Aktualności - rok szkolny 2015/2016

102 UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
24 czerwca 2016 w sali gimnastycznej naszej placówki odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Z tej okazji pani dyrektor Iwona Górka przekazała serdeczne podziękowania rodzicom, nauczycielom, szkolnej społeczności oraz złożyła życzenia wakacyjne w imieniu swoim oraz Rzecznika Praw Dziecka. Klasa kończąca szkołę zawodową dokonała uroczystego ślubowania, a szkolne koło teatralne zaprezentowało krótką scenkę. Jak co roku - nie obyło się również bez nagród, dyplomów i powinszowań. Społeczność szkolna pożegnała z żalem odchodzącą na emeryturę panią Bogusławę Piasecką. Program artystyczny uświetniły dwie piosenki w wykonaniu jednej z naszych utalentowanych uczennic.
101 PIKNIK W WOJKOWIE
W dniu 20.06.2016 r. odbył się piknik w Wojkowie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, ich rodzin, mieszkańców DPS-u, opiekunów, nauczycieli. Piknik był okazją do podsumowania roku szkolnego 2015/2016. Pomimo deszczowej pogody dopisywał nam dobry humor. Na wszystkich czekał pyszny, obfity poczęstunek. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy przy akompaniamencie J. Grygowskiej, która pięknie nam grała na gitarze. Pani dyr. M. Wika wręczyła uczestnikom dyplomy, drobne upominki i podziękowała za pracę w mijającym roku szkolnym. Atmosfera, otoczenie dostarczyło niezapomnianych wrażeń i wprowadziło w wakacyjny nastrój.
100 POWITANIE LATA

22 czerwca 2016 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego objęci zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju, Przedszkolaki oraz Podopieczni Stowarzyszenia Dary Losu wraz z rodzicami, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami bawili się na Pikniku " Powitanie Lata na Sportowo 2016". Uroczystego otwarcia Pikniku dokonały Pani Dyrektor SOSW Iwona Górka wraz z Panią Prezes Stowarzyszenia Dary Losu Marią Wika, które podziękowały wszystkim za owocny rok pracy, życząc wesołych wakacji i wesołej zabawy. A zabawa była fantastyczna-na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: dmuchane zamki, wata cukrowa, grochówka, grillowanie oraz zabawy w kącikach: relaksu, logopedycznym i sportowym. Wesoło zabawiali nas również animatorzy z Happy Kids's zapewniając wiele dodatkowych atrakcji takich jak Świat Wielkich Baniek, zamykanie w bańce, malowanie twarzy/ brokatowe tatuaże, maskotka Miki, dmuchany tor przeszkód, modelowanie balonów. Ogromną frajdą była także Fotobudka, w której każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe, wesołe zdjęcie. Jak co roku był to czas beztroskiej zabawy, relaksu, radości a pogoda i humory były wprost wyborne! Witajcie wakacje...
99 MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W GRECJI
W dniach: 19-21 czerwca 2016 od było się w Kilkis dla 8 państw partnerskich międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach realizacji projektu Erasmus + „Together Better-Join Us!”, które jako placówka koordynująca prowadziła polska delegacja w składzie: pani dyrektor i 2 nauczycielki. Praca nad projektem w ciągu 3 dni obejmowała takie zagadnienia jak: podsumowanie działań, propozycji, rozwiązań edukacyjnych zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu z powodu presji środowiska (tzw. „wyścig szczurów”), ustalenie wspólnych zapisów w dokumencie: „raport postępów”, wypełnienie arkuszy ewaluacyjnych metodą myślących kapeluszy de Bono oraz kwestionariuszy z pytaniami dotyczącymi problematyki projektu, porównanie wyników ankiet dla nauczycieli z początku i końca roku szkolnego, podsumowanie działań promocyjnych, szczegółowe omówienie harmonogramu zadań w roku następnym. Partnerzy uzgodnili również zasady umieszczania dokumentów w wersji cyfrowej na nowej platformie Google Drive oraz zapoznali się z programem szkolenia w Estonii.
98 BEZPIECZNE WAKACJE
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Jest to czas zabawy i nowych przeżyć podczas których należy zachować ostrożność. W związku z tym 20 czerwca 2016 r. odbyło się spotkanie dla uczniów szkoły pod hasłem: "Bezpieczne wakacje". Tematyka spotkania obejmowała utrwalanie zasad zachowania bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie, na wsi i w mieście. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą oraz prezentacje multimedialną z wakacyjnymi przestrogami. Organizatorami spotkania były p. A. Mikołajczyk, A. Wencwel. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji!
97 MAM DAR, MAM CZAR
13 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły - uczestnicy koła teatralnego- wzięli udział w pierwszym przeglądzie talentów uczniów szkół specjalnych pod nazwą „Mam dar, mam czar”, który odbył się w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi. W trakcie imprezy wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Odkryliśmy wśród występujących talent do mówienia wspak, odgadywania dni tygodnia na podstawie daty, ujawniły się talenty recytatorskie, taneczne, wokalne, modelarskie, plastyczne, muzyczne, wiele, wiele innych,w sumie z dwunastu placówek z terenu województwa łódzkiego. My zaprezentowaliśmy talenty aktorskie, wzbudzając żywe zainteresowanie widowni i aplauz. Otrzymaliśmy ciekawe nagrody, a wszyscy utalentowani uczestnicy zajęli pierwsze miejsca. Wspaniały przegląd. Mamy nadzieję, a organizatorzy potwierdzają -pierwszy, lecz nie ostatni.
96 KONKURS BIBKIJNY
Na początku czerwca rozstrzygnięty został biblijny konkurs plastyczny pt. "Droga Krzyżowa Pana Jezusa". Prace wszystkich uczestników były bardzo interesujące, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Jury po burzliwych naradach przyznało nagrody i dyplomy:I miejsce Karolina Kucharska,II miejsce Agata Kaczmarek,III miejsce Małgorzata Woźniak.Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia oraz słodkie upominki. Serdecznie gratulujemy.
95 PRZYGODY SMERFÓW- PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI W WYKONANIU NAUCZYCIELI ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
W dniach 25.04, 26.04, 08.06.2016 r. sceny w Warckim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury w Złoczewie, Teatrze Miejskim w Sieradzu opanowały smerfy. Tak jak w poprzednich latach nauczyciele zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zaprezentowali
przedstawienie dla dzieci, z którego dochód był przeznaczony m.in.na turnus rehabilitacyjny dla wychowanków. W tym roku była to bajka pt.: „Przygody Smerfów”. Nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role: Papy Smerfa (A. Sobczyńska), Smerfetki (A. Sowijak),Ważniaka (B. Olszewska), Marudy (W. Kaczmarek), Osiłka (A. Bińczyk),Śpiocha (K. Piaskowska), Klakiera (A. Bąk -Pierzakowska), Gargamela (D. Biernacka), Smerfotrola (S. Piecyk). W bajce wystąpiły również w roli Smerfetki – M. Wojtkiewicz i W. Nowakowska jako narrator (motyl). Scenografia, samodzielnie wykonane przez nauczycieli kostiumy, gra aktorska stworzyły piękne widowisko, gromko oklaskiwane przez publiczność. Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych na widowni dzieci było zaproszenie ich do wspólnej zabawy.Było smerfastycznie!!!
94 OGÓLNOPOLSKIE REGATY KAJAKOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH.
W dniach 10-12.06.2016 w Sztumie odbyły się X Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Z naszego Ośrodka wystartowało 3 zawodników Mateusz Klimczak, Rafał Bartos i Łukasz Kwapiszewski. Zawodnicy startowali w kajakach jedynkach i dwójkach na dystansach 200 m i 500 m. Łukasz Kwapiszewski zdobył dwa srebrne medale w jedynkach ustępując dwukrotnie temu samemu zawodnikowi z woj. pomorskiego natomiast Rafał i Mateusz w KT-2 czyli kajakach dwuosobowych zdobyli 2 miejsce a w jedynkach Rafał na 200 m brąz a Mateusz 4 miejsce . Zawodnicy oprócz samych regat uczestniczyli również w dyskotece zorganizowanej przez centrum ekologiczno-przemysłowe w Kwidzynie. W wolnym czasie chłopcy mogli obejrzeć zamek w Malborku. Mimo nie zawsze sprzyjającej aury kajakarze z regat wrócili cali ,zdrowi i zadowoleni.
93 OD BAŁTYKU DO TATR
„Podlasie i Wileńszczyzna” to temat spotkania, które odbyło się 2 czerwca w ramach realizacji programu turystyczno - krajoznawczego „Od Bałtyku do Tatr”. Spotkanie było przygotowane w celu poznania walorów i trasy wycieczki w rejony północno – wschodniej Polski oraz Wilna. Uczniowie obejrzeli filmiki i prezentacje promujące najciekawsze zakątki Podlasia i Wileńszczyzny. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt. „Zamczyska, zamki, zameczki…”. Nagrody, ufundowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci AB OVO, dostarczyły wszystkim wiele radości.
92 NAUKA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA POPRZEZ SZTUKĘ - KOLEJNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ.
Kolejnym sukcesem naszej uczennicy Klaudii Grobelnej zakończył się finał wojewódzki XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Organizatorzy imprezy : Wojewoda Łódzki, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi i Łódzki Kurator Oświaty ufundowali wspaniałe nagrody .Celem konkursu było zainteresowanie problemem oraz konsekwencjami nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poprzez sztukę zwrócono uwagę na ważne, niebezpieczne zjawiska i sytuacje, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu oraz na prawidłowe postępowanie już od najmłodszych lat.
Do etapu wojewódzkiego zgłoszono 250 prac uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ośrodków szkolno-wychowawczych z 17 powiatów. Jury wybrało i nagrodziło 20 prac w czterech grupach wiekowych. Zwycięzcy otrzymali aparaty fotograficzne, tablety i książki.Nagrodę na zajęcie I miejsca odebrała Klaudia Grobelna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu.Prace laureatów wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu. Rozstrzygnięcie nastąpi 16 czerwca w Warszawie.
91 AKCJA-SEGREGACJA EKO-TUR ZAKOŃCZONA
Nasza placówka uczestniczyła w całorocznej "Akcji-Segregacji- EKO-TUR 2015/2016". W projekcie wzięły udział 23 szkoły z terenu województwa łódzkiego. Łącznie zebraliśmy ponad 35 ton makulatury a co za tym idzie udało się nam ocalić 595 drzew, 910 208 litrów wody, zaoszczędzić 140 032 kWh energii elektrycznej oraz 51 672 l. ropy naftowej niezbędnej do produkcji papieru bezpośrednio z surowca drzewnego.W dniu 1 czerwca ogłoszono wyniki. Wśród finalistów znalazł się również nasz Ośrodek. Wyniki przedstawiały się następująco:
Pierwsze miejsce - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bełchatowie ul. Lipowa 5
Drugie miejsce-Szkoła Podstawowa Nr 13 im. UNICEF w Bełchatowie ul. Słowackiego 8
Trzecie miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sieradzu ul. Krakowskie Przedmieście 58
W tym dniu wszyscy zwycięzcy, również i My, otrzymali dyplomy i puchary za aktywny udział w konkursie. W naszej szkole miało to miejsce podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka. Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji!
90 SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI I RODZIÓW
Dnia 6 czerwca 2016r. w naszym Ośrodku odbyło się szkolenie dla nauczycieli i rodziców na temat "Wsparcie terapii autyzmu za pomocą technologii motion capture". Szkolenie poprowadziła psycholog poznawczy Pani Kinga Wojaczek, która wraz z zespołem naukowców, terapeutów i specjalistów zajmujących się rozwojem nowych technologii opracowała program komputerowy pod nazwą Autilius Wspólna Uwaga. Dzięki wypracowaniu pewnych rozwiązań, dzieci z autyzmem, bo to właśnie im dedykowane jest to oprogramowanie, uczą się przede wszystkim podążania za wzrokiem drugiej osoby i rozumienia gestu wskazywania oraz inicjowania kontaktu. Program w całości poświęcony jest budowaniu umiejętności tworzenia pola wspólnej uwagi.
89 DZIEŃ DZIECKA
1 czerwca 2016 r., to niezwykły i niezapomniany dzień w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu. Odbyła się Piknik Integracyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem Dzień Życzliwości. Gośćmi specjalnymi byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 9. Organizatorem było SOSW i Stowarzyszenie AB OVO. Wsparł nas wolontariat ze Szkolnego Koła PCK Gimnazjum nr 3 oraz z CKU z Sieradza.Impreza została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Sieradzu, PFRON, Gminy Miasta Sieradz, Stowarzyszenia AB OVO. Podczas pikniku odbyła się prezentacja działań podejmowanych w ramach realizacji projektu ERASMUS+, występ uczniów SOSW pt.: Moja Polska, konkurs Życzliwusia i Życzliwusi, zabawy przy muzyce, kącik działań artystycznych, przejażdżki kucykami, kącik owocowo-warzywny, kącik fryzjerski, malowanie twarzy, kącik zabaw sportowych, dyskoteka z DJ.
88 EUROPEJSKIEGO DNIA GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ POŁĄCZONE Z ŁÓDZKIM REGIONALNYM MATP
W dniu 24.05.2016 r. miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną połączone z Łódzkim Regionalnym Dniem
Treningowym Programu Aktywności Motorycznej. Celem było uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z niepełnosprawnością intelektualną, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery m.in. komunikacyjne, prawne, a przede wszystkim mentalne. Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej i osób niepełnosprawnych. W radosnej atmosferze i przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy sprzed SOSW w Sieradzu ulicami miasta najpierw w kierunku Placu Wojewódzkiego. W pochodzie brały udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzice, opiekunowie, dyrekcja SOSW,nauczyciele, zaprzyjaźnione dzieci z Przedszkola nr 6, wolontariusze.Przed siedzibą Starostwa czekali na nas m.in.: prezydent -p. Paweł Osiewała, starosta- p. Mariusz Bądzior, przewodniczący Rady Powiatu -p. Henryk Waluda. Została odczytana i wręczona władzom Miasta i Powiatu petycja, wskazująca na problemy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Następnie z Placu Wojewódzkiego ruszyliśmy w kierunku II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, które miało być areną m.in. zmagań sportowych. Po dotarciu wszystkich uczestników do Sali gimnastycznej przy L.O.im. S. Żeromskiego rozpoczęła się ceremonia otwarcia(Powitanie; Podziękowania dla sponsorów oraz instytucji wspierających; Zaprezentowanie ekip; Uroczyste wprowadzenie i wciągnięcie flagi Olimpiad Specjalnych Polska; Hymn; Przysięga)Swoje umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych prezentowali nie tylko zawodnicy z Sieradza, ale również z Wielunia, Wieruszowa, Łodzi, Łasku, Zduńskiej Woli, Piotrkowa Trybunalskiego, Wieruszowa. Nowością w tym roku
były konkurencje na basenie przy ul. Mickiewicza 14. Podczas imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Można było pobawić się w "wiosce olimpijskiej",na dmuchanym zamku, potańczyć w przerwach między konkurencjami i skorzystać z poczęstunku. Dzięki emocjom jakie towarzyszyły zawodom i pozostałym atrakcjom szybko upłynął nam czas. Kulminacyjnym punktem tego dnia było wręczenie przez p. dyr. Iwonę Górkę i p. dyr. Marię Wikę-dyplomów, medali, upominków zawodnikom, wolontariuszom. Długo będziemy pamiętać ten dzień i do zobaczenia za rok !
87 KRAINA BAŚNI 2016
19 maja 2016 r. po raz kolejny odbyło się wielkie, kulturalne świętowanie - XXVII Przegląd Kultury : W krainie baśni, pieśni i tańca pod hasłem:,, Razem lepiej -przyłącz się do nas". W tym roku gościliśmy około 250 gości , którym teatr i sztuka sceniczna są bliskie sercu. Uczestnicy przeglądu- to dzieci i młodzież , która przybyła do nas z 11 placówek specjalnych i integracyjnych z terenu woj. Łódzkiego/ SOSW Sieradz, /: SOSW Sieradz, SOSW Gromadzice, SOSW Stemplew, ZSS z Rafałówki, ZSS z Brzezin, Ośrodek Adaptacyjny z Sieradza, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa z Łodzi, ZS nr 2 z Wieruszowa, ZSS z Warty, ZSS Zduńska Wola, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sieradza/. Na deskach naszego teatru uczestnicy zaprezentowali bogatą twórczość artystyczną .Głównym organizatorem przeglądu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "AB OVO". Ponadto organizację przeglądu wspierają Sieradzkie Centrum Kultury, Gmina Miasto Sieradz, Starostwo Powiatowe Sieradz - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „DARY LOSU”. ,,Kraina Baśni, Pieśni i Tańca", to wyjątkowa impreza. Pozwala poznać najwspanialszych artystów, jakimi są dzieci i młodzież niepełnosprawna. Poprzez ekspresję i talenty sceniczne pokazali nam swoją wrażliwość, zdolności i umiejętności. Na deskach sieradzkiego teatru zaprezentowali niezwykłe i wyjątkowe pokazy artystyczne. W trakcie przeglądu podziwialiśmy przeróżne formy sceniczne: przedstawienie, piosenkę, taniec, scenkę rodzajową.
Przeglądowi towarzyszyło szereg imprez, m.in.: przedstawienie Dylematy taty, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu; wystawa prac realizowanych przez uczniów SOSW w Sieradzu, dmuchany zamek, mini-kącik plastyczny, loteria fantowa.Tegoroczne hasło przeglądu nawiązywało do realizowanego przez SOSW projektu Erasmus +: ,,Razem lepiej – przyłącz się do nas". Dlatego jedną z form świętowania był zorganizowany na placu teatralnym happaning z iskierką przyjaźni i akceptacji. Wspólnie puściliśmy iskierkę przyjaźni do nieba, w myśl propagowanej przez nas idei szacunku dla każdego człowieka.

86 SZKOLENIE WE WŁOSZECH
Od 15 maja do 21 maja 2016 roku trwał pobyt 4 nauczycieli i 2 uczniów SOSW w Sieradzu w placówce partnerskiej Istituto Comprensivo Galileo Galilei w miejscowości włoskiej Tradate. Szkolenie odbyło się w ramach realizacji programu Erasmus + pod nazwą"Together Better -Join ". Bogaty program wizyty dla uczniów i nauczycieli z siedmiu państw partnerskich obejmował: warsztaty dla młodzieży ("żywe szachy", projektowanie koszulek, kreowanie obrazów świetlnych, karate, gry astronomiczne, praca z grafiką komputerową) oraz zajęcia dla nauczycieli (prezentacja sposobów przeciwdziałania “wyścigowi szczurów”, budowanie partnerstwa, warsztaty: “biodance”, ruchowe, dyskusja nad filmem “My little miss sunshine”, planowanie kolejnej wizyty, omówienie wyników ankiet dla uczniów i nauczycieli w poszczególnych placówkach). Uczestnicy szkolenia brali również udział w realizacji części kulturalnej - poznając tradycje i zabytki Castiglione, Varese, Como i Mediolanu, a także słuchając koncertów muzycznych, specjalnie zorganizowanych przez gospodarzy. Szczególnie cenne okazało się wizytywanie pięciu placówek oświatowych miasta Tradate (na rożnych poziomach: od przedszkola, poprzez szkołę podstawową i gimnazjum na liceum muzycznym kończąc), co pozwoliło zobrazować system edukacji we Włoszech.
85 TURNUS REHABILITACYJNY W GDAŃSKU
W dniach od 29 kwietnia 2016 roku do 13 maja 2016 roku grupa podopiecznych SOSW uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Domu Wypoczynkowym RZEMIEŚLNIK w Gdańsku – Jelitkowie nad Zatoką Gdańską.
Był to czas wytężonej rehabilitacji i wspaniałej zabawy (wieczorek kaszubski, ognisko, zabawa taneczna, spotkania przy muzyce).
Słoneczne dni zachęcały do relaksu na plaży, wycieczek i długich spacerów. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Stare Miasto, Latarnię Morską, Park Krajobrazowy i znajdujący się na jego terenie Ogród Oliwski z Palmiarnią, Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeże”, molo w sąsiadującym z Gdańskiem Sopocie oraz stare molo w Gdańsku.
Wiele chwil spędziliśmy na długich spacerach wędrując alejkami Parku Regana i Parku Jelitkowskiego. Wiele radości czerpaliśmy zwiedzając Gdańsk podróżując środkami komunikacji miejskiej.
Słynna „Kula Czasu” znajdująca się na Latarni Morskiej odmierzyła nam dwa tygodnie pełne atrakcji, systematycznej rehabilitacji, wycieczek, spacerów i wspaniałej zabawy.
Po raz pierwszy nie pożegnaliśmy się z morzem, bo już dziś wiemy, że na pewno wrócimy do Gdańska...
84 MISTRZOSTWA SZKÓŁ SPECJALNYCH
Na stadionie MOSiR w Sieradzu odbyły się po raz kolejny Mistrzostwa Szkół Specjalnych w Piłce Nożnej 7-mio osobowej . W zawodach wzięły udział szkoły z Warty.Wielunia ,Zd-Woli i dwie drużyny z Sieradza. Rozgrywki odbyły się systemem każdy z każdym a wyniki meczy były niejednokrotnie zaskoczeniem gdyż np. zwycięska drużyna z Sieradza zremisowała z Drużyną Zduńskiej Woli ,która zajęła ostatnie 5 miejsce .W turnieju 2 miejsce zajęła drużyna z Wielunia, 3 miejsce zespół z Warty, 4 miejsce druga drużyna z Sieradza. Wszystkie drużyny wyjechały zadowolone ,każda otrzymała puchar i nagrodę w postaci piłki. Dodatkiem był pyszny obiad przygotowany przez restaurację Pod Modrzewiem. Trener Selekcjoner naszych Piotr Miedziński stwierdził ,że współpraca z trenerką Agnieszką Gałązką przynosi coraz to lepsze efekty.
83 KONKURS HISTORYCZNY
W dniu 10 maja 2016 roku w świetlicy internackiej odbył się XVI Konkurs Historyczny z elementami WOS-u.W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół specjalnych z Łasku, Wielunia, Warty, Zgierza, Sieradza..Naszą szkołę reprezentowali : Amelia Świniarska, Oliwia Wawrzyniak, Dawid Ograbek. Wszyscy uczestnicy doskonale sobie poradzili z zadaniami konkursowymi, które rozwiązywali w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Barbara Madalińska.
82 PLENER MALARSKI W WARCIE
Piękna wiosenna pogoda jest dla artystów plastyków okazją do tworzenia dzieł sztuki w plenerze. Dnia 11 maja 2016 r. uczniowie Naszego Ośrodka: Edyta Zakrzewska, Klaudia Grobelna, Adam Kałuża, Tomasz Leśniewski, Piotr Kosatka uczestniczyli w XVI Konkursie Plastycznym pt. :"Wiosna w pełni" zorganizowanym w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie. Nasi uczniowie pracowali w dwóch grupach i namalowali wspaniałe obrazy przedstawiające wiosenną przyrodę. Duża przestrzeń "Ogródka dydaktycznego" dawała możliwość swobodnego rozstawienia sztalug w wybranym dowolnie miejscu. Uczestnicy pleneru mieli okazję integrować się przy muzyce i w tańcu oraz zjeść posiłek. Obrazy, które powstały w trakcie pleneru, posiadały duże walory artystyczne, dlatego Jury nagrodziło wszystkich twórców równorzędnymi nagrodami.
81 WIOSENNE PRZEBUDZENIE
11 maja br.odbyły się zajęcia logorytmiczne pod hasłem "Wiosenne przebudzenie". Zajęcia zostały przeprowadzone wśród uczniów młodszych zespołów terapeutycznych. Usprawnianie komunikacji językowej odbywało się dzięki zastosowaniu ćwiczeń ruchowych, słuchowych, oddechowych i manualnych. Zajęcia przeprowadziła p. A. Mikołajczyk i p. A. Wencwel.
80

W dniu 5 maja 2016 r. grupa uczniów naszego ośrodka została zaproszona na uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Plastycznego pt.: "W trosce o nasze bezpieczeństwo", które odbyło się w Zespole Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej organizująca Konkurs nagrodziła laureatów szczebla powiatowego. Z naszej placówki nagrody otrzymali : Klaudia Grobelna, Kinga Balcerzak, Adam Kałuża i Tomasz Leśniewski. Nasi podopieczni mieli możliwość uczestniczenia też w warsztatach graficznych. Zrealizowali prace techniką monotypii i dowiedzieli się wiele o tej artystycznej technice graficznej- pozwalającej na uzyskanie tylko jednej odbitki. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do tego konkursu to: Pani Barbara Tomczyk i Pani Danuta Piekarczyk - Cola. Serdecznie gratulujemy !
79 BEZPIECZNY W DOMU , SZKOLE I NA ULICY"
"Nie pękaj, czyli nauka właściwego wyrażania własnych uczuć i emocji"- to kolejny temat przeprowadzony w dniu 28 kwietnia 2016 w ramach realizacji programu: "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy", którego adresatami byli uczniowie Zasadniczej Szkoły zawodowej, SPP i gimnazjum. Zajęcia rozpoczęły się mini wykładem o uczuciach które przeprowadziła Pani psycholog z naszej szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, ale przede wszystkim w praktycznych ćwiczeniach mogli opowiedzieć o własnych emocjach, pozytywnych i negatywnych oraz określonych sytuacjach ich powstania. Głównym celem spotkania było zapoznanie się z konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz poznanie sposobów radzenia sobie z tymi uczuciami.
78 "BEZPIECZNY W DOMU , SZKOLE I NA ULICY"
Jak powiedzieć "nie" i nikogo nie urazić, pod takim hasłem 27 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach realizacji programu:"Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy", którego adresatami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Głównym celem spotkania było wykształcenie u uczniów umiejętności asertywnego mówienia NIE, czyli jak mówić NIE bez lęku i poczucia winy, jak pozostać przy swoim zdaniu i nie wchodzić w niepotrzebny konflikt, jak umiejętnie odpierać krytykę, w sytuacji presji środowiska rówieśniczego czy osób dorosłych. Uczniowie ćwiczyli stosowanie podstawowych sposobów odmawiania oraz wykorzystywanie w praktyce różnych odpowiedzi odmownych, pozwalających oprzeć się presji z zewnątrz. Aby lepiej wykorzystywać nabyte umiejętności odgrywali scenki w parach.
77 SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
27.04 odbyło sie spotkanie z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej pt Jak zachować się podczas pożaru? Strażacy opowiedzieli jak należy zachować się w sytuacjach zagrażających życiu, jak udzielić pierwszej pomocy.
76 EUROPEJSKI PROJEKT "SHARE PLAY"
Europejski projekt "Share Play" realizowany jest w ramach programu "Erasmus+". Celem projektu jest integracja oraz nauka demokracji i poszanowania praw człowieka. W grupach międzynarodowych wspólnie poznajemy systemy edukacyjne działające w poszczególnych krajach i uczymy się metod pracy z uczniem. W związku z realizacją projektu nasza społeczność szkolna w dniach 17-23 kwietnia gościła partnerów ze szkół partnerskich - 34 uczniów i 16 nauczycieli z Niemiec, Portugalii, Rumunii, Estonii, Łotwy, Norwegii, Turcji. Nasz Ośrodek przygotował dla swoich gości występy wychowanków, teatrzyk kukiełkowy z lalkami z krajów partnerskich. Uczniowie zatańczyli układ taneczny do hymnu projektu, pokazaliśmy również fragment folkloru ziemi sieradzkiej. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach sportowych, orgiami, muraliach, turnieju szachowym, warcabowym.
Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2014r., a zakończy się wraz z końcem roku szkolnego 2015/2016.
75 WIZYTA SZKOLENIOWA NA ŁOTWIE
W dniach: 11.04.2016 - 16.04.2016 odbyła się wizyta szkoleniowa na Łotwie. W związku z tym cztery nauczycielki i dwóch uczniów z SOSW w Sieradzu gościło w placówce: Rigas Raina 8 vakara (mainu) vidusskola w ramach realizacji programu Erasmus + pod nazwą „Together Better – Join Us!”. W trakcie pięciodniowego pobytu nauczyciele i uczniowie mieli okazję poznać system edukacji na Łotwie, zwłaszcza w kontekście osób z różnym rodzajem niepełnosprawności (wizyty w 5 szkołach). Przedstawicieli kadry pedagogicznej z siedmiu krajów (Polski, Estonii, Włoch, Portugalii, Grecji, Belgii, Turcji) uczestniczyli w zajęciach z zakresu komunikacji totalnej (w tym – niewerbalnej); w warsztatach wspomagających planowanie kariery zawodowej, odkrywanie talentów, uczniowie natomiast brali udział w zajęciach sportowych, muzycznych, ruchowych, rozwiązywali testy diagnozujące predyspozycje i umiejętności zawodowe. Partnerzy wymienili doświadczenia dotyczące diagnozowania u uczniów zdolności i umiejętności, włączania rodziców w proces planowania przyszłości ich dzieci. Wyjazd na Łotwę okazał się nie tylko wspaniałym, ale również bardzo pouczającym przeżyciem.
74
W miesiącu kwietniu dostarczono ostatni sprzęt sportowy z projektu Polskie Nadzieje Olimpijskie pn. podniesienie sprawności fizycznej . Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo działające przy naszej placówce wzbogaciło się o trzy bardzo dobrej jakości kajaki turystyczne i cztery wiosła. Kajaki to jedna jednostka dwuosobowa dwie jednoosobowe ,będą one służyły zawodnikom już trenującym kajakarstwo i przygotowującym się do zawodów regionalnych i ogólnopolskich oraz wszystkim nowym adeptom chętnym do uprawiania tej dyscypliny sportu.
73 II GALA SPORTOWCA OLIMPIAD SPECJALNYCH ODDZIAŁU REGIONALNEGO ŁÓDZKIE
W dniu 02.04.2016 roku, w Ośrodku „Zacisze” w Konopnicy, odbyła się II GALA SPORTOWCA OLIMPIAD SPECJALNYCH ODDZIAŁU REGIONALNEGO ŁÓDZKIE. Na balu gościliśmy Dyrektor Generalną Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska – Panią Joannę Styczeń - Lasocką, przedstawicieli władz samorządowych, działaczy i trenerów Olimpiad Specjalnych z Oddziału Łódzkiego, sponsorów, darczyńców i sympatyków naszego Stowarzyszenia.
Podczas Gali zostały wręczone Medale Olimpiad Specjalnych. Odznaczenia te przyznaje się trenerom i działaczom, którzy w trakcie 30 lat działalności Stowarzyszenia zasłużyli się w propagowaniu i rozwijaniu sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z Oddziału Regionalnego Łódzkie medale otrzymali min. nauczyciele SOSW Sieradz:
Piotr Iszczek - trener Klubu O. S. Spartakus Sieradz, Członek Komitetu Krajowego Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska i Wiceprezes ds. Sportu Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Łódzkie, oraz Zbigniew Flanek – trener i działacz z Klubu Olimpiad Specjalnych Spartakus Sieradz.
72 "MIŁOSIERNY SAMARYTANIN ROKU 2015"
Sieradzanka - pani Sylwia Wojtyniak, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, członek Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych AB OVO, została uhonorowana wyróżnieniem „Miłosiernego Samarytanina” w Ogólnopolskim Plebiscycie organizowanym przez Wolontariat św. Eliasza z Krakowa. XII Finałowa Gala „Miłosierny Samarytanin Roku 2015” odbyła się dn. 8 kwietnia 2016 r. w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. W tym roku Galę objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser - Duda.
71 OLIMPIADA CHEMICZNA
6 kwietnia 2016 r. reprezentacja klas gimnazjalnych w składzie: Oliwia Wawrzyniak, Amelia Świniarska i Wiktor Janczak uczestniczyła w Olimpiadzie Chemicznej o zasięgu regionalnym. Nasi uczniowie zdobyli II miejsce. Do zmagań konkursowych młodzież przygotowała pani I. Jabłońska- Gałaj.Gratulujemy!!!
70 ŁÓDZKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 6.04.2016 r. odbył się w Rawie Mazowieckiej Łódzki Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych.Organizatorami zawodów był Klub Olimpiad Specjalnych w Rawie Mazowieckiej oraz Zespół Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej. Sportowców Olimpiad Specjalnych gościł Ośrodek Sportu i Rekreacji ,, Tatar ,,. W turnieju wzięły udział ekipy z : Łodzi ,Stemplewa, Kutna, Bełchatowa , Sieradza,Opoczna , Stowarzyszenie ,,Jaś i Małgosia ,, z Łodzi, Rawy Mazowieckiej.Nasz ośrodek reprezentowała 4 osobowa ekipa zawodników startujących w II grupach wiekowych oraz grupach III sprawnościowych.Zawody uświetnił występ artystyczno- taneczny.Organizatorzy przywitali gości śniadaniem.Nasi zawodnicy stoczyli bardzo zacięte mecze, odnosząc duży sukces.W wyniku rozegranych spotkań zdobyliśmy 2 złote medale , 1 srebrny medal oraz 1 brązowy medal.Po zakończeniu rozgrywek na zawodników czekał gorący obiad w restauracji hotelu ,, Tatar,,. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek od organizatorów. GRATULUJEMY !!!
69 ŚNIADANIE WIELKANOCNE
23 marca 2016 roku odbyła sie w naszej szkole uroczystość integracyjna, związana z nadchodzącymi świętami. Tradycją stało się już świętowanie przy wspólnym stole całej szkolnej społeczności. Już od godziny 8.00 rano gromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice, by przygotować potrawy, stół, świąteczne dekoracje. Kiedy wszystko już było gotowe, dzieliliśmy się jajkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. Rozstrzygnięte zostały również konkursy: międzyszkolny na kolorową pisankę (III miejsce: klasa III C SPP, II miejsce - Dominika Trojanowska, I miejsce - Daniel Korban) oraz rodzinny konkurs plastyczny "Kolorowa Wielkanoc", w którym nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy. Znalazła się chwila na artystyczne doznania: pokaz talentów recytatorskich, wokalnych, rozwiązywanie zagadek o tematyce świątecznej. Swoje występy zaprezentowały zespoły szkoły podstawowej, gimnazjum, SPP oraz rewalidacji. Przyszedł wreszcie wyczekiwany przez wszystkich punkt uroczystości: wspólne biesiadowanie, śpiewanie piosenek. To wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy mogliśmy być razem i poczuć wyjątkowy charakter nadchodzących świąt wielkanocnych.
68 ZAWODY HOKEJOWE
W dniach 17-20 .03.2016r. W Białymstoku odbyła się kolejna odsłona Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych . Po zawodach narciarskich w Zakopanem zawodnicy wzięli udział w konkurencjach łyżwiarskich i hokeju halowym. Właśnie w tej ostatniej dyscyplinie zawodnicy z Sieradza odnoszą od wielu lat wysokie wyniki. Wystarczy przypomnieć złoty medal w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku oraz brąz na Kolejnych Światowych Igrzyskach w Japonii w 2005 roku. W tym sezonie wspierani przez program Nadziei Olimpijskich i Fundację Polsat mogli skorzystać z intensywnego programu przygotowawczego zakończonego zgrupowaniem sportowym w Zakopanem. Program treningowy oraz nowy sprzęt ochronny do hokeja zakupiony ze środków Fundacji Polsat pozwolił zawodnikom na podjęcie wyrównanej walki z najlepszymi drużynami w kraju. Nasi Pokonali w półfinale zespół z woj. Mazowieckiego 4;1 oraz w finale drużynę z Kujawsko Pomorskiego 3;2 odzyskując po 10 latach tytuł najlepszej drużyny w kraju.
Projekt wspierał też dwie inne dyscypliny , w których najważniejsze starty dopiero przed naszymi zawodnikami a mianowicie : tenis w którym nasza zawodniczka uczestniczyć będzie reprezentując Polskę na międzynarodowych zawodach w Izraelu oraz kajakarze aktualnie przygotowujący się do Ogólnopolskich Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych w Sztumie. Regaty odbędą się w czerwcu tego roku ale zarówno tenisiści jak i kajakarze mogą już trenować na nowo zakupionym sprzęcie.
67 SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
16 marca 2016 r. w świetlicy internatu odbył się konkurs „MISTRZ ORTOGRAFII” – to już XI edycja! W zmaganiach o ten jakże zaszczytny tytuł uczestniczyło 8 finalistów ze szkoły zawodowej i gimnazjum, wyłonionych w I etapie, polegającym na pisaniu dyktand w swoich klasach. Zawodnicy w tym roku stawili czoło nie lada wyzwaniu – musieli napisać dyktando, wypełnić tabelkę ortograficzną na podstawie tekstu piosenki, rozwiązać zadania w quizie oraz na postawie prezentacji, a wszystko to odbyło się zgodnie z tematyką tegorocznego konkursu: „Sport w ortografii”. Komisja konkursowa po burzliwych naradach wyłoniła zwycięzcę. MISTRZEM ORTOGRAFII ROKU 2016 został Marcin Jastrząbek. Gratulujemy!
66 ŚNIADANIE WIELKANOCNE W REWALIDACJI
W dniu 15.03.2016 roku odbyło się zorganizowane przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych „Śniadanie Wielkanocne” w DPS-ie.Wokół świątecznego stołu zgromadzili się mieszkańcy, pracownicy DPS-u, p. dyr. Iwona Górka, p. dyr. Maria Wika, p. Elżbieta Cieślak oraz nauczyciele.Klimat miejsca, piękne związane z tematyką świąt i zbliżającą się wiosną dekoracje wprowadziły miły nastrój. Przy rozmowie, smacznych, tradycyjnych potrawach świątecznych przyjemnie upłynął nam czas.
65 TURNIEJ BOWLINGU OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dn.15.03.2016r. odbył się Wieluniu VII Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych.Miejscem zmagań sportowców była kręgielnia ,, Black,,. W zawodach wzięły udział ekipy z : Łasku , Zduńskiej Woli,Stemplewa, Sieradza, Rawy Mazowieckiej,Gromadzic , Działoszyna ,Łodzi , Wielunia.Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek dla zawodników , słodki poczęstunek , napoje .Patronat nad zawodami objął Starosta Wieluński.Głównym organizatorem był klub olimpiad specjalnych ,,Słoneczko,, z Wielunia oraz klub olimpiad specjalnych ,,Leśni ,, z Gromadzic. Naszą szkołę reprezentowało 4 zawodników.Rywalizacja odbywała się w 3 grupach sprawnościowych. W wyniku rozegranych gier nasi zawodnicy zdobyli 4 medale : 3 brązowe i 1 srebrny. GRATULUJEMY !!!
64 PROJEKT SHARE PLAY- WIZYTA W NIEMCZECH
W dniach 7 – 12 marca 2016 r. grupa nauczycieli z SOSW w Sieradzu przebywała w niemieckiej miejscowości Huckelhoven w Zagłębiu Ruhry na międzynarodowym spotkaniu z projektu Share Play. Celem tego europejskiego programu realizowanego od ponad roku przez 7 krajów: Niemcy, Rumunię, Łotwę, Estonię, Norwegię, Turcję i oczywiście Polskę jest wymiana doświadczeń związanych z wykorzystywaniem gier w procesie dydaktycznym i wychowawczym oraz ich pozytywnym wpływem na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.
63 O SZKOLENIU W BELGII NA FORUM SZKOŁY
3 marca odbyło się w naszej placówce upowszechnianie rezultatów szkolenia w Belgii w ramach projektu ERASMUS + „Razem lepiej – przyłącz się do nas!”. Społeczność szkolna miała okazję obejrzeć krótki spektakl przygotowany przez Szkolne koło teatralne pt. „Niegrzeczny Kazio” i porozmawiać na temat sposobów zapobiegania zachowaniom trudnym u dzieci i młodzieży. Uczestniczki szkolenia zagranicznego zapoznały również widzów z przebiegiem zajęć, ciekawostkami z życia belgijskiego ucznia i nauczyciela.
62 ZGRUPOWANIE ZAWODNIKÓW HOKEJA HALOWEGO W ZAKOPANEM
W dniach 14-21.02.2016 w Zakopanem obyło się zgrupowanie sportowe zawodników i zawodniczek trenujących hokej halowy, tenis i kajakarstwo w ramach programu Polskich Nadziei Olimpijskich pn. podnoszenie sprawności fizycznej osób niepełnosprawnych ,
Zawodnicy podczas pobytu w Zakopanem uczestniczyli w wielu atrakcjach takich jak zwiedzanie muzeum, pływanie i zabawy w Aquaparku, udział w seansie kinowym ,przejazd bryczką po Zakopanem ze zwiedzaniem i ogniskiem , wjazd kolejką szynową i zwiedzanie Gubałówki czy integracyjny grill przy pensjonacie. Zgrupowanie miało jednak inny cel, zawodnicy przede wszystkim intensywnie trenowali doskonaląc swoje umiejętności sportowe uczestnicząc codziennie w zajęciach na siłowni, marszobiegach w terenie oraz doskonaląc swoje umiejętności narciarskie na stoku,
W najbliższym czasie, bo już w dniach 17-21.03.2016 uczestnicy obozu wezmą udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Zimowych Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Białymstoku. Liczymy na dobry wynik naszych hokeistów.
61 WALENTYNKI
14 lutego to dzień zakochanych. Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych - Świętego Walentego. Istnieje legenda, która głosi, że właśnie tego dnia ptaki dobierają się w pary. Dzisiaj obchodzimy Walentynki wysyłając anonimowe kartki lub wręczając drobne upominki tym, których kochamy. My także chcieliśmy zaakcentować ten dzień w naszej szkole, dlatego 10 lutego odbył się Koncert Walentynkowy, podczas którego wystąpili obok uczniów, rodzice oraz nauczyciele. To było dla nas bardzo pouczające doświadczenie. Podczas koncertu czytaliśmy wiersze min. Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, ks. Jana Twardowskiego, Mariana Hemara, anonimowych poetów współczesnych, własną twórczość zaprezentowały Anna Przybylak i Ewelina Skalska. Przepięknie interpretowali wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. " Rozmowa liryczna" P. Marcinkowscy - rodzice ucznia naszej szkoły. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. "Kołysanka". Imprezę przygotowały p. E. Chrzanowska, A. Gaj. A. Król i D. Piekarczyk - Cola. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy wsparli nas w przygotowaniach i podczas imprezy p. Z. Flankowi, I. Jabłońskiemu oraz P. Kalecińskiemu.
60 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2016
10 lutego 2016 r. odbyło się w świetlicy internackiej spotkanie pod hasłem: "Bezpieczne ferie zimowe". Celem prowadzonych zajęć było kształtowanie umiejętności przewidywania sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych dla uczniów klas młodszych i starszych. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie uczestniczący w spotkaniu spędzą ferie przyjemnie, bezpiecznie i rozważnie stosując zasady kodeksu postępowania podczas ferii zimowych.
59 URODZINY WYCHOWANKÓW INTERNATU
9 lutego 2016 r. obchodziliśmy w internacie 18-e urodziny dwóch wychowanków: Alicji i Tomka. Samorząd przygotował salę, kartki urodzinowe i pomagał w trakcie imprezy. Pomoc w zorganizowaniu przyjęcia zadeklarowały też rodziny jubilatów. Gościliśmy rodziców i brata Tomka oraz ciocię i siostrę Ali. W ten wyjątkowy wieczór była też z nami p. Kierownik Renata Płaczek. Był tort ze świeczkami, ciasta domowej roboty, soki, owoce i inne przekąski. Zaśpiewaliśmy gromkie „STO LAT!” i składaliśmy życzenia z okazji wyjątkowych urodzin. Po poczęstunku zaczęła się zabawa taneczna. Wszyscy się świetnie bawili!
58 BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to zabawa niezwykła, często wyczekiwana przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci i młodzież, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w dniu 04.02.2016r. Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Wystrój sali gimnastycznej wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
57 "LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI, TO ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI"
1 lutego 2016r. w świetlicy internackiej odbyło się spotkanie integracyjne poświęcone przybliżeniu wiedzy na temat Sieradza w rocznicę 880-lecia jego powstania. Uczniowie wysłuchali opowieści Tadeusza Gicgiera pt. „Bajka o sumie i sieradzkim Sieradku”, z której dowiedzieli się o historii Sieradza. Przy akompaniamencie gitary p. A. Król zainicjowała wspólne zaśpiewanie piosenki o Sieradzu „Jaki piękny jest Sieradz”, która obecnym „wpadła w ucho” i chętnie ją nucili. Na koniec prawdziwa przyjemność dla artystów, którymi są uczniowie naszego Ośrodka. Pani D. Piekarczyk-Cola zaproponowała wykonanie pracy plastycznej 3D w pudełkach. Cześć gotowych elementów było w środku, a resztę uczniowie wymyślali samodzielnie. Powstały bardzo ciekawe prace przedstawiające Sieradz oczami uczniów. Zajęcia prowadziły p. Elżbieta Chrzanowska i Beata Kubiś - Knop. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas i twórczą atmosferę.
56 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI, TO ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI
Na przełomie stycznia i lutego uczennice gimnazjum ZTG2 czytały przedszkolakom bajki o tematyce zimowej w ramach cyklu: "Zimowe bajanie". Do zajęć z najmłodszymi podopiecznymi naszego ośrodka przygotowywały się od początku stycznia, podczas zajęć korekcyjno - kompensacyjnych. To do nich należały: wybór odpowiednich bajek, co wiązało sie z wyjściem do biblioteki oraz ćwiczenia w czytaniu. Podczas półgodzinnych zajęć w przedszkolu uczennice oprócz czytania opiekowały się wybraną osobą i pomagały w wykonaniu różnych czynności, od manualnych, po ruchowe i taneczne. Odbyło sie 6 takich zajęć w różnych grupach przedszkolnych. To było pouczające doświadczenie.
55
W miesiącu styczniu stowarzyszenie "Ab Ovo" zakupiło kolejny sprzęt sportowy z projektu Nadziei Olimpijskich oraz Fundacji Polsat dla zawodników trenujących hokej halowy. Za sumę 4000 zł zawodnicy otrzymali profesjonalne, hokejowe ochraniacze na golenie i kolana oraz specjalistyczne rękawice ochronne dla hokeistów i bidony . Jednak najwięcej wyposażenia zakupiono dla bramkarza a mianowicie kamizelkę bramkarską, parkany,suspensor obijaczkę oraz ochraniacz szyi. W/w sprzęt zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić reprezentując województwo łódzkie podczas Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych ,które odbędą się w dniach 17-20.03.2016 roku w Białymstoku. Przed zawodnikami teraz zgrupowanie sportowe w Zakopanem gdzie będą się przygotowywać pod względem taktyczno-technicznym do zawodów hokejowych..
54 SPOTKANIE UCZNIÓW W RAMACH PROGRAMU "OD BAŁTYKU DO TATR"
Podróże kształcą i są niezwykłą przygodą w poszukiwaniu nowych ciekawych miejsc naszej Ziemi. W naszej szkole w dniu 28 stycznia odbyło się spotkanie z przewodnikiem i podróżnikiem p. Marcinem Hołubowiczem, który w interesujący sposób wprowadził uczniów zespołów terapeutycznych gimnazjum, SPP i klasy I – IV SP w świat inspirujących podróży po Świecie. W swoich opowieściach przytoczył wiele anegdot i ciekawostek z wyjazdów oraz pokazał mnóstwo zdjęć. Jednocześnie przestrzegł przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nieostrożnych turystów. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze, a słów pana Marcina można by było słuchać bez końca. Zajęcia zorganizowane były w ramach realizacji szkolnego programu turystyczno – krajoznawczego „Od Bałtyku do Tatr”.
53 BEZPIECZNY I ZDROWY PRZEDSZKOLAK
W dniu 28 stycznia 2016 roku na sali rekreacyjnej naszej placówki odbyło się cykliczne spotkanie w ramach realizacji programu ,,Bezpieczny i zdrowy przedszkolak”, na które zostali zaproszeni rodzice, inni nauczyciele oraz nasi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej. Spotkanie pt. ,,Z higieną za pan brat czyli o szczotkowaniu zębów” było oparte o przedstawienie pt. ,,Kino w łazience”. Przyczyniło się ono do rozwijania świadomości o konieczności dbania o swoje zęby. Po występie nasi milusińscy mieli okazję do praktycznej nauki prawidłowego mycia zębów. Pokonywali ciekawy tor przeszkód oraz wykonali z masy solnej szczękę z zębami. Na zakończenie otrzymali od Pani Szczoteczki, Pani Pasty i Pani Kubeczka odznakę za ładne mycie zębów. Zabawa była wyśmienita, co widać na naszych zdjęciach.
52 SZKOLENIE W BELGII
Od 10 do 16 stycznia 2016 roku grupa nauczycieli (4) oraz uczniów (2) naszego Ośrodka przebywała w ramach realizacji programu Erasmus Plus z wizytą partnerską w zaprzyjaźnionej placówce w Belgii - szkole podstawowej "SAM" w miejscowości Deerlijk. Pięciodniowy program szkolenia dla nauczycieli zawierał zadania, związane z tematem projektu - przeciwdziałaniem wykluczeniu z powodu trudnego zachowania ucznia: poznaliśmy metodę pracy z uczniem trudnym w szkole goszczącej, wymieniliśmy z partnerami pomysły, rozwiązania, sposoby radzenia sobie z tym problemem w placówkach zaprzyjaźnionych krajów, jak również rozwiązania systemowe, stosowane przez poszczególne państwa. Doświadczyliśmy różnych form współpracy i włączania ludzi zagrożonych wykluczeniem do życia w społeczeństwie: np. szkoła rolniczo-ogrodnicza PTI, która prowadzi wspólne działania (terapię) z instytucjami pomocowymi, skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych, system kooperacji uczniowskiej w Koolkerke, metody rozwijania kompetencji społecznych, organizowania miejsc pracy dla niepełnosprawnych ("Achtkanter). Oprócz tego zajęcia warsztatowe mieli zarówno nauczyciele, jak uczniowie: rozwijanie talentów kulinarnych, technicznych, dramatycznych, sportowych, wspólne gry, zabawy i konkursy, które miały uświadomić uczestnikom ideę projektu - "Razem lepiej - przyłącz się od nas". To było niezapomniane szkolenie, początek przyjaźni między uczestniczącymi placówkami.
51 WIGILIA W INTERNACIE
W dniu 17.12.2015r. odbyła się na terenie Ośrodka „Wigilia internacka”. Jak co roku uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością:
Dyrekcja Ośrodka, przedstawiciele władz powiatowych, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci, rodzice wychowanków oraz przedstawiciele harcerstwa z Komendy Hufca Miasta Sieradza z „Betlejemskim Światłem Pokoju”.
Pani dyr. I. Górka łamiąc się symbolicznie opłatkiem z wychowankami internatu K. Zgadzajem i P. Lignerem, złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne. Zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, dzieci i młodzież internatu przedstawiły „Jasełka”. Spotkanie wigilijne uświetnił św. Mikołaj, który przyniósł dla wychowanków internatu słodkie upominki. W rolę tą doskonale wcieliła się Joanna Wysocka. Coroczna tradycja spotkania wigilijnego zacieśniła więzy przyjaźni i znajomości wszystkich obecnych
50 SZKOLNA WIGILIA 2015
18 grudnia już od rana trwały przygotowania do szkolnej wigilii, której głównymi organizatorami byli: SOSW w Sieradzu oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO”. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły zawodowej, zespołów terapeutycznych oraz SPP stroili salę, dekorowali stoły, przygotowywali nakrycia. Od godziny 10.00 cała społeczność szkolna uczestniczyła we wspólnej uroczystej wigilii, która rozpoczęła się od czytania fragmentów Pisma Świętego oraz składania życzeń. Były kolędy, nastrojowe świąteczne wiersze i delektowanie się wspaniałymi potrawami, przygotowanymi przez nauczycieli, uczniów i rodziców. Rozstrzygnięty został również „Międzyszkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową”, w którym oprócz naszej szkoły udział wzięły dwie inne placówki: SP nr1 oraz SP nr4. Główne nagrody, ufundowane przez stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA otrzymali: Maja Kulig – SP nr1, Jacek Grabiński – SOSW, Jakub Balcerzak – SP nr4. Było i radośnie, i wzruszająco, czasami nostalgicznie, a na pewno świątecznie i rodzinnie.
"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy..." - ten dzień właśnie razem przeżyliśmy.
49 SPOTKANIE WIGILIJNE
Grudzień to magiczny czas oczekiwania na radość płynącą z Bożego Narodzenia, a spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania nastroju zbliżających się świąt.
Radosna i świąteczna atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu, które odbyło się 15.12.2015r. w restauracji „Marusia”. Wokół wigilijnego stołu zgromadzili się uczniowie SOSW w Sieradzu objęci zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, mieszkańcy DPS-u, podopieczni Stowarzyszenia „Dary Losu” wraz ze swoimi rodzicami, nauczycielami, terapeutami. W uroczystości wzięło udział również wielu innych zaproszonych gości. Wśród nich byli: przedstawiciele Miasta Sieradza z prezydentem – p. Pawłem Osiewałą; władze Powiatu ze Starostą – p. Dariuszem Olejnikiem, Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych – p. Elżbietą Cieślak; władze zaprzyjaźnionych gmin; przedstawiciele instytucji – PCPR, MOPS, ZNP, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowy Ośrodek Kartografii; przedstawiciele instytucji kulturalnych, zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, sponsorzy; współgospodarze spotkania czyli kadra kierownicza SOSW – p. dyr. Iwona Górka, p. dyr. Piotr Iszczek, p. kierownik Renata Płaczek; wieloletni dyrektor SOSW – p. Tadeusz Sowała; p. Henryka Przesmycka – Kawaler Orderu Uśmiechu, zasłużona harcerka; przedstawiciele mediów oraz opiekunowie wolontariatu ze Złoczewa i Sieradza. Przybyłych gości powitały – p. Beata Dobiecka i p. Bożena Olszewska. Następnie życzenia uczestnikom uroczystości składali po kolei: p. Henryka Przesmycka, p. dyr. Maria Wika, p. prezydent – Paweł Osiewała, p. starosta – Dariusz Olejnik. Podczas uroczystości p. Beata Roczeń została uhonorowana tytułem Wolontariusza Roku 2015. W świąteczny nastrój wprowadziły nas swoimi występami dzieci ze środowiskowej świetlicy profilaktyczno-komputerowej Stowarzyszenia „Dary Losu” wspieranej przez Gminę i Miasto Sieradz. Następnie przełamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Zasiedliśmy do wspólnego posiłku, stoły uginały się od tradycyjnych wigilijnych potraw. Do wspólnego kolędowania zaprosił nas zespół o intrygującej nazwie „Dzikie śledzie”. Dużo radości i emocji dostarczyła wizyta Św. Mikołaja, któremu towarzyszyły urocze Śnieżynki. Każdy wychowanek otrzymał prezent i mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem i Śnieżynkami. Emocje tego wieczoru będą nam towarzyszyć przez długi czas.
48 UCZNIOWIE NASZEGO OŚRODKA LAUREATAMI XV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI „MOJA RODZINA W KOLORACH ŚWIATA”
Uczeń Gimnazjum nr 4 naszego ośrodka Kacper Marcinkowski został laureatem XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Specjalnej Troski „Moja Rodzina w Kolorach Świata”, zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Specjalnej Troski „Moja Rodzina w Kolorach Świata”. Kacper za wykonaną pracę plastyczną uzyskał bardzo wysokie drugie miejsce. Wyróżniono też kolaż uczennicy gimnazjum Oliwii Wawrzyniak oraz zakwalifikowano na wystawę pracę Marcina Jędrasika. Wymienieni uczniowie wzięli udział w uroczystym podsumowaniu wyników konkursu, który był prawdziwą ucztą dla ducha i ciała ( nie zabrakło słodkości oraz dobrej muzyki). Wszystkim uczniom , którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.
47 "LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI, TO... ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI" JUBILEUSZ NAUCZYCIELE - DZIECIOM.
11 grudnia przybyli, z dalekiego kraju Mikołaj i Śnieżynka, którzy przywieźli worek z darami, o czym mogli przekonać się przedszkolaki i uczniowie naszego ośrodka. Prezenty, w postaci inscenizacji wybranych wierszy poetów polskich zaprezentowali nauczyciele SOSW. To jubileuszowy, bo 10 raz nauczyciele wcielali sie w role dzikich zwierząt, ptaków i przedmiotów, by rozśmieszać, bawić i uczyć. Jak co roku, wiersze Jana Brzechwy cieszą się największą popularnością. Tak było i tym razem, uczniowie uznali wiersz pt. "Wielbłąd i hiena " hitem tegorocznej inscenizacji Nauczyciele - Dzieciom. W rolę wielbłąda wcielił się p. Zbyszek Flanek, który swoją grą aktorską doprowadził widzów do łez. Po raz drugi wraz z nauczycielami wystąpili uczniowie, przygotowani przez p. Krystynę Stasiak i Elżbietę Chrzanowską. Wszystkim, którzy do tej pory wystąpili w inscenizacjach Nauczyciele - Dzieciom organizatorki przygotowały prezentację pt. "10 lat minęło, jak jeden dzień", podczas której można było zobaczyć zdjęcia z minionych lat. Jeszcze raz bardzo im za to dziękujemy.
46 PROMOCJA KALENDARZA 2016
10.12.2015 roku w naszym Ośrodku odbyła się wyjątkowa promocja. Dzięki grupie Fotosis oraz licznym przyjaciołom naszej placówki udało się stworzyć kalendarz na 2016 rok, zawierający fotografie naszych podopiecznych. W spotkaniu promującym pozytywny wizerunek osoby niepełnosprawnej wzięła udział społeczność szkolna oraz nasi dobroczyńcy: sponsorzy, przedstawiciele lokalnych władz, media, a także wolontariusze.
45 SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
W dniu 03.12.2015r. odbyło się spotkanie z p. Karoliną Kurkowską, pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej Sieradzu dla wychowanków internatu SOSW zorganizowane przez wychowawców: E. Bączkowską i R. Mikołajczyka.
Dzieci i młodzież poznały tematykę literatury fantastycznej oraz pisarzy, którzy ją tworzą.
Dużą atrakcją spotkania była wspólnie rozwiązywana krzyżówka z bohaterami powieści i filmów o tematyce fantastycznej. Wychowankowie internatu zaskoczyli p. Karolinę znajomością prezentowanego tematu i bohaterów przedstawianych książek i filmów. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera.
44 UDZIAŁ UCZNIÓW W ZAJĘCIACH EDUKACYJNYCH W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
W dniu 3 grudnia 2015 nasi uczniowie pod kierunkiem pani Anny Szczepańskiej po raz kolejny wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, które przeprowadziła dla nich pani Ewa Kanicka. Tym razem tematem przewodnim było "drzewo dobrych manier" ;) Następne zajęcia już w styczniu, nie możemy się doczekać. Serdecznie pozdrawiamy panią Ewę :)
43 ANDRZEJKI W INTERNACIE
30.11.2015r, w internacie, odbyła się impreza andrzejkowa. Wychowankowie poznali tradycje związane z tym dniem. Organizatorem spotkania był samorząd internatu przy współpracy z wychowawcami. Wszystkie zaproponowane wróżby wzbudzały wiele emocji i radości wśród uczestników, niemniej jednak najbardziej ekscytujące i tajemnicze było lanie wosku i oglądanie cieni w blasku świecy. Liczba odczytanych symboli i wyobrażeń była tutaj naprawdę zaskakująca. I jak to w życiu bywa, dziewczynki marzyły o księciach z bajki, a chłopcy… o księżniczkach.
42 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
27 listopada odbyły się zajęcia z realizacji programu „Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy” dla uczniów Gimnazjum i Szkoły Zawodowej. Tematem zajęć były „Zagrożenia współczesnego świata /alkohol, nikotyna, papierosy/. Problematykę z tym związaną przedstawiły pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sieradzu. Na koniec uczniowie przeszli test wiedzy o używkach. Okazało się, że młodzież potrafi przewidzieć konsekwencje sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. Posiadają też świadomość, że zdrowy styl życia jest alternatywą dla czyhających pułapek, wynikających z zagrożeń współczesnego świata.
41 SPOTKANIE Z POETKĄ
W dniu 26.11.2015r. odbyło się spotkanie autorskie z poetką p. Anną Baśnik, dla wychowanków internatu SOSW w Sieradzu. zorganizowane przez wychowawców: E. Bączkowską i R. Mikołajczyka. Dzieci i młodzież poznali wiersze pochodzące z tomików poezji „Zatrzymane w kadrze” i „Smak życia”.
Spontanicznego kolorytu wierszom nadali recytatorzy: wychowankowie,
wychowawcy oraz sama poetka p. Anna.
Spotkanie to, wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Pozwoliło wszystkim uczestnikom zatrzymać się w czasie i zastanowić nad przemijającym życiem. Już dzisiaj zapraszamy p. Annę do „Naszego Internatu” na kolejne spotkanie by móc znowu podziwiać strofy wierszy i porozmawiać
o codziennych troskach i radościach życia.
40 KONCERT PIEŚNI ŻOŁNIERSKICH
W dniu 23.11.2015r odbył się w Internacie SOSW w Sieradzu koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu Chóru z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu,
Wychowankowie Internatu wysłuchali następujące pieśni: „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Marsz, marsz Polonia”, „Marsz I Brygady”, „Ułani, ulani”, „O, mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „A myśmy szli”, „Biały krzyż”, „Hej strzelcy wraz”, „Warszawianka”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Tematyka wysłuchanych pieśni była doskonałą lekcją historii, drogi naszej Ojczyzny do niepodległości.
Koncert w ramach koła muzycznego zorganizował i przeprowadził R. Mikołajczyk.
39 UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
W dniu 26 listopada 2015 roku w Przedszkolu Specjalnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia. Jest to ulubione święto naszych przedszkolaków. W tym roku, to rodzice we współpracy z nauczycielami przedszkola przygotowali niespodziankę dla swoich pociech. Było to przedstawienie kukiełkowe pt. ,,Przyjaciela Pieska Łatka” propagujące zdrowy styl życia realizowane w ramach projektu europejskiego Erasmus + ,,Share „Play”.Oklaskom po skończonym teatrzyku nie było końca, wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem występu artystycznego rodziców, którzy obiecali kontynuować podobne inicjatywy.Po zabawie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniej pokolorowanego misia. Wszyscy uczestnicy wspólnie zatańczyli ,,Gumi Misia” a następnie bawili się w ,,Chusteczkę haftowaną”. Na zakończenie rodzice wspólnie z dziećmi pokonywali tor przeszkód.
38 WARSZTAT DLA UCZNIÓW
W ramach projektu SHARE PLAY pani Barbara Tomczyk zorganizowała dla uczniów, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sieradzu warsztat gry i zabawki z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatów wykonali własne zabawki przy użyciu surowców wtórnych.Uczniowie w ramach projektu SHARE PLAY uczestniczyli również w grach i zabawach zespołowych zorganizowanych przez pana Piotra Kalecińskiego. Rozegrano gry w bocce, bowling, tenisa stołowego. Uczestnicy gier uczyli się zasad fair play, zasad poszanowania drugiego człowieka, współpracy w zespole. Uczestnictwo w grach i zabawach zespołowych było wielką radością dla naszych uczniów.
37 PROJEKT FUNDACJI POLSAT I FUNDACJI POLSKIE NADZIEJE OLIMPIJSKIE

W ramach projektu Fundacji Polsat i Fundacji Polskie Nadzieje Olimpijskie pn. Podniesienie sprawności fizycznej realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, zakupiono sprzęt sportowy dla zawodników trenujących Hokej Halowy, kajakarstwo i tenis, Sprzęt w postaci zestawu profesjonalnych urządzeń firmy life fitness a mianowicie rower poziomy, bieżnia i orbitrek kształtujących wytrzymałość zasilił zasoby szkolnej siłowni , zakupione z projektu bramki pełnowymiarowe do hokeja halowego pomogą w doskonaleniu gry bramkarza oraz w treningu strzeleckim zawodników trenujących hokej halowy, natomiast zestawy w postaci siatek rakiet i miękkich piłek posłużą do treningu techniki młodych adeptów tenisa.Kolejnym etapem realizacji projektu jest wyjazd zawodników na obóz sportowy oraz zakup ochraniaczy dla hokeistów oraz kajaków i wioseł dla kajakarzy .
Pragniemy złożyć podziękowania Fundacji Polsat ,która pokrywa koszty realizacji tak dużego przedsięwzięcia, Z pewnością fundusze te przyczynia się do znacznego podniesienia sprawności fizycznej i umiejętności taktyczno -technicznych naszych zawodników.
36 SZKOLNE ANDRZEJKI
W dniu 27.11.2015 cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystości andrzejkowej. W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb". Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom konkursy i zabawy w przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskiej zabawie był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło.
35 SPOTKANIE SZKOLENIOWE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
Dnia 26 listopada 2015 r. w SOSW w Sieradzu odbyło się spotkanie dla rodziców
i terapeutów z zakresu alternatywnej i wspomagającej komunikacji. Przedstawiciel zespołu „Mówika” z Krakowa przeprowadził prezentację pierwszego oprogramowania z polską syntezą mowy IVONA na smartfony i tablety z systemem Android przeznaczonego dla osób mających trudności z porozumiewaniem się werbalnym. Program „Mówik” – proteza mowy to produkt medyczny stosowany u osób niemówiących z różnymi zaburzeniami, tj autyzmem, porażeniem mózgowym, afazją, zespołem Downa. Na spotkaniu zostały omówione możliwości oprogramowania od edycji po ustawienia i wykorzystanie praktyczne.
Rodzice zostali również poinformowani o procedurach składania wniosków i możliwościach pozyskiwania środków na zakup narzędzi do komunikowania się w ramach projektu dotyczącego likwidowania barier w komunikowaniu się.
34 TURNUS REHABILITACYJNY W JAROSŁAWCU
W dniach od 8 do 20 listopada nasi uczniowie wraz z opiekunami przebywali na turnusie rehabilitacyjnym usprawniająco - rekreacyjnym nad morzem, w ośrodku "Panorama Morska" w Jarosławcu. Podczas pobytu korzystali z zabiegów leczniczych, kompleksu basenów wewnętrznych z podgrzewaną wodą, brali udział w zajęciach integracyjno-rozwojowych przy muzyce, zajęciach plastycznych, , dyskotekach z konkursami, animacjach i innych.
33 ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W dniu 26.11.2015 r. w świetlicy szkolnej, odbyła się impreza integracyjna z wróżbami i przepowiedniami - ANDRZEJKI.Wróżka Justyna oraz wróżka Marzena przepowiadały wszystkim przyszłość :). Było ustawianie butów, " balonowe wróżby" i oczywiście ...przekuwanie czerwonych serc. Zapraszamy na kolejne czary i wróżby za rok.
32 PROGRAM EDUKACJI REGIONALNEJ I PATRIOTYCZNEJ "MOJA POLSKA"
Tradycje w mojej szkole tak brzmiał temat zajęć, w ramach realizacji programu edukacji regionalnej i patriotycznej Moja Polska, które odbyły się 23 listopada. Spotkania odbywały się w dwóch grupach wiekowych, w pierwszej uczestnikami byli uczniowie gimnazjum i spp, w drugiej zaś uczniowie zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej. Głównym celem spotkań było pielęgnowanie i kultywowanie tradycji szkolnych, a w szczególności zapoznanie z podstawami ceremoniału szkolnego. Uczniowie mieli okazję dokładnie przyjrzeć się sztandarowi swojej szkoły, p. Piotr Miedziński zapoznał ich z symboliką oraz tradycyjnym sposobem zachowania i zasadami obowiązującym podczas oficjalnych uroczystości szkolnych. Uczniowie klas młodszych mogli przećwiczyć przyjmowanie postawy w pozycji na baczność i spocznij.
31 DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 18.11.2015 roku w SOSW w Sieradzu odbył się Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych przygotowany przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Była to niezwykła impreza, w czasie której zawodnicy prezentowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach sportowych. Oprócz gospodarzy wśród zawodników, kibiców znaleźli się przedstawiciele Ośrodka Adaptacyjnego, Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopieczni Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu”, rodzice, opiekunowie, wolontariusze.
Na początku wszyscy wzięli udział w zabawach integrujących grupę. Następnie głos zabrała p. dyr. Maria Wika, witając uczestników imprezy. Po złożeniu przysięgi i wysłuchaniu hymnu Olimpiad Specjalnych uczestnicy przystąpili do zawodów. Niektórzy wykonywali konkurencje samodzielnie, inni z pomocą swoich trenerów. Widownia nagradzała gromkimi brawami wysiłki zawodników. W przerwach pomiędzy konkurencjami wszyscy mogli bawić się przy muzyce. Zmęczeni emocjami sportowymi mogli odpocząć w „Krainie Relaksu”, skorzystać z poczęstunku. Zawodnicy po każdej konkurencji byli odznaczani. Wszyscy bawili się wspaniale, spotkanie dostarczyło wielu przeżyć. Kolejne zmagania sportowe i wspólna zabawa już za kilka miesięcy!
30 PROJEKT JESTEM BEZPIECZNY- EDYCJA 3 – RZĄDOWY PROGRAM NA LATA 2014-2016 „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA”
W dniu 16 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie integracyjne podsumowujące pracę w ramach projektu „Jestem bezpieczny – edycja 3.” Organizatorami uroczystości było STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AB OVO i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Sieradza. W programie spotkania oprócz podsumowania działań rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny pt. „Czuję się bezpiecznie”, miał miejsce występ Teatru „Moralitet” z Krakowa oraz zaprezentowano wyćwiczony układ taneczny.Ww. instytucje na realizację tegoż projektu pozyskały środki w wysokości 21.340,00 zł. Zadanie publiczne w formie dotacji zrealizowano w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Projekt trwa od 17 sierpnia do 3 grudnia 2015 r. Beneficjentami są uczniowie/podopieczni Stowarzyszenia, uczniowie ZSK oraz PGGS.
29 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY
17 listopada 2015r. w SOS-W w Sieradzu odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Biblijny pod hasłem ,,Cuda Jezusa wg Ewangelii św. Łukasza”. W konkursie udział wzięła rekordowa liczba uczniów ze szkól specjalnych z Łasku, Wielunia, Warty, Zduńskiej Woli, Stemplewa, Wieruszowa i Sieradza. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami konkursowymi, które rozwiązywali w miłej i przyjaznej atmosferze.Współorganizatorem konkursu i fundatorem nagród było Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana .

28 ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - APEL
W dniu 10 listopada 2015 roku spotykaliśmy się na apelu z oka¬zji 97 rocznicy odzyskania niepodległo¬ści przez Polskę. Uroczystość poświęco¬na była ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Apel miał na celu wzbogacenie wiedzy uczniów , kształtowanie szacunku do historii minionych pokoleń, uświadomienie Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie młodemu pokoleniu , że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą wszystkich. Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych , co czynimy na co dzień i od święta. Apel przygotowały panie: Barbara Madalińska oraz Katarzyna Kowalska-Burdelak
27 NABÓR UCZNIÓW DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ERASMUS +
Uczniowie SOSW w Sieradzu, którzy ukończyli 17 lat i są chętni do pracy w projekcie ERASMUS+ „Razem lepiej -przyłącz się do nas!”oraz do udziału w wyjazdach zagranicznych, proszeni są o zapisywanie się na listę uczestników projektu w bibliotece szkolnej. Zapis do 06.11-13.11.2015 roku. Uwaga zapis nie upoważnia do wyjazdu ponieważ w dn. 16.11.2015 o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostaną wybrani uczestnicy projektu. na rozmowę należy przynieść ważny dowód osobisty i legitymację szkolną.
26 ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
W dniu 04. 11. 2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie związane z obchodami Dnia Patrona Szkoły połączone z ,,pasowaniem na przedszkolaka i ucznia". Celem spotkania było przybliżenie uczniom życia, działalności oraz idei głoszonych przez Janusza Korczaka, a także integracja starszych i młodszych wychowanków. W trakcie imprezy, pasowano nowych uczniów naszej szkoły, jak również dokonano pasowania na przedszkolaka naszych najmłodszych milusińskich. Upamiętniając to wydarzenie, sam król Maciuś wręczał uczniom i przedszkolakom dyplomy. O Januszu Korczaku pamiętali także nasi harcerze, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą naszego patrona. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczno – techniczny: ,,Myśli i idee Janusza Korczaka", a nagrodzeni uczniowie otrzymali piękne dyplomy oraz słodkie upominki. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości Maciuś zaprosił wszystkie dzieci, rodziców oraz nauczycieli do wspólnej zabawy. Dla starszych miłośników Korczaka przygotowany został kącik korczakowski, gdzie można było rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, kolorować obrazki. Uroczystość zakończyła się korczakowskim przesłaniem iskierki przyjaźni w myśl jego słów:,, Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”.
25 MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W GRECJI W RAMACH PROGRAMU „ERASMUS +”
W dniach: 27 – 30 października 2015 roku trzy przedstawicielki naszej szkoły gościły w szkole specjalnej (E.E.E.E.) w Kilkis w Grecji na międzynarodowym spotkaniu projektowym programu Erasmus + pod nazwą „Together Better – Join Us!”. W trakcie wizyty, w której uczestniczyło 8 partnerów zostały omówione cele i założenia programu, kwestie budżetowe oraz merytoryczne. Zespół zarządzający projektem z SOSW w Sieradzu zapoznał wszystkich beneficjentów z krajów partnerskich z najważniejszymi zadaniami w roku szkolnym 2015/2016. Wypracowano dokumenty, regulujące pracę w projekcie (Regulamin uczestnictwa oraz zarządzania środkami finansowymi). Partnerzy z Belgii przedstawili założenia i treści programu wizyty szkoleniowej w swoim kraju (działania związane z uczeniem się i nauczaniem dla uczniów i nauczycieli) pod kątem tematu: „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodu trudnego zachowania ucznia (w tym – mobbingu)”.
24 REALIZACJA PROGRAMU "BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
Gdzie, jak nie w domu mamy czuć się bezpiecznie? A jednak w zwykłych codziennych produktach może czaić się niebezpieczeństwo, a nawet śmiertelne zagrożenie. Wystarczy roztargnienie, niedopatrzenie lub zwykła pomyłka i nieszczęście gotowe! Nie ma chyba osoby, która by się czymś nie oparzyła, nie powąchała jakiejś trucizny, nie kichnęła w zetknięciu z jakimś środkiem lub po prostu nie skrzywiła się, czując woń detergentów. Mamy z nimi do czynienia na co dzień, a efekty ich stosowania mogą być czasem tragiczne. Te sprawy poruszane były na zajęciach, które odbyły się 28 października w naszej szkole, w ramach profilaktyki pt. "Czy w moim domu jest bezpiecznie? - substancje szkodliwe w domu". Celem zajęć było uświadomienie o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego lub przypadkowego użycia lekarstw lub detergentów. Uczniowie dowiedzieli się ponadto jakie mogą być objawy zatruć tymi substancjami oraz poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziły p. Elżbieta Chrzanowska i p.Katarzyna Kowalska - Burdelak.
23 SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ DS. ZDROWEGO ŻYWIENIA
19 października 2015r. w naszej placówce odbyła się prelekcja z udziałem dietetyka z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Sieradza.Spotkanie dla uczniów zespołów terapeutycznych gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Uwaga nadwaga" i dotyczyło prawidłowych nawyków żywieniowych. Każdy z uczestników otrzymał zaproszenie na specjalistyczne, bezpłatne konsultacje dietetyczne połączone z pomiarami ciała w ww Centrum.
22 ZEBRANIE Z RODZICAMI PRZEDSZKOLA
W dniu 22.10.2015 odbyło się zebranie z rodzicami przedszkola. W trakcie spotkania została przedstawiona prezentacja przez panią Renatę Płaczek na temat zdrowego odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice mogli skosztować surówki oraz pysznej i zdrowej marchewki przygotowanej przez kuchnię placówki. Dużym zainteresowaniem cieszył się film ukazujący naszych milusińskich podczas spożywania obiadu (terapia karmienia).
W trakcie spotkania została wybrana Rada Rodziców . Po części wspólnej zebrania rodzice zostali zaproszeni do sal przedszkolnych przez wychowawców grup w celu omówienia i zapoznania z IPWiKRD oraz mocnymi i słabymi stronami swoich pociech
21 KONKURS NA LOGO MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU ERASMUS + „RAZEM LEPIEJ – PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!”
Rozstrzygnięto konkurs na Logo międzynarodowego Projektu Erasmus + „Razem lepiej – Przyłącz się do nas!” realizowanego w SOSW w Sieradzu. W konkursie tym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej jak i nauczyciele naszego ośrodka. Dwa pierwsze miejsca ex aequo zajęły prace uczniów : Klaudii Grobelnej i Marcina Czerwa natomiast na drugie miejsce zakwalifikowano logo zaprojektowane przez panią Katarzynę Tomczyńską. Zwycięskie prace zawieziono do Grecji na spotkanie szkoleniowe partnerów Erasmusa+. Tam zostanie wybrane ostateczne logo projektu.
20 REALIZACJA PROGRAMU "BIAŁY ZĄBEK"
Uczniowie zespołu terapeutycznego gimnazjum pod opieką pani A. Szczepańskiej w dniu 23 października br. w ramach realizacji programu higieny jamy ustnej „Biały ząbek” uczestniczyli w spotkaniu ze stomatologiem na terenie placówki NFZ w Sieradzu, przy ul Rycerskiej 2. Podczas spotkania zapoznali się z wyglądem, wyposażeniem, sprzętem dentystycznym znajdującym się w odwiedzonym gabinecie stomatologicznym. Pani stomatolog dokonała przeglądu zębów wychowankom, ponadto mieli oni okazję wysłuchać pogadanki tematycznej nt. właściwej higieny jamy ustnej i zębów. Te zajęcia okazały się pouczające. Porady dotyczące higieny zębów okazały się ważne.
19 SPOTKANIE KRĘGU KORCZAKOWSKIEGO W ŁODZI
W dniach 16-17. 10. 2015r. Nauczycielki naszej placówki, pani G. Kawka i pani S. Wojtyniak uczestniczyły w Warszawie w Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, jako formalne reprezentantki Kręgu Korczakowskiego Ziemi Łódzkiej. W trakcie spotkania podsumowano cztery lata działalności Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, przypomniano życie, twórczość oraz idee głoszone przez Janusza Korczaka, a także wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia. Mottem przewodnim Ogólnopolskiego spotkania była myśl Janusza Korczaka: ,,Nie wolno zostawić świata jakim jest". Pragniemy nadmienić, że nasza szkoła reaktywowała swój udział w Kręgu Korczakowskim, z czego jesteśmy bardzo dumni jako społeczność szkolna.
18 PASOWANIE NA WYCHOWANKA INTERNATU
W dniu 19. 10. 2015 r. na świetlicy Internatu odbyła się impreza integracyjna pn.: „Pasowanie na Wychowanka Internatu” . w tym roku szkolnym do mieszkańców Internatu dołączyło 4 nowych uczniów. Aby tradycjom stało się zadość, młodzież została poddana próbom i miała do wykonania wiele trudnych zadań. Były to min.: test sprawdzający wiedzę z różnych dziedzin, konkurencja mycia okien, wykonanie makijażu wybranym osobom, zagadki, zabawa z krzesłami, rysunek wykonany z zasłoniętymi oczami. Wszyscy uczestnicy podołali zadaniom i zostali uroczyście pasowani. Nie mogło tez zabraknąć tańców i zabawy przy muzyce. Imprezę prowadził Samorząd Internatu ze wsparciem wychowawców.
17 WYBORY DO SAMORZĄDU INTERNATU
Dnia 7 października odbyły się wybory do Samorządu Internatu. Wychowankowie wypełniali karty do głosowania i wrzucali je do przygotowanej urny. Po zliczeniu głosów okazało się, że największą liczbę głosów otrzymała Agata Kaczmarek i tym samym została przewodniczącą. Pozostałe osoby otrzymały równie ważne funkcje i będą pracować na rzecz Internatu.
16 DZIEŃ CHŁOPCA W INTERNACIE
Dnia 7 października została zorganizowana w internacie impreza z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy walczyli o tytuł Mistera Internatu przechodząc szereg konkurencji. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą, wyobraźnią i talentem aktorskim. Walka była bardzo wyrównana, a tytuł został przyznany dwóm wychowankom. Oprócz tego każdy z pozostałych chłopaków otrzymał szarfę z tytułem określającym jego mocną stronę. Impreza zakończyła się wspaniałą zabawą przy muzyce.
15 OSIĄGNIĘCIA W OGÓLNOPOLSKICH KONKURSACH PLASTYCZNYCH
Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,, Łowcy baterii" zorganizowanym przez Fundację Centrum Innowacji i Koordynacji dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Adam Kałuża, Klaudia Grobelna i Jadzia Kliszewska zdobyli najwyższe nagrody w kategorii indywidualnej (I i II miejsce) na plakat i rysunek. Otrzymali cyfrowe aparaty fotograficzne i zestaw malarski ze sztalugą.Inna uczennica, M. Woźniak, otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym ,, Darujmy światu pokój", zorganizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury.Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
14 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwanej Dniem Nauczyciela. Z tej to okazji jak co roku odbyła się uroczysta akademia, podczas której Pan V-ce Starosta Powiatu Sieradzkiego, członek Rady Rodziców Ośrodka oraz uczennica Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia oraz podziękowali pedagogom i pracownikom szkoły, za wszelkie starania związane z przekazywaniem wiedzy, kształtowaniem umiejętności i wychowaniem. Następnie Pani dyrektor Iwona Górka rozdała nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły. Kolejnym elementem uroczystej akademii było przyznanie przez uczniów nagród specjalnych dla nauczycieli tzw. Oskarów. Nagrody zostały przyznane wybranym nauczycielom - każdemu w swojej jedynej niepowtarzalnej kategorii. Humorystyczną Oskarową galę uświetniły występy przedszkolaków oraz młodzieży koła tanecznego „Zakręcone”.
13 SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W dniu 7 października odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z policjantem p. M. Maślakiem pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". Celem spotkania było utrwalanie zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły, pobyty w domu oraz poza nim. Rozmawialiśmy również o zagrożeniach w sieci, podczas spotkań z nieznajomymi osobami. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Bezpieczna droga do szkoły". Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
12 KONKURS KULINARNY DLA SPP
07.10.2015r odbył się konkurs kulinarny dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod hasłem „Kolorowe kanapki". Uczniowie w każdej klasie samodzielnie przygotowywali kanapki pełne witamin. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą samodzielnością, pomysłowością i dobrą współpracą. Pysznymi kanapkami częstowano kolegów, rodziców i nauczycieli. Po raz kolejny nauka w naszej szkole okazała się przyjemną i pożyteczną. Nagroda I miejsca przypadła klasie III C SPP. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody w postaci słodyczy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
11 BIEGI PRZEŁAJOWE W KAMIONACZU 2015'
W dniu 6 października 2015 roku odbyły się w Kamionaczu organizowane corocznie przez ZSS w Warcie zawody sportowe w biegach przełajowych dla uczniów szkół specjalnych z terenu powiatu sieradzkiego. Na dobrze przygotowanych w terenie leśnym trasach oraz w pięknych okolicznościach przyrody nasi uczniowie biegali na czterech dystansach w różnych kategoriach wiekowych i sprawnościowych. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu reprezentowali następujący uczniowie:
- Szymon Herc zdobył złoty medal na dystansie 1000 metrów
- Magdalena Szymczak zdobyła złota medal na dystansie 800 metrów
- Wiktor Janczak wywalczył srebrny medal na dystansie 800 metrów
- Jan Tomczyk wywalczył złoty medal na dystansie 300 metrów
- Agata Kaczmarek uplasowała się na 4 miejscu na dystansie 300 metrów
- Jadwiga Kliszewska uplasowała się na 4 miejscu na dystansie 300 metrów
- Dominik Musialski uplasował się na 4 pozycji na dystansie 300 metrów
Zawodników do zawodów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego
Gratulujemy.
10 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W INTERNACIE
29 września obchodziliśmy w internacie Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku, po raz pierwszy nie było ogniska , bo skorzystaliśmy z nowego, murowanego grilla. Wychowankowie zajmowali się rozpalaniem grilla, pilnowaniem ognia, przygotowaniem kiełbasek i ziemniaków, porządkowaniem miejsca zabawy, oczywiście pod czujną opieką wychowawców. Przyrządziliśmy kiełbaski, pieczony chleb i ziemniaki z popiołu. Były rozmowy i śpiewanie piosenek. Bardzo miło spędziliśmy wspólny czas.
9 SOSW LAUREAT EM KONKURSU "EKOSZKOŁA"
Nasza placówka otrzymał 1500 zł nagrody w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „Ekobelfry”, w kategorii „Ekoszkoła” i podkategorii „Szkoły specjalne i ośrodki szkolno-wychowawcze”, za rok szkolny 2014/2015. Więcej informacji pod adresem: http://www.powiat-sieradz.pl/index.php/wfosigw/811-sosw-z-tytulem-ekoszkoly
8 DZIEŃ CHŁOPCA NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Z okazji Dnia Chłopca świetlica szkolna zaprosiła uczniów na wspólne świętowanie. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę, przeczytaliśmy okolicznościowe wierszyki- życzenia dla naszych kolegów- tych młodszych oraz tych starszych i wszyscy super bawiliśmy się na dyskotece. Królowała, oczywiście Macarena i Gangnam Style.
7 WYCIECZKA EKOLOGICZNA UCZNIÓW SPP
W dniu 16 września 2015 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wspólnie z wychowawcami wzięli udział w wycieczce ekologicznej do lasu w Chojnem. Zorganizowana wyprawa miała na celu zintegrowanie zespołów klasowych, uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody, a także wskazywanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Zwrócono też uwagę uczniów na problem zaśmiecania lasów. Naładowani pozytywną energią, zaczerpniętą z piękna lasu, uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły. Kolejna wyprawa już za rok.
6 Łódzki Mityng Lekkiej Atletyki Olimpiad Specjalnych w Kutnie
W dniu 30 września 2015r. odbył się Kutnie już po raz kolejny Regionalny Mityng Lekkoatletyczny. Organizatorem zawodów był: Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Łódzkie,Klub Olimpiad Specjalnych LWY w Kutnie, Urząd Miasta Kutno, oraz MOSIR Kutno.
W zawodach wystartowało około 100 zawodników pod opieką 20 trenerów i 20 wolontariuszy z terenu województwa łódzkiego. Zawodnicy uczestniczący w zawodach przyjechali z Łodzi,Stemplewa, Łasku, Kutna, Sieradza, Czepowa,Piotrków Trybunalski.Ekipa z Sieradza liczyła 6 zawodników i 2 trenerów.Zawodnicy reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu startowali w biegu na 100 m, pchnięciu kulą kobiet i mężczyzn, skoku w dal z rozbiegu oraz sztafecie 4x100m.Łącznie zdobyliśmy 10 medali, w tym 2 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe, oraz zajęliśmy
3 miejsce w sztafecie.Uczniów do zawodów przygotowywali nauczyciele wychowania fizycznego z SOSW w Sieradzu. Gratulujemy.
5 TURNUS REHABILITACYJNY W SARBINOWIE 2015
Od 30 sierpnia 2015 roku do 12 września 2015 roku grupa podopiecznych SOSW objętych zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi wraz ze swoimi opiekunami i rodzicami po raz kolejny już uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym tym razem w ośrodku „Jagoda” w Sarbinowie położonym na Morzem Bałtyckim. Był to czas aktywnego wypoczynku, wytężonej rehabilitacji, relaksu przede wszystkim czas radości i wspaniałej zabawy. Odwiedziliśmy malowniczo położone nadbałtyckie miejscowości sąsiadujące z Sarbinowem: Gąski, Chłopy, Mielno i Kołobrzeg, w którym spędziliśmy wyjątkowo ekscytujące chwile podczas rejsu statkiem po Morzu Bałtyckim. Każdego dnia korzystaliśmy z zabiegów rehabilitacyjnych, braliśmy udział w spotkaniach uspołeczniających i integracyjnych a także relaksowaliśmy się spacerując brzegiem morza. Wyjątkową atrakcją była możliwość spędzania czasu w „Ranczu w dolinie”, w bardzo urokliwym miejscu utrzymanym w klimacie wiejskiej zagrody położonym niedaleko ośrodka rehabilitacyjnego. Dzięki życzliwości właściciela mogliśmy doświadczyć bliskości zamieszkujących tu zwierząt: koni, kóz, psów, kotów oraz królików i spędzić czas pośród pięknej roślinności. To były naprawdę wyjątkowe chwile, kameralna atmosfera, sielski charakter tego miejsca i wielkie serce właściciela „Rancza” pozwoliły nam zapomnieć o codzienności i towarzyszących jej trudnościach. Wróciliśmy pełni nowych doświadczeń, zrelaksowani, naładowani pozytywną energią i rozmarzeni. To był udany wyjazd. Zegnaj morze na rok…
4 PROJEKT JESTEM BEZPIECZNY- EDYCJA 3 – RZĄDOWY PROGRAM NA LATA 2014-2016 „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA”
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AB OVO i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Sieradza pozyskali środki na realizację projektu Jestem bezpieczny-edycja 3 w wysokości 24265,00 zł. Zadanie publiczne w formie dotacji zrealizowane będzie w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Zaproponowane działania są kontynuacją projektu, na który Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu, otrzymał dotację MEN w ubiegłym roku szkolnym oraz projektu Jestem bezpieczny-edycja 2.
Głównym celem projektu jest kreowanie zdrowego, bezpiecznego, przyjaznego środowiska szkoły, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i poprawa relacji interpersonalnych w szkole. W ramach projektu zrealizowany zostanie konkurs plastyczny, spektakl edukacyjno- profilaktyczny, cykl zajęć- psychopedagogiczne, profilaktyczne, z wychowania komunikacyjnego, warsztaty dyskusyjne, teatralne, taneczne, sportowe, kreatywne, informatyczno-komputerowe, ekspresyjno-muzyczne, kulinarne, rozwijające samorządność, logopedia, psychostymulacja AVS, alternatywne metody porozumiewania się - oraz spotkań dla uczniów, rodziców i lokalnych szkół, w tym Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz oraz Zespołu Szkół Katolickich z Sieradza. Na terenie tych placówek odbywać się będą z uczniami zajęcia kreatywne i taneczne. Działania projektowe rozpoczęły się w dniu 17 sierpnia 2015r.
3 SPŁYW KAJAKOWY
W dniu 10.09.2015 odbył się kolejny ze spływów kajakowych realizowanych z projektu Nadziei Olimpijskich. Uczniowie wraz z nauczycielami pokonali 22 kilometrowy odcinek pomiędzy Tyczynem a Sieradzem. Pogoda dopisała wszyscy zadowoleni i bardzo zmęczeni wrócili do Sieradza gdzie Restauracja Dworek Modrzewiowy przywitała uczestników spływu smacznym obiadem. Specjalne podziękowania jak zwykle ślemy do dyrekcji MOSiR w Sieradzu za bezpłatne udostępnienie kajaków. oraz Fundacji Polsat za pokrycie kosztów spływu.
2 "RAZEM LEPIEJ - PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS" - nowy projekt w ramach programu ERASMUS +
Od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2017 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu będzie realizował międzynarodowy projekt „RAZEM LEPIEJ - PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS” (wniosek numer: 2015-1-PL01-KA219-016925), współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Polska szkoła jest autorem i koordynatorem programu, którego partnerami są: Szwecja, Grecja, Belgia, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Turcja, Portugalia, Estonia.
1 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. Pani Dyrektor Iwona Górka serdecznie powitała po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Odczytała również list Pani Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju. Pani B. Madalińską przedstawiła krótki rys historyczny upamiętniający te tragiczne chwile.
Na koniec przedstawiciele: Rady Rodziców i Nauczycieli wraz z całą społecznością szkolną ciepło i serdecznie pogratulowali i wręczyli kwiaty Pani Dyrektor I. Górce z okazji kolejnej kadencji dyrektorskiej.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak