Aktualności - rok szkolny 2014/2015

101 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Uroczystość zakończenia roku szkolnego w SOS-W w Sieradzu rozpoczęła się o godz. 9.00.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Iwona Górka- Dyrektor Ośrodka. Podziękowała wszystkim za rok ciężkiej i sumiennej pracy oraz przeczytała list Rzecznika Praw Dziecka zawierający m.in. apel o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku wakacyjnego.
W dalszej części uroczystości nastąpiło ślubowanie absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 oraz wręczenie nagród i dyplomów dla uczniów za osiągnięcia w nauce, samorządności, w pracy na rzecz szkoły, sukcesy sportowe i działalność artystyczną.
Uroczystość zakończyła krótka część artystyczna, podczas której Szkolne Koło Teatralne zaprezentowało scenkę ,,Koty to same kłopoty” a uczniowie kończący gimnazjum i Zasadniczą Szkołę Zawodową przekazali podziękowania nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim koleżankom i kolegom dedykując im kilka piosenek.
Niespodziewanym gościem uroczystości był Starosta Powiatu Sieradzkiego Pan Dariusz Olejnik, który wręczył pani Iwonie Górce nominację na dyrektora Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Sieradzu na kolejne pięć lat.
100 PIKNIK INTEGRACYJNY POWITANIE LATA
25 czerwca 2015 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego objęci zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju, przedszkolaki oraz podopieczni Stowarzyszenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych „DARY LOSU” wraz z zaproszonymi rodzicami i gośćmi bawili się na Pikniku Rodzinnym „Powitanie Lata”. Jak każdego roku był to czas beztroskiej zabawy i relaksu spędzony wśród bliskich nam osób i przyjaciół. Głównymi atrakcjami był: dmuchany zamek, wata cukrowa, grochówka i wspólne grillowanie. Konkursy i zabawy ruchowe prowadzone przez animatorki wprowadzały wszystkich w wakacyjny klimat. Można było odpocząć w kąciku relaksacyjnym, a także skosztować pysznych słodkości upieczonych przez rodziców naszych uczniów. Dobry humor, uśmiechy i świetna pogoda zachęcały do wspaniałej zabawy.
Pani Dyrektor SOSW Iwona Górka wraz z Panią Prezes Stowarzyszenia ” Dary Losu” M. Wiką dziękowały za owocny rok pracy i nagradzały wszystkich wychowanków dyplomami i upominkami. Witajcie wakacje…
99 W SPORTOWEJ OSADZIE
W dniu 22.06.2015 r. odbył się piknik podsumowujący rok szkolny 2014/2015 dla wychowanków zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, ich rodzin. Gościliśmy w położonej wśród lasów „Sportowej Osadzie” w Burzeninie. Spotkanie mogliśmy zorganizować m.in. dzięki wsparciu finansowemu p. starosty D. Olejnika. Oprócz wychowanków, ich rodzin w pikniku brali udział: p. dyr. M. Wika, przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele. Miło spędziliśmy czas na świeżym powietrzu. Wśród atrakcji znalazły się: zabawy przy muzyce, malowanie twarzy, ognisko. Na wszystkich czekał smaczny obiad, słodki poczęstunek. P. dyr. M. Wika wręczyła uczestnikom dyplomy, drobne upominki. Spotkanie zakończyło się ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek. Atmosfera relaksu, radości i otoczenie wprowadzały w zbliżający się klimat wakacji.
98 UCZESTNICZYMY W AKCJI "BEZPIECZNE WAKACJE"
97 "JAŚ I MAŁGOSIA"
Tradycją stały się inscenizacje bajek przygotowane przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. W dniach 09, 16, 17.06.2015 roku została wystawiona bajka pt. "Jaś i Małgosia", która jest klasykiem gatunku. Spektakle odbyły się kolejno w Teatrze Miejskim w Sieradzu, Warckim Centrum Kultury i Miejskim Ośrodku Kultury w Złoczewie. W przedstawieniu wzięły udział: Małgosia- A. Sowijak, Jaś - B. Wojtkiewicz, Macocha - S. Piecyk, Drwal - A. Bińczyk, Wróżka leśna - S. Zwierzak, Sowa - A. Sobczyńska, Wilk - W. Kaczmarek/A. Frankowska, Czarownica - D. Biernacka, Kot - M. Wojtkiewicz. Przedstawienie dostarczyło młodym widzom wiele radości, niezwykłych doznań. Urzekała bajkowa scenografia, barwne kostiumy. Dochód ze spektaklu zostanie przeznaczony na turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych wychowanków.
96 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI, TO ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI
To ostatnie przedwakacyjne spotkanie odbyło się 16 czerwca. Uczniowie wysłuchali fragmentów powieści Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Wypowiadali się na temat treści, ale głównym celem było poprzez czytanie wzbudzić zainteresowanie tradycją i kulturą Włoch. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, której hasło stanowiło powiedzenie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Odczytywali na mapie Europy nazwy największych włoskich miast, wskazywali najkrótszą drogę z Polski do Włoch. Prowadzące zachęcały do przeczytania powieści i poznania dalszych losów psa Lampo, głównej postaci.
95 VI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W WARCIE
10 czerwca 2015 roku w Warcie odbył się 6 przegląd twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych ,,Razem niesiemy siłę ". Szkołę naszą reprezentował zespół taneczny ,,Zakręcone,, w składzie Karolina Kucharska ,Małgorzata Woźniak , Milena Kamińska, Magdalena Szymczak, Andżelika Mazurek, Edyta Zakrzewska . Dziewczęta prezentowały swoje umiejętności taneczne do utworu ,, Czekolada ,,i ,, Waka , Waka ,, .Publiczność nagrodziła występ brawami oraz świetnie bawiliśmy się podczas występu. Pani Agnieszka Gałązka . Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu prezentował takie prace plastyczne uczniów.
http://wckwarta.com/galerie/g,vi-integracyjny-przeglad-tworczosci-artystycznyc h-razem-mozemy-wiele-10-czerwca-2015
94 WYCIECZKA SZKOLNA BERLIN, POZNAŃ
W dniach 9 - 11 czerwca 2015 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Berlina, Poznania
i okolic. Pierwszym punktem docelowym zwiedzania był Poznań, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę Poznańską, spacerowaliśmy po Starym Rynku; odwiedziliśmy „Słodkie Czary – Mary” – gdzie wzieliśmy udział w pokazie słodkich produkcji
i własnoręcznie wykonaliśmy dla siebie lizaki. Spróbowaliśmy również pozańskich rogali marcińskich. W Teatrze Animacji obejrzeliśmy spektakl pt. „Najmniejszy bal świata”. Spacerowaliśmy po poznańskiej Malcie. Wieczorem wróciliśmy na obiad i nocleg do hotelu „Cezamet”. Kolejnego dnia zawitaliśmy do stolicy Niemiec – Berlina. Zwiedzaliśmy min. Bramę Brandenburską, Reichstag - siedzibę parlamentu, Muzeum Historii Naturalnej. Odwiedziliśmy również sklepy z pamiątkami. W nocy wróciliśmy do Polski. Trzeciego dnia byliśmy w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W Puszczykowie odwiedziliśmy Muzeum – Pracownie Literacką Arkadego Fiedlera. W Kórniku podziwialiśmy Zamek – rezydencje „Białej Damy”, a w Pobiedziskach skansen miniatur. Wieczorem pełni wrażeń, w dobrych humorach wróciliśmy do Sieradza.
93 BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY
W czerwcu rozstrzygnięty został biblijny konkurs plastyczny pt. "Moja ulubiona postać z Pisma Świętego" zorganizowany przez p.M.Barańską i p.I.Pietruszewską. Prace cechowały się oryginalnością. Wykonane zostały różnorodnymi technikami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci materiałów plastycznych. Serdecznie gratulujemy!
92 SPOTKANIE PROJEKTOWE PROGRAMU ERASMUS + W RUMUNII
W dniach 28 maja – 2 czerwca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie projektowe grupy Share Play działającej w ramach europejskiego programu Erasmus +. Grupa 3 nauczycieli z naszego Ośrodka: Piotr Iszczek, Jacek Gotkowicz i Marcin Hołubowicz spotkała się z nauczycielami szkół partnerskich z Niemiec, Portugalii, Norwegii, Łotwy, Estonii, Turcji oraz Rumunii, będącej gospodarzem tej wizyty.
Spotkanie odbywało się w małej, prowincjonalnej rumuńskiej miejscowości Rosiori de Vede, położonej na bezkresnych równinach środkowoeuropejskich w pobliżu granicy z Bułgarią. W czasie pobytu uczestnicy dyskutowali nad głównymi założeniami projektu, który jest związany z rolą gier i zabaw w procesie edukacyjnym
i wychowawczym. Wymieniali swoje spostrzeżenia na temat ich pozytywnego wpływu na podopiecznych, a także trudności i problemów napotykanych podczas realizacji projektu Share Play.
Podczas spotkania został ustalony harmonogram dalszych wizyt partnerskich oraz telekonferencji internetowych uczniów i nauczycieli, a także zadania do realizacji przez poszczególne kraje na następny rok trwania projektu.
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu będzie gościć kraje partnerskie- nauczycieli i uczniów na przełomie kwietnia i maja 2016 r.
91 BEZPIECZNE WAKACJE- SPOTKANIE Z POLICJANTEM
15 czerwca odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielem Komendy Policji w Sieradzu Panem sierżantem sztab. Marcinem Maślakiem. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji. Spotkanie odbyło się w trzech grupach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczniowie chętnie słuchali rad, brali aktywny udział w rozmowach, których tematem było bezpieczeństwo poruszania się po drogach pieszo i rowerem, zachowanie podczas wypoczynku wakacyjnego w mieście, lesie, górach i nad wodą. Starsi uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw związanych ze spożyciem środków odurzających i alkoholu. Uczniowie ze szkoły podstawowej obejrzeli akcesoria policjanta jak również wóz policyjny.
90 UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY W PRZEDSZKOLU
26 maja 2015 roku w Przedszkolu miało miejsce wyjątkowe święto- Dzień Mamy i Taty. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły przybyli wraz z rodzicami do świetlicy internatu, gdzie odbyła się uroczystość. Najpierw zebranych powitała Pani dyrektor Iwona Górka i złożyła życzenia rodzicom. Następnie wychowankowie internatu wystąpili w przedstawieniu „Kopciuszek”, w trakcie którego przedszkolaki wraz z wychowawcami zatańczyli walczyka. Po tym miłym akcencie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły prezenty. Wzruszone Mamusie otrzymały dyplomy, a Tatusiowie- „serduszkowe medale”. Po części oficjalnej rozpoczęły się tańce w rytm muzyki zagranej i zaśpiewanej przez pana R. Mikołajczyka.Wspólnie bawili się rodzice, nauczyciele i dzieci. Wszystkim dopisywał dobry humor . W trakcie uroczystości rodzice mogli częstować się przygotowanymi wcześniej słodkościami.
89 PIKNIK INTEGRACYJNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Piknik Integracyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem ,,Wszystkie dzieci nasze są” odbył się 02.06.2015r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu.Wzięli w nim udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Sieradzu, zaproszeni uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 9 oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 5.
Podczas pikniku nastąpiła prezentacja i podsumowanie działań podejmowanych w SOS-W
w ramach trzech programów współpracy międzynarodowej Comenius: ,,Zrób inaczej zostań zielonym przedsiębiorcą”, ,,Coś z niczego – ograniczaj, używaj, ponownie odzyskuj”
i ,,Strategia postępowania z dzieckiem z autyzmem”.Podczas pikniku dzieci i młodzież uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych odbywających się na placu zabaw SOS-W na stanowiskach: zabaw ruchowych, kąciku artystycznym, kąciku kulinarnym, kącik fryzjerski, kącik muzyczny, Muralia – malowanie na płocie, zabawy na zamku dmuchanym.Każdy z uczestników pikniku otrzymał obiad, lody, soczki oraz w kąciku kulinarnym owoce, ciastka i cukierki.Organizatorami pikniku byli:Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych ,,Ab Ovo”.


88 ŁÓDZKI TURNIEJ TENISA OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 02 czerwca 2015 r. odbył się W Sieradzu Łódzki Turniej Tenisa Olimpiad Specjalnych. Sportowców gościły korty tenisowe MOSIR w Sieradzu.Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że sportowa rywalizacja była jednocześnie wspaniałą zabawą i okazją do zdobycia nowych doświadczeń. Organizatorzy zapewnili dla zawodników napoje i słodki poczęstunek.
Sportowa rywalizacja na 4 kortach tenisowych i zacięta rywalizacja wyłoniła zwycięzców turnieju. Pierwsze miejsce zajął Szymon Herca, drugie miejsca zdobył Grzegorz Szymański,
a trzecie i Jan Tomczyk. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale. Organizatorami turnieju był Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych - Łódzkie oraz Klub Olimpiad Specjalnych Spartakus działający przy SOSW w Sieradzu. Gratulujemy!
87 TĘCZOWY ZAKĄTEK MACIUSIA
W roku 2014 Powiat Sieradzki wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu przystąpił do KONKURSU NA DOFINANSOWANIE W FORMIE DOTACJI ZADAŃ Z DZIEDZINY EDUKACJA EKOLOGICZNA PN. "UTWORZENIE OGRÓDKÓW DYDAKTYCZNYCH PRZY SZKOŁACH i PRZEDSZKOLACH" -2014 zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W wyniku rozstrzygnięcia tego Konkursu otrzymaliśmy dotację ze środków WFOŚ i GW w Łodzi w wysokości - 29.835, 00zł. na realizację projektu "Tęczowy zakątek Maciusia " - ogródek dydaktyczny przy Przedszkolu Specjalnym i Szkole Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Całkowity koszt zadania wynosi 35.100,00zł.
W nowopowstałym ogródku dydaktycznym będziemy podejmować różnorodne działania -począwszy od lekcji, terapii, warsztatów, a skończywszy na imprezach, piknikach, konkursach, akcjach odbywających się na świeżym powietrzu dla szerszej społeczności. Celem ogólnym naszego programu edukacyjnego "Tęczowy zakątek" realizowanego w naszym dydaktycznym ogrodzie jest:
-wyposażenie uczniów w umiejętność obserwacji własnego środowiska oraz zmian zachodzących w przyrodzie;
-kształtowanie postaw ekologicznych dzieci zgodnych z etyką ekologiczną, które powinny znaleźć wyraz w codziennym postępowaniu i działaniu na rzecz ochrony środowiska.
Dzięki otrzymanej dotacji placówka wzbogaciła się o: pomoce, tablice dydaktyczne i informacyjne, tabliczki do oznaczania roślin, rumowisko skalne, rośliny oraz w wyposażenie miejsca do edukacji i rekreacji. Realizacja działań projektowych wpłynie na wzrost wiedzy uczniów w zakresie ekologii. Nasi podopieczni poznają wiele gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków i owadów, które przylecą do nas zwabione posadzoną roślinnością. Walorem edukacyjnym i wychowawczym będą również zajęcia w nowopowstałym ogrodzie dydaktycznym - "Tęczowym zakątku Maciusia".

www.zainwestujwekologie.pl
http://www.wfosigw.lodz.pl
86 PARTNERSKA WIZYTA W RUMUNII
W dniach 17-23 maja 2015r. miała miejsce ostatnia wizyta partnerska w ramach realizacji projektu Comenius "Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!"-"Make a difference! Be a Green Entrepreneur!", w której uczestniczyło pięcioro pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sieradzu. Ty razem gospodarzami spotkania była szkoła rumuńska -koordynator całego projektu- Scoala Gimnaziala "Anisoara Odeanu" w Lugoj. Program wizyty obejmował: ceremonię powitania w teatrze, wspólne sadzenie drzewa na znak przyjaźni, przygotowanie wystawy z powstałych w trakcie realizacji projektu produktów w holu Uniwersytetu Dragan w Lugoj, warsztaty merytoryczne oraz sympozjum podsumowujące dwa lata pracy nad zadaniami projektowymi. Wspólnie z nami w wizycie uczestniczyli przedstawiciele szkół partnerskich z Włoch, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Finlandii, Węgier. W trakcie całego trwania projektu SOSW w Sieradzu z otrzymanych funduszy na realizację projektu zrealizował 28 mobilności pracowników oraz zakupił pomoce dydaktyczne dla uczniów placówki.
85 PRZEGLĄD KULTURALNY W KRAINIE BAŚNI, PIEŚNI I TAŃCA
28 maja 2015 r. odbył się XXVI Przegląd Kulturalny „W krainie baśni, pieśni i tańca” pod hasłem: „Z księżniczką w roli głównej” po raz pierwszy organizowany pod HONOROWYM PATRONATEM ŁÓDZKIEGO KURATORA OŚWIATY. Uczestnicy przeglądu, to dzieci i młodzież z 9-ciu placówek specjalnych i integracyjnych z terenu woj. łódzkiego. /: SOSW Sieradz, SOSW Gromadzice, ZSS z Rafałówki, ZSS z Brzezin, Ośrodek Adaptacyjny z Sieradza, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa z Łodzi, ZS nr 2 z Wieruszowa, ZSS z Warty, ZSS Zduńska Wola, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sieradza/.
Wystąpiło około 100 artystów, dotkniętych różnego rodzaju dysfunkcjami psychoruchowymi oraz upośledzeniem umysłowym. W czasie festiwalu odbył się także występ grupy tanecznej uczniów SOSW Sieradz – „Zakręcone” oraz spektakl teatralny zatytułowany „Ta największa” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu.
Głównym organizatorem przeglądu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO”.
Finansowo organizację przeglądu wspierali : Powiat Sieradzki ze środków PFRON, Gmina Miasto Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO”, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „DARY LOSU”.W trakcie przeglądu prezentowane były różne formy sceniczne: przedstawienie, piosenka, taniec, scenka rodzajowa, teatrzyk.„Kraina Baśni, Pieśni i Tańca”, to wyjątkowa impreza. Pozwala poznać najwspanialszych artystów, jakimi są dzieci i młodzież niepełnosprawna. Swoją ekspresją i talentami scenicznymi pokażą swoja wrażliwość, zdolności i talenty. Na deskach sieradzkiego teatru zaprezentują niezwykłe i wyjątkowe umiejętności artystyczne. Przeglądowi towarzyszyło szereg imprez, m.in.: wystawa prac realizowanych przez uczniów SOSW w Sieradzu, dmuchany zamek, gry i zabawy ruchowe, mini-kącik plastyczny.

84 MECZ INTEGRACYJNY
Hokej halowy i piłka nożna to dyscypliny , w których rywalizowali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sieradzu oraz drużyna Warty Sieradz jr.Pomysł rywalizacji drużyny sportowców z ruchu Olimpiad Specjalnych i Warty zrodził się przed rokiem i został zrealizowany przez p.Justynę Gołąbek w ramach studiów.
Pomysłodawczyni nie poprzestała na jednorazowej akcji i w tym roku również zaprosiła sportowców do rywalizacji.Pierwsza część rywalizacji przebiegała pod dyktando Warty jr.Podopieczni Michała Łochowskiego przeżyli spory szok po zmianie dyscypliny.Drużyna SOSW okazała się lepsza w swojej koronnej dyscyplinie - hokeju halowym. Spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem ,chociaż nie wynik był tu najważniejszy.Liczyła się dobra zabawa i zdobycie nowych doświadczeń.
Drużyny otrzymały pamiątkowe puchary , które wręczyli Pani Dyrektor Iwona Górka i Pan Władysław Maciejewski Dyrektor MOSIR w Sieradzu. GRATULUJEMY !!!
83 WIZYTA PARTNERSKA W RUMUNII
W dniach 24- 28 maja 2015 odbyła się ostatnia podsumowująca wizyta w Baia Mare (Rumunia) w ramach realizacji projektu Comenius ,,Strategie postępowania z dzieckiem z autyzmem” (I am a cross- what now?).W tej wizycie wzięły udział dwie nauczycielki z naszej placówki p. Renata Dziedziela oraz p. Marlena Oleszczyk.Praca nad projektem obejmowała merytoryczne podsumowanie dokonań z lat 2013-2015 w zakresie pracy z dzieckiem z zaburzeniami z zakresu ASD. Nowym ciekawym doświadczeniem zawodowym była możliwość obserwowania zajęć w szkole a nawet możliwość prowadzenia ich. Interesującym akcentem była możliwość porozmawiania z lokalnymi władzami oświatowymi oraz nauczycielami z innych placówek specjalnych realizujących również podobne projekty.Zobaczyliśmy również pracownię garncarską. Najsłynniejszą w tamtym rejonie kraju; oraz pokaz ludowego rumuńskiego tańca.
82 XX REGIONALNY KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO.
Dnia 16 kwietnia w Wieluniu odbył się XX REGIONALNY KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z gimnazjum w składzie: Magdalena Szymczak klasa III GIMNAZJUM Oliwia Wawrzyniak - klasa I gimnazjum i Diana Młożniak klasa I gimnazjum pod opieką pani Sylwii Wojtyniak.
Tegoroczny konkurs był jubileuszowy, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w nim już po raz dwudziesty.
Celem konkursu jest rozwijanie sprawności polonistycznych takich jak :
- komunikowania się, wzbogacania słownictwa, a zarazem osobowości ucznia, kształtowanie jego wrażliwości oraz poczucia własnej wartości,
- kształtowania umiejętności poprawnego wypowiadania się w mowie i piśmie,
- poznanie wybranych utworów poetyckich i literackich.
Konkurs składał się z ośmiu konkurencji takich jak : recytacja wiersza, dyktando , analiza utworu poetyckiego , czytania ze zrozumieniem, nadawania tytułów , wyszukiwania haseł w dostępnych źródłach informacji, opisu i charakterystyki .
Po długiej i wyczerpującej walce zadowolone uczennice wróciły do szkoły. Wywalczyły czwarte miejsce . Cała społeczność szkolna jest z nich bardzo dumna i życzy dalszych sukcesów.
81 UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI W INTERNACIE
W dniu 21.05.2015r. na terenie świetlicy internatu odbyła się uroczystość
z okazji "Dnia Matki" Wychowankowie internatu, dla swoich rodziców przedstawili bajkę "Kopciuszek"przygotowaną przez wychowawców: E. Bączkowską, B. Tomczyk i R. Mikołajczyka.Zaprezentowana przez dzieci i młodzież w oryginalnych strojach z epoki bajka, wzbudziła podziw i podbiła serca obecnych rodziców. Młodzi artyści wspaniale wczuli się w odgrywane przez siebie role aktorskie, przenosząc wszystkich obecnych w świat"Kopciuszka"
Uroczystości towarzyszyła wspólna biesiada przy stole, podczas, której została przedstawiona rodzicom prezentacja multimedialna promująca działalność Internatu. Na zakończenie uroczystości, dzieci wręczyły Matkom laurki z okazji ich święta.
80 DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W piękny słoneczny dzień 19.05.2015r. odbyły się obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną połączone z Regionalnym Dniem Treningu Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. W ramach obchodów odbył się barwny pochód ulicami Sieradza, który jest symbolem walki z dyskryminacją i wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych. Wyruszyliśmy sprzed SOSW w kierunku II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, który był areną zmagań sportowych. Po drodze dotarliśmy na plac przed Starostwem Powiatowym, gdzie czekali na nas przedstawiciele władz miasta. Została odczytana i wręczona petycja, w której zostały zawarte m.in. problemy na jakie napotykają w życiu codziennym osoby niepełnosprawne. Następnie w hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym niepełnosprawni zawodnicy demonstrowali swoje umiejętności. Wśród zawodników, kibiców znaleźli się przedstawiciele regionu: Wielunia, Łasku, Wieruszowa, Łodzi. Sieradz reprezentował SOSW, uczniowie objęci zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu”, Ośrodek Adaptacyjny, Warsztaty Terapii Zajęciowej, dyrekcja SOSW, przedstawiciele władz miasta, powiatu, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, wolontariusze. Zawodnicy z odwagą demonstrowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach, takich jak: nakładanie kółek na stojak, kręgle, przejście przez tunel, pokonanie nierównego podłoża, zbieranie przedmiotów. Zmaganiom sportowym towarzyszyły zabawy przy muzyce, w „ wiosce olimpijskiej”. Nie zabrakło poczęstunku. Udział w Regionalnym Dniu Treningu Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych dostarczył wszystkim zawodnikom, kibicom wielu pozytywnych emocji. Wszyscy zawodnicy byli dzielni i spisali się na medal!
79 X OGÓLNOPOLSKI MITYNG TRÓJBOJU SIŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniach 22 - 24 maja 2015 w Wiśle odbył się X Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych. W zawodach wzięło udział 65 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowała uczennica gimnazjum Małgorzata Woźniak. Małgosia trenuje trójbój siłowy od półtora roku systematycznie podnosząc swój poziom sportowy. Aktualnie w kategorii kobiet w swojej kategorii wagowej zajmuje 3 miejsce w kraju wynikiem 185 kg w trójboju siłowym. Podczas zawodów w poszczególnych bojach osiągnęła następujące wyniki: 45kg w wyciskaniu leżąc na ławeczce, w której to konkurencji była najsilniejsza i zdobyła złoty medal, 60kg w przysiadzie ze sztangą, zdobyła brązowy medal i 80 kg w martwym ciągu zdobywając również brązowy medal. W trakcie zawodów uczestnicy mogli posłuchać góralskiej muzyki, zwiedzić muzeum regionalne i okolice słynące ze skoków narciarskich i źródeł naszej najwiekszej rzeki Wisły. Trenerem naszej zawodniczki jest Zbigniew Flanek.
78 ŁÓDZKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniach 21 - 22 maja w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Łódzki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych.Ekipy zostały zakwaterowane w Ośrodku Rekreacyjnym AN -POL w Sulejowie.W zawodach wystartowało 40 zawodników z sześciu Klubów Olimpiad Specjalnych z terenu województwa łódzkiego.
Były to ekipy z Kutna, Wielunia, Gromadzic, Rawy Mazowieckiej, Sieradza i Piotrkowa Trybunalskiego.Pierwszego dnia odbył się rowerowy rajd integracyjny nad Zalewem Sulejowskim, konkursy turystyczne z nagrodami,
ognisko integracyjne oraz dyskoteka dla zawodników z prezentami i upominkami od właścicieli ośrodka AN-POL.Patronami zawodów byli PTTK, Olimpiady Specjalne Polska Oddział Łódzkie, Firma ,,PTAK" ,PFRON, SOSW Piotrków Trybunalski.
Drugiego dnia odbyły się zawody sportowe na dystansach: wyścig czasowy na 500 m, oraz wyścig szosowy na 1000 m.Sylwia Ubych zdobyła dwa złote medale na dystansie 500 m i 1000 m.Jan Tomczyk zdobył dwa złote medale na dystansie 500 m i 1000 m.Mateusz Klimczak zdobył złoty medal na dystansie 1000 m i zajął 4 miejsce w jeździe na czas na dystansie 500 m.Łącznie nasi zawodnicy zdobyli 5 złotych medali. W zawodach kolarskich nasi uczniowie startowali po raz pierwszy i od razu z tak dużymi sukcesami. Kolarstwo jako dyscyplina Olimpiad Specjalnych ma duże szanse na rozwój w naszej placówce. Mamy zatem nadzieją, że w przyszłym roku w zawodach kolarskich naszą szkołę będzie reprezentowała większa liczba uczniów.
Trenerami ekipy byli: Piotr Iszczek i Piotr Kaleciński.
77 SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
W miesiącu kwietniu odbył się szkolny konkurs plastyczny :"Co powinno się zmienić w kontaktach międzyludzkich?"Prace w formie plakatów wykonali uczniowie z klas: Zespołu Terapeutycznego E oraz Szkoły Podstawowej. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy
76 WIZYTA W PORTUGALII
Od 11 maja do 15 maja 2015 roku 5 pracowników naszej placówki przebywało z wizytą partnerską w AGRUPAMENTO DE ESCOLAS ALEXANDRE HERCULANO-PORTO. Było to ostatnie spotkanie projektowe programu "Coś z niczego", podsumowujące realizację poszczególnych zadań. Wszystkie kraje partnerskie przygotowały prezentacje Power Point, dokumentujące działania teatralne, promujące założenia projektu, zaprezentowano również ewaluację wszystkich mobilności, celów i zadań w odniesieniu do nauczycieli i uczniów. Zaplanowano imprezy podsumowujące i promujące projekt. Omówiono sposób korzystania z bazy EST oraz podstawowe zasady redagowania raportu końcowego.
Przedstawiciele szkół partnerskich mieli okazję poznać strukturę kompleksu szkolnego, składającego się z 9 placówek, obejrzeć produkty, wykonane przez uczniów z Portugalii. Poznaliśmy typową, tradycyjną kuchnię Portugalii, sposób produkcji znanego portugalskiego wina, a także zabytki takich miast jak: Porto, Braga oraz Guimarães.Uczestnicy wizyty (nauczyciele oraz uczniowie) zostali zaproszeni na spotkanie z władzami lokalnymi miasta Porto, podczas którego został oficjalnie ogłoszony projekt wdrożenia programu "Coś z niczego" we wszystkich szkołach w Porto.
75 PLENER MALARSKI W WARCIE
W dn. 12.05.2015 r. czteroosobowa grupa uczennic ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięła udział w XV PLENERZE MALARSKIM "Wiosna w pełni" w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie. Uczennice wykonały piękne prace malarskie w plenerze. Za udział otrzymały dyplomy i słodycze a w ramach poczęstunku bigos myśliwski, ponieważ impreza odbywała się w Domu Koła Łowieckiego.
74 REALIZACJA PROGRAMU "OD BAŁTYKU DO TATR"
Dnia 13 maja 2015r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji programu turystyczno - krajoznawczego "Od Bałtyku do Tatr" pt. "Atrakcje turystyczne Poznania i regionu Wielkopolski". Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Poznań oczami ucznia", wręczono dyplomy i nagrody. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę z hasłem Poznań. Obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Wielkopolska zaprasza..." opatrzoną komentarzem. Wysłuchali legendy pt. "Poznańskie koziołki", odpowiadali na pytania. Prowadzące przedstawiły harmonogram trzydniowej wycieczki szkolnej Berlin/Poznań i okolice, zaplanowanej na 9-11 czerwca i zapoznały z regulaminem wycieczki. Przypomniały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Organizatorki spotkania:J. Cajdler, A. Szczepańska, K. Kowalska - Burdelak
73 XV TURNIEJ EKOLOGICZNY W ŁASKU
13 maja 2015 roku uczniowie gimnazjum reprezentowali nasz Ośrodek na XV Turnieju Ekologicznym w Łasku. Wytypowani na konkurs zostali : Magdalena Szymczak, Dawid Ograbek, Oliwia Wawrzyniak. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością z zakresu ochrony środowiska i przyrody. Jako prawdziwi ekolodzy odróżniają pozytywne zachowania wobec przyrody od zachowań negatywnych. Podczas konkursu dzielnie walczyli odpowiadając na 20 różnorodnych pytań. Zajęli III miejsce, zdobywając liczne nagrody w formie gier o tematyce ekologicznej
72 Łódzki Turniej Piłki Nożnej 7 - osobowej Olimpiad Specjalnych - Zduńska Wola
W dniu 13.05.2015 na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu w Zduńskiej Woli odbył się Łódzki Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych drużyn 7-dmio osobowych. W zawodach wzięło udział 9 drożyn piłkarskich z całego województwa łódzkiego, a między nimi drużyna piłkarska złożona z uczniów i absolwentów z naszej placówki. Zespół stanowiło ośmioro zawodników: Izabela Andrzejewska,Zbigniew Dobrzyński, Mateusz Klimczak, Tomasz Gołabek,Grzegorz Bąk,Jan Tomczyk, Szymon Herc oraz nasz znakomity bramkarz Łukasz Kwapiszewski. Po serii gier obserwowanych ukształtowały się trzy grupy sprawnościowe, nasz zespół znalazł się w najmocniejszej grupie wraz z drużyną Łasku i Opoczna. Pierwszy mecz drużyna reprezentująca SOSW Sieradz wygrała 2:0 z drużyną z SOSW Łask. W kolejnym meczu również wygraliśmy po zaciętej walce z drużyną WTZ z Opoczna. Wygrywając dwa spotkania w grupie finałowej nasz zespół zajął pierwsze miejsce i zdobył złote medale.
71 X OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniach 08-10 maja 2015 w Konin-Licheń-Ślesin odbył się X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział pięcioro reprezentantów woj. łódzkiego - 2 uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych SOSW w Sieradzu, 1-uczeń z ZSS w Zd-Wol, 1-uczeń z SOSW w Łasku, 1-uczeń z ZSS w Wieluniu. Zawodnicy spisali się doskonale! Wszyscy zostali odznaczeni złotymi medalami! Po trudnych zmaganiach sportowych uczestnicy mięli okazję wziąć udział w wesołej zabawie przygotowanej przez organizatorów.
70 PROGRAM UNIKAM ZAGROŻEŃ
29-04-2015 roku odbyło się w świetlicy szkolnej, podsumowanie programu profilaktyczno-socjoterapeutycznego
" UNIKAM ZAGROŻEŃ". W ramach spotkania, uczniowie rozwiązywali testy, krzyżówki, projektowali plakaty oraz układali zdania z rozsypanek wyrazowych propagujących zdrowy styl życia. Atmosfera podczas realizacji zajęć była przyjazna, serdeczna i pobudzająca do myślenia.

69 WIZYTA PARTNERSKA W HISZPANII

W dniach 20.04.-25.04.2015 odbyła się przedostatnia wizyta w ramach projektu unijnego Comenius ,,I am cross-what now?” (Strategie postępowania z dzieckiem z autyzmem) do Lleidy (Hiszpania). Z naszej placówki pojechały tam dwie nauczycielki (Maria Wika, Marlena Oleszczyk).Praca merytoryczna nad projektem obejmowała obszar analizy ewaluacji w zakresie nowopoznanych i zastosowanych w poszczególnych krajach partnerskich specjalistycznych metod pracy z dzieckiem z autyzmem. Dokonanie tego podsumowania było naszym priorytetowym zadaniem w obrębie tego przedsięwzięcia. Ponadto mogliśmy uczestniczyć i obserwować zajęcia prowadzone w tej placówce (Escola Planco).
68 SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU "BIAŁY ZĄBEK"
17 kwietnia 2015 r. uczniowie zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu ze stomatologiem w ramach realizowanego programu profilaktyki zębów i jamy ustnej ph.: "Biały ząbek". Pani doktor opowiedziała na czym polega jej praca, pokazała drobny sprzęt medyczny, którym posługuje się w gabinecie oraz zaprezentowała jak należy dbać o zęby by mieć ładny, zdrowy uśmiech. Na koniec spotkania wręczyła uczniom pasty do zębów i materiały edukacyjne na temat higieny jamy ustnej i zębów. Wszystkich uczestników zaprosiła na spotkanie do swojego gabinetu stomatologicznego.
67 XII SPOTKANIe MISTRZÓW SZTUKI KULINARNEJ W DZIAŁOSZYNIE
W dniu 16 kwietnia 2015r. uczennice Szkoły Przysposabiającej do Pracy w składzie: Magdalena Mech, Aleksandra Stodulska i Edyta Zakrzewska, wzięły udział w „XII Spotkaniu Mistrzów Sztuki Kulinarnej” w Działoszynie. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Zielono mi”. Nasze uczennice pracowały w różnych zespołach zadaniowych, przygotowując smaczne i zdrowe potrawy. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczniowie różnych szkól mieli okazję razem gotować, bawić się, degustować przygotowane dania i desery. Za mistrzostwo w wykonywaniu potraw wszyscy otrzymali dyplomy i upominki.
66 WIELKANOCNE ŚNIADANIE W DPS
Śniadanie wielkanocne odbywające się w DPS-ie i organizowane przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych to już tradycja.Tegoroczne miało miejsce 31 marca.Klimat tworzyły wiosenne, naturalne i związane z symboliką świąt dekoracje.Wokół stołu zgromadzili się: wychowankowie, p. dyr. I. Górka, p. dyr. M. Wika, p. E. Cieślak,pracownicy DPS-u i nauczyciele zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.Wszyscy mogli poczuć zapach i smak nadchodzących świąt.Wśród tradycyjnych potraw wielkanocnych nie mogło zabraknąć żurku z białą kiełbasą, jajek w różnych postaciach, babki.Wszyscy spędzili czas w miłej, radosnej atmosferze.
65
W dniach 23.03.2015r. -27.03.2015r. odbyła się przedostatnia wizyta partnerska w ramach realizacji projektu Comenius "Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!”- „Make a difference! Be a Green Entrepreneur!", w której uczestniczyło sześciu pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sieradzu. Gospodarzami spotkania była szkoła węgierska - Kölcsey Ferenc Általános Iskola w Törökszentmiklós. Podczas oficjalnego powitania uczniowie z Węgier zaprezentowali informacje na temat historii, geografii, przyrody, kuchni i kultury Węgier. Mieliśmy możliwość poznania tradycyjnego tańca ludowego, folkloru, posłuchania muzyki ludowej. Zwiedzaliśmy szkołę - sale dydaktyczne, bogato wyposażaną salę gimnastyczną, bibliotekę, zapoznaliśmy się z pomocami dydaktycznymi wykorzystywanymi w edukacji węgierskiej. Rozmawialiśmy z nauczycielami na temat podobieństw i różnic w edukacji. Węgrzy nie zreformowali swojego szkolnictwa , funkcjonują tam cały czas ośmioklasowe szkoły podstawowe. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami władz miasta. Aktywnie uczestniczyliśmy w spotkaniach roboczych z partnerami z Włoch, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Finlandii, Rumunii. Omówiliśmy produkty wytworzone dotychczas w ramach działań projektowych, podsumowaliśmy pracę, podjęliśmy wspólne ustalenia i wnioski, zaplanowaliśmy pracę na ostatnie miesiące realizacji projektu. Rozmawialiśmy na temat wideokonferencji oraz upowszechniania rezultatów projektu. I jak podczas z każdej wizyt wspólnie zasadziliśmy drzewo przyjaźni oraz zbudowaliśmy zielone miasto. Odbył się również międzynarodowy bieg ulicami miasteczka. Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez szkołę goszczącą było zwiedzanie Budapesztu.
64 ŚNIADANIE WIELKANOCNE
W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Sieradzu kultywowano polskie tradycje związane z Wielkanocą. Uczniowie przygotowali wielkanocne potrawy, rozmawiali na temat zwyczajów wielkanocnych, wspólnie przygotowali dekoracje wielkanocne, nakryli stół
i dzielili się wielkanocnymi potrawami. Rozwiązywali zagadki o tematyce świątecznej
i wiosennej, wspólnie śpiewali piosenki. Tegoroczne spotkanie wielkanocne miało prawdziwie rodzinny charakter. Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania tradycji wielkanocnych w krajach partnerskich programu Comenius, Erasmus +.
63 POWITANIE WIOSNY
19 marca 2015 cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zagraniczni goście powitali Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość obfitowała w wiele atrakcji. Na scenie prezentowali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz młodzież z Portugali. Poprzez taniec, śpiew, zabawę, konkurencje sportowe wprowadzili wszystkich w wiosenny, radosny klimat. Wszyscy uczestnicy za zaangażowanie otrzymali nagrody w postaci słodyczy którego sponsorem było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Ab Ovo” w Sieradzu.
62 MIĘDZYNARODOWY PROJEKT COMENIUS W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWAWCZYM W SIERADZU
W dniach 17-20 marca 2015 r. odbyła się wizyta w ramach realizowanego wspólnego międzynarodowego projektu Comenius „Coś z niczego”. Nasza placówka gościła 22 nauczycieli z państw partnerskich. Delegacje reprezentowały siedem szkół z Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Węgier, Włoch i Turcji. Tym razem przyjechali też uczniowie z Portugalii. Siedmioro uczniów z zespołu szkół Agrupamento de Escolas Alexandre Herculano w Porto uczestniczyło w zaplanowanym specjalnie dla nich programie, biorąc udział w zajęciach z podopiecznymi naszego ośrodka. Młodzież naszej szkoły była bardzo zainteresowana bezpośrednim spotkaniem z uczniami portugalskimi, których znała od prawie dwóch lat z wideokonferencji poprzez Skype’a , prezentacji multimedialnych, filmów i fotografii z wyjazdów.
Pierwszego dnia pobytu uczestnicy programu Comenius zwiedzili naszą szkołę, wzięli udział w warsztatach teatralnych i przedstawieniu grupy „PAT” działającej przy SOSW w Sieradzu. Następnego dnia goście mieli możliwość poznania regionu sieradzkiego na spotkaniu ze Starostą Powiatu Sieradzkiego Dariuszem Olejnikiem i Wicestarostą Mariuszem Bądziorem, w czasie którego gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny z Publicznego Gimnazjum Gminnego w Sieradzu. Piękne stroje ludowe oraz wspaniałe układy taneczne wywarły ogromne wrażenie na gościach. Kolejne działania, w których brali udział nasi partnerzy Comeniusa to: warsztaty kulinarne, zajęcia w przedszkolu, w grupie wczesnego wspomagania rozwoju, działania plastyczne, warsztaty taneczne oraz zajęcia sportowe. Uczestnikom naszego projektu bardzo podobała się też impreza „Powitanie wiosny” z występami artystycznymi, wykorzystującymi materiały z recyklingu. Goście wykonywali ekologiczne nakrycia głowy, z wikliny papierowej wyplatali jajka, łączyli elementy „Marzanny”. Grupa uczestników Comeniusa zdwiedziła ciekawe miejsca w naszym mieście: Klasztor Sióstr Urszulanek SJK, Kolegiatę Wszystkich Świętych w Sieradzu, wzgórze zamkowe. Odbyła wizytę w „Naszym Radiu”. Podczas spotkań podsumowujących pracę nad projektem zapoznano się z przebiegiem realizacji zadań związanych ze zwyczajami świątecznymi w poszczególnych krajach partnerskich omówiono efekty pracy uczniów w postaci zrealizowanych produktów, zaplanowano działania ewaluacyjne.
Czterodniową wizytę naszych międzynarodowych gości zakończyła podróż do Krakowa.
61 ŁÓDZKI TURNIEJ HOKEJA HALOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH SIERADZ 2015
Na hali MOSiR w Sieradzu przy ul. Sportowej 1 w dniu 25 marca 2015r. odbył się łódzki turniej hokeja halowego Olimpiad Specjalnych. W zawodach wystartowały 4 zespoły, łącznie 32 zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych Aplauz z Łasku, Klubu Olimpiad Specjalnych Olimpijczyk za Zduńskiej Woli, Klubu Olimpiad Specjalnych Leśni z Gromadzic i drużyna z Klubu Olimpiad Specjalnych Spartakus Sieradz. Rywalizacja toczyła się w jednej grupie sprawnościowej systemem każdy z każdym. Wyniki turnieju : Sieradz – Łask 2 – 7, Sieradz – Gromadzice 4 – 0, Zduńska Wola – Łask 1 – 4, Łask – Gromadzice 4 – 0, Gromadzice – Zduńska Wola 6 – 5, Sieradz – Zduńska Wola 8 – 1. W turnieju pierwsze miejsce zajęła drużyna klubu Aplauz z Łasku, drugie miejsce drużyna klubu Spartakus z Sieradza, trzecie miejsce drużyna klubu Leśni z Gromadzic, a czwarte miejsce drużyna klubu Olimpijczyk ze Zduńskiej Woli.
60 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
10 marca odbyły się zajęcia dla młodzieży, w ramach realizacji programu „Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy”. Tym razem zajęliśmy się omówieniem roli i znaczenia języka w kontaktach międzyludzkich. Naszym celem było uświadomienie w jaki sposób różne komunikaty wpływają na sposób postrzegania dziewcząt i chłopców przez siebie nawzajem i zmiana standardów zachowań w relacjach rówieśniczych. Podczas zajęć podkreślaliśmy znaczenie imienia dla każdego człowieka i poznaliśmy znaczenie kilku z nich. Temat okazał się bardzo interesujący i młodzież aktywnie brała udział w dyskusji.
59 30-lecie OLIMPIAD SPECJALNYCH
Olimpiady Specjalne Polska w dniu 18 marca 2015r. rozpoczęły obchody Roku Jubileuszu 30-lecia. Z tej okazji podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zawodnicy i trenerzy wspólnie wygłosili deklarację poparcia dla idei działalności Olimpiad Specjalnych i zaapelowali o równe wspieranie wszystkich sportowców - pełnosprawnych i niepełnosprawnych. W obecności Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Sekretarz Stanu MSiT Doroty Idzi, Prezesa PFRON Teresy Hernik oraz Dyrektor Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN zainaugurowany został Jubileusz 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce. W uroczystości udział wzięli również posłowie, przedstawiciele partnerów i sponsorów, Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Kinga Baranowska, Piotr Adamczyk, Cezary Pazura, Roman Kosecki i Michał Olszański oraz wspaniali zawodnicy i trenerzy Olimpiad Specjalnych. Goście Jubileuszu podpisali deklarację poparcia dla działalności sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którą odczytał znakomity aktor i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska Piotr Adamczyk. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu reprezentowali podczas tej niezwykłej i doniosłej uroczystości nauczyciele, trenerzy Olimpiad Specjalnych Piotr Iszczek i Zbigniew Flanek oraz uczniowie i absolwenci SOSW Aleksandra Stodulska - złota medalistka w grze pojedynczej i podwójnej Europejskiego Turnieju Tenisa O. S. w Luksemburgu z 2013r., Sylwia Ubych - złota i brązowa medalistka w tenisie podczas XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Grecji z 2011r. i Adam Pająk - brązowy medalista w tenisie podczas X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk O. S. w Bydgoszczy z 2014r.
58 DNI OTWARTE PRZEDSZKOLA SPECJALNEGO W SOSW W SIERADZU
Zapraszamy Rodziców dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością słuchu, wzroku i intelektu
w wieku od 3 – 8 lat, dnia 25 marca 2015 w godz. 16.00-18.00 do zapoznania się z placówką, ofertą edukacyjną oraz spotkaniem z nauczycielami i specjalistami. Przedszkole zapewnia dowóz dzieci z terenu miasta i powiatu.
57 WOJEWÓDZKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO ŁÓDź - 2015
W Łodzi w dniu 13.03.2015.r na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 przy ul. Plantowej odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w tenisie stołowym. Organizatorem zawodów byli: Łódzki Szkolny Związek Sportowy, Klub Olimpiad Specjalnych "Plantuś" oraz Towarzystwo Sportowe PTSS "Sprawni Razem"
W turnieju startowali uczniowie reprezentujący placówki szkolnictwa specjalnego z Warty, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Stemplewa, Sieradza, Koluszek, Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego i ze Zduńskiej Woli.
Łącznie w zawodach wytarowało 40 zawodników. Rozgrywki toczyły się w czterech kategoriach wiekowych: dziewczęta młodsze, dziewczęta starsze, chłopcy młodsi, chłopcy starsi.Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu reprezentowało dwóch zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.Aleksandra Stodulska zajęła I miejsce, zdobywając złoty medal i puchar w kategorii dziewcząt starszych. Konrad Myśliwiec zajął 4 miejsce w kategorii chłopców starszych. Aleksandra Stodulska będzie reprezentować województwo łódzkie podczas Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym, które odbędą się w dniach 21 - 22 marca 2015r. w Ciechanowie.
56 ŁÓDZKI MITYNG TRÓJBOJU SIŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniu 11.03.2015r na siłowni MOSiR w Sieradzu przy ul. Sportowej 1 odbył się Łódzki Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych,
w którym wzięli udział zawodnicy z czterech Klubów Olimpiad Specjalnych z terenu województwa łódzkiego.
Organizatorami imprezy byli Klub Olimpiad Specjalnych „Spartakus” Sieradz, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sieradzu, MOSiR
w Sieradzu oraz Oddział Regionalny O. S. Polska Łódzkie.
Uczestnicy zawodów reprezentowali Klub Olimpiad Specjalnych „Lwy” Kutno , Klub Olimpiad Specjalnych przy Fundacji Jasia i Małgosi w Łodzi, Klub Olimpiad Specjalnych „Helenówek” przy Stowarzyszeniu Brata Alberta w Łodzi oraz Klub Olimpiad Specjalnych „Spartakus” przy SOSW w Sieradzu. Łącznie w mityngu wystartowało 15 zawodników.
Zawodnicy brali udział w 6 kategoriach wagowych, dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn. Po przeliczeniu wyników trójboju siłowego, a mianowicie: wyciskania na ławeczce w leżeniu, martwego ciągu i przysiadu ze sztangą przez formułę Wilkes (formuła stosowana
w zawodach Olimpiad Specjalnych) zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wagowych zdobywając złote medale okazali się:
1. Małgorzata Woźniak, SOSW „Spartakus” Sieradz, wynikiem -160 kg
w trójboju siłowym,
2. Pietkiewicz Tomasz, Klub Olimpiad Specjalnych „Helenówek” przy Stowarzyszeniu Brata Alberta w Łodzi, wynikiem -180 kg w dwuboju siłowym,
3. Lisiecki Adam, Klub Olimpiad Specjalnych „Lwy” Kutno ,wynikiem -240 kg w trójboju siłowym,
4. Wróblewski Michał, Klub Olimpiad Specjalnych „Lwy” Kutno, wynikiem - 360kg w trójboju siłowym
W mityngu siłowym brał udział również Mateusz Klimczak, uczeń SOSW w Sieradzu, który poprawił wszystkie swoje rekordy życiowe. Startując
w najsprawniejszej grupie razem z Michałem Wróblewskim (360 kg w trójboju), znakomitym wynikiem 205 kg zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wagowej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych w trójboju siłowym po oficjalnym losowaniu będą reprezentować Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Łódzkie w Ogólnopolskim Mityngu Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych, który odbędzie się jeszcze w tym roku, w dniach 22 – 24 maja w Wiśle.
Ze sportowym pozdrowieniem organizatorzy, nauczyciele SOSW w Sieradzu.
55 Tenisiści z całej Europy wspierają sportowców Olimpiad Specjalnych.
10 marca 2015r. odbędzie się pierwsza w Polsce edycja Europejskiego Dnia Tenisa Olimpiad Specjalnych. To wydarzenie, organizowane przez Tennis Europe wspólnie z ruchem Olimpiad Specjalnych ma promować tenis wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, a mieszkańcom całej Europy pokazać, że zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną są prawdziwymi sportowcami, którzy wszystkim mogą dostarczyć wspaniałych emocji.
W Polsce obchody Europejskiego Dnia Tenisa Olimpiad Specjalnych zbiegają się z wyjątkowym wydarzeniem w profesjonalnym tenisie – pojedynkiem reprezentacji Polski i Litwy w ramach Pucharu Davisa, w dniach 6 - 8 marca w Płocku. ITF, Polski Związek Tenisa i Olimpiady Specjalne Polska podczas tego wydarzenia wspólnie podkreślą jedność tenisowego świata, którego ważną część stanowi tenis osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Tenisa uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sieradzu jednocześnie zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „ Spartakus” i Oddziału Regionalnego O. S. Łódzkie, w miniony weekend razem z trenerem Piotrem Iszczkiem nauczycielem wychowania fizycznego w SOSW w Sieradzu uczestniczyli w meczu Pucharu Davisa w Płocku Polska – Litwa. W sobotę (7 marca) o godz. 14.00 obie reprezentacje były wyprowadzone na prezentację przedmeczową przez tenisistów Olimpiad Specjalnych Polska : Aleksandrę Stodulską, Sylwię Ubych, Adama Pająka i Mateusza Klimczaka. Nasi uczniowie i absolwenci, zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Spartakus” Sieradz, mieli zaszczyt trzymać flagi państwowe Polski i Litwy oraz podczas meczu deblistów dopingować naszych Ambasadorów - Łukasza Kubota i Marcina Matkowskiego. Mieli też okazję poznać pozostałych członków tenisowej reprezentacji Polski Jerzego Janowicza i Mateusza Majchrzaka. Poza tym spiker zawodów Karol Stopa – znany komentator tenisowy odczytał podczas prezentacji przesłanie dotyczące Europejskiego Dnia Tenisa Olimpiad Specjalnych.
54 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
24 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu profilaktycznego: „Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy”. Zajęcia adresowane były do uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum a ich tematyką była „Dobra komunikacja”. Uczniowie interpretowali definicję porozumiewania się, dowiedzieli się jakie są przyczyny braku i trudności w komunikowaniu się z innymi osobami na podstawie przykładów. Zajęcia pomogły w zrozumieniu, co to dobra komunikacja i jak unikać złych nawyków, jak nie obrażać i nie wulgaryzować. Spotkanie poprowadziły Elżbieta Chrzanowska i Katarzyna Kowalska – Burdelak.
53 REGIONALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dn.18.02.2015 r. odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli Regionalny Turniej Tenisa Stołowego . Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów , biorących udział w rozgrywkach w 2 grupach wiekowych.Organizatorzy zapewniły dla zawodników ciepły posiłek i napoje .W wyniku zaciętych rozgrywek nasi uczniowie zajęli dwa 1 miejsca w kat.dziewcząt starszych i chłopców starszych.Ola Stodulska i Konrad Myśliwiec będą reprezentowali naszą szkołę i Sieradz na Wojewódzkim Turnieju Tenisa Stołowego w Łodzi. GRATULUJEMY !!!
52 URODZINY W INTERNACIE
W tym roku szkolnym, samorząd internatu postanowił organizować urodziny wszystkich wychowanków. Raz w miesiącu przygotowywana jest impreza dla jubilatów z danego miesiąca. Każdy wychowanek otrzymuje kartkę urodzinową z życzeniami, podpisaną przez wszystkich wychowawców i wychowanków. Słodki poczęstunek przygotowuje p. Elżbieta Bączkowska z dziećmi na kółku kulinarnym. Członkowie samorządu organizują przyjęcie, na którym mamy okazję wspólnie porozmawiać, pośmiać się i świętować kolejne urodziny naszych podopiecznych. Za każdym razem śpiewamy jubilatom „Sto lat” i z wielką przyjemnością spędzamy ze sobą czas.
51 WIZYTA PARTNERSKA W HISZPANII
Tym razem odbyliśmy wizytę partnerską w szkole hiszpańskiej Escola Planco w Lleida. Wizyta odbywała się w ramach projektu Comenius -Strategia postępowania z dzieckiem z autyzmem w dniach 27-28 stycznia 2015r. W trakcie spotkania roboczego mieliśmy okazję obserwować zajęcia i terapie specjalistyczne prowadzone w tej placówce z uczniami. Hospitowaliśmy terapię logopedyczną , zajęcia grupowe – funkcjonowanie w środowisku oraz gimnastykę korekcyjną-zajęcia ruchowe. Ponadto uczestniczyliśmy w zajęciach dodatkowych na basenie, indywidualnej terapii w szkole ogólnodostępnej oraz imprezie integracyjnej z okazji Święta Pokoju. Podpatrywaliśmy jak funkcjonuje i pracuje placówka Escola Planco przeznaczona tylko i wyłącznie dla uczniów z autyzmem. Zdobywaliśmy wiedzę na temat szkolnictwa hiszpańskiego, zasad funkcjonowania placówki prywatnej oraz zapoznaliśmy się z wyposażeniem, bazą szkoły oraz pomocami dydaktycznymi. Wyjazd był ogromnie kształcący. Hiszpańscy partnerzy bardzo gościnni. W między-wizycie poza nami uczestniczyli również nauczyciele z Turcji.
50 LAUREACI KONKURSU "ZIELONE DRZEWKO"
29 stycznia 2015 roku został rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczny ,,Zielone drzewko”, który skierowany był do przedszkolaków i uczniów zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej. Konkurs zaangażował cale rodziny. Stosowano oryginalne techniki plastyczne. Zgłoszone prace wywarły duże wrażenie na jury, które po wnikliwym rozpatrzeniu walorów poszczególnych prac zadecydowało przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu.
49 BAL KARNAWAŁOWY W INTERNACIE
28 stycznia 2015 roku, w internacie został zorganizowany Bal Karnawałowy. Samorząd wraz z wychowawcami przygotowali dekoracje , muzykę i mały poczęstunek (podczas prac kółka kulinarnego). Na kółku plastycznym wychowankowie wykonali przepiękne maski karnawałowe. Dzięki nim każdy mógł się poczuć jak na prawdziwym balu w Wenecji. Zabawa była bardzo udana, choć niestety nie mogła trwać do rana.
48 WIZYTA PARTNERSKA W BUŁGARII
W dniach: 20-23 stycznia 2015r. dwie nauczycielki naszej szkoły przebywały w kraju partnerskim programu Comenius „Coś z niczego” – Bułgarii. Placówką goszczącą przedstawicieli 7 państw było przedszkole „Zdravec” w miejscowości Tervel. W programie wizyty znalazło się zwiedzanie Muzeum Regionalnego, cerkwi, spotkanie z pensjonariuszami domu opieki, pracownikami i wychowankami przedszkola, społecznością szkoły średniej oraz z przedstawicielem lokalnej władzy. Zaprezentowano program kulturalny, który składał się z typowych pieśni i tańców regionalnych. W gronie partnerów omówiono realizację zadań projektu: kontakty uczniów szkół poprzez Skype’a, przygotowanie produktów na bazie materiałów z recyklingu, związanych z tradycyjnymi świętami w poszczególnych krajach, przedyskutowano sposób realizacji kolejnych zadań, w tym teatralnych i plastycznych, podzielono na kategorie materiały do magazynu elektronicznego: „Zrób to sam” oraz dokonano wstępnych ustaleń w sprawie wizyty partnerskiej w Polsce (w marcu przedstawiciele zaprzyjaźnionych państw gościć będą w Sieradzu).
47 BAL KARNAWAŁOWY
21 stycznia 2015 r.w Specjalnym ośrodku Szkolno Wychowawczym odbył się Bal Karnawałowy.Uczestnikami tej corocznej imprezy byli wszyscy uczniowie i nauczyciele.
Podczas zabawy rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy strój karnawałowy, w którym zwycięzcami zostal iMilenka Kamińska, Tomek Sufleta i Ewelina Skalska.Wybrano równie Króla i Królową Balu.Nagrodzone osoby otrzymały drobne upominki.Dla wszystkich uczestników tej wspaniałej zabawy był zorganizowany również mały poczęstunek.Zabawę taneczną prowadził DJ Sławek oraz nauczycielki p. Agata Kałdońska i Angelika Skrobała.
46 REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015 udział w realizacji programu wzięło 7 klas, w sumie 42 uczniów i 40 nauczycieli: rewalidacji, przedszkola i wczesnego wspomagania. Zajęcia odbywały się zgodnie z harmonogramem, podczas których korzystano z różnych materiałów dydaktycznych min.:
- filmy instruktażowe - Doktor Kręciołek, Spotkanie z Piotrusiem i Kasią;
- prezentacja multimedialna „Pierwsza pomoc”;
- podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli;
- zestaw tablic dydaktycznych przedstawiających podstawowe zagadnienia z pierwszej pomocy w nagłych wypadkach;
- fantomy MiniAnn i LittleAnn;
- tekturowe telefony komórkowe.
Podczas szkoleń realizowana była następująca tematyka:
- zachowanie własnego bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności i wzywanie pomocy;
- sprawdzenie oddechu i nauka układania w pozycji bocznej ustalonej;
- prawidłowy sposób wykonywania oddechów ratunkowych i uciskania klatki piersiowej.
Program „Ratujemy i uczymy ratować” powstał dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich uczniów i nauczycieli.
Koordynatorki programu: Joanna Cajdler, Anna Szczepańska
45 KONCERT KOLĘD
W dniu 15.01.2015r. odbył się dla wychowanków Internatu „Koncert kolęd” w wykonaniu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu. Młodzież zaśpiewała 12 najbardziej popularnych kolęd polskich przy akompaniamencie dwóch akordeonów, skrzypiec, klarnetu i gitary. Występ przerodził się we wspólne kolędowanie, które przybliżyło młodzież obu szkół
44 SPOŁECZNA KAMPANIA "BATERIE NIE DO KOSZA"
Wychowankowie internatu pod kierunkiem wychowawców: Jacka Gotkowicza, Marcina Hołubowicza i Rafała Kuchnickiego wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Baterie nie do kosza!” zorganizowanym w ramach społecznej kampanii. Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Radio Łódź. Wykonana przez nich praca została nagrodzona. Uczniowie zdobyli II miejsce i 13 stycznia 2015 w siedzibie Radia Łódź odebrali nagrodę rzeczową – laptop
43 WIGILIA W PRZEDSZKOLU
19.12.2014 roku na sali rekreacyjnej SOSW w Sieradzu odbyła się uroczysta wigilia dla najmłodszych uczniów naszej Szkoły. Odświętnie ubrani, w czerwonych czapeczkach przybyli wraz z rodzicami, aby uczestniczyć w tym spotkaniu. Już od kilku dni trwały przygotowania, w których brali udział zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Kupno smakołyków, pieczenie ciast, dekorowanie stołów- to wspólna praca „całej drużyny”. A uroczystość była piękna- najpierw życzenia i łamanie opłatka, potem degustacja, słuchanie kolęd oraz oglądanie filmu z jasełek wystawianych przez grupy starszaków z naszego Przedszkola. Na koniec- wspólne przygotowywanie długiego łańcucha, który został zawieszony na jednej z choinek oraz wręczanie prezentów i pamiątkowe zdjęcia.
42 WIGILIA W INTERNACIE
W dniu 18 grudnia na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość wigilijna przygotowana przez wychowanków i wychowawców Internatu dla rodziców, wszystkich obecnych i byłych pracowników Ośrodka oraz zaproszonych gości. Dzieci i młodzież, swoim występem jasełkowym, kolędami i życzeniami wprowadzili wszystkich w magiczny, cudowny nastrój Bożego Narodzenia. Przygotowania do uroczystości trwały już od listopada. Na zajęciach kół zainteresowań w internacie trwały próby do występu, śpiewano kolędy, tworzone były ekologiczne dekoracje świąteczne, a wszystko po to, by kulminacyjny dzień był wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Za pośrednictwem harcerzy przywędrowało też Betlejemskie Światło Pokoju, z przesłaniem na obecny rok: ,,Pokój jest w nas”. ,, Pokój na Ziemi zaczyna się od nas samych. Tyle bowiem w nas zła, na ile pozwolimy i tyle może być dobra ile sami uczynimy - mówił harcmistrz Ludwik Moczydłowski z Hufca Sieradz podczas wręczania światełka na ręce pani dyrektor.
41 SZKOLNA WIGILIA
17 grudnia 2014 roku w sali gimnastycznej SOSW w Sieradzu odbyła się szkolna wigilia. To pierwsza tego typu uroczystość od wielu lat, kiedy dyrekcja, nauczyciele i wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wspólnie zgromadzić się przy stole wigilijnym. Co najważniejsze – nie tylko spotkać się, usiąść i delektować się wigilijnymi przysmakami, ale uczestniczyć od początku w przygotowaniach do wspólnego święta (w kulinarnych zmaganiach pomagali dzielnie rodzice). Zaangażowani byli wszyscy: poczynając od maluchów ze szkoły podstawowej poprzez klasy gimnazjum, zespoły terapeutyczne, uczniów szkoły przysposabiającej do pracy, kończąc na poważnych przedstawicielach młodzieży szkoły zawodowej. Gdy młodsi od rana pracowali nad przystrojeniem choinek, starsi kroili ciasto, nakrywali do stołów, przygotowywali dekoracje. Potem było tradycyjne dzielenie się opłatkiem i delektowanie smakołykami świątecznymi. Nie zabrakło krótkiego występu uczniów, w czasie którego cała społeczność szkolna mogła posłuchać piosenek, wierszy, życzeń w wykonaniu przedstawicieli różnych klas i typów szkół. To było wspaniałe spotkanie. Wszyscy byliśmy razem, mogliśmy się lepiej poznać, a przede wszystkim po prostu pobyć ze sobą. Właśnie tak smakują święta…
40 WIZYTA PARTNERSKA W NIEMCZECH
W dniach 14 -17 grudnia 2014 roku grupa dwóch nauczycielek z SOSW w Sieradzu odbyła kolejną wizytę w kraju partnerskim - Niemcy w ramach realizacji projektu unijnego Comenius ,,I am cross- what now? (Strategie postępowania z dzieckiem autystycznym).Mogliśmy zaobserwować pracę naszych kolegów i koleżanek w szkole specjalnej w Solingen, a nawet pomóc w przeprowadzaniu zajęć lekcyjnych. Miłym akcentem było zorganizowanie specjalnie dla nas przez uczniów i nauczycieli koncertu utworów bożonarodzeniowych i noworocznych. Praca merytoryczna nad projektem skupiała się wokół ewaluacji dotychczasowych poczynań terapeutycznych. Gospodarze zorganizowali nam wiele atrakcji turystycznych m.in. wizytę na świątecznym jarmarku w Solingen oraz wyprawę do Kolonii, gdzie mieliśmy okazję do obejrzenia monumentalnej katedry oraz całej starówki.
39 ŁÓDZKI TURNIEJ BOWLINGU
W dn.13.01.2015r. odbył się w Wieluniu VI Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych - Wieluń 2015.Zawodników gościła kręgielnia ,, Black,, .Organizatorami zawodów były sekcja olimpiad specjalnych ,,Słoneczko,, z Wielunia oraz sekcja ,,Leśni ,, z Gromadzic. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta wieluński.W rywalizacji sportowej wzięły udział ekipy z : Łodzi , Łasku ,Rawy Mazowieckiej , Stemplewa, Sieradza, Wielunia, Gromadzic, Stowarzyszenie ,,Jaś i Małgosia ,, , Zduńskiej Woli. Ponad 70 zawodników rywalizowało w grach indywidualnych w 3 kategoriach wiekowych.Nasz ośrodek reprezentowało 4 zawodników.Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek , słodki poczęstunek , napoje ,owoce. Gośćmi specjalnymi imprezy byli uczniowie i nauczyciele ze Szkocji .W wyniku odbytych rozgrywek nasza ekipa zdobyła łącznie 4 medale : 2 złote ,1 srebrny i 1 brązowy medal. GRATULUJEMY !!!.
38 WIGILIA REWALIDACYJNA
W dniu 12 grudnia 2014 roku podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu” oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi wraz z rodzicami, nauczycielami i terapeutami zgromadzili się wokół wigilijnego stołu. Dla wszystkich jest to wyjątkowo uroczysty dzień. Spędzony wspólnie w gronie najbliższych przyjaciół i osób, które, na co dzień dzielą ze sobą swoje radości i smutki. W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadził zebranych koncert kolęd w wykonaniu dziecięcego zespołu „Boże Nutki” działającego przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Zgodnie z wigilijną tradycją kolędowaliśmy i łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia. Wiele radości sprawiło nam spotkanie z Mikołajem. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że Pani Dyrektor Maria Wika otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Sieradzki Wolontariusz roku 2014”. Spotkanie wigilijne upłynęło nam w rodzinnej i serdecznej atmosferze.
37 KONKURS NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
W dniu 16-12-2014 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ. Konkurs został ogłoszony przez świetlicę szkolną. Udział w konkursie wzięli wszyscy chętni uczniowie naszego Ośrodka. Do organizatora wpłynęło wiele ciekawych prac wykonanych różna techniką. Najciekawsze prace zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi upominkami.
36 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
12 grudnia 2014 roku podczas Gali Finałowej PaT/E (Profilaktyka a Ty) w warszawskim kinie Muranów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Inny – nie obcy”. Uczniowie szkoły zawodowej: Bartłomiej Siedlecki, Alicja Skrobała oraz Partycja Sztama otrzymali z rąk pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej nagrodę za scenariusz dramaturgiczny „Czarno na białym” w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Uczmy się PaTrzeć” (jedną z autorek była również Joanna Wysocka). Wśród gości znaleźli się: patron honorowy konkursu, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki. W uroczystości udział wzięli Kuratorzy Oświaty, Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Powiatowi Policji, reprezentanci władz samorządowych stolicy, pedagodzy, wychowawcy, policjanci, strażacy, przedstawiciele świata nauki i kultury, ale przede wszystkim patowicze – czyli grupy młodzieżowe, utworzone w bieżącym roku przez pomysłodawcę idei propagowania życia bez uzależnień – inspektora Grzegorza Jacha.
35 NASZA SZKOŁA LAUREATEM KONKURSU "EKOSZKOŁA"
W dniu 5 grudnia 2014 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Łódzkim Domu Kultury podsumował Konkursy ogłoszone w 2014 r. Nagrodzono laureatów Konkursów, między innymi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu w kategorii „Ekoszkoła".
Celem Konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych szkół, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej,propagujących tematykę ochrony środowiska z terenu woj. łódzkiego.
SOSW w Sieradzu odebrał nagrodę w wysokości 1.500,- zł.
W uroczystej Gali podsumowującej konkursy WFOŚiGW w Łodzi wzięli udział: Marszałek Województwa Pan Witold Stępień, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Łódzkiego Pani Bożena Ziemniewicz, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Pan Sławomir Granatowski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Pan Hieronim Andrzejewski.WFOŚiGW w Łodzi reprezentowali: Z-ca Prezesa Zarządu Pan Wiesław Łukomski, Z-ca Prezesa Zarządu Pan Andrzej Czapla, Dyrektor Biura Pani Barbara Rutkowska, Z-ca Dyrektora Biura Pani Ewa Bernacka. W Gali uczestniczyli także członkowie Kolegiów Konkursowych: Pani Katarzyna Krakowska Z-ca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, dr Agnieszka Wolańska-Kamińska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dr Michał Ciepłucha członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Łodzi reprezentujący organizacje ekologiczne.
34 KONCERT PEŚNI ŻOŁNIERSKICH I PATRIOTYCZNYCH
W dniu 04.12.2014r odbył się dla wychowanków Internatu „Koncert Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych” w wykonaniu Chóru z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała następujące pieśni: „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Marsz, marsz Polonia”, „Marsz I Brygady”, „Ułani, ulani”, „O, mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „A myśmy szli”, „Biały krzyż”, „Hej strzelcy wraz”, „Warszawianka”, „Czerwone maki na Monte Cassino” oraz „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Występ urozmaicił akompaniament gitarowy w wykonaniu Dominiki Pachulskiej. Koncert był doskonałą lekcją historii, drogi naszej Ojczyzny do niepodległości
33 WYCIECZKA DO BAJKOWEJ KRAINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W KOŁACINKU
Pewnej świątecznej nocy Święty Mikołaj podróżował po Polsce rozdając prezenty. Gdy przelatywał nad Kołacinkiem w swoich pięknych saniach zauważył, że jest to tak urokliwe miejsce, jak w dalekiej Laponii, gdzie sam mieszka. Pomyślał... i szybko mianował je Krainą Świętego Mikołaja w Polsce. Do tej bajecznej krainy wybrała się właśnie dnia 3 grudnia grupa grzecznych uczniów z SOSW w Sieradzu. Mikołaj wręczył osobiście wszystkim dzieciom prezenty.
W Kołacinku zwiedziliśmy bajkową krainę, poznaliśmy bohaterów znanych bajek a po obiedzie powróciliśmy pełni entuzjazmu i zadowolenia do szkoły. Organizatorkami wycieczki były panie M. Frycie, A. Wencwel.
32 ANDRZEJKI W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
Dnia 28 listopada 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. A. Szczepańskiej i p. J. Cajdler uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Zajęcia pod hasłem „Wróżby andrzejkowe czyli utrwalanie wiedzy o tradycjach i zwyczajach polskich” pozwoliły uczniom na przypomnienie o tradycji andrzejkowej i jej pochodzeniu. Prowadząca, Pani Anna Kanicka, przygotowała dla dzieci wiele atrakcji związanych z obchodami Andrzejek, wróżby, różne stroje i akcesoria wróżbiarskie w które mogli się przebrać i być przez chwilę wróżkami czy czarodziejami. Było przy tym mnóstwo zabawy i śmiechu. Uczniowie obejrzeli także wystawę czasową poświęconą obchodom Dnia Pluszowego Misia .
31 ANDRZEJKI NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W dniu 26-11-2014 odbyły się Andrzejki na świetlicy szkolnej. Podczas spotkania panowała atmosfera magii i czarów oraz wspaniała zabawa przy muzyce. Uczestnicy dowiedzieli się o swojej przyszłości od dwóch wróżek świetlicowych.
30 ANDRZEJKI
27 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym odbyła się impreza integracyjna z okazji uroczystości Andrzejkowej. Swą obecnością zaszczycili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sieradzu i przedszkolaki z Przedszkola nr 5 im. Misia Uszatka.
W świat wróżb całą społeczność szkolną i zaproszonych gości wprowadziła wróżka Esmeralada. Dzieci podczas uroczystości brały udział w licznych konkursach i wróżbach przygotowanych przez nauczycieli. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs ,, CUDA NIEWIDY Z DYNI". Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki i opuścili naszą placówkę ze słodkim podarunkiem. Słodycze oraz nagrody na uroczystość zostały zakupione przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych “AB OVO”.
29 DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ MATP
26 listopada 2014 roku w środę już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej MATP. Wśród zawodników i kibicujących byli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, uczniowie objęci zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych – „Dary Losu”, Ośrodka Adaptacyjnego i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sieradzu. Zawodnicy, wspomagani przez trenerów i wolontariuszy z L.O. im. K.Jagiellończyka, odważnie prezentowali swoje umiejętności, biorąc udział w wybranych konkurencjach sportowych.
Ponadto wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się podczas urozmaiconych zabaw muzyczno-ruchowych czy też, w związku ze zbliżającymi się Andrzejkami, skorzystać z porad wróżek oraz posmakować przepysznych wypieków serwowanych przez bufet. Imprezie towarzyszyła jak zwykle miła i przyjazna atmosfera.
28 PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA ORAZ OBCHODY ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada 2014 w Przedszkolu Specjalnym odbyło się pasowanie na przedszkolaków oraz obchody Święta Pluszowego Misia. Jest to już tradycyjna impreza organizowana corocznie, na którą przybyły całe rodziny. Dzieci w odświętnych strojach i przebraniach, zaprezentowały program artystyczny. Kulminacyjnym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie wszystkich przedszkolaków, które w tym roku rozpoczęły edukację przedszkolną. Pani Dyrektor pasowała długim ołówkiem każdego maluszka. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki zakupione z pieniędzy zebranych z promocji Kalendarza, w którym nasi uczniowie byli głównymi bohaterami.
27 PROJEKT JESTEM BEZPIECZNY- EDYCJA 2 – RZĄDOWY PROGRAM NA LATA 2014-2016 „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA”
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AB OVO i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Sieradza pozyskali środki na realizację projektu Jestem bezpieczny-edycja 2 w wysokości 21.340,00 zł. Zadanie publiczne w formie dotacji zrealizowane będzie w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Zaproponowane działania są kontynuacją projektu, na który Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu, otrzymał dotację MEN w ubiegłym roku szkolnym.
Głównym celem projektu jest kreowanie zdrowego, bezpiecznego, przyjaznego środowiska szkoły, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i poprawa relacji interpersonalnych w szkole. W ramach projektu zrealizowany zostanie konkurs plastyczny, spektakl edukacyjno- profilaktyczny, cykl zajęć- psychopedagogiczne, profilaktyczne,
z wychowania komunikacyjnego, warsztaty dyskusyjne, teatralne, taneczno-sportowe, kreatywne, informatyczno-komputerowe, ekspresyjno-muzyczne, kulinarne, rozwijające samorządność, logopedia, psychostymulacja AVS, alternatywne metody porozumiewania się - oraz spotkań dla uczniów, rodziców i lokalnych szkół. Działania projektowe rozpoczęły się w dniu 3 listopada 2014r.
26 "OD BAŁTYKU DO TATR"- REALIZACJA PROGRAMU
Dnia 21 listopada nasi uczniowie pod kierunkiem p. J. Cajdler i p. A .Szczepańskiej odwiedzili sieradzkie Biuro Podróży „Bonus Travel”, mieszczące się na ul. Żwirki i Wigury 1. Wizyta w biurze związana była z realizacją programu turystyczno-krajoznawczego „Od Bałtyku do Tatr”. Uczniowie spotkali się z bardzo sympatycznymi właścicielami i pracownikami biura, poznali jego zakres działania, specyfikę pracy w biurze, dowiedzieli się w jaki sposób wykupić wycieczkę lub wczasy. Mieli możliwość obejrzenia filmu promocyjnego, dostali katalogi i foldery z najnowszą ofertą a na zakończenie słodki poczęstunek
25 25 ROCZNICA UCHWALENIA PRZEZ ONZ KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA
W dniu 20. 11. 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy 25 Rocznicę Uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie integracyjne dla całej społeczności szkolnej. Głównym celem spotkania było utrwalenie przez naszych uczniów wiadomości na temat praw dziecka oraz upowszechnienie idei głoszonych przez patrona szkoły Janusza Korczaka. W trakcie imprezy dzieci i młodzież naszego Ośrodka obejrzały prezentację multimedialną na temat prawa dziecka, wysłuchały wierszy recytowanych przez swoich kolegów i koleżanki, odgadywały przedstawione w formie rysunkowej prawa dziecka. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na temat ,,Znam swoje prawa” a nagrody i dyplomy wręczyła pani dyrektor Iwona Górka wraz z królem Maciusiem. Nasi wychowankowie obejrzeli również prezentację multimedialną ,,By dziecko było tym kim jest – czyli o prawach dziecka”, która w roku Janusza Korczaka zajęła II miejsce w województwie łódzkim. Wszyscy chętnie przypomnieli sobie jak pracowali w roku patrona naszej szkoły. Na zakończenie imprezy wszyscy uczniowie utworzyli krąg przyjaciół praw dziecka i puścili iskierkę przyjaźni.
24 „LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI, TO ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI”
18 listopada odbyło się, w przededniu Tygodnia Europejskiego, spotkanie pt: „Podróż do kraju Pinokia – spotkanie z gościem z Włoch.”
Celem zajęć było wprowadzenie uczniów w świat wartości uniwersalnych, jak: dobro, prawda ale również rozbudzenie zainteresowania krajem i językiem włoskim. Zaproszony gość mówił o kulturze i obyczajowości Włochów. Bardzo ciekawie opowiadał o swoim dzieciństwie spędzonym w Rzymie. Z czego słyną Włosi? - takie pytania zadawali uczniowie gościowi z Włoch, który w sposób niebanalny i barwny odpowiadał na nie. Na pożegnanie zagrał na gitarze i zaśpiewał składankę słynnych włoskich przebojów. To było naprawdę udane spotkanie.
23 PROJEKT SHARE PLAY- WIZYTA W PORTUGALII
W dniach 10-14 listopada 2014 roku w ramach realizacji projektu SHARE PLAY
z nowego programu Erasmus+ odbyło się pierwsze, międzynarodowe spotkanie projektowe
w Portugalii. Koordynatorem wyżej wymienionego projektu jest Norwegia. Kraje uczestniczące to: Portugalia, Łotwa, Estonia, Turcja, Niemcy, Rumunia i my - Polska.
W ramach projektu będą odbywały się 2 rodzaje spotkań: międzynarodowe spotkania projektowe i spotkania służące uczeniu się. Na wizytę z SOSW w Sieradzu pojechał koordynator szkolny oraz 2 nauczycielki. Podczas spotkania, które miało charakter organizacyjny, poznaliśmy portugalski system edukacyjny, zobaczyliśmy sale
i pomieszczenia szkoły goszczącej: Agrupamento de Escolas de Rio Tinto nr 3, rozmawialiśmy z nauczycielami i dyrekcją. Mieliśmy również okazję poznać się nawzajem, poznać szczegóły projektu, zasady funkcjonowania programu Erasmus+, szczegółowo zaplanować wspólne aktywności projektowe. 2 lata trwania projektu będzie czasem intensywnych kontaktów pomiędzy szkołami partnerskimi przy realizacji działań służących wprowadzeniu długofalowych zmian, rozwojowi i wzmocnieniu kompetencji uczniów
i nauczycieli. Uczestnicy projektu, w trakcie wspólnych działań, będą się uczyć szacunku dla demokracji, praw człowieka, poszanowania "inności", empatii, integracji, współpracy, w grupie, współdziałania w grupie międzynarodowej, poznają kulturę i tradycję krajów partnerskich, będą komunikować się za pomocą komunikatorów internetowych.
22 NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
7 listopada społeczność szkolna uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Były wiersze, piosenki, światełko pamięci...Uczniowie poznawali historię ojczyzny na uroczystym apelu i ... na ekranie obejrzeli filmy "Ogniem i mieczem" oraz "Pan Tadeusz"
21 PASOWANIE NA UCZNIA SOSW W SIERADZU
Dnia 30 października odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Dzieci zaprezentowały ciekawą część artystyczną: śpiewały piosenki, wykonywały tańce i pląsy, recytowały wiersze. Pierwszoklasiści żegnając się z przedszkolem podziękowali Paniom za mile spędzony czas. Po części artystycznej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dzieci otrzymały słodkie upominki i dyplomy, a szkolna grupa ,, Zakręcone" pod kierunkiem p. Agnieszki Gałązki przygotowała taneczną niespodziankę. Wszyscy dobrze się bawili. Koniec uroczystości uwieńczył słodki poczęstunek dla uczniów i rodziców.
20 REALIZACJA NOWEGO PROJEKTU PT.: "SHARE PLAY" W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
SOSW w Sieradzu od września 2014 do sierpnia 2016 realizuje nowy projekt europejski pt.SHARE PLAY w ramach programu Erasmus+. Koordynatorem projektu jest Norwegia. Kraje uczestniczące to : Portugalia, Łotwa, Estonia, Turcja, Niemcy, Rumunia i my - Polska.
19 PRZEGLĄD PROFILAKTYCZNY
29 października w budynku SOSW w Sieradzu odbyły się eliminacje do konkursu na małą formę artystyczną o tematyce profilaktycznej w ramach programu "Zielone światło dla życia". Społeczność szkolna miała okazję podziwiać różne formy: film, etiudę, piosenkę, skecz w wykonaniu uczniów z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie, Złoczewie, Błaszkach, ZSP nr1 w Sieradzu. Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Iwona Górka, instruktor teatralny Grażyna Kołodziej, aspirant Agnieszka Kulawiecka oraz starszy sierżant Bożena Grobelna wyłoniła dwa zespoły, które wystąpią w czasie Gali Finałowej 5 listopada 2014 roku w Sieradzkim Centrum Kultury oraz przyznała dwa wyróżnienia.
18 SPOTKANIE W PBP Z PISARKĄ DLA DZIECI
Uczniowie zespołów terapeutycznych ZTE, ZTG3 oraz klas I-IV SP uczestniczyli dnia 28 października w spotkaniu z pisarką dla dzieci - panią Agnieszką Frączek. Jest ona doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Spotkanie z pisarka było niezmiernie ciekawe i pouczające.
17 BEZPIECZNY W DOMU SZKOLE I NA ULICY
28 października uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w zajęciach na temat: Słodka reklama a rzeczywistość. Podczas spotkania uczniowie poznali różne typy reklam. Na podstawie wybranych reklam telewizyjnych oraz prasowych dowiedzieli się jak wpływają one na odbiorców, a w szczególności dzieci. Zajęcia miały na celu pokazanie i uświadomienie uczestnikom negatywnych skutków reklam: zjawisku otyłości i chorób z nią związanych, odchudzania i skutków odchudzania. Poznali pojęcia manipulacji i fotoszopu. Na zakończenia w 4 grupach wykonali zadanie polegające na zareklamowaniu zdrowych produktów oraz zachęcających do uprawiania sportu i turystyki. Zostały nagrane krótki filmiki, które będą zaprezentowane na kolejnym spotkaniu.
16 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
W dniu 28.10.2014 odbyło się spotkanie dla uczniów ZSZ, Gimnazjum i SPP w ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy" pod hasłem :Mężczyzna i kobieta w reklamie " fakty i mity". Głównym celem spotkania było przedstawienie wpływu reklamy na postrzeganie siebie, własnej seksualności ,relacji kobieta-mężczyzna, kształtowanie pozytywnego nastawienia do własnej tożsamości oraz akceptowanie siebie. Na spotkaniu, podczas prezentacji zdjęć reklamowych w gazetach, uczniowie odsłuchali historię osoby będącej ofiarą reklamy, obejrzeli prezentację która przedstawiła możliwości obróbki zdjęć (photoshop) modelek, aktorów i pozwoliła im zrozumieć jaki jest cel reklamy oraz przybliżyć ich negatywne skutki. Realizatorami spotkania były: p. Krystyna Stasiak i p. Agnieszka Maślak.
15 WIZYTA PARTNERSKA WE WŁOSZECH
W dniach: 20-25 października 2014 roku w ramach realizacji programu Comenius: "Coś z niczego" odbyła się kolejna wizyta partnerska we Włoszech. 3 nauczycielki naszej szkoły oraz pani dyrektor Iwona Górka miały okazję poznać funkcjonowanie szkoły ponadgimnazjalnej LICEO CLASSICO LINGUISTICO BONAVENTURA SECUSIO w małej miejscowości Caltagirone na Sycylii. Jako grupa ze szkoły koordynującej pracę nad projektem kierowaliśmy następującymi działaniami: podsumowaniem realizacji zadań w minionym roku szkolnym, prezentacją tradycyjnych świąt, charakterystycznych dla poszczególnych państw partnerskich, dyskusją na temat rodzaju produktów, umieszczonych do grudnia w magazynie "Do it yourself", ustaleniem terminów wideokonferencji między poszczególnymi państwami, a także pozostałych działań projektowych aż do następnej wizyty w Bułgarii. Pobyt w sycylijskiej szkole okazał się niezwykle interesujący. Młodzież we Włoszech przyjęła nas bardzo serdecznie, żywiołowo, witając przybyłych gości przygotowanym specjalnie na tę okazję programem artystycznym. Uczniowie liceum przedstawili nam swoje produkty, wykonane w ramach działań projektowych, stali się również na okres wizyty przewodnikami po muzeach i zabytkach Caltagirone. Poczęstowali przedstawicieli wszystkich krajów partnerskich przygotowanymi przez siebie potrawami kuchni sycylijskiej (przepisy znajdą się w książce kucharskiej, będącej produktem finalnym projektu). Byliśmy również gośćmi władz lokalnych (pana prezydenta Caltagirone) oraz przedstawicieli wydziału oświaty, którzy podkreślali doniosłą rolę projektu dla miasta i regionu.Życzliwość włoskich gospodarzy pozostanie na długo w naszej pamięci.
14 WIZYTA NAUCZYCIELI SOSW W ISTAMBULE
W dniach 21.10 – 25.10. 2014 r. odbyła się kolejna wizyta partnerska w Istambule (Turcja) w ramach projektu Comenius ,,I am a cross- what now?” (Strategie postępowania z dzieckiem autystycznym).Z naszej placówki pojechało tam dwóch nauczycieli. Podczas pracy merytorycznej nad projektem, omawialiśmy zasadność stosowania w SOSW w Sieradzu nowo poznanej metody pracy z dzieckiem ze stwierdzonym autyzmem.Ponadto obejrzeliśmy inne placówki specjalne funkcjonujące na terenie Istambułu. Widzieliśmy metody pracy oraz wyposażenie tamtejszych szkół.
Zwiedzaliśmy także atrakcje turystyczne m.in. Błękitny Meczet, Hagia Sofia i Topkapii.
13 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Nauczyciele zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowali uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się 13.10.2014r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Byli odpowiedzialni za wystrój i część artystyczną. Naturalne, ekologiczne i niezwykle urokliwe jesienne dekoracje zostały skomponowane z liści różnych gatunków drzew, gałązek, kwiatów, owoców jarzębiny, jabłek, dyni, kasztanów, orzechów.
Wśród przybyłych na uroczystość byli: emerytowani i obecni pracownicy szkoły, nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice.
Na wstępie głos zabrała p. dyr. M. Wika, która powitała przybyłych gości i podziękowała za trud pracy.
Część artystyczną prowadziła p. A. Grabarczyk. Podczas akademii został zaprezentowany krótki pokaz multimedialny przedstawiający wychowanków i ich życzenia dla pracowników szkoły.
Miłym akcentem było przygotowanie przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych drobnych upominków z "darów natury" w formie wianuszków z kasztanów dla uczestników uroczystości.
Następnie p. dyr. I. Górka, p.dyr. M. Wika i p. dyr. P. Iszczek wręczyli nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy nauczycielom, pracownikom obsługi, administracji.
Uroczystość przebiegała w przyjemnej atmosferze, pełnej refleksji, wzruszeń.
Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek.
12 REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
Program w naszej szkole realizowany jest nieprzerwanie od 2011 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie, od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najważniejsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Program „Ratujemy i uczymy ratować” powstał dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów.Koordynatorki programu: Joanna Cajdler, Anna Szczepańska
11 ZIELONE ŚWIATŁO DLA ŻYCIA
W czwartek, 9 października 2014 roku w budynku internatu SOSW w Sieradzu odbyło się spotkanie w ramach programu profilaktycznego "Zielone światło dla życia" uczniów II i III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr3 oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy z pracownikiem WORD-u - Tomaszem Olejnikiem oraz funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji - aspirant Agnieszką Kulawiecką. Tematem zajęć było zachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz profilaktyka uzależnień, konsekwencje prawne wynikające z jazdy samochodem pod wpływem środków odurzających. Partnerami programu, finansowanego ze środków RCPS w Łodzi, oprócz wymienionych instytucji są: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Ab ovo".
10 AKCJA EKOLOGICZNA
Dnia 10 października 2014r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu zorganizował akcję typu FLASHMOB, propagującą idee ekologiczne, poprzez rozdawanie mieszkańcom miasta ulotek z hasłem:OGRANICZAJ ZANIECZYSZCZENIE ZIEMI !!!Akcja została zorganizowana i przeprowadzona jako jedno z zadań europejskiego projektu partnerskiego szkół COMENIUS Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!Dziękujemy dzieciom z Przedszkola nr 1 za wsparcie akcji.
9 BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
9 października 2014 r. odbyło się spotkanie z policjantem st.sierż. sztab. Marcinem Maślakiem w ramach realizacji programu"Bezpieczna droga do szkoły". Prelekcja Pana Policjanta została połączona z pokazem multimedialnym.Podczas prelekcji poruszono następujące tematy:bezpieczna droga do szkoły (bezpieczne przechodzenie przez ulicę, znaki drogowe, światła),bycie widocznym, noszenie odblasków podczas jazdy rowerem lub na rolkach,zabawa w pobliżu drogi – bezpieczne i niebezpieczne zabawy,kontakty z obcym – bezpieczeństwo - „gdy jesteś sam w domu”,gdy dziecko zaatakuje pies – postawy bezpieczeństwa, właściwe zachowanie w kontakcie ze zwierzętami. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie SP, SPP oraz przedszkolaki.
8 WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ
W dniu 2 października 2014 odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną w Sieradzu.
W wycieczce przedmiotowej wzięły udział klasy I, II, III w zawodzie kucharz ZSZ pod opieką pani Lilli Ubycha – Chwalęckiej , oraz klasa III C SPP pod opieką pani Lidii Łuszczek . O godzinie 9.00 zaczęliśmy zwiedzanie PSP. Na początek zwiedziliśmy miejsce dowodzenia jednostką i garaż z samochodami strażackimi. Panowie interesująco opowiedzieli o każdym samochodzie i jego wyposażeniu. Następnie udaliśmy się do budynku ćwiczeń, gdzie mogliśmy zobaczyć, a nawet spróbować swoich sił. Każdy mógł pokonać trudności na placu ćwiczeń w ciemnym i zadymionym pomieszczeniu (dla nas to była zabawa dla strażaków ciężkie ćwiczenia). Kolejny etap zwiedzania to symulator pożarów. Tam pokazano uczniom jak pali się budynek po dopływie powietrza, pożar kuchni i jak należy otwierać drzwi podczas pożaru. Zwiedziliśmy jeszcze miejsca gdzie strażacy odpoczywają po ciężkiej pracy. Dziękujemy Panu Jarosławowi Wasylikowi i jego kolegom za oprowadzenie nas po jednostce.
7 WIZYTA SZKOLENIOWA W FINLANDII
W dniach 28.09 -03.10.2014 r. odbyła się oficjalna wizyta w Finlandii w ramach projektu Comenius: "Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!-Make a difference! Be a Green Entrepreneur!", który dotyczy szeroko rozumianej ekologii i recyklingu.Z naszej placówki pojechały tam 3 nauczycielki.
W programie wizyty oprócz pracy nad projektem odbyło się zwiedzanie szkoły oraz dodatkowe wizyty w lokalnych szkołach. Mieliśmy okazję do obserwowania zajęć dydaktycznych prowadzonych przez tamtejszych nauczycieli -lekcja angielskiego, przyrody oraz warsztaty drzeworytnictwa. Ponadto obserwowaliśmy zajęcia w szkole masowej, do której uczęszczali uczniowie z niepełnosprawnością. Było to dla nas cennym doświadczeniem.Miłym akcentem i tradycją już spotkań projektowych było wspólne sadzenie drzewka projektowego w szkolnym ogrodzie, tym razem świerku. W trzecim dniu wizyty odbyła się oficjalna kolacja, na której mieliśmy okazję do smakowania lokalnych potraw.W wolnym czasie zwiedzaliśmy atrakcyjne miejsca w trzecim, co do wielkości mieście Finlandii - Tampere oraz stolicy tegoż państwa - Helsinek.
6 BIEGI TERENOWE W KAMIONACZU
W dniu 01.10.2014r. odbyły się już 17 raz biegi terenowe organizowane prze Zespół Szkół Specjalnych w Warcie. W przepięknym otoczeniu lasu w okolicy leśniczówki w Kamionaczu wyznaczono 4 rodzaje tras biegowych na 300 ,600, 800 i 1000 m .
Naszą placówkę reprezentowało pięcioro uczniów . Złoty medal na dystansie 800 m zdobyła Magdalena Szymczak , srebro na 300m zdobyła Izabela Andrzejewska oraz na 1000 m Szymon Herc. Brązowe medale na 300m w swoich kategoriach zdobyli Tomasz Gołąbek i Klaudia Grobelna.
Po zakończonych biegach wszyscy upiekli przy ognisku kiełbaski i zjedli smaczny bigos a najlepsi otrzymali puchary, medale i pamiątkowe wykonane z drewna myszki.
5 DZIEŃ CHŁOPCA W INTERNACIE
W dniu 29.09.2014r. odbyła się w Internacie uroczystość z okazji „Dnia Chłopca” z udziałem p. kierownik Renaty Płaczek. Imprezę przygotowali i przeprowadzili wychowankowie Internatu: Alicja Skrobała, Magdalena Szymczak, Joanna Wysocka, oraz wychowawcy: Elżbieta Bączkowska, Rafał Kuchnicki i Ryszard Mikołajczyk.
Chłopcy uczestniczyli w konkursach i zabawach takich jak: taniec z krzesłami, przyszywanie guzika, quiz – „Co chłopcy wiedzą o dziewczynach”, pokaz mody damskiej w wykonaniu chłopców, rozpoznawanie marek samochodów, konkurs wytrzymałościowy – ćwiczenia fizyczne, taniec w parach z balonami, malowanie portretu swojej sympatii. Na zakończenie uroczystości chłopcy udowodnili że są prawdziwymi supermanami wypijając miksturę witaminową.
Imprezę zakończyła barwna dyskoteka.
4 TURNUS REHABILITACYJNY W SARBINOWIE
Od 30.08.2014 - 12.09.2014 , 14 uczniów SOSW w Sieradzu wraz z opiekunami uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku "Kamyczek" w Sarbinowie. Dla poprawy zdrowia podczas pobytu uczniowie korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych. Korzystaliśmy z nadmorskich spacerów, zwiedzaliśmy pobliskie miejscowości, min. Kutry Rybackie w Chłopach oraz Latarnie Morską w Gąskach. Uczestniczyliśmy w imprezach integracyjnych przygotowanych przez Ośrodek. Przez całe 2 tygodnie turnusy pogoda i dobry humor wszystkim dopisywał. Uczestnicy turnusu wracali zadowoleni i wypoczęci z wieloma miłymi wspomnieniami
3 REGIONALNA IMPREZA INTEGRACYJNA 2014 W WIERUSZOWIE
W dniu 7 września siedmioosobowa drużyna reprezentantów SOSW w Sieradzu oraz Stowarzyszenia Dary Losu wraz z opiekunami: p. A. Wencwel, A. Solarek uczestniczyła w XIV już edycji Regionalnej Imprezy Integracyjnej w Wieruszowie.W imprezie wzięło udział 29 drużyn m.in. z województwa łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego w sumie ponad 420 osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się korowodem. Integracja miała miejsce w ramach tzw. "ogródków" a mianowicie: ogródka sprawnościowego, intelektualnego- rewalidacyjnego, krawieckiego, artystycznego. Podczas zawodów przeprowadzono indywidualne i drużynowe konkurencje sprawnościowe dla osób niepełnosprawnych.Wszyscy biorący udział w konkurencjach zostali nagrodzeni. Nasza drużyna otrzymały puchar, dyplom i nagrody grupowe. Uczestnicy zaś za uzyskane wyniki medale i dyplomy. Podczas imprezy nie zabrakło też popisów wokalno- muzycznych osób niepełnosprawnych. Jedną z większych atrakcji był koncert zespołu "Brawo" z Wieruszowa.
2 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Dnia 1 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015. Cała społeczność szkolna wraz z rodzicami i nauczycielami spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor I. Górka powitała wszystkich bardzo ciepło i serdecznie Okolicznościowe wystąpienie upamiętniające wybuch II wojny światowej wygłosiła p. Barbara Madalińska. Zabrzmiał pierwszy dzwonek. Pani Dyrektor życzyła wszystkim wielu sukcesów i dużo radości.
1 X OGÓLNOPOLSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH 23 – 26 SIERPNIA 2014 R. – BYDGOSZCZ
W bydgoskiej imprezie pod patronatem honorowym Pierwszej Damy RP Pani Anny Komorowskiej wzięło udział ponad 1000 zawodników, 340 trenerów i innych członków ekipy, 160 osób komitetu organizacyjnego i 70 obsługi technicznej, 120 sędziów, 650 wolontariuszy, 30 osób obsługi medycznej, co oddaje skalę tego wydarzenia. Niepełnosprawni sportowcy rywalizowali w 10 dyscyplinach stałych i oraz dwóch pokazowych: golfie i judo. Większość konkurencji rozegrano na obiektach CWZS Zawisza. Tam też funkcjonowała wioska olimpiad specjalnych, gdzie zawodnicy mogli wziąć udział w konkursach oraz aktywnie spędzić czas wolny pomiędzy startami. W Igrzyskach wzięła udział również reprezentacja Oddziału Łódzkiego Olimpiad Specjalnych. Województwo łódzkie reprezentowało 47 zawodników i 12 trenerów, wśród których znaleźli się uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Sieradza. Ośrodek reprezentowało 11 zawodników i 5 trenerów. 6 zawodników w piłce nożnej, 1 zawodniczka w trójboju siłowym oraz 4 zawodników w tenisie. Była to najliczniejsza reprezentacja województwa łódzkiego.
Drużyna piłki nożnej w składzie Szymon Herc, Zbigniew Dobrzyński, Artur Ignaczak, Rafał Bartos, Jan Tomczyk i Łukasz Kwapiszewski wywalczyła srebrny medal w swojej grupie sprawnościowej wygrywając w półfinale z reprezentacją Śląska 3 – 0 i przegrywając w finale 4 – 1 z reprezentacją woj. Lubelskiego. Drużyną opiekowali się Agnieszka Gałązka i Piotr Miedziński.
W Trójboju siłowym Małgorzata Woźniak wywalczyła cztery medale, dwa srebrne i dwa brązowe. Srebrne medale w konkurencjach przysiad wynikiem 45 kg, oraz w konkurencji wyciskanie na ławeczce wynikiem 35 kg. Brązowe medale w konkurencjach martwy ciąg wynikiem 55 kg, oraz w konkurencji trójboju siłowego kobiet wynikiem łącznym 160,85 pkt. Zawodniczką podczas zawodów opiekował się Zbigniew Flanek.
W tenisie startowało czterech zawodników, dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Zdobyli oni razem 5 medali. Aleksandra Stodulska wywalczyła zloty medal w grze pojedynczej, a Sylwia Ubych srebrny również w grze pojedyncze. Sylwia i Ola zdobyły złoty medal w grze podwójne. Adam Pająk i Mateusz Klimczak wywalczyli dwa brązowe medale w grze pojedynczej mężczyzn. Zawodnikami podczas Igrzysk opiekowali się Piotr Kaleciński i Piotr Iszczek.
Łącznie zawodnicy reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy z Sieradza zdobyli na Igrzyskach w Bydgoszczy 10 medali : 2 złote, 4 srebrne, 4 brązowe .
W dniu 31 sierpnia 2014 w Warszawie w Hotelu Novotel odbędzie się losowanie złotych medalistów X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych – Bydgoszcz 2014 na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w 2015 r w Los Angeles w USA.
Gratulujemy i życzymy szczęścia podczas losowania. Piotr Iszczek
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak