie się umiejętnościami kulinarnymi w sporządzaniu oryginalnego deseru przeznaczonego dla dziecka. Rozwijanie kreatywności i pomysłowości podczas przygotowania potraw Podniesienie poziomu kształcenia i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych szkół specjalnych. Stworzenie możliwości sprawdzenia się i konfrontacji uczniów . Komisja oceniała: sposób przygotowania i serwowania deserów przygotowanych według własnej receptury, oryginalność przepisu, pomysłowość i kreatywność, sposób prezentacji potrawy i oryginalny sposób zareklamowania potrawy. Uczennice rywalizowały z 5 drużynami. Zdobyły I miejsce. Otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY !!!
72 WYCIECZKA UCZNIÓW SPP
W dniu 16 maja 2018r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami i przedstawicielami rodziców wzięli udział w wycieczce do Zakładu Aktywności Zawodowej w Wieruszowie. W bardzo miłej atmosferze nasi wychowankowie mogli poznać zasady funkcjonowania zakładu, poszczególne stanowiska pracy, formy wynagrodzenia, a także możliwości zatrudnienia.
71 PLENER MALARSKI W WARCIE
Zespół Szkół Specjalnych w Warcie zorganizował 18. plener malarski pod hasłem „Wiosna w pełni”. Młodzi artyści spotkali się w urokliwym, leśnym otoczeniu leśniczówki w Kamionaczu.
Na plener przyjechały aż 24 zespoły (dwu- i trzyosobowe) z 15 szkół i placówek opiekuńczo wychowawczych: szkół podstawowych w Rossoszycy, Raczkowie, Jeziorsku i Włyniu, Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu filia w Rożdżałach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rożdżałach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi Centrum Psychiatrycznym w Warcie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Tomisławicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Działoszynie, Zespół Szkół Publicznych w Warcie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Rafałówce, Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łasku, Zespołu Szkół nr 4 w Wieluniu i ZSS w Warcie. Celem tegorocznego spotkania było doskonalenie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży oraz integracja uczestników, a przede wszystkim uwrażliwienie uczestników na piękno otaczającej przyrody. Słoneczny i ciepły dzień sprzyjał powstawaniu oryginalnych prac – mówi Wioletta Łajs-Błaszczyk, dyrektor warckiego ZSS. Uczestnicy, pod okiem opiekunów, ale też samodzielnie, stworzyli kilkanaście prac ukazujących piękno budzącej się do życia przyrody. Wszystkie namalowane obrazy zostały rozstawione na sztalugach wokół domku łowieckiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, które wręczali zaproszeni na imprezę goście: naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Sieradzu Józef Jura, radni powiatowi Tomasz Baliński i Krzysztof Żubrowski, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Warta Sławomir Janczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warcie Agnieszka Bartosik, leśniczy Paweł Poter oraz pielęgniarka Elżbieta Angulska.
Powstałe na plenerze prace można będzie zobaczyć 12 czerwca podczas warckiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

70 SZKOLENIE DLA RODZICÓW Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
22 maja 2018r. zostało przeprowadzone szkolenie
z pierwszej pomocy dla rodziców uczniów SPP i ZTG. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.
Podczas szkolenia prowadzące zapoznały uczestników
z następującą tematyką:
-zachowanie własnego bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności i wzywanie pomocy;
-sprawdzenie oddechu i nauka układania w pozycji bocznej ustalonej;
-prawidłowy sposób wykonywania oddechów ratunkowych i uciskania klatki piersiowej.
Szkolenie podzielone było na dwie części: teoretyczną
i praktyczną. Każdy z rodziców miał możliwość poćwiczyć na fantomach i sprawdzić swoje umiejętności.
Prowadzące szkolenie: Joanna Cajdler, Anna Szczepańska
69 PIKNIK INTEGRACYJNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA
W dniu 29.05.2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu odbył się Piknik Integracyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem ,,Na Ludowo”. W pikniku wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu.
Uczniowie śpiewali ludowe piosenki, częstowali się typowymi potrawami wiejskiego stołu, bawili się w kąciku zabaw sportowych, plastycznych, muzyczno-tanecznych prowadzonych przez DJ. Atrakcją dla dzieci była możliwość przejażdżek motocyklowych dzięki uprzejmości osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Motocyklistów Sieradzanie.
Zadanie było finansowane było przez powiat sieradzki ze środków PFRON, przez Gminę Miasto Sieradz oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo.
68 XXIX PRZEGLĄD KULTURY W KRAINIE BAŚNI, PIEŚNI I TAŃCA
24 maja 2018 roku w Sieradzkim Centrum Kultury odbył się XXIX Przegląd Kultury "W krainie baśni, pieśni i tańca" tym razem pod hasłem "Szałowo międzypokoleniowo". Młodsi i starsi niepełnosprawni artyści, ich nauczyciele, rodzice, opiekunowie mieli okazję pokazać swoje talenty, ale przede wszystkim przedstawić swoją interpretację tematu - relacji między pokoleniami za pomocą różnorodnych form artystycznych takich jak: piosenka, taniec, scenka, inscenizacja bajki, pokaz.
Około 200 osób z dziewięciu placówek specjalnych i integracyjnych z terenu woj. łódzkiego (SOSW z Sieradza, Ośrodek Adaptacyjny z Sieradza, ZS nr 5 z Wielunia, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa z Łodzi, SOSW ze Stemplewa, ZS nr 2 z Wieruszowa, ZSS z Warty, ZSS ze Zduńskiej Woli, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sieradza) zaprezentowało swoje dokonania artystyczne, wprawiając w zachwyt jury przeglądu. Oczywiście - wszyscy otrzymali nagrody, ponieważ jak co roku poziom prezentacji był niezwykle wyrównany.
Organizatorami tegorocznej edycji przeglądu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO”; współorganizator: Sieradzkie Centrum Kultury. Przedsięwzięcie wsparli: Gmina Miasto Sieradz, Powiat Sieradzki (ze środków PFRON-u) i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „DARY LOSU” oraz Lpelektronik Sieradz.
67 DZIEŃ MATKI W PRZEDSZKOLU
Dnia 23 maja 2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Uroczystość ta, to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali piosenek i brali czynny udział w specjalnie przygotowanej zabawie ,,Zgadnij kto, to?”.
Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: śpiewały piosenki, tańczyły z chustami, grały na instrumentach.
Po występach dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
66 III SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
17 maja już po raz kolejny odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów naszej szkoły zorganizowany pod hasłem „Ziemia – nasza planeta”.
Celem była popularyzacja wiedzy na temat ochrony środowiska. W konkursie brało udział 13 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Każdy z uczestników zaprezentował jeden wybrany utwór związany z tematyka ekologiczną.
Komisja konkursowa w składzie dyr. P. Iszczek- przewodniczący, p. B. Kubis-Knop, p. J. Cajdler, była pod dużym wrażeniem występów uczestników. Na ocenę recytacji składały się miały wpływ m.in. pamięciowe opanowanie tekstu i wyraz artystyczny. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca: Natalii Zych z ZTG1 /wiersz: „Zmartwienia Ziemi” i Krystianowi Kowalczykowi z kl. V /wiersz: „Ranek w lesie”/. Wyróżnienia, dyplomy i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Sponsorem nagród było Stowarzyszenie AB OVO, przy wsparciu sklep „REBEL ELEKTRO”
Konkurs zorganizowały panie: Marzena Szczuko i Sylwia Wojtyniak.
65 PAPIEROS, E-PAPIEROS
10 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sieradzu. Wygłoszono pogadankę o „Wpływie papierosów i e- papierosa na zdrowie i życie człowieka. Otrzymaliśmy plansze opowiadające historię papierosów, sposób ich reklamowania i faktyczny wpływ na organizm. Zwracano uwagę na bierne palenie i jego toksyczność.
64 XI Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych
W dniach 21-23 maja w miejscowości Sława w woj. Lubuskim nad pięknym jeziorem Sławskim odbyły się XI Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. W zawodach rywalizowało 45 zawodników z całego kraju w tym pięciu kajakarzy z Sieradza :Mateusz Frycze,Jakub Rogoziński, Damian Ubych, Łukasz Kwapiszewski i Mateusz Klimczak.
Zawody rozpoczęto już w poniedziałek sprawdzianem pływackim na basenie w Głogowie a następnie eliminacjami na 500 metrów. Wieczorem ceremonia otwarcia Regat którą zakończył w tanecznej atmosferze zespół muzyczny.
Wtorek to rywalizacja na 200 m. Wszyscy nasi uczestnicy startowali w kajakach jedynkach i już o godz. 15 mogliśmy oficjalnie cieszyć się z czterech medali: trzech srebrnych i jednego brązowego.
Ostatni dzień regat to finały na 500 metrów i tu najlepszy okazał się Jakub Rogoziński zwyciężając w swojej konkurencji. Pozostali zawodnicy do sukcesu Kuby dołożyli własne zdobywając jeszcze dwa brązowe medale.
Na zakończenie zawodów odbył się jeszcze tradycyjny wyścig trenerów z zawodnikiem w kajakch dwuosobowych w którym od wielu lat sieradzanie są faworytami. W tym wyścigu trener Zbigniew Flanek wraz z Łukaszem Kwapiszewskim pozostawili za sobą w pokonanym polu reprezentacje pozostałych województw zdobywając pierwsze miejsce. Drugi trener Pan Piotr Miedziński w tym wyścigu zajął 5 miejsce.
Podczas ceremonii zakończenia XI Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych odbyło się jeszcze losowanie spośród złotych medalistów ,reprezentantów ,którzy w przyszłym roku wezmą udział w Światowych Igrzyskach w Abu Dhabi. Kuba Rogoziński był też w puli losowanych, niestety nie miał szczęścia- może kolejnym razem.
63 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY " ZŁY DOTYK"
W dniu 26 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, w szkole i na ulicy" pt. " Zły dotyk". W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Zespołów Terapeutycznych Gimnazjum.Na spotkaniu młodzież miała okazję brać udział w scenkach, grach zespołowych oraz obejrzeniu filmików tematycznych. Celem spotkania było uświadomienie prawa do ochrony intymności, uświadomienie dzieciom znaczenia rodzajów dotyku, wyrabianie szacunku wobec własnego ciała, postaw asertywnych w kontaktach z osobami dorosłymi oraz uwrażliwienie wobec zjawiska krzywdzenia dzieci i wyrabianie umiejętności mówienia o tym otwarcie i bez obaw. Spotkanie przeprowadziły: Katarzyna Matusiak i Agnieszka Maślak.
62 WIZYTA NAUCZYCIELI W HISZPANII
W dniach 23.04.2018r.-27.04.2018r. nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu: Barbara Madalińska, Iwona Górka, Piotr Iszczek, Ireneusz Jabłoński i Jacek Gotkowicz uczestniczyli w wizycie typu job shadowing w Hiszpanii. Wizyta przeprowadzona była i współfinansowana w ramach realizacji programu Erasmus + Kształcenie i szkolenia zawodowe. Poprzez nasz projekt "Poszukiwanie metod prewencji przedwczesnego kończenia nauki na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej na podstawie doświadczeń europejskich" dążymy do wprowadzenia modyfikacji w naszej placówce w istniejące obecnie rozwiązania dotyczące prewencji zjawiska przedwczesnego kończenia szkoły przez uczniów z niepełnosprawnością. Mobilność, już po raz drugi, odbywała się w placówce Hurtado de Mendoza, gdzie uczestnicy obserwowali zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z branżą gastronomiczną i hotelarską. Wizyta odbywała się za pośrednictwem instytucji szkolącej Europrojectos. Ponadto nasi nauczyciele mieli okazję zobaczyć również pracę w szkole Centro de Formacion Profesional LA INMACULADA, szkole Colegio de Education Especial San Rafael, szkole Colegio de Education Especial Caja Granada Sagrada Familia i w stowarzyszeniu Homo Sapiens Asociacion Granada. W trakcie wizyty nasi nauczyciele obserwowali funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego, poznali zasady odbywania zajęć praktycznych przez uczniów, zapoznali się z rodzajami i sposobami prowadzenia zajęć praktycznych, teoretycznych, metodami i technikami pracy, ze sprzętem wykorzystywanym na tych zajęciach, poznali obowiązujące prawo w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zasady ich przebywania w ośrodkach specjalnych. W ramach projektu uczestnicy realizowali również program kulturowy.
61 EUROPEJSKI DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W SIERADZU 2018. PRZEMARSZ I PETYCJA
W dniu 11.05.2018r. odbył się Europejski Dzień Godności Osoby
z Niepełnosprawnością Intelektualną. Służy on zwróceniu uwagi na problemy, potrzeby osób niepełnosprawnych. W uroczystości brali udział: uczniowie, dyrekcja, nauczyciele SOSW, podopieczni Stowarzyszenia „Dary Losu” z rodzicami, opiekunami, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Adaptacyjnego, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Rożdżałach, władze miasta i powiatu, wolontariusze.
Program obchodów rozpoczął przemarsz ulicami miasta. Po drodze zatrzymaliśmy się na Placu Wojewódzkim, gdzie przedstawiciele władz miasta i powiatu m.in. prezydent Sieradza – p. Paweł Osiewała i starosta – p. Mariusz Bądzior wysłuchali apelu o prawo osób niepełnosprawnych do normalnego życia, w którym szanowana jest godność i realizowane potrzeby edukacyjne, zawodowe, kulturalne.
Wśród postulatów znalazły się:
• Prośba o organizację spotkań informacyjnych dla osób ubiegających się o orzeczenie o niepełnosprawności.
• Modernizacja placów zabaw – dostosowanie dla dzieci niepełnosprawnych.
• Remonty nawierzchni dróg i chodników.
• Likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej.

Następnie wyruszyliśmy w kierunku Teatru Miejskiego, gdzie czekał na uczestników pochodu słodki poczęstunek. Na Placu Teatralnym odbywała się również impreza towarzysząca zorganizowana przez ZUS. Można było skorzystać z porad ekspertów, bezpłatnych badań i obejrzeć prace plastyczne wykonane przez osoby niepełnosprawne. Atrakcją był również seans filmowy pt. „Kaczki z gęsiej paczki”. Piękna pogoda, miła atmosfera służyły dobrej zabawie.
60 WYCIECZKA DO ŻELAZOWEJ WOLI
Dnia 25. 04. 2018 r odbyła się wycieczka do Żelazowej Woli i Sromowa, która była zwieńczeniem programu regionalno - patriotycznego „Moja Polska” realizowanego w szkole od 3 lat. Na początku uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych na terenie parku w Żelazowej Woli pt. „Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami”. Tworzyliśmy wielobarwne obrazy wykonane płatkami kwitnących kwiatów. Następnie oglądaliśmy pamiątki, stare fotografie i obrazy rodziny Chopinów, w muzeum „Domu Urodzin” kompozytora. Miło było obcować z wiosenną przyrodą, spacerować i słuchać muzyki Chopina. Po obiedzie pojechaliśmy do wsi Sromów, gdzie znajduje się Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. Są tam własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty.Ponad 600 figurek (większość ruchoma) pokazują święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o tradycjach, obrzędach a także historii swojej rodziny. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się wszystkim scenkom, które okraszone były muzyką ludową. My także zaśpiewaliśmy znane nam piosenki ludowe. Zakupiliśmy ogrom pamiątek i ruszyliśmy w drogę powrotną.
59 TURNIEJ BOWLINGU OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dn.11.04.2018 r. odbył się w Wieluniu VIII Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych . Sportowców gościła kręgielnia "Black". Patronat nad zawodami objął Starosta Wieluński.Organizatorami zawodów były kluby olimpiad specjalnych ,,Słoneczko,, z Wielunia oraz "Leśni " z Gromadzic. Na starcie zawodów stanęły drużyny z Łodzi, Stemplewa, Łasku ,Działoszyna ,Sieradza, Wielunia, Stowarzyszenie ,,JIM,, z Łodzi .Nasz ośrodek reprezentowała 4 osobowa drużyna. Nasi zawodnicy startowali w III kategoriach wiekowych. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki i w wyniku rozegranych pojedynków zdobyliśmy: srebrny medal, 5miejce, 7 miejsce oraz 4 miejsce. W sporcie tak już bywa, że nie zawsze jest złoto ,ale walka i determinacja zawodników ich radość z udziału w kolejnej udanej imprezie zaprocentuje w przyszłości. Gratulujemy !!!
58 RODZICE I DZIECI POWIETRZE BEZ ŚMIECI
W ramach realizowanej kampanii „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci” z naszymi podopiecznymi spotkała się Pani, która na co dzień pracuje w referacie ekologii i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta. Dzięki przeprowadzonej pogadance uczniowie mogli poszerzyć i utrwalić swoja wiedzę nt. segregacji odpadów. Poruszono temat smogu i jego wpływu na środowisko i życie człowieka.
57 KONKURS ORTOGRAFICZNY
7 marca 2018 roku w naszej placówce odbyła się kolejna edycja konkursu "MISTRZ ORTOGRAFII",
tym razem pod hasłem "Filozofia w ortografii". W zmaganiach o tytuł Mistrza uczestniczyło 7 uczniów, z klas gimnazjalnych oraz zawodowych, którzy musieli napisać dyktando, rozwiązać krzyżówkę, wypisać trudności ortograficzne z tekstu piosenki "Nic dwa razy" oraz rozwiązać zadania w quizie ortograficznym.
Miło nam poinformować, że tegoroczny tytuł "MISTRZA ORTOGRAFII" zdobyła uczennica klasy I Szkoły Branżowej I stopnia - Alicja Skrobała.
Organizację konkursu wsparło finansowo Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych "AB OVO".
56 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI…
26 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: „Grunt to dobre wychowanie”. Tym razem wysłuchaliśmy wiersza Jana Brzechwy „Kłamczucha” . Odpowiadaliśmy sobie na pytania: co to jest kłamstwo?, dlaczego ludzie kłamią?, po czym poznać osoby kłamiące?, czy warto kłamać? Dowiedzieliśmy się również co oznacza powiedzenie, że Kłamstwo ma krótkie nogi . Narysowaliśmy postać kłamstwa, która będzie nam przypominać, że nie warto kłamać, a jeśli zdarzy nam się małe kłamstewko, to należy szybko przeprosić.
55 SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
26.03. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Wiolettą Kulawiak, która na co dzień pracuje jako dietetyk. Podczas spotkania uczniowie, rodzice, nauczyciele dowiedzieli się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani dietetyk tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje ,zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wyjaśniła również , że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna.
W sposób niezwykle ciekawy zachęcała młodzież do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Spotkanie to zakończyło się gromkimi brawami ze strony słuchaczy. Pięknie Dziękujemy
54 BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
27.03.2018 uczniowie naszej szkoły mieli okazje uczestniczyć w spotkaniu z Panem Łukaszem Boreckim pracownikiem WORD w Sieradzu. Spotkanie obejmowało pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz widoczności. Dowiedzieliśmy się o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa, jazdy w fotelikach. Uświadomiono uczniom, jaką ważną rolę odgrywa widoczność na drodze, wszyscy uczestnicy powinni być wyposażoni w elementy odblaskowe. Nie zabrakło również treści dla „starszaków”, którzy zamierzają zdać egzamin na prawo jazdy. Uczniowie zostali uświadomieni jakie ryzyko i konsekwencje ponoszą kierowcy kierujący pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków.Spotkanie miało charakter edukacyjno-profilaktyczny.
53 WIZYTA W PRZEDSIĘBIORSTWIE ENERGII CIEPLNEJ W SIERADZU.
Nasi mali milusińscy uczestniczyli w wycieczce do Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej w Sieradzu. Podczas spotkania uczniowie poznali w jaki sposób produkowane jest ciepło i jak ono dociera do mieszkań. Czym jest niska emisja i jaki ma wpływ na zdrowie i środowisko człowieka. Wycieczka zrealizowana jako dodatkowe działanie w ramach kampanii „Rodzice i Dzieci Powietrze Bez śmieci” .
52 WIZYTA W STACJI PRZEŁADUNKOWEJ ODPADÓW KOMUNALNYCH
Nasi mali milusińscy uczestniczyli w ciekawej lekcji ekologii przygotowanej przez Pana Karola Kalińskiego w Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych na temat ekologicznego wykorzystania odpadów oraz ich segregacji. Mieliśmy okazje dowiedzieć się, co się dzieje z odpadami po ich wyrzuceniu do kosza na śmieci, zwiedziliśmy zakład i obejrzeliśmy film jak funkcjonuje stacja. Wycieczka to jeden z licznych działań realizowanych przez nauczycieli w ramach kampanii „Rodzice i Dzieci Powietrze Bez śmieci”. Każdy z uczestników otrzymał ekologiczne upominki.
51 AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 5 realizowali IX edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach, dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o opracowane materiały edukacyjne. Z ogromnym zapałem wypełniały książeczki, otrzymane od organizatorów. Dzięki temu dowiedziały się, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych, jak być widocznym na drodze. Poruszaliśmy tematy bezpiecznego korzystania z Internetu. W działaniach podnoszących poziom bezpieczeństwa naszych uczniów wspomagali nas pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu , Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu (podczas pogadanek i warsztatów z uczniami). W działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również rodzice, którzy otrzymali broszury informacyjne podczas spotkania z wychowawcą.
W wyniku podjętych działań zdobyliśmy Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
50 DZIEŃ KOBIET NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
8 marca 2018 r. w ramach obchodów Dnia Kobiet, w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty artystyczne. Panowie mieli możliwość przygotowania pięknych laurek z życzeniami oraz kwiatów z bibuły.Dziewczęta wykorzystały ten czas,
żeby zaprojektować dla siebie fryzurę – oczywiście, zgodnie z najnowszymi trendami mody. Po zakończonych warsztatach było „KINO NA OBCASACH”:
„Kopciuszek” – wersja muzyczna.


49 ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO
Uczniowie gimnazjum i klas V-VII szkoły podstawowej biorą udział w 8.EDYCJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO „Żyj smacznie i zdrowo”. Celem Konkursu jest utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych i stosowanie ich w codziennym życiu oraz zachęcanie do częstego spożywania warzyw i owoców oraz uprawiania aktywności fizycznej. Uczniowie uczestniczą w zajęciach, realizowanych w oparciu o opracowane materiały edukacyjne. Z ogromnym zapałem i satysfakcją wypełniają karty pracy otrzymane od organizatorów. Podczas zajęć zachęcamy uczniów do wspólnych posiłków w rodzinnej atmosferze. Uczymy, że prawdziwe odżywianie to podstawa zdrowia i dobrego nastroju, pokazujemy, że gotowanie to dobra zabawa. Zachęcamy do regularnej aktywności fizycznej.
W działaniach wspomagała nas pani dietetyk. Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie karty dań do gry „YEDZO” i zorganizowanie „Wydarzenia Społecznego”.
Życzymy powodzenia i głównej wygranej:)
48 SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY W SIERADZU ODDYCHA WIEDZĄ:)
Nasi mali milusińscy biorą udział w Edukacyjnej Kampanii Społecznej Fundacji PGNiGim. Ignacego Łukasiewicza „Rodzice i Dzieci Powietrze bez Śmieci”
Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Wprowadza w tematykę powietrza, jego zanieczyszczeń, smogu oraz sposobów walki z nim, jak również radzenia sobie z jego obecnością.
Smog to zagrożenia dla każdego z nas. Można z nim walczyć tu i teraz, ale trzeba też myśleć o przyszłości. Dlatego Fundacja PGNiG w ramach projektu „Rodzice i Dzieci, Powietrze bez śmieci" prowadzi program edukacyjny skierowany dla najmłodszych. Wiedza, którą zdobędą,pomoże w walce o czyste powietrze i dlatego też z przyjemnością włączyliśmy się w ww.akcję.
Otrzymaliśmy materiały w formie rozbudowanych scenariuszy zajęć, praktyczne eksperymenty oraz filmy edukacyjne z udziałem Radka Brzózki - dziennikarza, prezentera, pasjonata nauki, który od wielu lat współtworzy i prowadzi a utorski program „Jak to jest zrobione?"
47 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI - CYKL „GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE”
Każdy z nas ma swoje mocne strony. To od nas zależy czy będziemy je dostrzegać i uczynimy z nich atrybuty naszego charakteru, bo przecież każdy z nas jest inny… Zajęcia pt. „Mocne strony każdego z nas „SAMOCHWAŁA” – Jana Brzechwy” odbyły się 18 stycznia 2018r i miały na celu stworzenie sytuacji rozwijających pozytywny obraz własnego ,,ja”. Uczestnicy ćwiczyli umiejętność mówienia o swoich mocnych stronach – jak można powiedzieć o sobie coś pozytywnego nie chwaląc się. Rozmawiali na temat zalet i wad człowieka. Wykonali postać samochwały z materiałów papierniczych. Dowiedzieli się, że każdy z nas jest inny i każdy człowiek ma różne umiejętności.
46 SPOTKANIE "LASY NASZYM SKARBEM"
W piątek 2 marca gościliśmy w naszej placówce przedstawicieli Terenowego Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych.
Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Lasy naszym skarbem”. Uczniowie mieli możliwość poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów. Panie prowadzące przekonały nas, jak ważne jest znaczenie lasów i ich ochrona. Omówione zostały poszczególne warstwy lasu oraz ich mieszkańcy. Spotkanie zakończono quizem nt. wiedzy o rodzajach drzew. Panie uświadomiły nam konieczność dbania o środowisko naturalne, dzięki któremu mamy czyste i świeże powietrze.
45 TURNIEJ KOSZYKÓWKI OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 01.03.2018 r. w Kutnie odbył się Łódzki Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych . w Turnieju wzięły udział cztery drużyny z naszego województwa a między nimi koszykarze reprezentujący SOSW Sieradz i działajacy przy szkole klub OS "Spartakus". Po zaciętych meczach drużyna z Sieradza zajęła drugie miejsce pozostawiając za sobą drużyny z Kutna i Łodzi. Koszykarzami ,którzy zdobyli srebro byli: Krystian Zgadzaj, Patryk Tracewski, Mateusz Klimczak, Sylwia Ubych, Tomasz Leśniewski , Piotr Kosatka. A do zawodów przygotowali drużynę:
Zbigniew Flanek i Piotr Kaleciński.
44 WALENTYNKI
Walentynki jest to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. My postanowiliśmy uczcić ten dzień spotkaniem, którego celem było zachęcanie uczniów do czytania poezji. Uczniowie wszystkich typów szkół nie zawiedli, recytowali bądź czytali wiersze znanych, mniej znanych i anonimowych poetów. Miłosne wiersze czytali dla nas również nauczyciele i mama Natalii Zych. Wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu: Natalii Wojterzak („Zawsze gdzieś czeka ktoś”), Kamila Wróbla („Czy ten Pan i Pani”), duetu p. Agnieszki Król i p. Zbyszka Flanka („Kaziu zakochaj się”) oraz kwartetu p. Agnieszki Król i p. Zbyszka Flanka oraz P. Eli Chrzanowskiej i p. Piotrka Miedzińskiego („Dwie tęsknoty”).
43 WIZYTA W HISZPANI
W dniach 05.02.-09.02.2018r. nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu: Izabela Jabłońska, Lidia Łuszczek, Anna Piechowiak, Lilla Ubycha-Chwalęcka, Agnieszka Maślak, w ramach realizacji projektu "Poszukiwanie metod prewencji przedwczesnego kończenia nauki na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej na podstawie doświadczeń europejskich" zrealizowały wizytę typu job shadowing w Hiszpanii. Ww. projekt realizowany jest w ramach Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Erasmus+. Głównym celem projektu jest wprowadzenie modyfikacji w istniejące rozwiązania na poziomie naszej placówki specjalnej w obszarze prewencji zjawiska przedwczesnego kończenia szkoły przez uczniów z niepełnosprawnością. Mobilność odbywała się w placówce Hurtado de Mendoza za pośrednictwem instytucji szkolącej Europrojectos. Ponadto uczestniczki odwiedziły Federacion Provincial de empresas de Hosteleria y Turismo de Granada, Biuro turystyczne Emycet oraz restauracje Jardines de Zoraya, Milagrosa Irreverente. Podczas Job shadowing obserwowały jak uczniowie na różnych etapach przygotowania do zawodu uczą się i doskonalą zawodowo poprzez zajęcia gastronomiczne, turystyczne, zajęcia komputerowe oraz praktyki w zakładach pracy. Podczas mobilności zapoznano je z organizacją zakładania własnych działalności gastronomicznych, źródłami ich finansowania, przepisami prawnymi, zasadami przyjmowania osób oraz sposobem funkcjonowania całej Federacji. Obserwując zajęcia w placówkach gastronomicznych poznały nowe metody i techniki pracy oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Zaobserwowały, iż dużą wagę przykłada się tam do działań wprowadzających osoby niepełnosprawne na rynek pracy oraz ich usamodzielnienie. W ramach projektu uczestniczki zrealizowały również program kulturowy.
42 NASZA SZKOŁA UZYSKAŁA CERTYFIKAT „ZIELONEJ FLAGI”
„Zielona Flaga” jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools. Program ten polegał na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu „Zielonej Flagi”.
41 BAL KARNAWALOWY
W dniu 24 stycznia br. cała społeczność szkolna mogła uczestniczyć w balu karnawałowym. Podczas balu odbył się konkurs na najfajniejsze przebranie karnawałowe. Zorganizowano słodki poczęstunek. Zabawa była przednia!
40 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2018
24 stycznia odbyły się zajęcia dla uczniów naszej szkoły w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego: " Bądź bezpieczny". Tematem spotkania było bezpieczne korzystanie z uroków zimy. Uczniowie mieli możliwość utrwalenia i pogłębienia wiedzy na temat bezpieczeństwa podczas zimy. Zapoznali się z kodeksem postępowania w czasie zbliżających ferii zimowych.Celem spotkania było również poznanie sposobów planowania zajęć, ciekawego spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie świadomości potrzeby dbania o własne zdrowie i życie. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, rozwiązywali quizy, zagadki o tematyce zimowej oraz krzyżówkę. Na koniec uczestniczyli w zabawach ruchowych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem podczas zimy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych pod hasłem: "Bezpieczne zabawy zimowe". Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone po feriach. Spotkanie przygotowali nauczyciele: p. B. Kubiś-Knop, p. A. Maślak, p. A. Wencwel. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku!
39 MÓJ SIERADZ
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dniu 22 stycznia br. w zajęciach zorganizowanych przez pracownika Powiatowej Biblioteki Publicznej w w Sieradzu - p. A. Wrąbel. Tematem spotkania było nasze miasto Sieradz, jego symbole, tradycje i zabytki.
38 WIGILIA SZKOLNA
21 grudnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej wigilii szkolnej.Wspólne świętownie rozpoczęły jasełka przedstawione przez uczniów naszej szkoły, do których sumiennie przygotowywali się pod opieką p. A. Kłanieckiej.Uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem, składali życzenia , a przy wspólnym wigilijnym stole śpiewali kolędy.
37 WIGILIA W INTERNACIE
W dniu 20 grudnia, tradycyjnie już, odbyła się uroczystość wigilijna Internatu. Wychowankowie, pod opieką wychowawców, przygotowali wzruszającą część artystyczną. Dzieci i młodzież zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Występy podziwiali zaproszeni goście: rodzice, pracownicy Ośrodka i emerytowani nauczyciele. Po symbolicznym podzieleniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do stołu wigilijnego. Mikołaj zostawił pod choinką słodkie prezenty wszystkim wychowankom Internatu.
36 SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU
19 grudnia przy pięknie nakrytym stole zasiedli rodzice z przedszkolakami , nauczyciele i zaproszeni goście. Zapłonęły lampki na choince , rozbrzmiewały kolędy , wszyscy łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia płynące prosto z serca. Przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej wypatrywanego gościa - Mikołaja. Z daleka słychać było dźwięki dzwonków i w sali pojawił się starszy, siwy pan w czerwonym stroju z prezentami. Dzieci były zachwycone . Tak miło zakończył się ten świąteczny dzień.
35 PROGRAM KOMPLEKSOWEGO WSPARCIA DLA RODZIN „ZA ŻYCIEM”
Realizacja Programu Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin „Za życiem” - utworzenie ośrodków koordynacyjno-rewalidacyjno-opiekuńczych ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju. Cele działania:
- zapewnienie rozwoju dziecka dostępu do aktywnej pomocy
- rodzicom informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych
- zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wsparcia rozwoju dziecka , umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka
- grupa docelowa- dzieci od 0 roku życia do 7 lat do czasu podjęcia nauki szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
- wsparciem objęte będą dzieci z terenu całego powiatu sieradzkiego.
SOSW- jako placówka został wskazany przez Zarząd Powiatu Sieradzkiego do realizacji zadania. Utworzony w naszej placówce ośrodek będzie funkcjonowała od miesiąca grudnia 2017 do 31 grudnia 2021 roku. Ośrodek będzie pracował przez cały rok, również w wakacje. Zajęcia, konsultacje, różnego rodzaju terapie są bezpłatne.
W ramach działalności ośrodek oferuje udzielanie właściwych form specjalistycznej pomocy w szczególności rehabilitacyjno-terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej i innych w zależności od potrzeb. Liczba godzin będzie zależna od indywidualnych potrzeb dziecka, jego rodziny. Może wynosić do 5 godzin tygodniowo. Informacji udziela Dyrektor Ośrodka, kontakt : tel. 507 045 197
34 KONKURS KULINARNY "POTRAWA WIGILIJNA I BOZONARODZENIOWA"
W dniu 14 grudnia 2017 roku , uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 w zawodzie kucharz – Alicja Skrobała , Magdalena Szymczak wzięły udział w konkursie kulinarnym ,, Potrawa wigilijna i bożonarodzeniowa ’’, zorganizowanym po raz szósty w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. Konkursowi przyświecało hasło ,,Między tradycją a ekologią”. Młodzież pracując w zespołach przygotowywała potrawy świąteczne wykorzystując tradycyjne składniki (produkty ekologiczne). Podawano między innymi ryby w różnych konfiguracjach.
Dania konkursowe komisja oceniała biorąc pod uwagę: smak i aromat, wygląd i aranżację, kreatywność, dobór składników, prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych, profesjonalizm pracy, odpowiednie i właściwe przygotowanie produktów i sprzętu, racjonalne wykorzystanie surowca, higienę i czystość w czasie i po zakończeniu pracy.
Konkursanci byli oceniani między innymi przez Carlosa Gonzaleza Tejera – znanego kucharza, pasjonata gotowania promującego zdrową żywność na całym świecie, pochodzącego z Dominikany.
Rywalizacja podczas konkursu była emocjonująca. Nasze uczennice podczas zmagań konkursowych sporządziły potrawę - ,,Ryba na parze z zielonym pesto”. Zdobyły wyróżnienie . Otrzymały dyplomy, oraz nagrody rzeczowe.
33 WIGILIA REWALIDACYJNA
14 grudnia 2017 roku zgodnie z piękną staropolską tradycją wokół wigilijnego stołu zgromadzili się uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych i podopieczni Stowarzyszenia „Dary Losu” wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami, nauczyciele zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, dyrekcja SOSW i zaproszeni goście – najbliżsi naszym sercom. Był to wyjątkowo wzruszający wieczór – obchodziliśmy bowiem dwudziestolecie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, co było okazją wielu wspomnień. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, nie zabrakło serdeczności, ciepłych słów, bliskości drugiego człowieka, szczerych uścisków i życzeń płynących z serca do serca… a także wzruszeń i łez szczęścia… Ten szczególny świąteczny czas był dla nas okazją do wspólnego kolędowania, które umilił nam występ zespołu „Dzikie śledzie” i spotkania z Mikołajem, na które tak bardzo czekały wszystkie dzieci. „Hej kolęda… kolęda…”
32 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI
13 grudnia uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w kolejnym spotkaniu, w ramach realizacji cyklu: „Grunt to dobre wychowanie” . Tematem tych zajęć było kształtowanie życzliwości w kontaktach międzyludzkich. Uczniowie poznali i utrwalali zasady stosowania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję, na podstawie wiersza Stanisława Karaszewskiego „Magiczne słowa trzy”. Pod kierunkiem logopedy p. Beaty Kubiś – Knop nauczyli się wykonywać gest przypisany do danego słowa (DZIĘKUJĘ – podawanie sobie dłoni, PRZEPRASZAM – przytulanie się do siebie, PROSZĘ – wskazanie ręką). Powodzeniem cieszyła się zabawa „Skrzynia pytań” oraz zabawa z elementami dramy „Co czujesz?”
31 ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
W dniach 29 listopada i 4 grudnia uczniowie zespołów terapeutycznych gimnazjum (ZTG1 i ZTG2) wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, które poprowadziła dla nich Pani Anna Dąbek. Tematyką pierwszego spotkania były wróżby andrzejkowe, spotkanie drugie odbyło się pod hasłem "Zmyślne zmysły"
30 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
W ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy"uczniowie zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej 24 listopada uczestniczyli w zajęciach pt. "Lekarstwa i ty". Uczniowie po wysłuchaniu opowiadania oceniali postępowanie bohaterów oraz omawiali ilustracje tematyczne przedstawiające konsekwencje samodzielnego zażywania leków. Prowadzące zajęcia zwróciły uwagę na miejsca i sytuacje, w których dziecko może być narażone na połknięcie lekarstw. W ciekawy sposób pokazały, że słodycze i lekarstwa mogą być łudząco podobne do siebie i nie wolno bez pozwolenia zaufanej osoby spożywać cukierków podarowanych przez nieznajomych. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik miał możliwość podjęcia próby rozróżniania lekarstw spośród innych, podobnych wyglądem środków (np. słodyczy).
29 BOŻONARODZENIOWY KONKURS PLASTYCZNY
Nawiązując do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, na początku grudnia został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową- bombkę, stroik, choinkę, aniołka… Na konkurs przygotowano kilkanaście prac, wszystkie były piękne i wyjątkowe. Trzeba przyznać, że poziom ich wykonania był bardzo wysoki i jednocześnie wybór najpiękniejszych był bardzo trudny. Po długiej obradzie organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkich uczestników. Serdecznie gratulujemy!

28 OBCHODY 16 I 19 LISTOPADA W NASZYM OŚRODKU
16 listopada 2017 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji organizując w naszym Ośrodku różnorodne działania. Uczniowie przy współpracy z samorządem szkolnym tworzyli plakaty. Na korytarzach szkolnych pojawiły się grafiki i hasła mówiące o potrzebie otwartości, empatii i konieczności przeciwdziałania dyskryminacji. MDT miał na celu uwrażliwienie naszej społeczności na wszelkie przejawy nietolerancji i ksenofobii, ukazywanie ich skutków oraz wypracowywanie praktycznych wskazówek jak skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji. Dla wszystkich była to okazja do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych.
Uczniom klas ZSZ, ZSB i SPP przedstawiono w bibliotece szkolnej prezentację nt. ”Tolerancja, szacunek dla innych”, która zawierałaprzesłanie o tolerancji osób LGBT, by nie dopuszczać do zachowań dyskryminujących i homofobii.
„Przemoc nie musi być tradycją”, „ Agresja rodzi Agresję!” to hasła z plakatu stworzonego przez uczniów klas SPP z okazji: 19 listopada Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Plakat przedstawiał drzewo genealogiczne stworzone z różnych pasków, skakanek, kabli, którymi w przeszłości dorośli bili dzieci w celach „rzekomo edukacyjnych”. Dziś wiemy, że nie należy bić i krzywdzić dzieci a plakat miał być pretekstem do refleksji.
W dniu 29 listopada 2017 r. w teatrze sieradzkim uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli etiudy teatralne z zakresu profilaktyki cyberprzemocy, zrealizowane w ramach programu policji i UM Sieradz „Nie dla hejtu”. Była to okazja do zapoznania się z dokonaniami młodzieży sieradzkich szkół, kierowanych przez Panią Annę Kłaniecką. Poprzez występy młodzi aktorzy przekazywali ideę tolerancji i zapobiegania dyskryminacji oraz przeciwdziałania stereotypom i uprzedzeniom.
Podsumowaniem wszystkich działań było szkolenie dla nauczycieli, w trakcie spotkania zespołu wychowawczego (dn. 04.12.2017 r.), na którym przedstawiono prezentację nt. ”Tolerancja, szacunek dla innych”, która zawierała przesłanie o szacunku dla osób LGBT.Edukacja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania nietolerancji, zachowaniom dyskryminującym i homofobii. Szkolenie pobudzało do krytycznego myślenia, dostrzegania niepokojących zjawisk, które miały i mają miejsce w naszym kraju.
27 UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA
17 listopada 2017 r. odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym uroczystość pasowania na ucznia . Wydarzenie to połączone zostało z obchodami "Tygodnia Korczakowskiego". Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać najważniejszych informacji na temat życia i twórczości patrona Ośrodka. Zgromadzeni uczniowie zostali nagrodzeni za udział w konkursie plastycznym nt. : "Portret Janusza Korczaka". Wśród 26 pasowanych znaleźli się uczniowie : Szkoły Podstawowej, klas gimnazjalnych, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Całość wydarzenia wzbogaciły występy wokalno-taneczne uczniów a spotkanie zakończone zostało pamiątkowymi zdjęciami.
26 AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Uczniowie klasy I szkoły podstawowej biorą udział w IX Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem akcji jest wsparcie nauczycieli w edukacji dzieci z I klas szkół podstawowych w zakresie bezpieczeństwa. Zgłoszone do „Akademii Bezpiecznego Puchatka" szkoły realizują zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych. Podczas lekcji dzieci dowiedzą się jak bezpiecznie pokonać drogę do i ze szkoły, jak w sytuacjach zagrożenia zadbać o swoje i kolegów bezpieczeństwo, jak zachować się w nowych sytuacjach społecznych, czy podczas korzystania z Internetu. Tegoroczne materiały „Akademii Bezpiecznego Puchatka” zostały również uzupełnione o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz o treści uczące efektywnego zapamiętywania, trening koncentracji i rozwijania kreatywności. Cały program opracowany został przez wykwalifikowanych pedagogów – metodyków, przy współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat medialny sprawuje portal miastodzieci.pl.
25 BUDUJEMY ŚWIAT BEZ PRZEMOCY
Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na plakat promujący kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dziec i młodzieży pt. „Budujemy świat bez przemocy”. Konkurs był organizowany w ramach światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży przez Fundację po DRUGIE. Kampania realizowana w Polsce została dofinansowana ze środków CEDROB S.A.Trzymamy kciuki.
24 ŁÓDZKI MITYNG TRÓJBOJU SIŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 16.11.2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Sieradzu odbył się Łódzki Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych . W zawodach wzięły udział zawodniczki i zawodnicy z trzech klubów Olimpiad Specjalnych województwa łódzkiego tj. z Klubu „Hellenówek” przy DPS im. Św. Brata Alberta z Łodzi, Klubu „JIM” przy Fundacji Jasia i Małgosi z Łodzi oraz Klubu „Spartakus” przy SOSW w Sieradzu.
Mityng uroczyście otworzył Prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Łódzkie Pan Jan Bujnowicz, wciągnięto flagę i odsłuchano hymnu Specjal Olimpics.
Na pół godziny przed zawodami odbyło się ważenie zawodników i ustalenie grup sprawnościowych. Mimo to wszystkie wyniki zostały przeliczone przez przelicznik Wilkes , który pozwala porównać podniesiony ciężar do wagi zawodnika.
Zawody w trójboju siłowym odbyły się w czterech kategoriach z podziałem na płeć i wagę. Najbardziej liczną grupę 5-pięcioosobową stanowiły zawodniczki, poza nią rywalizowali mężczyźni w 3 grupach wagowych.
Walka na podestach ciężarowych była bardzo wyrównana w każdej z trzech konkurencji a wyniki dające kwalifikację do udziału w Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 2018 roku w Katowicach przedstawiono poniżej.
W kategorii kobiet w wyciskaniu sztangi na ławeczce pierwsze miejsce zdobyła Agata Kaczmarek ze Spartakusa Sieradz drugie miejsce Małgorzata Wożniak również z Sieradza, trzecie miejsce Martyna Moczkowska z JIM Łódź, czwarte Sylwia Ubych z Sieradza i piąte Zuzanna Siemińska z JIM Łódź. W martwym ciągu górowały sieradzanki zdobywając komplet medali a w przysiadzie ze sztangą dwie sieradzanki czyli Agata i Małgorzata na pierwszym i drugim miejscu a brąz wywalczyła Martyna Moczkowska.
W trójboju zwyciężyła i jednocześnie uzyskała kwalifikację na OLIOS w 2018 roku Agata Kaczmarek z wynikiem 175kg (208,8275 Wilkes).
W kategoriach męskich w wadze do 52 kg trzy razy na pierwszym miejscu stanął Przemysław Owczarek z Sieradza 150 kg(147,795 Wilkes) w trójboju a tuż za nim Aleks Kwiatkowski z JIM Łódź (72kg, 78,33625 Wilkes) w trójboju.
W wadze do 89 kg zebrało się czterech zawodników Mateusz Klimczak i Dominik Orszulak ze Spartakusa Sieradz oraz Robert Grabowski i Michał Racki z Klubu Helenówek Łódź. W wyciskaniu kolejność była następująca: złoto Klimczak, srebro Racki ,brąz Orszulak i czwarty Grabowski. W kolejnych bojach zarówno w martwym ciągu jak i przysiadzie ze sztangą bezkonkurencyjny okazał się Dominik Orszulak i to on z wynikiem 295 kg(197,768 Wilkes) w trójboju uzyskał kwalifikację.
W wadze najcięższej powyżej 89 kg trzech zawodników walczyło o medale. Najsilniejszym w tej grupie okazał się Wiktor Czerkawski z JIM Łódź który został mistrzem w przysiadzie ze sztangą i martwym ciągu, natomiast Sławomir Chyży z Helenówka wygrał w wyciskaniu na ławeczce. Brązowe medale w każdej kategorii zdobył Adrian Witek z JIM Łódź.
Szczegółowe wyniki zawodów w tabeli poniżej.
Zawody przebiegały w wesołej i miłej atmosferze , wszyscy zawodnicy otrzymali za swój wysiłek piękne medale z rąk Pani Iwony Górki dyrektora Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, Pana Piotra Iszczka członka Zarządu Głównego Olimpiady Specjalne Polska oraz Prezesa oddziału Łódzkiego OS Pana Jana Bujnowicza .
Mityng zwieńczył pyszny obiadek, ciasteczka, kawka oraz herbatka.
23 WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
Święta Bożego Narodzenia dopiero za miesiąc, lecz nasi uczniowie już zostali wprowadzeni w świąteczną atmosferę. 13 listopada odwiedziliśmy ,, Fabrykę bombek" w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie poznawaliśmy tajniki powstawania prawdziwych szklanych i pięknie udekorowanych bombek. Wszyscy braliśmy udział w warsztatach, podczas, których każdy uczestnik miał możliwość wykonania własnej bombki. Po pracowitych zajęciach udaliśmy się na pyszny posiłek w restauracji Macdonalds. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i uśmiechnięci prezentując zrobione własnoręcznie bombki.
22 UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 10 listopada 2017 roku spotykaliśmy się na uroczystości z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Apel miał na celu wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku do historii minionych pokoleń, uświadomienie Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą wszystkich, że nie wolno zapominać o tradycji i dobrych wzorach, jak wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych , co czynimy na co dzień i od święta. Apel przygotowały panie:, A. Król, Barbara Madalińska, D. Piekarczyk-Cola.
21 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
Kolejne spotkanie w ramach realizacji programu profilaktycznego"Bezpieczny w domu, w szkole i na ulicy" z uczniami Zespołów Terapeutycznych Gimnazjum i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odbyło się pod hasłem"Zagrożenia w Internecie". Wspólne rozwiązywanie krzyżówki, oglądanie prezentacji oraz filmów animowanych przybliżyło uczniom zagadnienia związane z cyberprzemocą. Celem było też uwrażliwienie na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w momencie wirtualnego kontaktu z innymi użytkownikami portali społecznościowych, nawiązywania nowych znajomości i udzielania poufnych informacji na swój temat.
20 REALIZACJA PROGRAMU MOJA POLSKA
Dnia 6 listopada 2017 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprezentowali młodszym kolegom naszego ośrodka „Legendę o toruńskich piernikach”.Po głośnym odczytaniu treści legendy wychowankowie zostali poczęstowani korzennymi piernikami. W ramach działań plastycznych pomalowali wycięte z papieru formy w kształcie „katarzynek” –typowych pierników z Torunia opisanych w legendzie.
19 WYSTAWA MINIATUROWYCH ZABAWEK
Dnia 6 listopada 2017 uczniowie zespołów terapeutycznych gimnazjum z wychowawczyniami odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu, gdzie ma miejsce wystawa miniatur autorstwa Pani Marty Szyfer- Dopadlik, z zawodu lekarza stomatologii :) Zaprezentowane prace są wykonane w skali 1:12, z wielkim kunsztem, precyzją i wszystkimi detalami. O wystawie opowiedziała nam Pani Anna Królikowska, pracownik biblioteki. W bibliotece wystawione są równocześnie jesienne prace plastyczne dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka oraz obrazy lokalnego malarza, przedstawiające ciekawe miejsca Sieradza i okolic.
18 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI
W bieżącym roku szkolnym program przebiega pod hasłem: "Grunt to dobre wychowanie". Zajęcia realizowane są w dwóch grupach wiekowych.
30 października odbyły się pierwsze zajęcia z tego cyklu. Głównym celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat kultury osobistej i zasad dobrego wychowania na podstawie treści wiersza "Kwoka" Jana Brzechwy.
Wprowadzeniem do tematyki, w grupie uczniów szkoły podstawowej,było wysłuchanie piosenki Magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję, oraz rozmowa o tym w jakich okolicznościach się je stosuje. Uczniowie poznali zasady prawidłowego zachowania się podczas wizyty (u znajomych, rodziny, w związku z różnymi okolicznościami). Uczyli się również nakrywania do stołu. Na koniec wykonali zaproszenia urodzinowe z kolorowych materiałów papierniczych.
Uczniowie Gimnazjum i SPP wypowiadali się na temat zasad dobrego zachowania i konieczności ich przestrzegania. Rozwiązywali labirynt literowy i zapoznali się z pojęciem "savoir vivre" jak również zasadnością istnienia przyjętych norm obyczajowych. Uczniowie mieli także możliwość wykazania się talentem aktorskim, w trakcie zabaw z elementem dramy. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali "Drzewo kulturalnego ucznia" które będzie przypominać im jak należy właściwie zachowywać się w szkole i poza nią.
17 TURNUS REHABILITACYJNY W USTCE
W dniach 30 .09.2017 – 14.10.2017 podopieczni naszego Ośrodka wraz z opiekunami przebywali na turnusie rehabilitacyjnym w Pensjonacie „Lawendowa Przystań” w Ustce. Podczas pobytu spotkali się tam z miłą , przyjazną i życzliwą atmosferą właścicieli i pracowników. Pensjonat położony jest nieopodal lasu .Doskonała lokalizacja z dala od zgiełku gwarantowała dobry komfort wypoczywania. Odległość od morza to zaledwie 700m, sosnową ,oświetloną alejką, zachęcała do częstych spacerów na plażę.
Do dyspozycji ponadto były: kryty basen , rowery, plac zabaw dla dzieci, cymbergaj oraz liczne zabiegi rehabilitacyjne, w okolicy: boisko, zewnętrzna siłownia, stadnina koni. Pobyt w Domu Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym był także doskonałą okazją do odkrycia interesujących miejsc jak np. Wydma Orzechowska , szlaki i wieża widokowa wraz ze ścieżką edukacyjną Nadleśnictwa Ustka. Było także ognisko integracyjne z grupą ze Świecia z pieczeniem kiełbasek, wycieczka ciuchcią po Ustce z przewodnikiem.
16 POMARAŃCZOWA JESIEŃ
Dnia 7 listopada 2017 roku uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w celebrowaniu koloru pomarańczowego. Tego dnia obowiązkowym kolorem ubrania, dekoracji, potraw był kolor pomarańczowy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli – wychowawców przygotowali pomarańczowe dania aby swoim kolegom zademonstrować jak wiele potraw można przygotować np. potrawy z dyni czy marchwi, warzyw i owoców pomarańczowych. Na początku spotkania zostały przedstawione walory smakowe i zdrowotne dyni jako głównej gwiazdy tegorocznego dnia pomarańczowego. Na koniec odbyła się degustacja wybranych potraw m. in. surówki z marchewki i ananasa, ciasta dyniowego, zupy – kremu z dyni, soku marchewkowego, pomarańczowego i grejpfrutowego.
15 PASOWANIE NA WYCHOWANKA INTERNATU
W dniu 25.10. 2017 r w internacie odbyło się uroczyste Pasowanie 12 nowych wychowanków połączone z urodzinami. Impreza odbywała się w iście dworskiej scenerii. Na tronie zasiadła rodzina królewska (jubilaci). Przed ucztą odbył się turniej, w którym wzięli udział nowi mieszkańcy internatu. Wśród konkurencji były: dmuchanie piórka na odległość, zjadanie cytryny z uśmiechem, ubieranie poszewki na poduszkę, składanie garderoby, rzucanie do celu. Wszyscy przeszli egzamin pozytywnie, dzięki czemu mogli złożyć uroczystą przysięgę i być poddani pasowaniu przez p. kierownik. Po części oficjalnej na dworze internackim odbyła się uczta z tańcami.
14 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
W ramach realizacji programu ekologicznego „Jestem przyjacielem przyrody” uczniowie zespołów terapeutycznych spotkali się 27 października 2017r. z pracownikiem nadleśnictwa. Miły gość przyjechał na spotkanie z pięknymi eksponatami zwierząt, co wzbudziło ogromną ciekawość i zadowolenie wśród uczniów. Na wstępie opowiedział o mieszkańcach lasu, a następnie przybliżył uczniom zależności, jakie panują między fauną i florą lasu. Zwrócił również uwagę na koniczność dbania o przyrodę. Dzięki temu spotkaniu dzieci poszerzyły posiadaną wiedzę o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody oraz opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimy. Miejmy nadzieję, że to czego dowiedzieli się uczniowie na spotkaniu, zaowocuje w przyszłości zamiłowaniem do piękna przyrody i jej ochrony.
13 JESIEŃ W PEŁNI
W ramach realizowania treści edukacyjnych zawartych w programie ekologicznym „Jestem przyjacielem przyrody” 18 października bieżącego roku, uczniowie zespołów terapeutycznych spotkali się w świetlicy internackiej w celu wykonania jesiennych gałązek. Prowadzące przeczytały uczestnikom list od Pani Jesieni oraz zwróciły uwagę na barwy dominujące w tym okresie. Po omówieniu sposobu wykonania jesiennych gałązek, wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.
12 KONKURS KULINARNY "JESIENNE PASTY'
"Jesienne pasty"pod takim hasłem uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami zorganizowali konkurs kulinarny w dniu 26 października 2017r. Zaproszonymi gośćmi, którzy zasiedli w jury była pani dyrektor oraz rodzice. Konkurs rozpoczął się od części praktycznej w trakcie której uczniowie przygotowywali pasty zgodnie z przepisami i wiedzą o prawidłowym żywieniu.
Po degustacji i podjęciu decyzji o 1 miejscu przez jury głos zabrała pani dyrektor, dziękując i podsumowując pracę poszczególnych klas, a także oceniając jej efekty. Nagrody oraz produkty spożywcze zakupione na konkurs zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych" Ab OVO" w Sieradzu.
11 WIZYTA W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W SIERADZU
W dniu 19. 10. 2017 roku odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną w Sieradzu.W wycieczce przedmiotowej wzięli udział uczniowie Zasadniczej Szkoły Branżowej kl. I, oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej kl. II, III ( grupy gastronomiczne) pod opieką pani Lilli Ubycha-Chwalęckiej, uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką pani Lidii Łuszczek, Justyny Jasianek, Grażyny Kawki, Katarzyny Matusiak, Lidii Durskiej, Agnieszki Sobczyńskiej, Wioletty Kaczmarek. O godzinie 10.00 zaczęliśmy zwiedzać PSP - miejsce dowodzenia jednostką i garaż z samochodami strażackimi. Przewodnik opowiadał o każdym samochodzie, ich wyposażeniu . Przedstawiono nam symulację gaszenie palącego oleju wodą . (nie należy tego robić!!!). Kolejny etap zwiedzania to budynek ćwiczeń, gdzie mogliśmy zobaczyć, a osoby chętne mogły spróbować swoich sił. Osoby odważne mogły pokonać trudności na placu ćwiczeń w ciemnym pomieszczeniu. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom za oprowadzenie nas po jednostce.
10 KONKURS KULINARNY "CHWYĆ BYKA ZA ROGI "
W dniu 13 października 2017r. w Łodzi na odbywających się X Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej I Naturalnej NATURA FOOD uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 – Alicja Skrobała wzięła udział w konkursie kulinarnym „Chwyć byka za rogi” - organizowanym w ramach projektu finansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego pod Patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia" , prowadzonym przez Carlosa González Tejera.
Uczennica zdobyła wyróżnienie, otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe - patelnię żeliwną i noż firmy Stalgast . Celem głównym Konkursu było doskonalenie umiejętności kulinarnych w stosowaniu elementów polskiego mięsa wołowego wysokiej jakości, rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych, wpajanie ducha współpracy w grupie, promowanie zdrowego stylu życia i odżywiania opartego na regularnym jadaniu polskiej wołowiny, prezentacja różnych technik przygotowania i podawania mięsa wołowego oraz jego przetworów, zwiększanie atrakcyjności spożywania wołowiny, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Alicja po wykonaniu obróbki wstępnej polędwicy wołowej , sporządziła potrawę ,, Stek wołowy z pikantnym sosem malinowymSerdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
9 ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
12 października 2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się uroczystość z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej połączona z obchodami jubileuszu 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo zrzeszającego nauczycieli pracujących w Ośrodku.
Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród dla nauczycieli, a następnie zaprezentowano krótką historię powstania stowarzyszenia oraz działania, które zrealizowano w ciągu 10 lat w SOSW przy wsparciu Stowarzyszenia Ab Ovo.
Podczas uroczystości nadano również tytuły honorowych członków stowarzyszenia oraz wręczono podziękowania dla osób zaprzyjaźnionych i czynnie wspierających działalność stowarzyszenia.
Całość uroczystości uświetniły wspaniałe występy artystyczne przedszkolaków
i uczniów SOSW.
8 DZIEŃ CHŁOPAKA W INTERNACIE
Dnia 5 października została zorganizowana w internacie impreza z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy walczyli o tytuł Mistera Internatu przechodząc szereg konkurencji. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą, wyobraźnią i talentem aktorskim. Walka była bardzo wyrównana. Oprócz tego, świętowaliśmy urodziny Patrycji Lefik i Patrycji Stepnowskiej goszcząc mamę Partrycji Lefik. Wspólnie śpiewaliśmy „STO LAT” i składaliśmy życzenia. Impreza zakończyła się wspaniałą zabawą przy muzyce.
7 SZKOLENIE W RAMACH PROJEKTU:"MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ" WE WŁOSZECH
W dniach 18.09- 22.09.2017r. odbyło się piąte, ostatnie z zaplanowanych szkoleń w ramach projektu:"Mobilność kadry edukacji szkolnej" Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego (POWERSE-2016-1-PL01-KA101-023792).Pięć nauczycielek SOSW : Iwona Górka, Anna Kłaniecka, Sylwia Wojtyniak, Barbara Madalińska, Danuta Piekarczyk - Cola uczestniczyło w szkoleniu pt. "Inclusive education: for the example of the Italian institutions" zorganizowanym przez instytucję szkolącą "Comunita'Capodarco di Roma"z siedzibą we Włoszech. Celem szkolenia było zdobycie wiedzy na temat edukacji włączającej osób z niepełnosprawnością na przykładzie Włoch. Szkolenie odbywało się w instytucji szkolącej, która od ponad pięćdziesięciu lat, skupiając wiele swych placówek we Włoszech, działa na rzecz polepszenia warunków życia, pracy i edukacji osób niepełnosprawnych. Capodarco prowadzi szeroką działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, łącząc w sobie: Grupy - domy rodzinne osób niepełnosprawnych, Centrum Doskonalenia Zawodowego, Pracownie społeczne, Pracownie aktywności rezydentów, Centrum fizjoterapi, kuchnię, stołówkę oraz administrację. Comunita'Capodarco realizuje też wiele projektów w obszarach zatrudnienia osób niepełnosprawnych: "Produkcja makaronu", z zakresu profilaktyki i integracji społecznej : "Usługi cywilne"; oraz zapewnienia przyszłości osobom niepełnosprawnym : "Po nas".Podczas szkolenia zapoznano nas z historią wspólnoty, źródłami finansowania, zasadami przyjmowania osób niepełnosprawnych do tej organizacji a także sposobem funkcjonowania Wspólnoty, formami współpracy z rodzinami osób niepełnosprawnych. Szkolenie składało się z części teoretycznej i warsztatowej. Tematem przewodnim była edukacja włączająca. Ponadto odwiedziliśmy wiele "grup - domów rodzinnych", zapoznaliśmy się z uczestnikami zajęć ekspresyjnych, poznając metody pracy i techniki pracy np. grupy teatralnej"Butterfly".Ważnym celem wspólnoty jest usamodzielnienie, autonomia osób niepełnosprawnych. Dużą wagę przykłada się do działań wprowadzających osoby niepełnosprawne na rynek pracy np. renowacja mebli, ceramika, produkcja makaronu oraz szkolenia w zakładach pracy.Ponadto odwiedziliśmy Ośrodek Comunita'Capodarco w Grottaferrata, gdzie w ramach funkcjonującego gospodarstwa rolnego, połączonego z restauracją agroturystyczną osoby niepełnosprawne uczą się i doskonalą zawodowo poprzez uprawę roślin, bukieciarstwo, zajęcia komputerowe oraz praktyki w zakładach pracy. W ramach projektu uczestniczki zrealizowały również program kulturowy.
6 MIĘDZYNARODOWY TYTUŁ "ZIELONA FLAGA" DLA NASZEJ SZKOŁY
„Zielona Flaga” jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools. Program ten polegał na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu „Zielonej Flagi”.
5 SPOTKANIE UCZNIÓW SOSW Z POLICJANTEM- BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
19 września 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów SOSW z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Tematem spotkania była pogadanka "Bezpieczna droga do szkoły - zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym". Jest to realizacja programu wychowania komunikacyjnego "Bądź bezpieczny". Uczniowie spotkali się w dwóch grupach wiekowych. Podczas spotkania z panią policjantką uczniowie obejrzeli filmowy materiał edukacyjny "Bezpieczne zachowania", prezentację multimedialną "Bezpieczeństwo na drogach". Starsi uczniowie sprawdzili zdobytą wiedzę za pomocą interaktywnego quizu z zakresu przepisów ruchu drogowego. Organizatorzy spotkania ogłosili konkurs plastyczny ph:" Bezpieczna droga do szkoły". Prace do konkursu można składać do końca września. Prace laureatów zostaną wyeksponowane w Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu.
4
3 XI OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ W SIERADZU
W piątek (15.09) odbyło się wielkie wydarzenie sportowe. Organizatorami byli: Biuro Narodowe Olimpiad Specjalnych Polska, OR Łódzkie,Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych DARY LOSU w Sieradzu
XI Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej odbywał się w dniach 15-17 września 2017 roku w Sieradzu.
Program MATP dedykowany był osobom, których niepełnosprawność intelektualna i fizyczna nie pozwala na uczestnictwo w oficjalnych treningach i zawodach sportowych Olimpiad Specjalnych.
Uczestnikami imprezy było 13 ekip z Oddziałów Regionalnych Olimpiad
Specjalnych, w tym 85 zawodników, 85 trenerów i opiekunów, 85 wolontariuszy.
Zawody odbywały się na terenie LO im S. Żeromskiego oraz na Basenie przy Szkole Podstawowej nr 10. Wszyscy zawodnicy okazali się zwycięzcami. Zostali nagrodzeni medalami.
2 REALIZACJA PROJEKTU "POSZUKIWANIE METOD PREWENCJI PRZEDWCZESNEGO KOŃCZENIA NAUKI NA POZIOMIE ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ NA PODSTAWIE DOŚWIADCZEŃ EUROPEJSKICH"
Od 1 września 2017r. do 31 maja 2018r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu będzie realizował projekt "Poszukiwanie metod prewencji przedwczesnego kończenia nauki na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej na podstawie doświadczeń europejskich". Na ten cel placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 980,00 EUR- nr umowy 2017-1-PL01-KA102-036209. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe , współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Celem Projektu jest wprowadzenie modyfikacji w istniejące rozwiązania na poziomie naszej placówki specjalnej w obszarze prewencji zjawiska przedwczesnego kończenia szkoły przez uczniów z niepełnosprawnością, opracowanie, wdrożenie programu prewencyjno-naprawczego, dzięki wzrostowi wiedzy i kompetencji nauczycieli zasadniczej szkoły zawodowej uzyskanych w trakcie czerpania z doświadczeń europejskich.
Projekt ma wpłynąć na zwiększenie liczby mobilności kadry edukacyjnej zawodowej, podnieść ich kompetencje poprzez zdobycie nowych umiejętności związanych z minimalizowaniem zjawiska przedwczesnego kończenia edukacji poprzez udział w Job shadowing.
1 Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszej placówki rozpoczęli Nowy Rok Szkolny uroczystym apelem i spotkaniem w klasach.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak