Aktualności - rok szkolny 2013/2014

92 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014
27 czerwca 2014 r. społeczność szkolna SOSW w Sieradzu uroczyście pożegnała rok szkolny 2013/2014 i tym samym powitała utęsknione wakacje. Wśród radości pojawiły się także chwile smutku i refleksji kiedy żegnano kierownika praktycznej nauki zawodu- powszechnie szanowanego i lubianego Pana Edwarda Kopytka.
91 WIZYTA W ISTAMBULE W RAMACH PROJEKTU COMENIUS
W dniach 18-21 czerwca 2014 r. w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius „I am a cross-what now?” odbyła się międzywizyta 6 pracowników naszej szkoły, którzy uczestniczyli w kolejnym spotkaniu przedstawicieli szkół partnerskich, tym razem w Turcji w Istambule. Nauczyciele mieli możliwość zwiedzić szkołę oraz zdobyć nowe doświadczenia w zakresie metod i form pracy z dziećmi i osobami dorosłymi dotkniętymi autyzmem. Zapoznaliśmy się z zasadami finansowania tureckich instytucji edukacyjnych, sposobami zarządzania tejże szkoły. Uczestnicy wizyty poznali walory geograficzno-turystyczne, kulturowe i system oświaty Turcji. Mieli możliwość wymiany poglądów, doświadczeń, dobrych praktyk w pracy nauczycielskiej. Ważnym elementem wizyty było również wzajemne poznanie się oraz integracja.
90 POWITANIE LATA
25 czerwca 2014 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi, zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju, przedszkolaki oraz podopieczni Stowarzyszenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych „DARY LOSU” już kolejny raz spotkali się by podsumować kończący się rok szkolny a powitać lato i wakacje. Jak każdego roku był to czas beztroskiej zabawy i relaksu spędzony wśród bliskich nam osób i przyjaciół. Pani Dyrektor M. Wika w towarzystwie Pana Starosty D. Olejnika dziękowała za owocny rok pracy i nagrodziła wszystkich wychowanków dyplomami i upominkami. W wakacyjny klimat wprowadziły nas animatorki zabawy (Art Projekt), kraina relaksu, kącik plastyczny i makijażu, słodki poczęstunek, grochówka oraz dania z grila. I choć tegoroczne lato witaliśmy w deszczu to miało to swój urok, okazało się, że dobrego humoru, uśmiechu i pogody ducha nie jest w stanie zabrać nam nic. Witajcie wakacje…
89 WIZYTA PARTNERSKA W HISZPANII NAUCZYCIELI SOSW W SIERADZU
Wizyta w Hiszpanii odbyła się w dniach: 9-14 czerwca 2014 roku w ramach realizacji programu Comenius "Coś z niczego" . Brało w niej udział 6 państw: Polska (4 nauczycieli z SOSW w Sieradzu), Rumunia, Węgry, Turcja, Grecja, Portugalia. Kraje partnerskie gościła placówka pod nazwą CRIE de Navaleno - ENTRO RURAL DE INNOVACIÓN EDUCATIVA DE NAVALENO ( CRIE)
Pierwszego dnia wszystkie kraje partnerskie odwiedziły szkołę muzyczną w Sorii - miasteczku opodal Navaleno. Mieliśmy okazję posłuchać artystycznych występów młodych Hiszpanów, którzy uczestniczyli w konkursie państwowym. Następnie wszyscy partnerzy spotkali się przy wspólnej kolacji. Poznaliśmy bliżej naszych gospodarzy – dyrektor Marię oraz nauczycieli z CRIE de Navaleno.
W ciągu następnych dni realizowaliśmy program wizyty: zwiedziliśmy centrum edukacyjne: CFIE w Sorii . Tutaj odbyła się również pierwsza część pracy nad projektem. Partnerzy, na podstawie przygotowanych wcześniej prezentacji Power Point, omówili przebieg konkursów na ekobiżuterię, które zostały przeprowadzone we wszystkich krajach partnerskich w miesiącach: październik 2013 – maj 2014, a także: działania charytatywne (wizyty w domach opieki, domach dziecka, hospicjach) oraz zajęcia z zakresu „Ekonomia w praktyce”. W przerwie pracy nad projektem zwiedziliśmy okoliczną szkołę podstawową, w której część przedmiotów (nauki ścisłe, przedmioty artystyczne) prowadzona jest w języku angielskim. Przeprowadzono ewaluację po pierwszym roku pracy nad projektem.
88 EKOLOGICZNY DZIEŃ DZIECKA
W środę 5 czerwca 2014 r odbyła się kolejna uroczystość szkolna "Ekologiczny Dzień Dziecka", któremu towarzyszyło wiele atrakcji. Imprezę rozpoczęła inscenizacja wierszy wykonanych przez nauczycieli naszego ośrodka. W tym dniu gościliśmy również uczniów klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Sieradzu pod opieką pani Małgorzaty Świniarskiej oraz wychowanków grupy IV Przedszkola nr 5 im. Misia Uszatka w Sieradzu pod opieka pani Renaty Kulawiak, którzy przygotowali dla nas piosenki oraz inscenizacje muzyczne. Dla wszystkich uczestników była przygotowana zabawa taneczna, gimnastyka na siłowni, kącik plastyczny, gastronomiczny ze świeżymi owocami, kosmetyczny oraz słodki, zdrowy i ekologiczny poczęstunek. Celem uroczystości była promocja ekologicznego stylu życia oraz wspólna integracja wszystkich uczestników imprezy. Poczęstunek i obiad został zasponsorowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych “AB OVO” w Sieradzu.
87 SPOTKANIE Z UCZNIAMI "BEZPIECZNE WAKACJE"
Wakacje to okres, w którym uczniowie dużo podróżują i przebywaja poza domem. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły! Aby ta zabawa była udana od A do Z, zorganizowano w świetlicy internackiej dnia 17 czerwca spotkanie
pt.:" Bezpieczne wakacje", podczas którego uczniowie obejrzeli pokaz slajdów zawierający rady i przestrogi wakacyjne oraz krótki filmik o bezpiecznym przebywaniu nad wodą. Spotkanie poprowadził przedstawiciel Komendy Policji w Sieradzu Pan sierżant sztab. Marcin Maślak. Przekazał on uczniom cenne wskazówki dotyczące m.in.: poruszania sie po drogach: pieszo i rowerem, poruszania się poboczem drogi. Omówił zagadnienie zachowania bezpieczeństwa w sieci internetowej oraz zachęcał wszystkich do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Spotkanie przygotowały panie A. Mikołajczyk, A. Maślak, A. Wencwel.
86 LATO NA SPORTOWO
Tradycją już można nazwać czerwcowe spotkania wychowanków Specjalnego – Ośrodka Szkolno – Wychowawczego: przedszkolaków oraz uczniów objętych zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi w Osadzie Sportowej w Strumianach. W bieżącym roku szkolnym spotkanie takie odbyło się 10 czerwca. Choć pogoda spłatała figla humory dopisywały. Wszyscy bawili się bardzo dobrze. Krótkotrwała burza nie pokrzyżowała planów. Las zachwycał zapachem i zachęcał do spacerów, a niewątpliwą atrakcją było ognisko. Był to dzień relaksu, odpoczynku i wspaniałej zabawy. Najważniejsza jednak tego dnia była radość naszych podopiecznych i uśmiech na ich twarzach. Bardzo dziękujemy Panu Staroście Dariuszowi Olejnikowi za ten piękny dar serca.
85 SZKOLNA WYCIECZKA EDUKACYJNA
W dniach 10-11-12 czerwca 2014 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Kudowy Zdrój, Pragi i Wrocławia. Pierwszym punktem zwiedzania był labirynt Błędne Skały w Narodowym Parku Gór Stołowych, kolejnym punktem była Kaplica Czaszek w Czeremnej oraz Muzeum Papieru w miejscowości Duszniki Zdrój gdzie obejrzeliśmy proces powstawania papieru. Wieczorem wróciliśmy na obiad i nocleg do ośrodka „Relaks” w Szczytnej. Kolejnego dnia zwiedziliśmy stolicę Czech - Pragę. Byliśmy m.in. na Hradczanach obejrzeć Katedrę i Zamek, spacerowaliśmy po Moście Karola i Placu Wacława. Przed Zamkiem widzieliśmy zmianę warty. Podziwialiśmy zegar astronomiczny na wieży Ratusza, w którego okienkach o danej godzinie pokazują się postacie Apostołów i Jezusa. Odwiedziliśmy również czeskie sklepy z pamiątkami. Wieczorem wróciliśmy do ośrodka „Relaks” gdzie atrakcjami dodatkowymi był kryty basen i wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek. W ostatni dzień rano wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zwiedziliśmy Wrocław wraz z przewodnikiem, który odkrył dla nas tajemnice tego miasta. Zawitaliśmy również do przepięknych wrocławskich ogrodów Botanicznego oraz Japońskiego. Po obiedzie z restauracji „Korona” pełni wrażeń,
w dobrych humorach nie czując zmęczenia wróciliśmy do Sieradza.
84 WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W Powiatowej Bibliotece Publicznej odbywa się wystawa prac plastycznych wychowanków SOSW w Sieradzu. Prace wykonane przez uczniów przedstawiają różną tematykę oraz wykonane są różnymi technikami plastycznymi. Wystawę będzie można oglądać do końca lipca. Zapraszamy
83 DZIEŃ MATKI W PRZEDSZKOLU
30.05.2014 odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki w przedszkolu na ludowo. Nasi milusińscy zostali pięknie wystrojeni w przepiękne stroje ludowe, tańcząc do muzyki Mazowsza. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera i słodka przekąska.
82 WYJAZD SZKOLENIOWY DO HISZPANII
W dniach 26-30.05.2014 r.odbyła się kolejna wizyta partnerska w ramach realizacji projektu "Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!- Make a difference! Be a Green Entrepreneur!". Wizytowaliśmy szkołę w San Juan de la Rambla na Tenerfie.Pierwszy dzień rozpoczął się od uroczystej ceremonii powitalnej.Uczniowie szkoły goszczącej przedstawili historię,walory turystyczne,kulturę za pomocą prezentacji multimedialnych.Odbyła się też część artystyczna, podczas której usłyszeliśmy narodową pieśń kanaryjską w ich wykonaniu oraz hymn Unii Europejskiej. Później nauczyciele pracowali nad zadaniami projektu, a uczniowie odbyli warsztaty garncarstwa.Następnie wspólnie zasadziliśmy kolejne drzewo,tym razem oliwne, na znak przyjaźni pomiędzy naszymi państwami.Drugi dzień to realizacja programu kulturalnego-zwiedzanie El Teide,Visitors Centre,Teneryfy Południowej, Chios oraz wspólna integracja i degustacja narodowych potraw.Kolejny dzień to sesja pracy nad projektem-prezentacje wytworów, produktów, działań i aktywności, podsumowanie dotychczasowego poziomu realizacji zadań projektowych. Podczas tej części głos zabierała również koordynator projektu w związku z Raportem postępu, który obowiązkowo należy wypełnić i złożyć do FRSE do 30.06.2014r. Uczniowie w tym czasie uczestniczyli w warsztatach papierniczych. Następnie obserwowaliśmy zajęcia praktyczne w klasie o profilu leśnym, a uczniowie pracowali nad filmem. Ponadto wspólnie zwiedziliśmy plantacje bananów, zapoznaliśmy się z endemicznymi gatunkami roślin, podziwialiśmy egzotyczną faunę i florę. Wieczorem odbyła się integracyjna kolacja nauczycieli i uczniów. Był to czas na wymianę poglądów, dzielenie się doświadczeniem zawodowym, poznanie systemów edukacyjnych w poszczególnych państwach. Ostatni dzień to praca nad projektem, ustalanie kwestii organizacyjnych dotyczących następnych wizyt, rozmowa na temat problemów wynikających z realizacji projektu. Problemy zgłosili Włosi,Hiszpanie i Finowie.Na zakończenie sesji zadaniowej, gospodarze pożegnali uczestników i wręczyli wszystkim symboliczne suweniry. Po sesji projektowej wszyscy wspólnie wzięliśmy udział w narodowym Święcie Wysp Kanaryjskich. Mieliśmy okazję zapoznać się z folklorem, tradycyjnymi zabawami, śpiewami, muzyką, grami, degustowaliśmy potrawy. Wszyscy uczniowie i nauczyciele z tejże szkoły- gospodarze wizyty- zaprezentowali się w strojach ludowych z różnych regionów wysp Kanaryjskich.Wizyta zaowocowała tym, że nauczyciele poznali zasady funkcjonowania placówki, walory geograficzno-turystyczne, kulturowe i hiszpański system oświaty, zrealizowano mobilność zapisaną we wniosku.Ponadto mieli możliwość wymiany poglądów, doświadczeń, wzbogacili się o dobre praktyki w pracy nauczycielskiej. Ważnym elementem było również wzajemne poznanie się i integracja.

81 REALIZACJA PROGRAMU "OD BAŁTYKU DO TATR"
Dnia 30 maja 2014r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji programu
turystyczno - krajoznawczego "Od Bałtyku do Tatr" pt. "Poznajemy ciekawe regiony kraju - Kotlina Kłodzka". Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Na górskim szlaku", wręczono dyplomy i nagrody. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę z hasłem Kotlina Kłodzka. Obejrzeli prezentację multimedialną pt. "W górach Stołowych" opatrzonej komentarzem. Wysłuchali legendy pt. "Błędne Skały", odpowiadali na pytania. Prowadzące przedstawiły harmonogram trzydniowej wycieczki szkolnej Kudowa Zdrój/Praga/Wrocław, zaplanowanej na 10-12 czerwca. Zapoznały z regulaminem wycieczki i rozdały zgody dla rodziców. Przypomniały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Organizatorki spotkania:J. Cajdler, A. Szczepańska, K. Kowalska - Burdelak
80 SPOTKANIE Z AUTOREM ANDRZEJEM GRABOWSKIM
29 maja br. młodsi uczniowie zespołu terapeutycznego oraz nauczania indywidualnego uczestniczyli w spotkaniu z Andrzejem Markiem Grabowskim - autorem książek, scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, między innymi: Tik-Tak, Wyprawa Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia i Budzik.
79 DZIEŃ MATKI W INTERNACIE
W dniu 29.05.2014r. na terenie świetlicy internatu odbyła się uroczystość
z okazji „Dnia Matki”. Wychowankowie internatu, dla swoich rodziców zaprezentowali przedstawienie pt. „Z Mazowszem przez świat”. Pieśni i tańce zaprezentowane przez dzieci i młodzież w ludowych strojach sieradzkich, wzbudziły podziw i podbiły serca obecnych rodziców. Młodzi artyści w rytmie pieśni „To i hola”, „Wyszłabym za dziada” czy „Gęś wodą”, rozbawili publiczność i stworzyli fantastyczną atmosferę wspólnego muzykowania. Uroczystości towarzyszyła wspólna biesiada przy stole oraz zabawa taneczna. Słowa pieśni z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, na długo pozostaną wszystkim w pamięci: „Nocka szumiała, nocka wołała ...”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Już miesiąc zaszedł”, „W zielonym gaju”, „Dwa serduszka”, „Łowiczanka jestem” - kochamy was Mamusie.
78 WIZYTA SZKOLENIOWA NA WĘGRZECH
W ramach realizacji międzynarodowego projektu "i' m cross. What now?"w dniach 16-22 maja 2014 r. odbyła się wizyta partnerska w miejscowości Nyirbátor na Węgrzech. Wzięły w niej udział 4 nauczycielki SOSW.Praca nad projektem obejmowała następujące zagadnienia: omówienie sposobu wypełniania raportu postępów; podsumowanie działań po pierwszym roku uczestnictwa w projekcie; prezentacje metod pracy z uczniami ze spektrum autyzmu; prezentacje trudnych zachowań uczniów i sposoby przeciwdziałania im. Nauczycielki miały możliwość obserwacji różnorodnych zajęć zarówno indywidualnych jak i grupowych. Poza szkolą specjalną w Nyirbátor zwiedziły również inne placówki specjalne w Debrecen i Mátészalka.Program kulturalny obejmował zwiedzanie zabytków Nyirbator , stolicy państwa- Budapesztu oraz degustację narodowych potraw węgierskich podczas spotkań integracyjnych.
77 PRZEDSTAWIENIE "KOPCIUSZEK"
W czasie od 28 maja do 03 czerwca 2014 roku nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego prowadzący zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze wystawili przedstawienie pt. „KOPCIUSZEK”. Gościli w Miejskim Ośrodku Kultury w Złoczewie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej, w Warckim Centrum Kultury w Warcie i w Tetrze Miejskim w Sieradzu. Zaproszone dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły wzruszającą historię Kopciuszka i pozostałych bohaterów bajki, której efektywności dodała piękna dekoracja sceniczna. Uśmiech na twarzy dzieci sprawił występującym nauczycielom wiele radości i satysfakcji. Dochód z przedstawień zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów turnusu rehabilitacyjnego naszych wychowanków.
76 OGÓLNOPOLSKA AKCJA "BEZPIECZNE WAKACJE"
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu przystąpił do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje". Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem. Akcja prowadzona jest w oparciu o materiały opracowane przez ekspertów.
Nasza szkoła uczestniczyć będzie również w ramach tej akcji w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży- "Moje Bezpieczne Wakacje 2014" pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.
75 IX OGÓLNOPOLSKIE REGATY KAJAKOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH W KATOWICACH
W dniach od 29.05.2014 do 01.06.2014 w Katowicach odbyły się IX Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Na torze kajakowym Trzy Stawy w Katowicach rywalizowali z kajakarzami z całego Kraju uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu trenujący przy Kajakowym Klubie Sportowym w Sieradzu.
Mateusz Klimczak startował na dystansie 200 m w jedynce gdzie zdobył 6 miejsce ale już na 500 metrów pokonał wszystkich swoich przeciwników, wykazując się bardzo dobrą techniką wiosłowania i ogromną wytrzymałością .Złoty medal daje mu szansę wzięcia udziału w zawodach międzynarodowych.
Łukasz Kwapiszewski startował na dystansach 200 m w jedynce zajmując drugie miejsce i w dwójce na 500 m wraz z Rafałem Bartosem gdzie również zdobyli srebro.
Rafał Bartos oprócz srebra w dwójce walczył w jedynce na 500 metrów plasując się z minimalną stratą tuż za podium.
Zawodnicy wzięli również udział w programie Zdrowi Sportowcy realizowanym Przez Olimpiady Specjalne od wielu lat. Mogli skorzystać z kompleksowych badań jamy ustnej ,oczu, słuchu oraz sprawności ogólnej . każdy w zależności od potrzeb otrzymał okulary korekcyjne oraz specjalistyczne do uprawiania sportu , aparaty słuchowe, przybory do czyszczenia zębów.
Szczególnie chcemy podziękować Zarządowi KKS Sieradz za umożliwienie trenowania na sprzęcie klubowym oraz za sfinansowanie wyjazdu zawodników na Regaty.

74 WIZYTA SZKOLENIOWA W GRECJI
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu jest realizatorem projektu "Europejskie centrum edukacji specjalnej" nr umowy 2013-1-PL1-ESF03-39594 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli - projekty systemowe.
W ramach tego projektu 5-osobowa grupa nauczycieli z Ośrodka w dniach 19 -23. 05. 2014 r. odbyła wizytę szkoleniową w zaprzyjaźnionej placówce specjalnej w Grecji -E.E.E.E.K. Kilkis - Special and Professional Education and Treatment Workshop of Kilkis.
Podczas szkolenia nauczyciele zapoznali się z bogatą historią E.E.E.E.K. Kilkis - Special and Professional Education and Treatment Workshop of Kilkis, oraz ze strukturą i organizacją funkcjonowania tej placówki. Poznali system oceniania i motywowania uczniów oraz procedury rozwiązywania problemów wychowawczych. Obserwowali zajęcia prowadzone przez greckich kolegów i koleżanki, zdobywając nowe doświadczenia w zakresie metod, form i technik pracy. Zaznajomili się z innowacyjnymi pomocami dydaktycznymi. Porównywali oba systemy edukacyjne: polski i grecki. Zajęcia zostały udokumentowane w formie filmów wideo, zdjęć, notatek, dokumentacji merytorycznej. Każde obserwowane zajęcia zostały omówione z prowadzącymi lekcje nauczycielami z Grecji. Uczestnicy szkolenia mieli również okazję wizytować szkoły specjalne w Salonikach i w Serres oraz działające tam centra i placówki prowadzone przez stowarzyszenia, rodziców i lokalne samorządy. Uczestniczyli w warsztatach rękodzieła artystycznego, oraz hipoterapii.
Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu mobilnym poznali walory geograficzno-turystyczne, kulturowe i system oświaty Grecji. Ponad to mieli możliwość wymiany poglądów, doświadczeń, dobrych praktyk w pracy nauczycielskiej. Ważnym elementem wizyty było zdobycie kompetencji językowych /w zakresie posługiwania się językiem angielskim/, wzajemne poznanie się i integracja.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

73 KRAINA BAŚNI, PIEŚNI I TAŃCA
22 maja 2014 roku odbył się XXV Przegląd Kulturalny"W krainie baśni, pieśni i tańca"pod hasłem: "Zielona kropla dla niebieskiej planety". Uczestnicy przeglądu, to dzieci i młodzież z 9-ciu placówek specjalnych i integracyjnych z terenu woj. łódzkiego: SOSW Sieradz, SOSW Gromadzice, ZSS z Rafałówki, ZSS z Wielunia, ZSS z Brzezin, Ośrodek Adaptacyjny z Sieradza, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa z Łodzi, ZS nr 2 z Wieruszowa, ZSS z Warty/.Wystąpi około 100 artystów, dotkniętych różnego rodzaju dysfunkcjami psychoruchowymi oraz upośledzeniem umysłowym. Głównym organizatorem przeglądu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzui : Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych " OVO", Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "DARY LOSU", Sieradzkie Centrum Kultury, Urząd Miasta Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe Sieradz - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
W trakcie przeglądu były prezentowane różne formy sceniczne: przedstawienie, piosenka, taniec, scenka rodzajowa."Kraina Baśni, Pieśni i Tańca". To wyjątkowa impreza pozwala poznać najwspanialszych artystów, jakimi są dzieci i młodzież niepełnosprawna. Przeglądowi towarzyszyło szereg imprez, m.in.: pokaz mody ekologicznej, prezentacja międzynarodowych projektów unijnych COMENIUS, realizowanych w SOSW w Sieradzu, wystawa eko-biżuterii, dmuchany zamek, loteria fantowa, gry i zabawy ruchowe, kiermasz prac plastycznych i wyrobów eko.
72 REALIZACJA PROGRAMU TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Dnia 9 maja 2014r. odbyło się spotkanie w ramach realizacji programu turystyczno -krajoznawczego "Od Bałtyku do Tatr" pt. "Wędrówki po Polsce". Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą regionów Polski. Ułożyli i odcztali hasło z liter -PODRÓŻNIK.Odgadywali zagadki dotyczące największych miast w Polsce.Brali udział w zabawach ruchowych, takich jak jedzie poociąg z daleka, przesyłka od listonosza. Obejrzeli atlasy, mapy, przewodniki i pamiątki przywiezione z różnych wycieczek po Polsce. Kolorowali obrazki tematyczne, rozwiązali krzyżówkę obrazkową. Prowadzące zachęcały uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu, przypomniały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Organizatorki spotkania:
J. Cajdler, A. Szczepańska, K. Burdelak
71 REGIONALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI
W dniu 14.05.2014 r. w Zd-Woli odbył się Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych . Na obiektach Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego stoczyły boje piłkarskie zespoły z 11 ośrodków specjalnych z województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Klimczak, Szymon Herc, Jan Tomczyk, Zbigniew Dobrzyński, Łukasz Kwapiszewski, Rafał Bartos, Artur Ignaczak. Taktyka zastosowana w rozgrywkach przyniosła znakomite efekty, Sieradzanie zwyciężyli zespoły z Dzialoszyna 2:0 oraz Gromadzic 3:1 i tym samym zdobyli złoty medal w swojej grupie. Kolejnym etapem będzie udział drużyny naszego ośrodka w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy, które odbedą się w sierpniu tego roku, tam nasi piłkarze zmierzą sie z drużynami z całego kraju.
70 SPOTKANIE MISTRZÓW SZTUKI KULINARNEJ
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w składzie: E. Zakrzewska, P. Kosatka i P. Piekarczyk wraz z opiekunem, panią K. Matusiak, wzieli udział w XI Spotkaniu Mistrzów Sztuki Kulinarnej. Konkurs odbył się 13 maja 2014 r. w SOSW w Działoszynie. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem "MAJOWO, ZDROWO, KOLOROWO". Uczestnicy rywalizowali ze sobą w kilku losowo wybranych zespołach przygotowując sałatki, potrawy na grilla, desery. Wspólna zabawa oraz degustacja potraw wpłynęły na integracje wszystkich zespołów. Nasi uczniowie wykazali się zdolnościami kulinarnymi i umiejętnością współpracy. Wrócili z tytułami MISTRZÓW SZTUKI KULINARNEJ oraz nagrodami.69 XIX WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO W WIELUNIU
8 maja 2014roku w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu odbył się XIX Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego.W konkursie brali udział uczniowie gimnazjów specjalnych z województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy drugiej i trzeciej gimnazjum: Magdalena Szymczak, Patrycja Sztama i Alicja Skrobała.Tematem tegorocznych zmagań była postać kanonizowanego niedawno papieża Jana Pawła II ,, Wędrując do źródła” . Zadania konkursowe dotyczyły bowiem wczesnej twórczości Karola Wojtyły- utwory poetyckie oraz dramat sceniczny ,, Brat naszego Boga”. Prace literackie pod względem merytorycznym literackim i ortograficznym sprawdzali jurorzy powołani przez organizatorów, pani Magdalena Wicher- dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, pani Sylwia Wojtyniak- nauczyciel języka polskiego i pani Agnieszka Nowak. Konkurs nie należał do łatwych. Organizatorzy każdego roku dbają o wysoki poziom zadań, których wykonanie wymagało wielu umiejętności.Uczniowie recytowali ,, Pieśń o słońcu niewyczerpanym” ( fragm. XV), pisali także mi.in. dyktando, zaproszenie na spektakl teatralny, interpretowali wiersz,, Uwielbiam Cię”, przygotowali ustną prezentację historii życia papieża w oparciu o wystawę fotografii.Każda drużyna dzielnie walczyła o upragnione zwycięstwo.Nasza drużyna w składzie Alicja Skrobała , Patrycja Sztama i Magdalena Szymczak wywalczyła trzecie miejsce oraz wyróżnienie za piękną recytację wiersza Karola Wojtyły pt. ,, Pieśń o słońcu niewyczerpanym”. Otrzymaliśmy pięciotomową Wielką Encyklopedię Jana Pawła II pt. ,,Podróże zagraniczne Jana Pawła II”, a także każdy uczestnik otrzymał nagrody indywidualne
68 EUROPEJSKI DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY UPOŚLEDZONEJ UMYSŁOWO, MATP
06 maja 2014 roku we wtorek już po raz kolejny obchodziliśmy Europejski Dzień Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo połączony z Lokalnym Dniem Treningowym Programu Treningu Aktywności Motorycznej. Wśród zawodników i kibicujących wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, uczniowie objęci zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych -Ośrodka Adaptacyjnego i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jest to dzień szczególny i wyjątkowy- uroczysty, obchodzony w gronie życzliwych osób: Dyrekcji SOSW, rodziców, opiekunów, nauczycieli, zaproszonych gości i wolontariuszy. Uczestnicy brali udział w konkurencjach sportowych odważnie prezentując swoje umiejętności. Zawody sportowe -Program Treningu Aktywności Motorycznej - mają charakter rehabilitacyjno - treningowy. Uroczyste obchody rozpoczęły się tradycyjnym już pochodem ulicami Sieradza oraz wręczeniem władzom miasta petycji zawierającej postulaty mające na celu poprawę życia osób niepełnosprawnych. Kolejnym etapem był przemarsz z Placu Wojewódzkiego do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Był to wyjątkowo radosny i uroczysty dzień, który na pewno pozostanie w naszych pamięciach na długo. Szczególnie wzruszający był przemarsz, kiedy to wszyscy bez wyjątku, złączeni siłą i radością szliśmy pełni wiary w szczerą integrację społeczeństwa. Patronem imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepelnosprawnych "Dary Losu".
67 WIZYTA W TURCJI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS
W dniach 22.04.-27. 04.14. w ramach realizacji międzynarodowego projektu COMENIUS "Something from Nothing-Coś z niczego" 5 nauczycieli SOSW w Sieradzu przebywało w Turcji. Gospodarzami spotkania byli nasi partnerzy, nauczyciele szkoły podstawowej KAYABASI ALEMDAR ILKOGRETIM OKULU z Eregli, malowniczej miejscowości nad Morzem Czarnym na północy kraju. Program wizyty przewidywał udział w spotkaniu z okazji obchodów Dnia Dziecka, które w Turcji świętuje się 23 kwietnia. Tego dnia uczniowie zaprezentowali się w tradycyjnych tańcach ludowych. Największy aplauz zyskały przedszkolaki, które w barwnych strojach i przy egzotycznej dla nas Europejczyków muzyce zaprezentowali taniec nawiązujący do uroczystości zaręczyn. Obserwowaliśmy również pokaz mody ekologicznej oraz konkursy dla uczniów i uczestników projektu. Tego dnia mogliśmy również obserwować jak ludność turecka celebruje Dzień Dziecka na ulicach miasta, biorąc udział w zabawach i różnego rodzaju atrakcjach organizowanych przez władze lokalne. Podczas kolejnych dni koordynowaliśmy pracą nad projektem, prowadząc spotkania robocze z partnerami. Omówione zostały produkty wykonane przez partnerów, obejrzeliśmy prezentację dokumentująca działania charytatywne prowadzone w ramach realizacji programu. Obserwowaliśmy zajęcia science /przyroda, fizyka, chemia/, podczas których uczniowie w niekonwencjonalny sposób poznawali pryzmat oraz zajęcia artystyczne. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, poznając recepturę tradycyjnych tureckich sałatek i pysznego ciasta. Degustowaliśmy potrawy tureckie przygotowane przez uczniów i rodziców. Uczestniczyliśmy w spotkaniu w magistracie tureckich władz oświatowych KDZ Eregli. Turcja to niezwykły i intrygujący kraj, a ludzie tu żyjący są bardzo gościnni i uczynni. Doświadczyliśmy niezwykłej gościnności naszych tureckich partnerów, za co bardzo dziękujemy.
66 DARMOWY BAZAR
W kwietniu 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym odbył się „ Darmowy bazar" Cały kwiecień zbieraliśmy zabawki, książki, ubrania, aby potem obdarować nimi najbardziej potrzebujących uczniów naszej społeczności szkolnej. Udało nam się zebrać dużo ciekawych rzeczy, z których ucieszyli się najmłodsi podopieczni .
65 UPOMINKI ŚWIATECZNE DLA PENSJONARIUSZY PLACOWEK OPIEKUŃCZYCH
W ramach realizacji zadań projektu Comenius „Coś z niczego” w miesiącu kwietniu odbyły się wizyty w różnych instytucjach. Odwiedziliśmy Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Tomisławicach, Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu, Dom Dziecka w Rafałówce, Dom Św. Alberta w Wojkowie i Dom Pomocy Społecznej dla dzieci prowadzony przez siostry Urszulanki w Sieradzu. Dostarczyliśmy do tych placówek prezenty wykonane przez uczniów na bazie odpadów (papier, plastik itp.). Dekoracje o tematyce świąteczne, stroiki, przyozdobiły korytarze i pokoje w tych placówkach. Celem wizyt było też spotkanie naszych wychowanków z pensjonariuszami i dziećmi w/w instytucji. Bezpośredni kontakt: rozmowa, wspólnie spędzony czas i możliwość obdarowania upominkami sprawiło nam wszystkim wiele radości. Do ozdób i upominków zostały dodane słodkości dla młodszego i starszego mieszkańca odwiedzanych instytucji.
64 DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ
W poniedziałek 28 kwietnia 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym uczniowie objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi świętowali Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej. Zawodnicy prezentowali swoje możliwości i umiejętności motoryczne w kilku konkurencjach sportowych. Uczestnikom towarzyszył dobry humor i chęć zabawy. Zawodników w ich działaniach wspierali nauczyciele. Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej przebiegał w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, między konkurencjami uczniowie mieli możliwość zabawy i zrelaksowania się. Z ogromną radością informujemy, że Zwycięzcą był każdy uczestnik. Gratulujemy.
63 WIZYTA SZKOLENIOWA W SZWECJI
SOSW w Sieradzu jest realizatorem projektu "Europejskie centrum edukacji specjalnej" nr umowy 2013-1-PL1-ESF03-39594 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli- projekty systemowe.W ramach tego projektu 5 osobowa grupa nauczycieli z naszego Ośrodka w dniach 05.04.2014 -13.04.2014 r. odbyła tym razem wizytę szkoleniową w szkole szwedzkiej w Staffanstorp. Pobyt był okazją do poznania instytucji przyjmującej- jej historii, struktury i organizacji oraz sposobu funkcjonowania. Uczestnicy zaznajomili się z systemem oceniania i motywowania uczniów oraz sposobami rozwiązywania problemów wychowawczych. Obserwowali zajęcia przedmiotowe: język angielski, matematykę, technikę, rozwijające zainteresowania ( artystyczne) oraz dodatkowe ); specjalistyczne, pod kątem wykorzystywanych metod, form i technik pracy. Nauczyciele dokonali porównań systemów edukacji w Polsce i Szwecji. Zajęcia zostały udokumentowane w formie filmów video, zdjęć, notatek, dokumentacji merytorycznej, omówione zostały z prowadzącymi lekcje nauczycielami i szwedzkim Koordynatorem P. Anną Oknowską.W ramach realizacji programu kulturalno-językowego został zaplanowany czas na poznanie historii, walorów geograficzno-turystycznych Kopenhagii, Lund, Malmo, Ystad. Zagraniczna mobilność była wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, nowej wiedzy, kompetencji językowych i międzykulturowych, wymiany doświadczeń zawodowych i dobrych praktyk w pracy nauczycielskiej.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
62 ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Dnia 15. 04. 2014 roku podopieczni Domu Pomocy Społecznej objęci zajęciami rewalidacyjno - wychowawczymi, ich nauczyciele, Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i zaproszeni goście zgromadzili się wokół wielkanocnego stołu. Tegoroczne Śniadanie Wielkanocne miało prawdziwie rodzinny charakter. Tradycyjne staropolskie potrawy, wiosenne dekoracje stołu i życzenia, które popłynęły z głębi serca stworzyły miłą, świąteczną i serdeczną atmosferę wprowadzając w klimat Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Z ogromną radością spotkaliśmy się w gronie bliskich i życzliwych sobie osób by uroczyście świętować.
61 WIZYTA SZKOLENIOWA W RIGAS RAINA 8 VAKARA (MAINU) VIDUSSKOLA, LATVIA
SOSW w Sieradzu jest realizatorem projektu "Europejskie centrum edukacji specjalnej" nr umowy 2013-1-PL1-ESF03-39594 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli- projekty systemowe.
W ramach tego projektu 5 osobowa grupa nauczycieli z naszego Ośrodka w dniach 23.03.2014-29.03.2014r. odbyła tym razem wizytę szkoleniową w szkole łotewskiej w Rydze- Rīgas Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskola. Wizyta była okazją do poznania instytucji przyjmującej- jej historii, struktury i organizacji oraz poznania pracy tejże instytucji. Uczestnicy szkolenia ponadto mieli okazję zapoznać się z pracą szkoły polskiej w Rydze- Szkoły Ogólnokształcącej im. Ity Kozakiewicz oraz szkoły specjalnej w Jurmale. Uczestnicy zaznajomili się z systemem oświaty, oceniania i motywowania uczniów oraz sposobami rozwiązywania problemów wychowawczych. Obserwowali zajęcia przedmiotowe: język angielski, niemiecki, polski rozwijające zainteresowania: warsztaty dramy, muzyczne oraz dodatkowe – specjalistyczne: konsultacje, język migowy pod kątem wykorzystywanych metod, form i technik pracy z osobami wymagającymi alternatywnych sposób komunikacji. Nauczyciele dokonali porównań systemów edukacji w Polsce i Łotwie. Zajęcia zostały udokumentowane w formie filmów video, zdjęć, notatek, dokumentacji merytorycznej. Każde obserwowane zajęcia omówione zostały z prowadzącymi lekcje nauczycielami i łotewskim Koordynatorem P. Vivitą Ponciusa.
W ramach realizacji programu kulturalno-językowego został zaplanowany czas na poznanie historii, folkloru, obyczajowości i walorów geograficzno-turystycznych Rygi, Jurmale, Jelgawy i Rundale.
Zagraniczna mobilność była wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, nowej wiedzy, kompetencji językowych i międzykulturowych, wymiany doświadczeń zawodowych i dobrych praktyk w pracy nauczycielskiej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
60 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
28.03.14. w świetlicy internackiej odbyło się spotkanie pt. „Ja i moje granice – dobry i zły dotyk”, dla uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania, w którym główna bohaterka zmaga się z problemem jakim jest dla niej wujek, który podczas ich wspólnej zabawy zachowuje się niestosownie. Głównym celem zajęć było uświadomienie o prawie do odmowy dotykania określonych sfer ciała, jeśli nie jest to związane np. z zabiegami higienicznymi, wskazaniami lekarskimi do wykonywania zabiegów leczniczych oraz potrzebie mówienia osobom zaufanym o sytuacjach wstydliwych. Uczniowie klasyfikowali ilustracje przedstawiające scenki z życia, które prezentowały złe i dobre, czyli normalne zachowania, ucząc się w ten sposób prawidłowych relacji interpersonalnych. Prowadzące szczególny nacisk kładły na kształtowanie umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym również mówienia „nie” .
59 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
W dniu 20.03.2014 odbyło się spotkanie dla uczniów ZSZ, Gimnazjum i SPP w ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy"pod hasłem : Flirtowanie czy szykanowanie? Głównym celem spotkania było zmniejszenie lęku i przemocy w relacjach dziewczęta -chłopcy w środowisku szkolnym, kształtowanie u uczennic/uczniów pozytywnego, wolnego od wpływu stereotypów nastawienia do własnej tożsamości płciowej oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie negatywnych zachowań w relacjach opartych na wrogości; Na spotkaniu uczniowie usłyszeli historie osób będących ofiarą przemocy koleżeńskiej, poprzez wykonanie plakatów oraz obejrzenie prezentacji poznali definicje, które ułatwiły im rozpoznanie czym jest przemoc seksualna w relacjach rówieśniczych i jak należy się zachowywać kiedy dotyczy nas problem przemocy w relacjach dziewczęta- chłopcy oraz gdzie należy szukać pomocy. Organizatorami spotkania były:p.Krystyna Stasiak i p.Agnieszka Maślak.
58 PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY " BUDZIMY TALENTY"
21 marca 2014 cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice powitali Pierwszy Dzień Wiosny, pod hasłem "Budzimy talenty". Program imprezy obfitował w wiele atrakcji. Na scenie prezentowali się uczniowie naszej szkoły w różnych przedziałach wiekowych. Poprzez taniec, śpiew, zabawę, konkurencje sportowe wprowadzili wszystkich w wiosenny, radosny klimat. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs na „Ekologiczne nakrycie głowy”. Wszyscy uczestnicy za zaangażowanie otrzymali nagrody w postaci maskotek i słodyczy.
57 WOJEWÓDZKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dn.20.03.2014 r. odbył się w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Łodzi Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów, którzy zakwalifikowali się zwyciężając
w Turnieju Regionalnym w Zduńskiej Woli. W zawodach wzięły udział ekipy z Tomaszowa Maz., Piotrkowa Tryb., Warty, Sieradza, Łodzi, Kutna. Organizatorzy zapewnili dla zawodników napoje, słodki poczęstunek i ciepły posiłek. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. W wyniku rozegranych zaciętych gier zdobyliśmy 1 złoty medal oraz 4 i 5 miejsce.
Ola Stodulska zdobyła Mistrzostwo Województwa Łódzkiego i będzie reprezentować naszą szkołę na Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego w Kazimierzy Wielkiej. GRATULUJEMY !!!
56 PROGRAM PARTNERSKA WYMIANA SZKÓŁ COMENIUS MAKE A DIFERENCE! BE A GREEN ENTREPRENEUR!
W dniach 4-7 marca 2014 r. nauczyciele, realizujący wspólnie z uczniami projekt uczestniczyli w kolejnym spotkaniu przedstawicieli szkół partnerskich, tym razem w szkole A’LATSIA ELEMENTARY SCHOOL w Latsia, na Cyprze. Mobilność poświęcona była podsumowaniu, ewaluacji i opracowaniu dalszego etapu projektu. Przedstawiono sprawozdania w formie prezentacji multimedialnych z dotychczas zrealizowanych zadań.. Zaprezentowano wypracowane produkty ekologiczne. Ponadto podczas wizyty opracowano kalendarz dalszych działań oraz zapoznano się z zarysami wizyt w Hiszpanii i Finlandii. Nauczyciele mieli możliwość zwiedzić szkołę i obserwować zajęcia prowadzone przez cypryjskich nauczycieli..
Uczestnicy wizyty poznali walory geograficzno-turystyczne, kulturowe i system oświaty Cypru. Mieli możliwość wymiany poglądów, doświadczeń, dobrych praktyk w pracy nauczycielskiej. Ważnym elementem wizyty było wzajemne poznanie się i integracja. Szczególnie dzieci - młode pokolenie Europejczyków, uczyły się wzajemnego szacunku i tolerancji dla innych. Poznano symbolikę drzewa oliwnego oraz wszyscy, wspólnie zasadzili drzewko czarnej oliwki. – symboliczne drzewko pokoju i wolności.
55 WIZYTA SZKOLENIOWA W YAZIHUYUK GAZI ILKOKULU, NEVSEHIR,TURCJA
SOSW w Sieradzu jest realizatorem projektu "Europejskie centrum edukacji specjalnej" nr umowy 2013-1-PL1-ESF03-39594 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli- projekty systemowe.
W ramach tego projektu 5 osobowa grupa nauczycielek z naszego Ośrodka w dniach 23.02.2014-02.03.2014r. odbyła kolejną wizytę szkoleniową, tym razem, w Szkole Podstawowej Yazihuyuk Gazi Ilkokulu w mieście Nevsehir w Turcji. Wizyta była okazją do poznania instytucji przyjmującej-szkoły podstawowej, jej historii, struktury i organizacji. Uczestniczki zaznajomiły się z systemem oceniania i motywowania uczniów oraz sposobami rozwiązywania problemów wychowawczych. Obserwowały zajęcia przedmiotowe, rozwijające zainteresowania oraz dodatkowe - specjalistyczne, pod kątem wykorzystywanych metod, form i technik pracy, dokonując porównań systemów edukacji w Polsce i Turcji. Zajęcia zostały udokumentowane w formie filmów video, zdjęć, notatek, dokumentacji merytorycznej. Każde obserwowane zajęcia omówione zostały z prowadzącymi lekcje nauczycielami tureckimi. Uczestniczki szkolenia miały okazję wizytować również szkoły specjalne: Rasim Uzer Special School, Umut Pinari Spezial School - Centrum Edukacji- placówkę o charakterze edukacyjno- rehabilitacyjnym. Spotkały się również z przedstawicielami władzy lokalnej.
W ramach realizacji programu kulturalno-językowego został zaplanowany czas na poznanie historycznych osobliwości Kapadocji: podziemnych miast Kaymakli, Derinkuyu , gdzie chrześcijanie chronili się przed prześladowaniami rzymskimi i muzułmańskimi, zespołu wykutych w skale tufowej kościołów bizantyjskich, Parku Narodowego Göreme- zabytek ten wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1985 r, Doliny Miłości, Doliny Gołębi, Doliny Ihlera, zamku w Uchisar, najstarszego Meczetu w Nevsehir. W miejscowości Avaros uczestniczyły również w warsztatach ceramicznych.
W ramach realizacji programu kulturalnego-językowego uczestniczki wizyty szkoleniowej, wspólnie z nauczycielami tureckiej instytucji przyjmującej, wzięły udział w szeregu integracyjnych spotkań. Ponadto miały okazję zobaczyć uroczystość pn. Noc turecka. Zagraniczna mobilność była wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, nowej wiedzy, kompetencji językowych i międzykulturowych, wymiany doświadczeń zawodowych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
54 TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dn.5.03.2014 r. odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli Regionalny Turniej Tenisa Stołowego.W zawodach wzięły udział ekipy z Łasku, Wielunia , Działoszyna,Sieradza , Zduńskiej Woli.Zawodnicy toczyli rozgrywki w 4 grupach wiekowych. Nasz ośrodek reprezentowało 4 zawodników, grających w 2 grupach sprawnościowych.Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek , słodki poczęstunek i napoje.W wyniku odbytych rozgrywek nasi zawodnicy zajęli dwa pierwsze miejsca i ,jedno drugie i jedno czwarte miejsce. Naszą placówkę będzie reprezentowało 3 zawodników na Turnieju Wojewódzkim w Tenisie Stołowym w Łodzi .GRATULUJEMY !!!
53 MISTRZ ORTOGRAFII 2014
27 lutego 2014 roku w godzinach: 10.45-12.25 odbyła się X, jubileuszowa edycja konkursu ortograficznego dla uczniów gimnazjum i ZSZ z naszej placówki pod nazwą „Mistrz Ortografii”.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 5 finalistów wyłonionych spośród najlepszych w szkole specjalistów od ortografii. W tym roku, z racji jubileuszu, zadania miały nieco żartobliwy charakter, a uczestnicy, oprócz wiedzy ortograficznej, musieli się wykazać poczuciem humoru, prezentując na przykład pantomimicznie pszczołę lub kangura (kalambury.). Była też piosenka o „Żółtej żabie, która żarła żur”, a także krzyżówka, dyktando i quiz ortograficzny. Uczestników wspierali duchowo koledzy i koleżanki, zarówno z klas zawodowych, jak szkoły podstawowej. Wszyscy z racji „tłustego czwartku” i zapału do pracy raczyli się słodkościami (łącznie z komisją, której przewodniczyła dyrekcja naszej szkoły). Jak co roku Stowarzyszenie „Ab ovo” wsparło organizację konkursu, dzięki czemu wszyscy finaliści otrzymali tytuł Mistrza Ortografii oraz nagrody, a publiczność mogła korzystać z dobrodziejstw „tłustego czwartku”.
52 MECZ TOWARZYSKO- INTEGRACYJNY
W dniu 22 02.2014 roku na Sali MOSiR przy szkole Podstawowej Nr 9 w Sieradzu odbył się mecz towarzysko-integracyjny w piłkę nozną halową i hokeja halowego, w którym uczestniczyły zespoły z SOSW w Sieradzu oraz juniorzy Warty Sieradz, Mecz przebiegł w wesołej i serdecznej atmosferze jednakże nie bez emocji i sensacji. Zawodnicy Ośrodka okazali się niepokonani zwycięzając w obu meczach a wspaniałe puchary oraz oprawę sportową zawdzięczaliśmy Pani Justynie Gołąbek ,która w ramach pracy licencjackiej zorganizowała tę sportową imprezę.
51 WIZYTA W LUKSEMBURGU 11-15.02.2014
W dniach od 11 do 15 lutego 2014r. w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius " I am cross-what now"odbyła się wizyta w Luksemburgu, w której wzięło udział czterech nauczycieli naszej szkoły. Odwiedziliśmy kolejnego partnera projektu " Institut pour Enfants Autistiqes et Psychotiqes classe de cohabitation (12 -18 years old) in Lycee Michel Rodange (regular secondary school). Podczas spotkań roboczych nad projektem prezentowaliśmy i omawialiśmy strategie radzenia sobie z zachowaniami agresywnymi i autoagresywnymi u dzieci ze spektrum autyzmu. Zdobywaliśmy nowe doświadczenia w zakresie metod i form pracy z dziećmi i osobami dorosłymi dotkniętymi autyzmem.
50 V REGIONALNY TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dn.18.02.2014 r odbył się w Wieluniu V Regionalny Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych.Miejscem turnieju była Kręgielnia ,, Black ,, w Wieluniu.W zawodach udział wzięły ekipy z : Łodzi , Łasku ,Sieradza, Działoszyna , Pajęczna,Zduńskiej Woli , Gromadzic , Ozorkowa , Kutna ,Wielunia ,Stemplewa. Nasz Ośrodek reprezentowało 4 zawodników , którzy toczyli rozgrywki w 3 grupach sprawnościowych. Organizatorzy przygotowali napoje , słodki poczęstunek oraz gorący posiłek dla zawodników.Turniej uświetnił występ młodych artystów z ZSS w Wieluniu.Honorowy patronat nad Turniejem objął Starosta Wieluński p.Andrzej Stępień.W wyniku rozegranych gier nasi uczniowie zdobyli łącznie 4 medale : 1 złoty i po 3 srebrne .GRATULUJEMY !!!
49 WIZYTA SZKOLENIOWA W LONDYNIE
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu jest realizatorem projektu "Europejskie centrum edukacji specjalnej" nr umowy 2013-1-PL1-ESF03-39594 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli-projekty systemowe.
W ramach tego projektu 5 osobowa grupa nauczycielek i nauczycieli z naszego Ośrodka w dniach 12-18. 01. 2014 r. odbyła wizytę szkoleniową w"Rutlish School"Watery Lane Merton Park w Londynie /Wielka Brytania/. Kilka dni pobytu w tej placówce, było okazją do poznania instytucji przyjmującej-szkoły dla chłopców w wieku od 11 do 16 lat o profilu matematyczno -informatycznym, charakteryzującej się dużą różnorodnością w zakresie etniczności, religii czy narodowości.Podczas szkolenia uczestnicy i uczestniczki zapoznali się z bogatą historią,tradycjami "Rutlish School"oraz ze strukturą i organizacją funkcjonowania tej placówki. Poznali system oceniania i motywowania uczniów oraz procedury rozwiązywania problemów wychowawczych. Obserwowali zajęcia prowadzone przez angielskich kolegów, zdobywając nowe doświadczenia w zakresie metod, form i technik pracy. Porównywali oba systemy edukacyjne: polski i angielski. Widoczne są różnice tych systemów, z których najbardziej istotne to: sposób monitorowania frekwencji uczniów / natychmiastowa informacja trafiająca do rodziców i organu prowadzącego/, obecność na zajęciach asystenta udzielającego wsparcia uczniom z trudnościami szkolnymi, możliwość przenoszenia uczniów osiągających lepsze wyniki w trakcie roku szkolnego na wyższy poziom nauczania, wykorzystywanie w trakcie wszystkich zajęć tablic interaktywnych, podział uczniów na tzw. domy-House System",mające za zadanie kultywowanie tradycji, integrację i współzawodnictwo, różny system oceniania /brak ocen cząstkowych, istnieją tylko oceny egzaminacyjne/.
Podczas szkolenia w ramach realizacji programu kulturalno-językowego został zaplanowany czas na zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta tj. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki, Tower of London, Muzeum Madame Tussauds, Parlament Westminister, British Muzeum, Buckingham Palace oraz integrację z angielskim koordynatorem, nauczycielami tejże instytucji.
Zagraniczna mobilność była wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, nowej wiedzy, kompetencji językowych i międzykulturowych, wymiany doświadczeń.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
48 WIZYTA PARTNERSKA NA WĘGRZECH
Od 28 stycznia do 2 lutego 2014 roku 5 pracowników naszej szkoły przebywało w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius pn. "Coś z niczego" na Wegrzech, w miejscowości Berretyoujfalu,. Odwiedziliśmy kolejnego partnera - szkołę podstawową II Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény.
Zwiedziliśmy szkołę, obserwowaliśmy zajęcia: artystyczne, sportowe, językowe. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, poznając recepturę tradycyjnych węgierskich bułeczek, która zostanie zamieszczona w poradniku kulinarnym „Europejskie potrawy na każdą kieszeń”. Pełniliśmy funkcję jurorów w konkursie szkolnym na najciekawszy strój karnawałowy. Jak się okazało, jedna z konkurencji nosiła nazwę „Something from nothing” i polegała na prezentacji stroju wykonanego z materiałów, pochodzących z recyklingu. W ramach spotkań roboczych omówiona została i uzupełniona tabela z zadaniami z I półrocza. Przedyskutowano kolejne etapy projektu w bieżącym roku szkolnym (zasady promocji projektu, bazę produktów, działania o charakterze wolontaryjnym i charytatywnym). Ustalono zakres zadań projektowych, które będą realizowane w czasie Festiwalu Recyklingu, organizowanego w Sieradzu przez Urząd Miasta.
Poznaliśmy tradycje ludowe Węgier, doświadczyliśmy niezwykłej gościnności naszych węgierskich partnerów.

47 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
14 stycznia odbyło się z spotkanie z Panią Policjantką starszą sierż. B. Grobelną z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu pod hasłem: "Dobre rady na zimowe wypady". Dotyczyło ono zasad zachowania bezpieczeństwa podczas spędzania ferii zimowych. Uczniowie szkoły podstawowej oraz zespołów terapeutycznych obejrzeli prezentację multimedialną oraz filmy: "Bezpieczne ferie" i "Niebezpieczny lód". Spotkanie przygotowały: p. A. Mikołajczyk, p. A. Maślak, p. A. Wencwel.
46 BAL KARNAWAŁOWY W INTERNACIE
W dniu 15.01.2014r wychowankowie internatu świętowali karnawał. Zabawa była przednia, wszyscy chętnie brali udział w zabawach i konkursach. Punktem kulminacyjnym były wybory króla i królowej balu. Jednogłośnie wybrana para zwycięzców para otrzymała dyplomy i łakocie, z dumą prezentując korony. Na koniec zabawy dzieci wzięły udział w słodkim poczęstunku.
45 KONCERT KOLĘD
W dniu 09.01.2014r. odbyło się w internacie SOSW spotkanie integracyjne z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu. Wychowankowie wraz z gośćmi wspólnie śpiewali popularne kolędy przy akompaniamencie trzech akordeonów, gitary i klarnetu. Spotkanie zakończył występ akordeonowy Miłosza Jarząba, który wprowadził wszystkich w nastrój karnawału grając tanga i walce. Koncert Noworoczny zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie Koła Muzycznego.
44 SZKOLNE KOLĘDOWANIE
20 grudnia 2013 roku o godzinie 11.40 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się tradycyjne spotkanie świąteczne, w programie którego znalazło się śpiewanie kolęd, życzenia, napisane przez uczniów oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Szkolne koło teatralne zaprezentowało krótkie przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, oparte na tekście Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”. Rekwizyty i dekoracje do spektaklu wykonano z gazet, w myśl założeń programów Comenius, realizowanych w szkole: „Coś z niczego” oraz „Zostań zielonym przedsiębiorcą”.
43 WIGILIA W PRZEDSZKOLU
Dnia 20 grudnia 2013 roku na terenie naszej placówki odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne naszych przedszkolaków. W miłej, świątecznej atmosferze nasi milusińscy mieli okazję do spróbowania wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców oraz złożenia sobie życzeń podczas dzielenia się opłatkiem. Miłym akcentem całego spotkania była niespodziewana wizyta Świętego Mikołaja oraz wspólne kolędowanie.
42 WIGILIA W INTERNACIE
Wieczór wigilijny jest tradycją naszego Ośrodka i stanowi ważny element wspólnego przebywania ze sobą wychowanków, nauczycieli, pracowników szkoły, emerytów, rodziców oraz zaproszonych gości. Ta szczególna uroczystość odbyła się 18 grudnia. Zanim wszyscy zasiedli do wigilijnej wieczerzy, dzieci i młodzież z internatu zaprezentowali scenkę artystyczną p.t. „Księżyc i gwiazdy”, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Spotkanie odbywało się w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd.
41 KIERMASZ W GALERII "DEKADA" W SIERADZU
W dniu 19 grudnia w galerii handlowej "Dekada" w Sieradzu odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Na zorganizowanym kiermaszu sprzedawano również kalendarz z wizerunkiem uczniów naszej placówki. W kiermasz zaangażowanych było wielu uczniów i nauczycieli.
40 SPOTKANIE WIGILIJNE UCZNIÓW SPP
Prawdziwie świąteczny nastrój panował we wtorkowe przedpołudnie 17.12.2013 r. w naszej szkole dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Wszyscy uczniowie spotkali się na wigilii wraz ze nauczycielami. Młodzież przepełniona radosnym duchem świąt dzieliła się opłatkiem, składała sobie nawzajem świąteczno-noworoczne życzenia oraz spożywała wigilijne przysmaki.
39 WYJAZD SZKOLNEJ GRUPY TEATRALNEJ DO UNIEJOWA
Grupa teatralna z naszej szkoły, w skład której wchodzą członkowie szkolnego koła teatralnego i Amatorskiego Teatru Dorosłych MASAKRA przebywała w dniach 14-16 grudnia 2013 roku w Uniejowie. Pobyt turystyczno-edukacyjny stanowił nagrodę specjalną w konkursie profilaktycznym"Mamy teatr w sobie", zorganizowanym przez RCPS w Łodzi. Finaliści konkursu, czyli oprócz naszej grupy, 2 zespoły z liceów z Tomaszowa Mazowieckiego mieli zapewniony niezwykle atrakcyjny program: kąpiele w basenach termalnych, dyskotekę, przejazdy bryczką, zwiedzanie zabytków, warsztaty pieczenia pierników, kręgle, zajęcia profilaktyczne. Młodzież z naszej placówki bawiła się świetnie, nawiązała nowe przyjaźnie i teraz z zapałem oczekuje na następne oferty konkursowe...
38 PROMUJEMY PROJEKTY COMENIUS
Promujemy naszą placówkę i chwalimy się projektami COMENIUS, które realizował i nadal realizuje nasz ośrodek. Na telebimie przy Urzędzie Miasta Sieradz można zobaczyć prezentację o działaniach SOSW w ramach 4 projektów Comenius.
37 SPOTKANIE Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ
Nasi uczniowie w dniu 17 grudnia 2013 roku uczestniczyli w spotkaniu autorskim z członkami Stowarzyszenia Arka Noego. Temat spotkania brzmiał: „I Ty możesz zmienić swoje życie. Stop alkoholizmowi, narkomanii, przemocy”. Celem tego spotkania było zachęcenie uczniów do mówienia "NIE" dealerom promującym narkotyki, czy alkohol; poznanie brutalnej prawdy o uzależnieniu, a także zastanowienia się nad samym sobą i swoją przyszłością w kontekście uzależnień. Na podstawie historii własnych zaproszonych osób uczniowie dowiedzieli się również jak wielką traumę wywołuje przemoc i wszystkie jej przejawy i formy.Mają świadomość konieczności nawiązywania zdrowych relacji interpersonalnych, różnych - pozytywnych form dialogu, dyskusji i poszanowania stanowiska oraz zdania innych osób bez konieczności stosowania siły czy innych form nacisku. Spotkanie bardzo podobało się naszym podopiecznym.
36 WIZYTA W RUMUNII 11-15.12.2013 R.
W dniach 11 do 15 grudnia 2013r. w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius pn. "Coś z niczego" odbyła się kolejna wizyta , tym razem w Rumunii , w miejscowości Cluj-Napoca. Odwiedziliśmy kolejnego partnera - szkołę podstawową i gimnazjum specjalne CRDEEI. Na wizytę wyjechało 6 uczestników Projektu. Podczas wizyty dokonaliśmy ewaluacji dotychczasowych działań. Podsumowaliśmy wizytę w Grecji. Wymieniliśmy się ozdobami i dekoracjami świątecznymi, które powstawały w ramach realizacji programu. Omówiliśmy zasady funkcjonowania strony internetowej projektu. Zwiedzaliśmy szkołę, uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, podczas których uczniowie piekli ciasto "na każdą kieszeń". Warsztaty kulinarne są częścią programu. Zaplanowaliśmy kolejne spotkanie na Węgrzech. Podczas wizyty mieliśmy również okazję uczestniczenia w wykładzie zorganizowanym specjalnie dla nas na Uniwersytecie Pedagogicznym. Dzięki uprzejmości gospodarzy zwiedziliśmy kopalnię soli w Turdra.
35 WIZYTA NAUCZYCIELI Z KRAJÓW PARTNERSKICH W NASZEJ SZKOLE W RAMACH COMENIUSA
W dniach 08- 11 grudnia 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu gościliśmy nauczycieli z państw partnerskich Projektu Comenius ,,I am cross- what now?” (dotyczącego strategii postępowania z dzieckiem autystycznym).
Było to łącznie 22 nauczycieli ( z Luksemburga, Niemiec, Anglii, Rumunii, Węgier, Hiszpanii i Turcji), pracujących każdego dnia z dziećmi i młodzieżą ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spectrum autyzmu (ASD). W czasie wizyty goście zobaczyli różnorodne rodzaje terapii prowadzonej w naszej placówce, m.in. zajęcie wychowania przedszkolnego i wczesnego wspomagania rozwoju, zajęcie sportowe i kulinarne, terapię logopedyczną oraz metodę ośrodków pracy realizowaną w szkole podstawowej i gimnazjum.Samo spotkanie o charakterze merytorycznym poruszało problem radzenia sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci i młodzieży z ASD. Praca nad projektem to okazja do wymiany doświadczeń, a nawet próby dojścia do porozumienia o charakterze międzynarodowym w kwestii strategii postępowania likwidującego zachowania atypowe.Oprócz spotkań roboczych uczestnicy mieli zorganizowany ciekawy program kulturalny, m.in. zwiedzanie popularnych i interesujących miejsc naszego miasta i regionu oraz uczestnictwo w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie ,,Dary Losu”.
34 RAMBIT ŚWIĄTECZNY
W dniu 11 grudnia 2013 r. po raz kolejny odbył się rambit szkolny pod hasłem "Robimy ozdoby choinkowe z materiałów ekologicznych". Udział w nim wzięli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem do tematu zajęć - nauką piosenki o choince i odgadywaniem zagadek związanych z tematyką świąteczną. Z materiałów przygotowanych przez organizatorki spotkania, wszyscy uczniowie z wielkim zapałem wykonywali ozdoby choinkowe. Łańcuchy i kwiatki z kolorowych gazet, z rolek po papierze toaletowym i ze słomek po napojach bardzo się spodobały. Nieprawdaż, że piękne? - i to coś z niczego.
33 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI...
6 grudnia odbyliśmy mikołajkową podróż lokomotywą Pana Tuwima. W tym dniu podsumowaliśmy Rok Juliana Tuwima. W spotkaniu wzieli udział wszyscy uczniowie szkoły. Specjalnymi gośćmi byli podopieczni Ośrodka Adaptacyjnego w Sieradzu, którzy zainscenizowali wiersz pt. "Abecadło". Przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z życia poety oraz powspominaliśmy oglądając zdjęcia z zajęć i spotkań z twórczocią Juliana Tuwima. Podczas występów uczniowie zaprezentowali wiersze poety w różnych aranżacjach. Była recytacja wierszy: "Ptasie Plotki', "Kotek", "Mróz", inscenizacja "Dyzio Marzyciel", "Okulary", "Spóźniony słowik" ,"Śpiew","Na pierwszy znak, i taniec samba w wykonaniu zespołu "Zakręcone" do wiersza "Zosia Samosia".Na koniec przybyli Mikołajowie, którzy obdarowali wszystkich uczniów smakołykami.W imieniu organizatorek imprezy dziękujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanych w to spotkanie i zachęcamy dzieci i rodziców do czytania co najmniej 20 minut dziennie.
32 WIGILIA REWALIDACYJNA
Dnia 10 grudnia 2013 roku uczniowie SOSW objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi, ich rodzice, nauczyciele i Dyrekcja Ośrodka uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie DARY LOSU.
Uroczysta Wigilia jest tradycją dla tej społeczności Ośrodka, wydarzeniem podniosłym i szczególnym. Słowa wypowiedziane przez Panią Dyrektor M. Wika wprowadziły prawdziwie piękną i bożonarodzeniową atmosferę. Tegoroczne spotkanie wigilijne uświetnił koncert najpiękniejszych kolęd w wykonaniu zespołów: Boże Nutki i Ton. Uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem a dzieci zostały obdarowane przez Mikołaja prezentami. Wśród zaproszonych gości były władze Miasta Sieradza, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz partnerzy międzynarodowego projektu Comenius. Był to czas wzruszeń i radości, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
31 WIGILIA NASZYCH WYCHOWANKÓW W BURZENINIE
W dniu 06.12.2013r. tradycyjnie, jak co roku, w Gminnym Domu Kultury w Burzeninie, odbyła się uroczystość wigilijna z udziałem dyrekcji SOSW w Sieradzu, wójta gminy Burzenin Jarosława Janiaka, jego zastępcy Arkadiusza Słupińskiego, dyrektora Gminnego Domu Kultury w Burzeninie Katarzyny Kozieł, wychowanków, ich rodziców i nauczycieli. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze, przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami i wspólnym kolędowaniu.Największą radością było przybycie długo oczekiwanego św. Mikołaja, który obdarował dzieci słodkimi upominkami. Podczas spotkania wigilijnego umilało nam czas wspólne kolędowanie.
Ten niezwykły dzień na zawsze zapisał się w pamięci wszystkich uczestników.
30 UCZNIOWIE SOSW W SIERADZU „MAJĄ TEATR W SOBIE”...
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Sieradzu (a dokładnie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr3) od marca 2013 roku wzięli udział w konkursie profilaktycznym pod nazwą „Mamy teatr w sobie”, organizowanym przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi dla szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego.Konkurs przebiegał w II etapach. Pierwszym było napisanie scenariusza teatralnego o tematyce związanej z profilaktyką uzależnień. Spośród 19 nadesłanych prac w czerwcu 2013 roku jury wybrało 3, które przeszły do następnego etapu. Scenariusz pt.”Miraże” zdobył trzecią nagrodę. Dzięki temu szkolne koło teatralne mogło już od września rozpocząć pracę nad spektaklem na podstawie autorskiego scenariusza. Od października do końca listopada w przygotowaniach teatralnych pomagał aktor Teatru Powszechnego – pan Artur Majewski, który prowadził ze szkolnym zespołem warsztaty teatralne. Pod jego kierunkiem powstał spektakl utrzymany w konwencji teatru formy plastycznej, zaprezentowany 1 grudnia 2013 roku na Gali Finałowej, która odbyła się w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego (w skład której weszli nie tylko uczniowie szkoły zasadniczej, lecz również gimnazjum, szkoły przysposabiającej do pracy, a także nauczycielki i jedna mama) zajęła w teatralnych zmaganiach finałowych 2 miejsce. Oprócz szkoły sieradzkiej, w II etapie zaprezentowały się dwa zespoły licealne z Tomaszowa Mazowieckiego. Wszyscy finaliści zostali zaproszeni do Uniejowa, na weekendowy pobyt rekreacyjno-turystyczno-krajoznawczy (14-16 grudnia br.)
29 PROJEKT JESTEM BEZPIECZNY WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MEN
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zrealizował projekt Jestem bezpieczny. Głównym celem projektu było wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i poprawa relacji interpersonalnych wśród naszych uczniów. W ramach projektu zrealizowany został cykl zajęć oraz spotkań dla uczniów i rodziców. 3 grudnia 2013roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Uczniowie obejrzeli interaktywny spektakl edukacyjno- profilaktyczny Teatru MORALITET z Krakowa. W ramach projektu ponadto uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat tego co działo się podczas realizacji poszczególnych działań projektowych. Rozstrzygnięto Regionalny Konkurs Plastyczny „Czuję się bezpiecznie”. Nagrodzono uczestników. Podczas imprezy można było obejrzeć prace plastyczne uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sieradzu, Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie i Zduńskiej Woli. W najbliższych dniach odbędzie się wystawa tych prac w Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu.
28 „BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY”
W dniu 28.11.2013r. w ramach realizacji programu ”Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy” odbyło się spotkanie pod hasłem: „Stop cyberprzemocy” skierowane dla uczniów Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na początku spotkania uczniowie mieli za zadanie wypisać w jakim celu używają telefonów komórkowych oraz komputera. Następnie nauczycielki przedstawiły prezentację omawiającą problematykę cyberprzemocy oraz zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania internetu i telefonu m.in. informacje dotyczące ochrony wizerunku przy korzystaniu z portali społecznościowych. Ponadto omówiono z młodzieżą tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont na portalach społecznościowych, poczty w celu zapobiegania włamaniom oraz logowaniu na niewłaściwych stronach internetowych. Na spotkaniu uczniowie obejrzeli również filmiki internetowe oraz usłyszeli historie osób dotkniętych przemocą w sieci. Organizatorami spotkania były: Krystyna Stasiak i Agnieszka Maślak.
27 ANDRZEJKI W INTERNACIE
25.11 2013 odbyły się Andrzejki na świetli szkolnej. Wychowankowie doskonale się bawili i poznawali przepowiednie i wróżby. Zabawie towarzyszyły konkursy zręcznościowe oraz taneczne. Najwierniejsi i najbardziej wytrwali to nasze przedszkolaki brali udział we wszystkich zadaniach i konkurencjach.
26 ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
23.11 2013 został zorganizowany DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W ramach spotkania uczestniczyli rodzice z dziećmi przedszkola ,,Nasze biedroneczki”. Podczas spotkania nasi milusińcy brali udział w różnych konkurencjach sportowych wraz z rodzicami oraz został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Pluszowy miś”. Nowo przyjęty przedszkolaków pasowała p. dyrektor I.Górka i p. dyrektor M.Wika. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera z akompaniamentem muzyki.
25 ANDRZEJKI SZKOLNE
Wieczór Andrzejkowy obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę andrzejkowych wróżb. Uczniowie wraz z nauczycielami postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj "przepowiadania przyszłości" i wybrali ku temu przedpołudnie 26 listopada 2013r. Nauczycielki przebrane za wróżki wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane). Dla uczniów czekały specjalnie przygotowane na tę okazję przez wróżby. Uroczystość rozpoczęła się rozstrzygnięciem konkursu"Dyni" wykonanej z materiałów ekologicznych. Pani Dyrektor wyróżniła trzy zespoły klasowe: m.in. II i III klasę Gimnazjum, I klasę Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz klasę III SPB. Wygrani otrzymali nagrody w postaci słodkich upominków. Gratulujemy! Po zakończeniu konkursu wszyscy uczniowie mogli "poznać swoją przyszłość". Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku. Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w rytmie skocznej muzyki. Organizatorami uroczystości były: M. Frycie, J. Cajdler, A. Maślak, I. Łukasiewicz.Słodycze oraz nagrody na uroczystość zostały zakupione przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych “AB OVO”.
24 RECITAL W INTERNACIE
W ramach integracji wychowanków internatu z młodzieżą ze szkół masowych, odbył się w dniu 18.11.2013r. w świetlicy internackiej występ Mileny Coli uczennicy II klasy Gimnazjum nr 1 w Sieradzu.Milena zaśpiewała i zagrała na gitarze elektrycznej następujące piosenki:
"Shiver","Kokou no sousei","Guren","Bad apple","Angel","Dech god" oraz kompozycje własne. Wychowankowie internatu byli pełni podziwu dla umiejętności wokalnych, i instrumentalnych jakie zaprezentowała Milena.Szczególnie przypadły im do gustu piosenki wykonane w języku japońskim.Występ zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie Koła Muzycznego.
23 11 LISTOPADA W INTERNACIE
W dniu 12.11.2013 r. z okazji Święta Niepodleglości odbył się w internacie SOSW
w Sieradzu koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu Chóru z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu. Wychowankowie internatu wysłuchali następujące pieśni: "Rota","Przybyli ułani pod okienko", "Marsz, marsz Polonia","Marsz I Brygady","Ułani, ulani","O, mój rozmarynie","Piechota","Rozkwitają pąki białych róż","Biały krzyż", "Hej strzelcy wraz","Gdzie są kwiaty z tamtych lat". Koncert był doskonałą lekcją hstorii, drogi naszej Ojczyzny do Niepodległości. Występ zorganizowali opiekunowie Koła Muzycznego.
22 "BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
Telewizor i komputer przyjaciel, czy wróg taką tematyką rozpoczęto nową edycję programu: "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy". Uczniowie na podstawie opowiadania "O Jacku, który ciągle oglądał telewizję" i własnych doświadczeń rozmawiali o tym jak TV i komputer mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Dowiedzieli się również, że oglądanie programów niedostosowanych do ich potrzeb i wieku oraz odwiedzanie niektórych stron w Internecie może być dla nich niebezpieczne. Uczniowie podawali przykłady jak mądrze gospodarować czasem i co robić by go aktywnie spędzać. Prowadzące zachęcały najmłodszych do odwiedzania strony przeznaczonej dla dzieci neciaki.pl
21 EUROPEJSKI TURNIEJ TENISA OLIMPIAD SPECJALNYCH W LUKSEMBURGU
Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska podczas Europejskiego Turnieju Tenisa, który odbywał się Luksemburgu w dniach 14 - 18. 11. 2013 r. wywalczyła łącznie pięć medali. Trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy.
Nasza uczennica Aleksandra Stodulska zdobyła podczas zawodów w Luksemburgu dwa złote medale. Jeden w grze pojedynczej i jeden w grze mieszanej w parze z Krystianem Twardowskim - Oddział Regionalny Wielkopolskie Poznań.
Ola w drodze do najwyższego stopnia podium rozegrała łącznie 6 spotkań i pokonała zawodniczki z Hiszpanii, Belgi, Izraela, Monaco, Niemiec i Szwajcarii.
W grze mieszanej Ola wraz z Krystianem pokonali pary z Luksemburga, Włoch i Austrii zdobywając w swojej grupie sprawnościowej również złoty medal.
W turnieju udział wzięło 80 zawodników z 20 europejskich krajów.
Zawodniczką podczas turnieju opiekował się Piotr Iszczek.

20 SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
Dnia 25 października 2013r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej. Tematem spotkania było Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy- jak się zachować w sytuacji zagrożenia pożarem. Panowie strażacy opowiadali dzieciom jak należy zachować się w sytuacji wystąpienia pożaru, co jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa. Przypomnieli dzieciom, że w trakcie zagrożenia pożarem akcja ewakuacyjna powinna przebiegać spokojnie, wytłumaczyli dlaczego nie należy krzyczeć, biegać, wywoływać paniki. Przypomnieli, że nie należy chować się w miejscach takich jak szafy, pod łóżkami. Rozmawiano na temat sposobów uniknięcia zatrucia czadem-tlenkiem węgla, objawów zatrucia tlenkiem węgla i sposobu udzielenia pierwszej pomocy. Nasi podopieczni mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez strażaków, oswojenia się z wyglądem strażaka w pełnym wyposażeniu, obejrzenia asortymentu przeciwpożarowego. Spotkanie bardzo podobało się naszym uczniom, co widać na załączonych zdjęciach. Dziękujemy bardzo Straży Pożarnej w Sieradzu
19 WIZYTA W PORTUGALII - 27-31.10.13
W dniach 27-31 października 2013 w ramach projektu międzynarodowego Comenius pn. "Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!" odbyła się pierwsza wizyta w Portugalii, w której wzięło udział pięcioro nauczycieli z SOSW w Sieradzu. Podczas wizyty, w miejscowości Setubal, uczestnicy mobilności zapoznali się z portugalskim systemem edukacji, bazą lokalową szkoły oraz spotkali się z innymi partnerami tego międzynarodowego projektu . Wspólnie zasadzono drzewo pomarańczowe na znak przyjaźni. Natomiast w ramach realizacji programu kulturalnego uczestnicy zwiedzili Lizbonę. Podczas tejże mobilności zaplanowano również dalsze działania na następne miesiące oraz ustalono termin kolejnej wizyty na Cyprze.
18 WIZYTA PARTNERSKA W ANGLII - 22-26.10.2013
W dniach: 22-26 października 2013 w ramach projektu międzynarodowego Comenius pn."I am cross - what now?"-"Strategia postępowania z dzieckiem z autyzmem" odbyła się wizyta w Wielkiej Brytanii, w której wzięły udział 4 nauczycielki z SOSW w Sieradzu. W trakcie pobytu w miasteczku Ely uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z systemem edukacji oraz metodami pracy z osobami, dotkniętymi autyzmem (ASD - Autism Spectrum Disorder), a także hospitować zajęcia i zapoznać się z bazą lokalową zarówno szkoły w Ely, jak i w Cambridge.Podczas spotkań roboczych partnerzy z: Niemiec, Luksmeburga, Turcji, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Polski i Hiszpanii zaprezentowali strukturę szkół, sposoby finansowania i diagnozowania osób z ASD w poszczególnych krajach. Ustalono, że kolejnymi etapami pracy nad projektem będą: poznawanie metod pracy stosowanych w poszczególnych krajach oraz postępowanie dydaktyczne z dzieckiem z autyzmem w sytuacjach trudnych.W ramach realizacji programu kulturalnego uczestnicy zobaczyli atrakcje Londynu: Pałac Westminster, Big Ben, Trafalgar Square oraz Tower Bridge, a także budynki uniwersyteckie w Cambridge.Wizyta partnerska w Wielkiej Brytanii stała się świetną okazją do poznania praktycznych rozwiązań organizacyjnych i metodycznych, zastosowanych w innych krajach, a znanych do tej pory jedynie z literatury. Nauczyciele goszczący w Highfield School zwrócili uwagę na wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewnianego dzieciom (uczniom) w szkołach angielskich.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
17 PROJEKT COŚ Z NICZEGO- WIZYTA W GRECJI
Zgodnie z założeniami programu Comenius wzmacniając europejski wymiar edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, a także mobilności kadry nauczycielskiej oraz wymieniając najlepsze praktyki, wzajemnie ucząc się - czworo nauczycieli naszego ośrodka wyjechało do Grecji. To właśnie w Grecji w dniach 15-21.10.2013 odbyła się pierwsza zaplanowana wizyta programu Comenius w ramach realizacji projektu ,,Coś z niczego". Gospodarzami spotkania byli nauczyciele szkoły specjalnej w Salonikach. Przedstawiciele szkół z dziewięciu państw: Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Turcji, Węgier, Włoch, Grecji oraz Polski mieli okazję wzajemnie się poznać i przedyskutować działania przewidziane do realizacji w pierwszym etapie projektu.
Pedagodzy z naszej szkoły zapoznali się z pracą swych greckich kolegów. W trakcie wizyty zwiedzili szkołę, obserwowali sposób prowadzenia zajęć lekcyjnych, wymienili się doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami wizyty partnerskiej. Ponadto mieli możliwość degustacji greckich potraw przygotowanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców placówki goszczącej. W trakcie wizyty przedstawiciele wymienionych wcześniej krajów pracowali nad realizacją zadań projektu ,,Coś z niczego". Wybrano logo projektu - zwyciężyła kompozycja z Grecji. Ustalono terminy najbliższych wizyt partnerskich, omówiono projekt wspólnej strony internetowej oraz sposób kontaktów między partnerami , nauczyciele z Turcji zobowiązali się do założenia strony kontaktowej na facebooku w celu ustalania terminów wideokonferencji oraz prezentacji naszych dokonań. Ponadto ustalono plan pracy na najbliższe pół roku.
16 DZIEŃ CHŁOPAKA W INTERNACIE
Dnia 30.09.2013 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca w internacie. Wychowanki wspólnie z wychowawcami tradycyjnie przygotowali dla chłopców wybory Mistera Internatu 2013/2014. Kandydaci brali udział w wielu konkurencjach, które dostarczyły wszystkim dużo zabawy i emocji. Chłopcy mogli sprawdzić takie umiejętności, jak: nawlekanie nitki na igłę, przygotowanie kanapki, malowanie paznokci swoim koleżankom, oraz wiedzy przydatnej w życiu codziennym. Nasi wychowankowie starali się wykonywać wszystkie zadania najlepiej, jak potrafią, a jury przyglądało się ich zmaganiom i oceniało przyznając im punkty. Na koniec punktacja została zliczona i wyłoniony zwycięzca – Mister Internatu oraz I i II vice Mister Internatu. Oprócz tego, każdy uczestnik otrzymał wyróżnienie w postaci wyjątkowej szarfy. Po konkursie cały internat bawił się do późnych godzin na zabawie dyskotekowej.
15 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
8 pażdziernika odbyła sie w Internacie impreza pn.: "Święto pieczonego ziemniaka". Wzieli w niej udział wszyscy wychowankowie Internatu. Oprócz tradycyjnego pieczenia kielbasek i ziemniaków wychowawcy przeprowadzili zabawy i konkursy sportowe wśród których najwięcej radości dostrczyły łowienie ziemniaków na wędkę i wyścig z ziemniakami. Dzieci i młodzież tworzyły wymyslone stworki z ziemniaków i darów jesieni. Wpatrujac się w blas ognia śpiewaliśmy piosenki i cieszyliśmy się spotkaniem.
14 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
11 października o godzinie 13.00 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni emeryci. Zebranych przywitała Pani Dyrektor Iwona Górka, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom Ośrodka, następnie wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji. Pani Dyrektor zaprosiła zgromadzonych gości na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. Było to specjalne wydanie ,, Familiady", którą wspaniale poprowadził, wcielając się w rolę Karola Strasburgera, nasz kolega pan Zbigniew Flanek. Wystąpiła również grupa taneczna ,,Zakręcone" do przeboju Shakiry ,, Waka, Waka” i ,,Gangam style” pod kierunkiem pani Agnieszki Gałązki. Występująca młodzież popisała się swoim kunsztem recytatorskim, aktorskim i muzycznym. Po wspaniałym występie artystycznym rozdano upominki dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. W tym roku były to ekologiczne kwiaty wykonane w ramach realizowanego w Ośrodku programu ,,Comenius"- ,, Coś z niczego”. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, która nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty życzyła:,,... takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wrażliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców”. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne laurki. Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek.
13 KONKURS NA LOGO PROGRAMU COMENIUS "COŚ Z NICZEGO"
Uczniowie naszego ośrodka realizują pierwsze zadania projektu Comenius "Coś z niczego", który tematycznie związany jest z segregacją odpadów. Z ponad 30 zgłoszonych prac plastycznych, wybrano pięć rysunków, które zostaną zawiezione na spotkanie do Grecji.Tam w szkole naszych Partnerów Projektu w Salonikach odbędzie się następny etap - finał Konkursu na Logo.
12 SPRAWOZDANIE Z ZADANIA 4.
Dnia 23 września 2013 r. w internacie SOSW odbyły się zajęcia podejmujące temat relacji „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego..." Wychowankowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zaproponowane przez prowadzących ćwiczenia. Burzliwie dyskutowano na temat roli języka w kontaktach międzyludzkich. Rozmawiano na temat przyjemności mówienia sobie po imieniu, uczestnicy spotkania poznali znaczenie swoich imion, rozmawiano na temat powodów stosowania wulgarnych określeń wobec innych. Zadawano ważne pytania i poszukiwano odpowiedzi na tematy: jak nazywa się w rozmowach chłopców, jak dziewczęta, jaka jest norma społeczna w tym zakresie. Uczono się formułowania prawidłowych komunikatów, zastanawiano się, czy dany komunikat wyraża lekceważenie czy zainteresowanie. Wychowankowie uświadomili sobie w jaki sposób różne komunikaty wpływają na sposób postrzegania dziewcząt i chłopców przez siebie nawzajem. Ciekawą formą było wykonanie pracy „ Cierń i jabłoń”. Korzenie krzaka cierniowego to: wulgarny język, przemoc słowna, uprzedmiotowienie. Uczniowie określali, co może wyrosnąć z takich korzeni i zapisywali odpowiedzi na kolorowych karteczkach. Na rysunku znalazły się słowa: cierpienie, ból, strach, przemoc, brak wiary w siebie, niemoc, beznadzieja, nieprzyzwoity, grzeszny świat. Korzenie jabłoni oznaczały język wolny od przemocy, język szacunku. Uczestnicy zajęć umieścili tutaj słowa: szacunek, uznanie, dobre samopoczucie, radość, dobre relacje, słuszne i sprawiedliwe czyny, energia, pozytywne myślenie, przyjazna atmosfera, bliskość, zrozumienie, poczucie wartości. Uważamy, że rozmowy z uczniami na temat roli języka w kontaktach interpersonalnych są potrzebne, aby nastąpiła zmiana standardów zachowań w relacjach rówieśniczych.
11 REALIZUJEMY DZIAŁANIA UJĘTE W KONKURSIE BEZPIECZNA SZKOŁA- BEZPIECZNY UCZEŃ 2014!
2 października 2013 r. odbyło się spotkanie naszych uczniów klas zasadniczej szkoły zawodowej z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieradzu. Spotkanie przebiegało pod hasłem: Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z jakimi problemami mogą się tam zgłosić, gdzie znajduje się MOPS w Sieradzu. Wspólnie zastanawiali się jakie problemy mogą dotyczyć rodziny w dzisiejszych czasach i co może z nich wynikać. Rozmawiano na temat trudnych sytuacji materialnych, poruszono problem przemocy, Niebieskiej Karty. Uczniowie znali formy przemocy, potrafili podać jej konkretne przykłady, rozmawiali na temat jej skutków prawnych, poznali fakty i mity na temat przemocy, numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Najbardziej jednak zainteresowani byli problemem uzależnienia, tym co się dzieje, gdy osoba nadużywa alkoholu, jak czują się poszczególni członkowie rodziny. Ustalono czym jest nadużywanie alkoholu, jakie są objawy uzależnienia, gdzie osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc. Poruszono problem uzależnienia od narkotyków, fakty i mity na temat brania narkotyków. Uczniowie poznali numer Antynarkotykowego Telefonu Zaufania, Pogotowia Makowego, Punktu Konsultacyjnego MONAR-u, Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Dzieci i Młodzieży Zagrożonej Narkomanią. Poinformowano uczniów, że na terenie MOPS można uzyskać pomoc psychologa i prawnika. Istotnym faktem było, że wśród prowadzących zajęcia był mężczyzna, pokazując uczniom tym samym, że pomoc społeczna to również męska sprawa, co łamie stereotypy społeczne w tym zakresie. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne, broszury dotyczące miejsc w Sieradzu, gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach- adresy instytucji i numery telefonów.
10 SPOTKANIE Z PIERWSZEJ POMOCY "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ"
Podczas spotkania dotyczacego udzielania pierwszej pomocy uczniowie naszej szkoły obejrzeli film animowany pt. "Doktor Kręciołek", który przybliżył tematykę wzywania i udzielania pierwszej pomocy. Utrwalili znajomość numerów alarmowych do służb ratowniczych w Polsce. Uczyli się wzywać odpowiednią pomoc, prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, samodzielnie wykonywali wdechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej na fantomach. Podczas spotkania uczniowie otrzymali ciekawe materiały i pomoce dydaktyczne. Program "Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów. Zajęcia zostały przeprowadzone przez p. J. Cajdler i A. Szczepańską.
9 REALIZUJEMY DZIAŁANIA UJĘTE W KONKURSIE BEZPIECZNA SZKOŁA- BEZPIECZNY UCZEŃ 2014 !
W dniu 2 października 2013 r. odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczestnicy spotkania utrwalili wiadomości na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, znajomości zasad poruszania się po ulicach w mieście i drogach na wsi. Przypomnieli sobie znaczenie poszczególnych znaków drogowych, jak zachować się w sytuacji, gdy zaczepia ich obcy dorosły. Uczniowie przypomnieli sobie również zasady postępowania, przyjmowania pozycji obronnej podczas ataku psa.
8 KONKURS KULINARNY "POTRAWY EUROPEJSKIE'
W dniu 3.10.2013r. odbył się konkurs kulinarny pod nazwą „Potrawy europejskie” przygotowany przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Można było posmakować wiele rozmaitych potraw z różnych zakątków Europy m.in.: gulasz węgierski, sałatka niemiecka, sałatka grecka, kapusta po polsku, jabłka faszerowane, ciasto po włosku, jabłecznik – ciasto z Francji. Podczas konkursu panowała przyjazna i radosna atmosfera. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez zespoły uczniów z każdej klasy minimum dwóch potraw. Organizatorzy postawili sobie za cel rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości uczniów, propagowanie zdrowego sposobu odżywiania oraz poznanie potraw kulinarnych z innych państw Europy. Pragnęli uzmysłowić, że ważna w naszym życiu jest prawidłowa dieta, gdyż to, co jemy, ma ogromy wpływ na nasze zdrowie, a przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Konkurs jak co roku cieszy się ogromną popularnością, gdyż do zawodów przystępują wszyscy uczniowie z każdej klasy.
7 PROJEKTY COMENIUS RUSZAJĄ!
Nasz Ośrodek od sierpnia 2013 do czerwca 2015 realizuje 3 projekty programu Comenius.
1."Coś z niczego-Something from nothing"; Projekt realizuje 9 państw. Koordynator projektu szkoła polska- Szkoła Podstawowa nr 5 w SOSW w Sieradzu; Partnerzy projektu to szkoły z: Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Turcji, Węgier, Włoch.
2."Zrób inaczej! Zostań zielonym przedsiębiorcą!-Make a difference! Be a Green Entrepreneur!" Projekt realizuje 10 państw.Koordynator projektu- szkoła rumuńska;
Partnerzy projektu to szkoły z : Cypru, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Węgier, Włoch, Grecji, Polski.
3."Strategia postępowania z dzieckiem z autyzmem". Projekt realizuje 8 państw.- koordynator projektu to szkoła niemiecka. Partnerzy projektu to szkoły z: Hiszpanii, Luksemburga, Polski, Rumunii, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii.Celem projektów Comenius jest międzynarodowa współpraca szkół. Instytucje partnerskie realizować będą w trakcie dwóch lat zaplanowane we wnioskach zadania. W ramach tych akcji uczniowie i nauczyciela mają możliwość wzajemnego uczenia się, integracji i wymiany doświadczeń.Na ten cel Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Sieradzu wraz z Organem Prowadzącym Powiatem Sieradzkim pozyskał 60 tysięcy Euro.
6 DZIEŃ CHŁOPCA
27 września 2013 r. na świetlicy szkolnej odbyła impreza integracyjna pod hasłem "W przededniu Dnia Chłopca". Dzieci rozwiązały krzyżówkę tematyczną i przy dźwiękach muzyki pod wodzą p. Z.Flanka wesoło się bawiły. Na zakończenie był słodki cukierek dla tancerzy...oczywiście wszystkich chłopców . Imprezę przygotowała pani M. Szczuko.
5 TYTOŃ, NARKOTYKI, DOPALACZE- JAK SIE PRZED TYM BRONIĆ?
17 września uczniowie klas zasadniczej szkoły zawodowej i gimnazjum uczestniczyli w pierwszej części spotkania – konwersatorium na temat „Tytoń, narkotyki, dopalacze- jak się przed tym bronić”. Przedsięwzięcie miało na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkodliwego wpływu substancji uzależniających oraz umiejętności radzenia sobie. Spotkanie prowadziła Pani Anna Ciach, pracownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sieradzu. Poruszono temat profilaktyki uzależnień oraz sposobów walki z uzależnieniem. Uczniowie dyskutowali na temat zgubnych działań alkoholu i tytoniu, wymieniali przykłady z życia. Podjęto tematykę alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Zajęcia prowadzone były w małych grupach, co sprzyjało współpracy i aktywizowało uczniów do działania, a także umożliwiało dostosowanie przekazu do możliwości i potrzeb uczniów. Nasi podopieczni byli zaciekawieni treściami spotkania, wyrażali swoje opinie, spostrzeżenia, zadawali pytania, zgłaszali uwagi. Dziękujemy bardzo Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sieradzu za współpracę!
4 TURNUS REHABILITACYJNY W DZIWNÓWKU
Od 29 sierpnia 2013 roku do 12 września 2013 roku grupa ośmiu uczniów objęta zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi i jeden uczeń objęty nauczaniem przedszkolnym wraz z opiekunami uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wczasowym „Contessa” w Dziwnówku. Był to czas rehabilitacji, relaksu i radości. Każdego dnia uczniowie korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, brali udział w imprezach uspołeczniających a spacerując poznawali okolice położonego nad samym Morzem Bałtyckim wśród sosnowych lasów Dziwnówka. Szum morskich fal i ciepłe słoneczne dni na długo pozostaną w pamięci uczestników turnusu.
3 BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu przystąpił do III Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów naszej szkoły podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
2 PROJEKT MEN "JESTEM BEZPIECZNY"
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu wraz z organem prowadzącym Powiatem Sieradzkim pozyskał środki w wysokości 13881, 00 zł na realizację projektu pt. Jestem bezpieczny. Zadanie publiczne w formie dotacji współfinansowane jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i poprawa relacji interpersonalnych w szkole. W ramach projektu zrealizowany zostanie cykl zajęć: zajęcia psychopedagogiczne, profilaktyczne, dyskusyjne, rozwijające samorządność, z wychowania komunikacyjnego, teatralne, taneczno- sportowe, kreatywne, informatyczno- komputerowe, ekspresyjno- muzyczne, warsztaty kulinarne, logopedia, psychostymulacja AVS, alternatywne metody porozumiewania się. Odbędzie się również konkurs plastyczny o zasięgu regionalnym pt. Czuję się bezpiecznie, spotkanie integracyjne dla uczniów, nauczycieli, przedstawicieli organu prowadzącego, spotkanie grupowe dla rodziców i uczniów oraz spektakl edukacyjno- profilaktyczny.
1 ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
Po dwóch miesiącach wakacji na szkolnych korytarzach znów jest głośno. Dla uczniów to koniec wypoczynku i początek ponownej pracy. Podczas inauguracji roku szkolnego 2013/2014 cała społeczność szkolna uczciła minutą ciszy pamięć poległych ofiar września 1939 roku. Dyrekcja powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości , przekazała ważne informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak