Aktualności - rok szkolny 2012/2013
81 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
29 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem pani A. Kłanieckiej przygotowali program artystyczny. Dyrekcja wręczyła uczniom, cieszącym się szczególnymi osiągnięciami dyplomy i nagrody. Na uroczystości cała społeczność szkolna pożegnała wieloletniego nauczyciela panią Jadwigę Nalepę, która po 36 latach pracy odeszła na emeryturę. Były życzenia, kwiaty i łzy wzruszenia. Dziękujemy Pani Jadzi za poświęcenie, uśmiech, serdeczne słowa i życzliwość okazywaną nam każdego dnia!
80 PIKNIK "POWITANIE LATA"
We wtorek 25 czerwca 2013 roku, tuż przed wakacjami uczniowie SOSW objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi, wczesnym wspomaganiem rozwoju, przedszkolaki i podopieczni stowarzyszenia Dary Losu wraz z rodzicami i nauczycielami oraz Dyrekcją SOSW witali nadchodzące wakacje. Piknik „Powitanie Lata” zgodnie z naszą tradycją odbył się w plenerze na terenie zielonym Stowarzyszenia Dary Losu przy ul. Warneńczyka 1. Dzieci wspólnie z rodzicami i nauczycielami brały udział w konkursach i zabawach ruchowych, plastycznych oraz muzycznych. Super atrakcją był klaun, który porywał wszystkich uczestników pikniku do zabawy. Pogoda i humory dopisały. Wspólne grillowanie, wspaniała zabawa i relaks wprowadziły nas w atmosferę wolnego i beztroskiego czasu, bo wakacje przecież tuż, tuż…
79 REGIONALNE REGATY KAJAKOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH
Regionalne Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych zostały zorganizowane w Sieradzu na zbiorniku wodnym przy ulicy Grodzkiej. Rywalizacja jak zwykle była zacieta startowano w kajakach jedynkach i dwójkach na dystansie 200 m. Najlepszymi zawodnikami okazali sie Mateusz Klimczak ,Rafał Bartos i Artur Ignaczak. Zawodnicy Ci mają szansę reprezentować naszą szkołę i województwo łódzkie na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych ,które odbędą się w przyszłym roku w Koninie.
78 ZAJĘCIA INTEGRACYJNE:"BOLĄCZKA SŁONIA TRĄBALSKIEGO"
Dnia 19.06.2013r. spotkały się zespoły szkoły podstawowej i gimnazjum, aby wziąć udział w zajęciach integracyjnych na temat: "Bolączka Słonia Trąbalskiego". Uczniowie zapoznali się z problemem, jaki miał tytułowy bohater, brali udział w quizie na temat treści wiersza, rozwiązywali krzyżówkę, rozsypankę wyrazową oraz wspólnie zastanawiali się, co należy robić, aby lepiej zapamiętywać. Na koniec wraz z logopedą wykonywali ćwiczenia pamięci słuchowej. Na spotkaniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny: "Czy znasz Słonia Trąbalskiego"? Wiele prac zostało nagrodzonych i wyróżnionych.
77 REGIONALNY TUERNIEJ TENISA ZIEMNEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dn.18.06.2013 r. odbył się na kortach tenisowych MOSiR w Sieradzu Regionalny Turniej Tenisa Ziemnego Olimpiad Specjalnych Sieradz 2013 r.Pozgrywki odbywały sie w d 2 grupach sprawnościowych.Mecze rozgrywane były przy bardzo dobrych warunkach pogodowych .A zawodnicy mogli gasić pragnienie zimnymi napojami i słodkim poczestunkiem zapewnionym przez organizatorów. W wyniku odbytych rozgrywek w 1 grupie sprawnosciowej zwyciężył Mateusz Klimczak pokonując Sylwię Ubych 6:4 , natomiast w 2 grupie sprawnościowej złoty zwycięstwo odniósł Adam Pajak wygrywając z Konradem Klimczakiem 6:1. Zawodnicy otrzymali za swoje sukcesy medale Olimpiad Specjalnych w Tenisie Ziemnym. Gratulujemy !!!
76 BEZPIECZNE WAKACJE
Wypoczynek nad wodą, w górach, mieści, czy na wsi niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, na które zwrócili nam uwagę policjanci Komendy Powiatowej w Sieradzu. Podczas spotkania 14 czerwca 2013 r. ph.:" Bezpieczne wakacje" uczniowie zapoznali się z prezentacją o czyhających wakacyjnych zagrożeniach, utrwalali zasady ruchu drogowego, oraz znajomość numerów alarmowych. Uczestniczyli w przygotowanych konkursach i quizie. Uczniowie wykazali się wzorową wiedzą z zakresu bezpieczeństwa.
75 WYCIECZKA SZKOLNA GNIEZNO-KRUSZWICA-TORUŃ
11-12 czerwca odbyła się wycieczka edukacyjna do Gniezna – Kruszwicy –Torunia. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Katedra Gnieźnieńska. Kolejną atrakcją była „mysia wieża” w Kruszwicy. Natomiast w Toruniu wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy starówkę, krzywą wieżę, pomnik i dom słynnego Mikołaja Kopernika. Odwiedziliśmy również Orbitarium i Planetarium, które zaprezentowało seans astronomiczny o Układzie Słonecznym, jego planetach i warunkach na nich panujących. Późnym wieczorem oglądaliśmy koncert muzyczny fontanny w Toruniu. Po śniadaniu kolejnym punktem programu była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie nie tylko obejrzeliśmy sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięliśmy udział w procesie jego powstawania. Uczestniczyliśmy również w spektaklu teatralnym pt „Kopiuszek” w teatrze „Baj Pomorski”. Na koniec popłynęliśmy statkiem po Wiśle. Pełni doznań i wrażeń z pobytu do domu.
74 WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
W niedzielę 9 czerwca w miejscowości Ręczno niedaleko Sulejowa odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych Województwa Łódzkiego.W ramach tego Festiwalu Gier i Konkurencji Lekkoatletycznych rozegrano Zawody Integracjne, w których wystartowali uczniowie i absolwenci naszego Ośrodka. Konkurencje w jakich startowali to bieg na 60 metrów, skok w dal z miejsca,pchnięcie kulą 7 kg i 4 kg oraz rzut do tarczy strzałkami. Nasi zawodnicy radzili sobie bardzo dobrze a ukoronowaniem tej rywalizacji był srebrny medal Sylwii Ubych w skoku w dal. Poza Sylwią startowali: Rafał Bartos, Mateusz Klimczak,Artur Ignaczak i Konrad Klimczak. Życzymy dalszych sukcesów.
73 DZIEŃ DZIECKA W KRÓLESTWIE MACIUSIA
W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbył się piknik integracyjny „Dzień Dziecka w Królestwie Maciusia”. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zdołały popsuć aury i dobrych nastrojów uczestników. Imprezę rozpoczęto od prezentacji multimedialnej o prawach i obowiązkach dziecka. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej plakaty na temat praw i obowiązków dzieci. Imprezę uświetnił występ zespołu tanecznego z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu. Po czym odbyła się integracyjna zabawa taneczna. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć film „Król Maciuś Pierwszy” oraz uczestniczyć w zajęciach plastycznych lub bawić się na placu zabaw i zamku dmuchanym. Obradował również „sejmik dziecięcy”. Na zakończenie imprezy odbył się koncert przebojów Króla Maciusia i królewski pokaz mody. Nastąpiło również uroczyste odczytanie listu otwartego sejmiku dziecięcego. Dla wszystkich przewidziany był słodki poczęstunek i napoje, a także ciepły obiad.
72 MIĘDZYNARODOWY PROGRAM COMENIUS W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWAWCZYM W SIERADZU
W dniach 22-26 maja 2013 r. nasza placówka gościła szesnastu nauczycieli z państw partnerskich międzynarodowego projektu Comenius „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Delegacje reprezentowały cztery szkoły ze Szwecji, Włoch, Hiszpanii i Grecji. Było to ostanie spotkanie, podsumowujące, realizowany w ciągu dwóch lat wspólny projekt.
W czasie wizyty omówiono efekty pracy uczniów w postaci produktów: książki o tematyce ekologicznej, puzzli „Europejczyk przyszłości”, przedstawień teatralnych, filmu-reportażu o projekcie. Uczestnicy programu Comenius wzięli udział w warsztatach teatralnych grupy „Masakra” działającej przy SOSW w Sieradzu oraz odwiedzili ZSP nr 2 w Sieradzu, jak też ciekawe miejsca w naszym powiecie: termy w Uniejowie. Goście mieli też możliwość poznania regionu sieradzkiego na spotkaniu ze Starostą Powiatu Sieradzkiego Dariuszem Olejnikiem, Wicestarostą Zbigniewem Krasińskim i Naczelnikiem Wydziału Oświaty Elżbietą Cieślak gdzie gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny „Nadwarcianki” z Konopnicy. Piękne stroje ludowe „Nadwarcianek” oraz wspaniałe szaty Bractwa Kurkowego, w których to zaprezentowali się włodarze powiatu, wywarły ogromne wrażenie na gościach.Kulminacyjnym punktem pobytu naszych partnerów w Polsce był udział w XXIV Przeglądzie Kulturalnym „W krainie baśni, pieśni i tańca”, organizowanym przez SOSW w Sieradzu oraz Stowarzyszenie „Ab Ovo”. W tym roku temat Krainy był spójny z hasłem projektu Comenius „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
W zagadnienia tegorocznego przeglądu wprowadził widzów reportaż, ukazujący przedstawienia teatralne uczniów szkół partnerskich naszego projektu. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali sztukę, ukazującą historię naszej ojczyzny na tle wydarzeń europejskich. Spektakl ten oszczędnymi środkami wyrazu artystycznego, symbolicznymi postaciami, muzyką, światłem oczarował naszych partnerów, którzy nie spodziewali się tak pięknego i wspaniałego przedstawienia.
Pięciodniową wizytę naszych międzynarodowych gości zakończyła podróż do Krakowa.
Pierwszy zrealizowany w naszym ośrodku Program Comenius dobiega końca, ale europejskie doświadczenia, które zdobyliśmy dzięki temu Programowi „Uczenie się przez cale życie” daje nam nauczycielom i uczniom - wiele motywacji do dalszej pracy.
Wideokonferencje, prezentacje multimedialne, filmy i fotografie z wyjazdów, wymiana mailowa były rozpowszechniane wśród całej społeczności szkolnej. Młodzież SOSW miała okazję poznać zagranicznych kolegów, „zajrzeć” do ich sal lekcyjnych, obejrzeć wypracowane przez nich produkty.
W trakcie tego programu nasz ośrodek zrealizował 20 mobilności kadry szkolnej. Większość nauczycieli po raz pierwszy wyjechało za granicę, po raz pierwszy też odbyło podróż samolotem i miało możliwość bezpośredniego obserwowania pracy szkół w Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji. To niezapomniane przeżycia, integrujące i dopingujące do kolejnych działań.
Zespół nauczycieli „Comeniusa” z naszego ośrodka pracował bardzo intensywnie ale było warto! Dyrekcja, nauczyciele i niektórzy z zaproszonych gości rozpoczęli pracę nad nowym, wspólnym projektem.
W czasie wizyty omówiono efekty pracy uczniów w postaci produktów: książki o tematyce ekologicznej, puzzli „Europejczyk przyszłości”, przedstawień teatralnych, filmu-reportażu o projekcie. Uczestnicy programu Comenius wzięli udział w warsztatach teatralnych grupy „Masakra” działającej przy SOSW w Sieradzu oraz odwiedzili ZSP nr 2 w Sieradzu, jak też ciekawe miejsca w naszym powiecie: termy w Uniejowie. Goście mieli też możliwość poznania regionu sieradzkiego na spotkaniu ze Starostą Powiatu Sieradzkiego Dariuszem Olejnikiem, Wicestarostą Zbigniewem Krasińskim i Naczelnikiem Wydziału Oświaty Elżbietą Cieślak gdzie gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny „Nadwarcianki” z Konopnicy. Piękne stroje ludowe „Nadwarcianek” oraz wspaniałe szaty Bractwa Kurkowego, w których to zaprezentowali się włodarze powiatu, wywarły ogromne wrażenie na gościach.Kulminacyjnym punktem pobytu naszych partnerów w Polsce był udział w XXIV Przeglądzie Kulturalnym „W krainie baśni, pieśni i tańca”, organizowanym przez SOSW w Sieradzu oraz Stowarzyszenie „Ab Ovo”. W tym roku temat Krainy był spójny z hasłem projektu Comenius „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
W zagadnienia tegorocznego przeglądu wprowadził widzów reportaż, ukazujący przedstawienia teatralne uczniów szkół partnerskich naszego projektu. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali sztukę, ukazującą historię naszej ojczyzny na tle wydarzeń europejskich. Spektakl ten oszczędnymi środkami wyrazu artystycznego, symbolicznymi postaciami, muzyką, światłem oczarował naszych partnerów, którzy nie spodziewali się tak pięknego i wspaniałego przedstawienia.
Pięciodniową wizytę naszych międzynarodowych gości zakończyła podróż do Krakowa.
Pierwszy zrealizowany w naszym ośrodku Program Comenius dobiega końca, ale europejskie doświadczenia, które zdobyliśmy dzięki temu Programowi „Uczenie się przez cale życie” daje nam nauczycielom i uczniom - wiele motywacji do dalszej pracy.
Wideokonferencje, prezentacje multimedialne, filmy i fotografie z wyjazdów, wymiana mailowa były rozpowszechniane wśród całej społeczności szkolnej. Młodzież SOSW miała okazję poznać zagranicznych kolegów, „zajrzeć” do ich sal lekcyjnych, obejrzeć wypracowane przez nich produkty.
W trakcie tego programu nasz ośrodek zrealizował 20 mobilności kadry szkolnej. Większość nauczycieli po raz pierwszy wyjechało za granicę, po raz pierwszy też odbyło podróż samolotem i miało możliwość bezpośredniego obserwowania pracy szkół w Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji. To niezapomniane przeżycia, integrujące i dopingujące do kolejnych działań.
Zespół nauczycieli „Comeniusa” z naszego ośrodka pracował bardzo intensywnie ale było warto! Dyrekcja, nauczyciele i niektórzy z zaproszonych gości rozpoczęli pracę nad nowym, wspólnym projektem.
71 REGIONALNY MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH W KUTNIE
Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych odbył się w tym roku w Kutnie 4 czerwca . Naszą placówkę reprezentowało czworo zawodników : Sylwia Ubych, Martin Bogulski, Mateusz Klimczak i Jan Tomczyk. Zawody rozpoczęły się od sztafet i czworo naszych sprinterów nie miało sobie równych w konkurencji 4x100 m pozostawiając daleko za sobą pozostałe drużyny. Dobrze rozpoczęty start drużynowy podniósł naszych zawodników na duchu i poniósł do kolejnych zwycięstw. Następne złoto to bieg Sylwii na 50m , później Mateusz na 50m , Martin na 100m i Janek na 200m osiągali najlepsze wyniki , jeszcze pchnięcie kulą Sylwii było bezkonkurencyjne i 6 złoto wylądowało w naszym koszyku. 400m Janka i skok w dal Martina to dwa 3 miejsca i brązowe medale i ostatnia konkurencja pchniecie kulą, w którym Mateusz zdobył srebro. Razem 6 złotych 1 srebro i 2 brązowe medale to efekt systematycznej pracy trenerów i nauczycieli.
70 KRAINA BAŚNI
23 maja 2013 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się w Sieradzkim Centrum Kultury XXIV edycja Przeglądu Kulturalnego "W krainie baśni, pieśni i tańca", tym razem pod hasłem, które stanowiło jednocześnie tytuł projektu: "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" w ramach międzynarodowego wielostronnego programu partnerskiego COMENIUS "Uczenie się przez całe życie" realizowanego od dwóch lat przez szkoły europejskie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu, a także placówki z Włoch, Szwecji, Hiszpanii i Grecji.
Tegoroczny przegląd łączył zatem w sobie tradycyjne już założenia tej imprezy: radość zabawy i pokazów scenicznych uczestników z 9 placówek specjalnych oraz integracyjnych województwa łódzkiego i wielkopolskiego z dość trudnym tematem, z którym borykały się szkoły partnerskie, wykonując zadania projektu. One również przygotowały swoje inscenizacje teatralne, których skrócony zapis filmowy obejrzeliśmy w czasie przeglądu. W artystycznych podróżach przez "To, co było, jest i może będzie" pomogły nam dwie sympatyczne konferansjerki: Maryna, czyli reprezentantka Polski i Pani Bocianowa Comenita - przedstawicielka projektu, wymyślona przez hiszpańskich partnerów bohaterka międzynarodowej książki ekologicznej. Delegacje krajów partnerskich (16 nauczycielek z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Szwecji) były gośćmi honorowymi imprezy. Wystąpili również gościnnie: koło teatralne i zespół taneczny z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, a także 2 grupy taneczne z Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Wszystkim miłym gościom umilił czas zespół taneczny z SOSW pod nazwą "Zakręcone". Można też było skorzystać z tradycyjnych atrakcji takich jak: zamek dmuchany, loteria fantowa, kącik plastyczny, kiermasz i wystawa prac dzieci z SOSW w Sieradzu.
Jak co roku, organizatorzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Ab ovo” mogli liczyć na pomoc i życzliwość przyjaciół: Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu”, Sieradzkiego Centrum Kultury, Gminy Miasto Sieradz, Starostwa Powiatowego (PFRON), pani Marioli Nadolnej (UBEZPIECZENIA I TURYSTYKA - „Mistral”), a także przedstawicieli lokalnych mediów.
Tegoroczny przegląd łączył zatem w sobie tradycyjne już założenia tej imprezy: radość zabawy i pokazów scenicznych uczestników z 9 placówek specjalnych oraz integracyjnych województwa łódzkiego i wielkopolskiego z dość trudnym tematem, z którym borykały się szkoły partnerskie, wykonując zadania projektu. One również przygotowały swoje inscenizacje teatralne, których skrócony zapis filmowy obejrzeliśmy w czasie przeglądu. W artystycznych podróżach przez "To, co było, jest i może będzie" pomogły nam dwie sympatyczne konferansjerki: Maryna, czyli reprezentantka Polski i Pani Bocianowa Comenita - przedstawicielka projektu, wymyślona przez hiszpańskich partnerów bohaterka międzynarodowej książki ekologicznej. Delegacje krajów partnerskich (16 nauczycielek z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Szwecji) były gośćmi honorowymi imprezy. Wystąpili również gościnnie: koło teatralne i zespół taneczny z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, a także 2 grupy taneczne z Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Wszystkim miłym gościom umilił czas zespół taneczny z SOSW pod nazwą "Zakręcone". Można też było skorzystać z tradycyjnych atrakcji takich jak: zamek dmuchany, loteria fantowa, kącik plastyczny, kiermasz i wystawa prac dzieci z SOSW w Sieradzu.
Jak co roku, organizatorzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Ab ovo” mogli liczyć na pomoc i życzliwość przyjaciół: Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu”, Sieradzkiego Centrum Kultury, Gminy Miasto Sieradz, Starostwa Powiatowego (PFRON), pani Marioli Nadolnej (UBEZPIECZENIA I TURYSTYKA - „Mistral”), a także przedstawicieli lokalnych mediów.
69 SPOTKANIE Z KOSMETYCZKĄ
W ramach programu "Smak Zdrowia" uczniowie klasy ZTG III mieli możliwość spotkania się z kosmetyczką, panią Joanną Góralczyk. Głównym tematem naszego spotkania było - prawidłowa pielęgnacja paznokci i dłoni. Uzyskaliśmy również odpowiedź min. na czym polega praca kosmetyczkii jak powinien wyglądać profesjonalny gabinet kosmetyczny.Uczniowie byli podawani wielu zabiegom kosmetycznym dłoni min. opiłowaniu paznokci, peelingu, maseczce nawilżającej, masażu, nakładaniu odżywki na paznokcie. Kosmetyczka przypomniała też o ogromnej roli lekarza dermatologa pomocnego w rozwiązywaniu problemów ze skórą.Porady udzielone przez panią były bardzo cenne, bo pokazały, jak można zwiększyć i uczynić bardziej skutecznymi oddziaływania i kontrolę nad własnym zdrowiem i wyglądem. Na zakończenie uczniowie otrzymali próbki różnych kosmetyków do pielęgnacji ciała.
68 TURNIEJ PILKI NOŻNEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI
W dniu 16 maja 2013 roku w Zd-Woli odbył się już drugi Turniej Piłki Nożnej w którym zagrały zespoły szkół specjalnych z terenu sieradzkiego. W Turnieju wzięły udział drużyny ze Zduńskiej Woli, Gromadzic, Warty i Sieradza. Dobry początek i skuteczna gra w obronie pozwoliła przez pierwsze dwa mecze dać sieradzanom nadzieję nawet na zwycięstwo lecz tradycji stała się zadość i podobnie jak w poprzednim roku nasi nie wytrzymali psychicznie do końca i z teoretycznie z najsłabszą drużyną turnieju Gromadzicami przegrali 1;2 grzebiąc tym samym nadzieję na medal. Czwarte miejsce w tym jakże mocno obsadzonym turnieju nie jest wielką porażką ,trener zespołu Pan Piotr Miedziński twierdzi ,że współpraca z psychologiem daje już efekty i w kolejnym roku z pewnością wyniki naszej kadry będą na wyższym poziomie.
67 DZIEŃ MATKI W INTERNACIE
W dniu 16.05.2013r. na terenie świetlicy internatu odbyła się uroczystość
z okazji "Dnia Matki". Dzieci i młodzież dla swoich rodziców zaprezentowali przedstawienie pt. "Słoneczny Musical" przygotowany pod kierunkiem wychowawców: E. Bączkowskiej, J. Bronki, R. Kuchnickiego i R. Mikołajczyka.
Pieśni i tańce z musicali, operetek i filmów muzycznych wzbudziły podziw
i podbiły serca obecnych rodziców.
Uroczystości towarzyszyła wspólna biesiada przy stole oraz zabawa taneczna, którą uświetniła swym śpiewem Sylwia Doktor. Miłym akcentem tego ciepłego spotkania były słodkie upominki - "Mufinki" wykonane i wręczone przez dzieci rodzicom.
"Ze wszystkich kwiatów świata, chciałbym zerwać słońce i dać je potem Tobie Mamo, złociste i gorące".
Te słowa i ta piękna uroczystość na długo pozostaną nam w pamięci.
z okazji "Dnia Matki". Dzieci i młodzież dla swoich rodziców zaprezentowali przedstawienie pt. "Słoneczny Musical" przygotowany pod kierunkiem wychowawców: E. Bączkowskiej, J. Bronki, R. Kuchnickiego i R. Mikołajczyka.
Pieśni i tańce z musicali, operetek i filmów muzycznych wzbudziły podziw
i podbiły serca obecnych rodziców.
Uroczystości towarzyszyła wspólna biesiada przy stole oraz zabawa taneczna, którą uświetniła swym śpiewem Sylwia Doktor. Miłym akcentem tego ciepłego spotkania były słodkie upominki - "Mufinki" wykonane i wręczone przez dzieci rodzicom.
"Ze wszystkich kwiatów świata, chciałbym zerwać słońce i dać je potem Tobie Mamo, złociste i gorące".
Te słowa i ta piękna uroczystość na długo pozostaną nam w pamięci.
66 "AKCJA SPOŁECZNA MŁODZI ODWAGI"
W bieżącym roku szkolnym uczniowie Zespołu Terapeutycznego III pod kierunkiem p. J.Cajdler i p.E. Bartodziej włączyli się do akcji społecznej pod hasłem "Młodzi Odwagi". Była to ogólnopolska kampania organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, ENEA i Gazetę Wyborczą, której celem było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia. Realizując założenia tej akcji uczniowie ZTG III uczestniczyli w różnorodnych zajęciach promujących zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność ruchową, takich jak: "W zdrowym ciele zdrowy duch"; "Witaminy w środku zimy"; "Napoje energetyzujące" ; "Smacznie i zdrowo-układanie jadłospisu"; "Na zakupach- zdrowa żywność-odgrywanie scenek sytuacyjnych".
Dzięki udziale w tej akcji uczniowie poznali, jakie korzyści dla młodego organizmu niesie ze sobą odpowiednie odżywianie, sport i ruch oraz skutki wynikające z ich braku. Mamy nadzieję, że zdobyta przez uczniów wiedza będzie przez nich wykorzystywana w przyszłości.
Dzięki udziale w tej akcji uczniowie poznali, jakie korzyści dla młodego organizmu niesie ze sobą odpowiednie odżywianie, sport i ruch oraz skutki wynikające z ich braku. Mamy nadzieję, że zdobyta przez uczniów wiedza będzie przez nich wykorzystywana w przyszłości.
65 "MŁODZI ODWAGI"
W roku szkolnym 2012/2013 wychowawcy internatu: K. Stasiak, B. Tomczyk, K. Tomczyńska i R. Kuchnicki wraz z wychowankami przystąpili do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazety Wyborczej oraz Grupy Kapitałowej ENEA S.A. „MŁODZI ODWAGI”. Włączyliśmy się tym samym w ruch na rzecz promocji zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Nasze wszystkie działania miały za zadanie zwrócić uwagę młodych ludzi na jakość jedzenia, które wybierają, sposób, w jaki je spożywają oraz zachęcić ich do codziennego fizycznego ruchu oraz czynnego uprawiania sportu. Przeprowadziliśmy szereg zajęć z zakresu zdrowego odżywiania, a szczególny nacisk położyliśmy za różnorodne zajęcia ruchowe, takie jak: aerobik, rowery, biegi, spacery, piłka nożna, łyżwy, basen, taniec, badminton, ćwiczenia na siłowni.
64 JESTEM EKOLOGICZNY
15 maja bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Szkolnego Programu Ekologicznego ,, Jestem Ekologiczny", podczas którego nasi uczniowie poszerzali i utrwalali wiedzę na temat ekologicznego trybu życia. Głównym celem spotkania było wdrażanie do segregowania śmieci, oszczędzania wody, dbania o środowisko. Uczniowie chętnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, odpowiadali na pytania prowadzących rozwiązywali łamigłówki tematyczne. Na zakończenie wszystkie klasy uczestniczące w spotkaniu otrzymały dyplom. Mamy nadzieję, że owe zajęcia choć trochę przyczynią się do ochrony środowiska w naszym regionie.
63 "BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
15 maja 2013 r. uczniowie zespołów terapeutycznych i szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach otwartych na temat "Spotkanie z nieznajomym". Celem zajęć było wdrażanie dzieci do świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w kontaktach z dorosłymi; nabycie przez nich umiejętności mówienia "nie" w sytuacjach stanowiących dla nich zagrożenie. Uczestnikom zajęć szczególnie podobały się zabawy sytuacyjne, ruchowe oraz wykonanie plakatu tematycznego.
62 XIII PLENEROWY KONKURS PLASTYCZNY „WIOSNA W PEŁNI” W MAŁKOWIE
Dnia 15.05.2013r. uczniowie zespołu terapeutycznego gimnazjum Agata Kaczmarek, Małgorzata Woźniak, Paulina Ostrycharczyk i Konrad Klimczak wzięli udział w XIII plenerowym konkursie plastycznym „Wiosna w pełni” w Małkowie. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno wiosennej przyrody i kształcenie niewerbalnego wyrażania odczuć estetycznych.
Uczestniczy konkursy pracowali w plenerze. Swoje prace wykonywali na kartonie, techniką malarstwa sztalugowego, farbami plakatowymi.Dla uczestników zapewniono super zabawę oraz ciekawe nagrody.
Uczestniczy konkursy pracowali w plenerze. Swoje prace wykonywali na kartonie, techniką malarstwa sztalugowego, farbami plakatowymi.Dla uczestników zapewniono super zabawę oraz ciekawe nagrody.
61 X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY
14 maja 2013r. odbyła się jubileuszowa X edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy biblijnej. Hasłem tegorocznego spotkania było: ,,WIERZĘ w Boga, który jest. WIERZĘ w Jezusa Chrystusa. WIERZĘ w Ducha więtego. WIERZĘ
. W naszym Orodku mielimy zaszczyt gocić uczniów ze szkół w Łasku, Zduńskiej Woli, Warty i Wielunia. Patronat nad konkursem tradycyjnie sprawowało Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA, które jest również fundatorem atrakcyjnych nagród. Radosna atmosfera, zacieniajšce się od wielu lat przyjanie oraz chęć zgłębiania tajników wiary mobilizujš do kontynuacji konkursu
w kolejnych latach.
w kolejnych latach.
60 FESTYN „AKTYWNY EUROPEJCZYK”
7 maja na stadionie MOSiR odbył się festyn z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Święta Europy. Uczniowie SOSW w Sieradzu brali udział w turnieju piłki nożnej oraz zmaganiach sportowo – rekreacyjnych. Mogli wykazać się sprawnością fizyczną, zręcznością i współzawodnictwem w duchu fair play. Zawodnikom największą radość sprawiał już sam udział w grach i zabawach ruchowych. Wiele emocji i radości wywołał start nauczycieli, którzy przeciskali się przez wąskie tunele, dopingowanych przez uczniów. Przed dekoracją zawodników uczestnicy zaprezentowali tańce w rytmie Hymnu Kibica, Flamenco, Tarantelli, Zorby, zespołu ABBA. Humory i pogoda dopisywały nam przez cały dzień.
59 DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY UPOŚLEDZONEJ UMYSŁOWO
5 maja w całej Europie, Polsce i Sieradzu osoby upośledzone umysłowo mają swoje święto. W tym wyjątkowym dniu towarzyszą im rodziny, nauczyciele, przyjaciele i wszyscy ludzie, którym nie jest obojętny ich los, warunki życia i nauki.
Dzień Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo ma na celu uświadomienie społeczeństwu , że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Zaistniał on po to, by uzmysłowić wszystkim, że osoby upośledzone umysłowo są takimi ludźmi jak wszyscy pozostali. Tak samo jak my kochają, bawią się, płaczą, cierpią i walczą ze swoimi słabościami. Chcą pracować, czuć się potrzebni, poznawać świat, rozwijać się. W życiu mają trudniej-gorzej chodzą, słabiej słyszą i widzą, nie potrafią się szybko uczyć, często napotykają na bariery architektoniczne i stereotypy. Godność jest ich tarczą, która chroni przed niezrozumieniem i złym słowem.
Ten świąteczny dzień rozpoczęliśmy przemarszem ulicami miasta. W tym roku towarzyszyli nam: uczniowie SOSW z nauczycielami, podopieczni Stowarzyszenia DARY LOSU z rodzicami, zaproszeni zawodnicy z województwa łódzkiego, wolontariusze z Gimnazjum w Złoczewie, maskotki Król Maciuś I i Jeżyk z Olimpiad Specjalnych. Pochód zatrzymał się na Placu Wojewódzkim, na spotkaniu z władzami miasta i Powiatu Sieradzkiego. Tam zostałą odczytana petycja zawierająca postulaty dotyczące poprawy życia osób niepełnosprawnych. Później przejechaliśmy na MOSiR, gdzie rozpoczęła się część sportowa Dnia Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo.
Zawody Sportowe - Program Treningu Aktywności Motorycznej- MATP mają charakter rehabilitacyjno- treningowy. Jest skierowany do tych szczególnie wrażliwych osób, które nie mogą brać udziału w oficjalnych treningach i zawodach Olimpiad Specjalnych ze względu na współistniejącą z niepełnosprawnością umysłową niepełnosprawność fizyczną o bardzo szerokim zakresie. Udział w MATP to wielkie przeżycie i często też wyzwanie. Pokonują je z radością i dumą. Dzięki programowi rozwijają swoje możliwości , a także mają sposobność zaprezentowania swoich osiągnięć rodzinie i kolegom. W tym roku w zawodach Regionalnych MATP uczestniczyły ekipy z Wieruszowa, Zduńskiej Woli, Łasku, Sędziejowic, Stemplewa, Wielunia i Sieradza.
Dzień Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo ma na celu uświadomienie społeczeństwu , że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Zaistniał on po to, by uzmysłowić wszystkim, że osoby upośledzone umysłowo są takimi ludźmi jak wszyscy pozostali. Tak samo jak my kochają, bawią się, płaczą, cierpią i walczą ze swoimi słabościami. Chcą pracować, czuć się potrzebni, poznawać świat, rozwijać się. W życiu mają trudniej-gorzej chodzą, słabiej słyszą i widzą, nie potrafią się szybko uczyć, często napotykają na bariery architektoniczne i stereotypy. Godność jest ich tarczą, która chroni przed niezrozumieniem i złym słowem.
Ten świąteczny dzień rozpoczęliśmy przemarszem ulicami miasta. W tym roku towarzyszyli nam: uczniowie SOSW z nauczycielami, podopieczni Stowarzyszenia DARY LOSU z rodzicami, zaproszeni zawodnicy z województwa łódzkiego, wolontariusze z Gimnazjum w Złoczewie, maskotki Król Maciuś I i Jeżyk z Olimpiad Specjalnych. Pochód zatrzymał się na Placu Wojewódzkim, na spotkaniu z władzami miasta i Powiatu Sieradzkiego. Tam zostałą odczytana petycja zawierająca postulaty dotyczące poprawy życia osób niepełnosprawnych. Później przejechaliśmy na MOSiR, gdzie rozpoczęła się część sportowa Dnia Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo.
Zawody Sportowe - Program Treningu Aktywności Motorycznej- MATP mają charakter rehabilitacyjno- treningowy. Jest skierowany do tych szczególnie wrażliwych osób, które nie mogą brać udziału w oficjalnych treningach i zawodach Olimpiad Specjalnych ze względu na współistniejącą z niepełnosprawnością umysłową niepełnosprawność fizyczną o bardzo szerokim zakresie. Udział w MATP to wielkie przeżycie i często też wyzwanie. Pokonują je z radością i dumą. Dzięki programowi rozwijają swoje możliwości , a także mają sposobność zaprezentowania swoich osiągnięć rodzinie i kolegom. W tym roku w zawodach Regionalnych MATP uczestniczyły ekipy z Wieruszowa, Zduńskiej Woli, Łasku, Sędziejowic, Stemplewa, Wielunia i Sieradza.
58 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
26 kwietnia odbyła się impreza w ramach realizacji programu"Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy" przeznaczona dla uczniów gimnazjum i SPP. Tematyką zajęć było zwrócenie uwagi na konsekwencje wynikające ze spotkania z nieznajomymi twarzą w twarz i internecie. Głównym celem było kształtowanie świadomości, że nie wszyscy ludzie zasługują na zaufanie, oraz wyposażenie ucznia w umiejętności prawidłowego reagowania na sytuacje zagrażające jego bezpieczeństwu i zdrowiu. Uczniowie obejrzeli filmik dotyczący spotkań w sieci oraz odegrali scenki reagowania w sytuacji spotkania z niznajomymi.
57 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI - TWÓRCZOŚĆ J.TUWIMA
17.04. 2013r. odbyło się kolejne spotkanie z twórczoŚciąJuliana Tuwima. Uczniowie wysłuchali wiersza "Ptasie radio" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej oraz Joanny Trzepiecińskiej. Przy okazji poznali różne gatunki ptaków, oglądając prezentację multimedialną. Mogli również wysłuchać odgłosów niektórych z nich oraz je naśladować. Na koniec wypełniali kontury ptaków bibułą i umieszczali je na sylwecie drzewa. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodką nagrodę -"ptasie mleczko"
56 XVIII KONKURS REGIONALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W WIELUNIU
16 kwietnia 2013 roku odbył się XVIII Konkurs Regionalny z Języka Polskiego w Wieluniu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy trzeciej gimnazjum Joanna Wysocka, Klaudia Szymczak i Justyna Chlebicz. Tematem tegorocznego konkursu była twórczość Juliana Tuwima . Uczennica naszej szkoły zdobyła I miejsce i liczne nagrody, puchar i książki.
55 REGIONALNY TURNIEJ HOKEJA HALOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH – SIERADZ, 16 KWIETNIA 2013R.
Na hali MOSiR w Sieradzu przy ul. Sportowej 1 odbył się turniej hokeja halowego Olimpiad Specjalnych. W zawodach wystartowało 6 zespołów, łącznie 48 zawodników z Łasku, Zduńskiej Woli, Kutna, Gromadzic i dwie drużyny z Sieradza. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach sprawnościowych. W grupie zielonej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Łasku, drugie drużyna z Sieradza, a trzecie z Kutna. W grupie czerwonej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gromadzic, drugie drużyna z Sieradza, a trzecie ze Zduńskiej Woli. Wszyscy zawodnicy otrzymali piękne medale.
54 FIZYKA A ORTOGRAFIA
19 marca 2013 roku w świetlicy internackiej odbył się szkolny konkurs ortograficzny pod nazwą "MISTRZ ORTOGRAFII". Uczestników rywalizacji zgodnie z ustalonym od lat zwyczajem dopingowała publiczność, tym razem gimnazjaliści, którzy również rozwiązywali zagadnienia ortograficzne, co organizatorzy jak zwykle nagradzali słodkościami. Tematem tegorocznej IX już edycji była 'Fizyka w ortografii". Zawodnicy - finaliści eliminacji klasowych z gimnazjum i szkoły zawodowej musieli zmierzyć się z trudnościami ortograficznymi w czterech konkurencjach: dyktandzie, piosence, krzyżówce oraz quizie z zagadnień zjawisk fizycznych. Potyczki ortograficzne trzymały uczestników w napięciu do samego końca rozgrywek, ponieważ jury musiało podjąć decyzję o dogrywce. Ostatecznie nieodwołalnie Szkolnym MISTRZEM ORTOGRAFII została uczennica klasy IIA ZSZ, do której trafiła nagroda książkowa, ufundowana przez stowarzyszenie "AB OVO". Uwaga wszyscy miłośnicy ortografii! Za rok jubileuszowy konkurs, zatem spodziewajcie się mnóstwa niespodzianek!
53 INSCENIZACJA " RZEPKI" JULIANA TUWIMA
Zgodnie z cyklem spotkań poświęconych twórczości Juliana Tuwima, w ramach programu Lubisz wiersze i bajeczki, to zaglądaj do książeczki, uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali wiersz Julian Tuwima pt. "Rzepka" w niecodziennej aranżacji, podczas imprezy szkolnej Budzimy Wiosnę. Dzieci i młodzież mieli okazję pokazać własne umiejętności na scenie /niektórzy po raz pierwszy/. Wyszło świetnie. Inscenizacja wiersza wzbudziła wielkie emocje wśród oglądających. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom.
52 WIDEOKONFERENCJE Z PAŃSTWAMI - PARTNERAMI PROGRAMU COMENIUS TRWAJĄ
Poprzez Skype'a i tablice interaktywną przekazujemy informacje oraz materiały składające się na puzzle "Europejczyk Przyszłości". Spotkania te są świetną okazją do poszerzenia znajomości z naszymi Partnerami, odwiedzenia ich w odległych o tysiące kilometrów szkołach i klasach oraz pochwalenia się zrealizowaną pracą. Uczniowie naszego Ośrodka składają w całość wypracowane przez naszych zagranicznych partnerów materiały, dzięki którym dowiemy się, jak wyobrażają sobie Europejczyka naszej przyszłości koledzy z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Szwecji. Poznamy, czym będzie się zajmował, jakie dziedziny sztuki wybierze, w jakich konkurencjach sportowych będzie brał udział, co będzie charakteryzować jego sferę poznawczą oraz uczucia.
51 BUDZIMY WIOSNĘ
21 marca 2013r. o godz. 10.00 uczniowie całej społeczności szkolnej wraz z nauczycielami witali wiosnę. Uroczystość odbyła się pod hasłem "Budzimy Wiosnę". Mimo, że aura za oknem była typowo zimowa, w szkole atmosfera była naprawdę bardzo gorąca. Program imprezy obfitował w wiele atrakcji, które pozwoliły spędzić pierwszy dzień wiosny w atmosferze wyśmienitej zabawy. Na scenie prezentowali się uczniowie naszej szkoły w różnych przedziałach wiekowych. Poprzez taniec, śpiew, zabawę, konkurencje sportowe wprowadzili wszystkich w wiosenny, radosny klimat. Wszyscy uczestnicy za zaangażowanie otrzymali nagrody w postaci maskotek i słodyczy.
50 RAMBIT WIELKANOCNY
W dniu 13 marca 2013 r. po raz kolejny nauczyciele-terapeuci zorganizowali Rambit szkolny. W spotkaniu brały udział zespoły terapeutyczne oraz klasa I-V szkoły podstawowej. Tym razem zabawy, quizy i konkursy związane były z tematyką zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących oraz z pomocą swoich wychowawców z zaangażowaniem projektowali i wykonywali kartki świąteczne. Wszyscy wyszli z zajęć ze słodkim upominkiem i własnoręcznie wykonaną pracą - kartką świąteczną.
49 ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA SPP
"Człowiek nie jest wielki przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"
Dnia 20 marca bieżącego roku z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne, samodzielnie wykonane potrawy świąteczne : żur, jajka, pyszne babki i babeczki. Nie zabrakło również zdrowych akcentów kulinarnych w postaci owoców i sałatek. Zgodnie z panującym zwyczajem wszyscy złożyli sobie wielkanocne życzenia.
Dnia 20 marca bieżącego roku z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne, samodzielnie wykonane potrawy świąteczne : żur, jajka, pyszne babki i babeczki. Nie zabrakło również zdrowych akcentów kulinarnych w postaci owoców i sałatek. Zgodnie z panującym zwyczajem wszyscy złożyli sobie wielkanocne życzenia.
48 GRY I ZABAWY PRZECIWKO AGRESJI
6 marca 2012 r w ramach realizacji programu „Gry i zabawy przeciwko agresji” odbyły się zajęcia otwarte dla uczniów szkoły podstawowej i zespołów terapeutycznych. Nauczyciele zaproponowali uczestnikom ciekawe zabawy, jak np. „Mumia”, „Łapacze ogonów” czy „Papierowa wojna”.
W przyjaznej i zabawnej atmosferze uczniowie poznawali sposoby na pokonywanie swoich negatywnych emocji.
W przyjaznej i zabawnej atmosferze uczniowie poznawali sposoby na pokonywanie swoich negatywnych emocji.
47 NADANIE IMIENIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
27 lutego 2013 r. odbyła się uroczystość nadania nazwy świetlicy szkolnej. Były przemówienia, przecinanie wstęgi i słodki tort. Zwycięska nazwa to Maciusiowy Kącik a jej pomysłodawczyni są panie L. Ubycha-Chwalęcka i M. Szczuko.
46 SPOTKANIE Z DERMATOLOGIEM
Dnia 26.02.2013r. odbyło się spotkanie nt. „Higiena ciała i choroby skóry" realizowane w ramach programu prozdrowotnego „Smak Zdrowia”. Naszym gościem była pani dermatolog Dorota Dadoush. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca dermatologa, jak dbać o higienę ciała i co należy robić, aby ustrzec się przed niektórymi chorobami skóry. Pani doktor bardzo chętnie udzielała rad i odpowiadała na wszystkie pytania naszych uczniów.
45 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "KARTA BOŻONARODZENIOWA"
W dniu 8 lutego 2013 r. na szkolnym apelu zostały wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Nagrodzeni uczniowie to: Rafał Bartos- I miejsce, Mateusz Kaczmarek - II miejsce, Patrycja Lefik- III miejsce, Aleksandra Stodulska i Agata Kaczmarek- wyróżnienia. Prace z konkursu można podziwiać w szkolnej gablocie.
44 BAL NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Dnia 8 lutego 2013 r. na świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowo -ostatkowy. Wszyscy się super bawili. GwoXdziem balu był wspólny taniec gangnam style pod przewodnictwem p. A. Gałązki . Zabawa była przednia!
43 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
Tuż przed tegorocznymi feriami zimowymi, dn. 6 lutego odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa w domu, podczas zabaw zimowych oraz w ruchu drogowym. Na spotkanie przybył przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu pan sierżant szt. Marcin Maślak, który przestrzegał uczniów przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami codziennego życia oraz w wyczerpujący sposób odpowiedział na pytania uczniów. Uczniowie obejrzeli prezentację „Bezpieczne ferie zimowe”. Podsumowaniem spotkania były zagadki oraz krzyżówka tematyczna.
42 ZAJĘCIA WYCHOWANKÓW INTERNATU NA LODOWISKU
Przez okres zimowy wychowankowie internatu uczęszczali na rekreacyjne zajęcia łyżwiarskie na sieradzkie lodowisko Sirka. Z tej formy aktywnoci ruchowej skorzystało w sumie ponad 20 wychowanków. Podczas każdych zajęć mieli oni możliwoć zapoznania się z specyfikš tej dyscypliny sportowej oraz doskonalenia techniki jazdy na łyżwach. Zabawy na lodzie dostarczyły dzieciom i młodzieży z naszego orodka dużo radoci i wiele pozytywnych wrażeń.
41 INAUGURACJA ROKU JULIANA TUWIMA
W ramach realizacji programu Lubisz wiersze i bajeczki, to zaglądaj do książeczki odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie, którego głównym celem jest zainteresowanie twórczością Juliana Tuwima, w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Juliana Tuwima. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali wiersza "Lokomotywa"; w wielu aranżacjach i interpretacjach /słowo mówione, piosenka/. Na podstawie fragmentów wiersza razem z nauczycielem logopedii ćwiczyli poprawną wymowę. Uczniowie wykonali na zakończenie spotkania sylwetę lokomotywy i wagonów, którą wyruszyli w podróż do świata poezji Juliana Tuwima. Na następne spotkanie organizatorki zaprosiły w marcu podczas imprezy Powitania Wiosny.
40 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY- NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA
5 lutego odbyły się dla młodszych uczniów- szkoły podstawowej i zespołów terapeutycznych zajęcia z cyklu "Bezpieczny w domu ,szkole i na ulicy". Tematem spotkania były niebezpieczne zwierzęta- głównie psy. Uczniowie dowiedzieli się jak postępować wobec agresywnego psa, jakie są skutki niewłaściwego obchodzenia się z psem i co należy robić aby unikać chorób odzwierzęcych.
39 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
28 stycznia 2013 roku odbyły się zajęcia w ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy" dla uczniów SPP i Gimnazjum. Tematem zajęć były "Niebezpieczne zwierzęta", a głównym celem uświadomienie zagrożenia jakie niesie ze sobą kontakt z groźnym psem oraz nauczenie bezpiecznego zachowania w przypadku niespodziewanego ataku zwierzęcia. Uczniowie obejrzeli interesujący film na ten temat i wykonali ćwiczenia utrwalające przekazaną wiedzę.
38 BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał, karnawał to taniec , zabawa. To rytm, który przemyka, gdy płynie muzyka. 23 stycznia w SOSW w Sieradzu odbył się bal karnawałowy. Była to okazja do wyśmienitej zabawy oraz spotkania się całej społeczności szkolnej. Wszyscy bawili się w pięknych strojach. Oprócz wspólnych tańców były również konkursy i zabawy przy muzyce. Wybrano króla i królowa balu. Przygotowano również słodki poczęstunek.
37 WIZYTA PARTNERSKA W GRECJI
Od 8 do 13 stycznia 2013 roku pani dyrektor oraz dwie nauczycielki z naszej szkoły gosciły w zaprzyjaźnionej placówce specjalnej w Grecji (E.E.E.E.K. Kilkis (Special and Professional Education and Treatment Workshop of Kilkis).W ramach wizyty odbyły się spotkania robocze, w czasie których omówione zostały zrealizowane przez partnerów zadania oraz zaplanowane następne działania. Mimo chłodnej aury, gorące powitanie, życzliwość i gościnność gospodarzy sprawiły, że pobyt w tym bogatym pod względem kulturowym kraju umożliwił zaznajomienie się i posmakowanie tego, co dla Grecji charakterystyczne: tańca, śpiewu, potraw (takich jak musaka, sałatka grecka, souvlaki, melitzanocalata, tzatziki). Była okazja do zwiedzenia szkoły, okolicznych zabytków, obejrzenia warsztatów terapii zajęciowej w Kilkis, poznania systemu edukacyjnego w Grecji, zarówno w zakresie szkolnictwa specjalnego, jak i masowego. Pobyt w kraju naszego comeniusowego partnera to niezwykle ciekawe i owocne doświadczenie.
36 SPOTKANIE WIGILIJNE UCZNIÓW ZESPOŁÓW TERAPEUTYCZNYCH
Spotkanie wigilijne uczniów zespołów terapeutycznych oraz szkoły podstawowej odbyło się 20 grudnia 2012 roku. Uroczystoć składała się z kilku etapów, których celem było kultywowanie polskich tradycji zwišzanych z Bożym Narodzeniem. Uczniowie sami wykonywali ozdoby choinkowe, którymi ubrali wišteczne drzewko. Następnie nakrywali do wigilijnego stołu, dzielili się opłatkiem, składali życzenia i piewali kolędy. Wysłuchali montażu słowno muzycznego przygotowanego przez swoich kolegów i koleżanki. Wspólnie biesiadowali przy pięknie nakrytym stole.
35 WIGILIA INTERNACKA
W dniu 12.12.2012r. odbyła się na terenie Ośrodka "Wigilia internacka".
Jak co roku uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością: Dyrekcja Ośrodka, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci, rodzice wychowanków oraz przedstawiciele harcerstwa z Komendy Hufca Miasta Sieradza z "Betlejemskim Światełkiem Pokoju". Zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, dzieci i młodzież internatu przedstawili "Jasełka". Spotkanie wigilijne uświetnił św.Mikołaj, który przyniósł dla wychowanków internatu słodkie podarunki. W roli tej doskonale wystąpiła wychowanka Monika Kwiatkowska. Coroczna tradycja spotkania wigilijnego zacieśniła więzy przyjażni i znajomości wszystkich obecnych.
Jak co roku uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością: Dyrekcja Ośrodka, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci, rodzice wychowanków oraz przedstawiciele harcerstwa z Komendy Hufca Miasta Sieradza z "Betlejemskim Światełkiem Pokoju". Zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, dzieci i młodzież internatu przedstawili "Jasełka". Spotkanie wigilijne uświetnił św.Mikołaj, który przyniósł dla wychowanków internatu słodkie podarunki. W roli tej doskonale wystąpiła wychowanka Monika Kwiatkowska. Coroczna tradycja spotkania wigilijnego zacieśniła więzy przyjażni i znajomości wszystkich obecnych.
34 SZKOLNE KOLĘDOWANIE
21 grudnia 2012 roku w ramach wprowadzenia wszystkich w atmosferę świąt bożego Narodzenia, odbył się wytęp artystyczny. Dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowały wigilijne przedstawienie pt. "Bóg się rodzi". Do finałowego kolędowania przyłączyły się nasze przedszkolaki, które w charakterze kolędników pojawiły się na scenie.
Spektakl był prezentowany również 13 grudnia na spotkaniu wigilijnym stowarzyszenia Dary Losu w restauracji "Marusia".
Spektakl był prezentowany również 13 grudnia na spotkaniu wigilijnym stowarzyszenia Dary Losu w restauracji "Marusia".
33 DZIAŁANIA EKOLOGICZNE, PIĘKNE I ESTETYCZNE
Działania ekologiczne, piękne i estetyczne: również w tym roku choinki szkolne zostały wykonane z ekologicznych materiałów oraz z surowców wtórnych. Uczymy się, że można wykorzystać śmieci i przetworzyć je ponownie. Drzewka realizowały uczniowie Zespołów Terapeutycznych oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy a wspomagali ich uczniowie SP i Gimnazjum.
32 COMENIUS - BOHATER KSIĄŻKI EKOLOGICZNEJ ODLATUJE DO WŁOCH
Jednym z zadań zespołu Comenius jest zredagowanie książki o tematyce ekologicznej. Comenita - bocian, który będzie jej narratorem odlatuje do uczniów szkoły włoskiej w Tradate. Do naszego ośrodka Comenitę przysłali Partnerzy Projektu Comenius ze Szwecji. Bocian ma odwiedzić wszystkie szkoły zaangażowane w projekcie.
31 SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM URZĘDU MARSZALKOWSKIEGO W RAMACH COMENIUS
W dn. 19.12.2012 r. odwiedziła uczniów naszej szkoły pani pracująca w Urzędzie Miasta Sieradz, aby w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego z Łodzi przybliżyć zagadnienia związane z Unią Europejską.Uczniowie biorący udział w Projekcie Comenius zobaczyli interesującą prezentację, wypełniali karty pracy o państwach Unii Europejskiej oraz odpowiadali na pytania, za co zostali nagrodzeni maskotką Syriuszem oraz innymi nagrodami.Spotkanie w SOSW w Sieradzu przygotowała pani Marzena Szczuko, która też koordynuje realizację puzzli o "Europejczyku przyszłości".
Układanka - puzzle będą omawiane z partnerami Projektu Comenius w czasie wideokonferencji w marcu 2013 roku.
Układanka - puzzle będą omawiane z partnerami Projektu Comenius w czasie wideokonferencji w marcu 2013 roku.
30 REGIONALNY MITYNG TRÓJBOJU SIŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH
Regionalny Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych odbył się w dniu 18.12.2012 w Rąbieniu pod Łodzią . Tróbój to dyscyplina nowa w naszej placówce dlatego pierwsze kroki stawiała w niej jedna ale za to najsilniesza zawodniczka reprezentujaca Sieradz -Małgorzata Woźniak.Tróbój siłowy składa się z trzech części : wyciskania na ławeczce leżąc , przysiadu ze sztanga i martwego ciągu. Małgosia uzyskała najlepszy wynik tzn. 135 kg (wyciskanie-40kg,przysiad 45 kg i martwy ciąg 50) i w swojej wadze zdobyła pierwsze miejsce. Gratulacje!!!! Gosia znakomicie się pokazała w regionie łódzkim a trener Zbigniew Flanek obiecał ,że w przyszłym roku przygotuje większą ilość zawodników.
29 RAMBIT MIKOLAJKOWO-ŚWIĄTECZNY
12 grudnia 2012r., w świetlicy internackiej, odbyły się zajęcia integracyjne z serii Rambit o tematyce mikołajkowo-świątecznej, przygotowane przez nauczycieli zespołu terapeutycznego. Celem zajęć było utrwalenie znajomości świątecznych zwyczajów, wytworzenie pozytywnych relacji między uczestnikami spotkania, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku oraz rozwijanie wyobraźni ruchowej, werbalnej i plastycznej. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących oraz swoich wychowawców wykonali ozdoby choinkowe – łańcuchy i pawie oczka, oglądali prezentację multimedialną, uczestniczyli w zabawie ruchowej „Świeci gwiazdka”. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.
28 LOKALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dniu 9 grudnia odbył się Lokalny Turniej Tenisa Stolowego, który zgromadził najlepszych specjalistów tej dyscypliny sportu w naszej szkole. Turniej odbył sie w czterech kategoriach a kolejne miejsca zajęli: chlopcy młodsi:1.Kordian Gocałek 2.Krystian Troszczyński 3.Zbigniew Dobrzyński; chłopcy starsi:1.Sławomir Skibiński 2.Mateusz Klimczak 3.Grzegorz Śmiechura; dziewczynki młodsze:1.Karolina Olczyk 2.Edyta Zakrzewska 3.Magdalena Szymczak; dziewczynki starsze:1.Aleksandra Stodulska 2.Sylwia Ubych 3.Weronika Zawadzka wszystkim gratulujemy i życzymy coraz lepszych wyników na arenach wojewódzkich i ogólnopolskich.
27 6 GRUDNIA
6 GRUDNIA zawitali do naszej szkoły wysłannicy w. Mikołaja. To rzeczywicie były Mikołajkowe Harce! Nauczyciele wcielili się w różnorodne role zabawnych postaci z wierszy Jana Brzechwy
były ptaki, zwierzęta podwórkowe i lene, lekarze, gospodarze oraz rodzinny klan. Grupa dzieci pod kierunkiem Pani Agnieszki Gałšzki wykonała taniec połamaniec. Uczniowie żywo reagowali na żartobliwe popisy swoich, zazwyczaj poważnych wychowawców i nauczycieli.
26 WYJAZD UCZNIÓW DO KINA W KALISZU
5 grudnia uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczke do kina Tęcza w Kaliszu. Wyjazd zorganizowali nauczyciele Zespołu Kształcenia Zintegrowanego z okazji Mikołajek. Wycieczka była współfinansowana przez Stowarzyszenie AB OVO.Celem wycieczki bylo kształtowanie postaw kulturalnego widza, poznanie przez uczniów kina, jako insytucji kulturalno-oświatowej, wdrażnie uczniów do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zintegrowanie społeczności szkolnej.Obejrzeliśmy film:" Asterix i Obelix: W służbie jej Królewskiej Mości. Po seansie zjedliśmy posiłek. Spotkaliśmy błękitnego Mikołaja, który częstował nas cukierkami.
25 SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM
29 listopada 2012 roku dla uczniów szkoły podstawowej i wszystkich zespołów terapeutycznych odbyło się spotkanie z panią stomatolog-Agatą Domagalską. Uczestnicy dowiedzieli się jak należy dbać o higienę jamy ustnej, segregowali zdrowe i niezdrowe dla zębów produkty spożywcze i poddali się kontroli zębów odgrywając scenkę "w gabinecie dentystycznym". Również sami uczniowie wcielali się w postać stomatologa lecząc i usuwając zęby przeznaczonej specjalnie do tego ćwiczenia zabawce. Wszystkie te działania przyczyniły się do przełamania strachu przed wizytą u stomatologa i sprawiły, że dzieci ucząc się doskonale się bawiły.
24 DZIEŃ TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ
27.11.2012 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się Dzień Treningu Aktywności Motorycznej , który połączony był ze zbliżającymi się Andrzejkami . Zawodnicy , którzy przybyli wraz z opiekunami mogli zaprezentować swoje możliwości sportowe w 25 konkurencjach. W trakcie przerw między konkurencjami wszyscy świetnie bawili się przy muzyce , wróżyli sobie z ręki i kart.
MATP jest programem rehabilitacyjno-treningowym dla osób , które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. Program ten poprawia koordynację ruchową , zdolności poruszania się oraz sprawność fizyczną .Pozwala uzyskać wszechstronny efekt rehabilitacji ruchowej osób ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną . Zawodnicy podczas zadań sprawnościowych pokonują swoje słabości , lęk przed nieznanymi osobami i tremę , która im często towarzyszy w trakcie wykonywania zadań.
MATP to podsumowanie minimum 8- tygodniowej ciężkiej pracy zawodnika i terapeuty.
Kolejny raz swoją pomoc zaoferowali nam uczniowie Gimnazjum w Złoczewie. Z ich pomocą Dzień Treningu Aktywności Motorycznej minął w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze a na twarzach wielu naszych uczniów pojawił się uśmiech.
MATP jest programem rehabilitacyjno-treningowym dla osób , które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. Program ten poprawia koordynację ruchową , zdolności poruszania się oraz sprawność fizyczną .Pozwala uzyskać wszechstronny efekt rehabilitacji ruchowej osób ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną . Zawodnicy podczas zadań sprawnościowych pokonują swoje słabości , lęk przed nieznanymi osobami i tremę , która im często towarzyszy w trakcie wykonywania zadań.
MATP to podsumowanie minimum 8- tygodniowej ciężkiej pracy zawodnika i terapeuty.
Kolejny raz swoją pomoc zaoferowali nam uczniowie Gimnazjum w Złoczewie. Z ich pomocą Dzień Treningu Aktywności Motorycznej minął w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze a na twarzach wielu naszych uczniów pojawił się uśmiech.
23 SZKOLNE ANDRZEJKI
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źóródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dnia 29 listopada 2012 r. w wigilię Andrzeja w naszej szkole dzieci i młodzież mogła poznać swoją przyszłość. W zaczarowanej sali wróżb, nauczycielki wcieliły się w postacie wróżek i przepowiadały przyszłosć. Dzieci i młodzież losowała karteczki z przestrogami, marzeniami i zawodami, które będą w przyszłości wykonywać. Były też inne gry losowe oraz mnóstwo radości i śmiechu. Andrzejkowe wróżby przeplatane były zabawą taneczną, w której dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Było super!
22 ANDRZEJKI W INTERNACIE
W dniu 27.11.2012r. w internacie odbyła się uroczystość
pt. Andrzejkowe wróżby.Uroczystość zorganizowali i przygotowali wychowawcy: B. Tomczyk, K. Tomczyńska, M. Hołubowicz i J. Gotkowicz
oraz członkowie Samorządu Internatu.Przy blasku świec i pięknie udekorowanej sali młodzież poznawała swoją przyszłość w zabawach "Magiczne wróżby', "Imię przyszłego męża, żony","Losowanie zawodów", "Ustawienie butów", Tajemnice miseczki".Ostatnią wróżbą było tradycyjne lanie wosku na wodę przez klucz.
Najwięcej emocji dostarczyła wychowankom zabawa polegająca na przebijaniu igłą balonów, w których znajdowały się wróżby.Udane spotkanie zakończyło się zabawą dyskotekową.
pt. Andrzejkowe wróżby.Uroczystość zorganizowali i przygotowali wychowawcy: B. Tomczyk, K. Tomczyńska, M. Hołubowicz i J. Gotkowicz
oraz członkowie Samorządu Internatu.Przy blasku świec i pięknie udekorowanej sali młodzież poznawała swoją przyszłość w zabawach "Magiczne wróżby', "Imię przyszłego męża, żony","Losowanie zawodów", "Ustawienie butów", Tajemnice miseczki".Ostatnią wróżbą było tradycyjne lanie wosku na wodę przez klucz.
Najwięcej emocji dostarczyła wychowankom zabawa polegająca na przebijaniu igłą balonów, w których znajdowały się wróżby.Udane spotkanie zakończyło się zabawą dyskotekową.
21 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
Dnia 20 listopada 2012r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia otwarte w ramach realizacji programu Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy. W spotkaniu, pod hasłem Niebezpieczne substancje, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej oraz zespołów terapeutycznych. Dzieci, poprzez różnorodne działania, poznały konsekwencje samowolnego przyjmowania leków, kształtowały umiejętnoć niesienia pomocy w przypadku zatrucia lekami, ćwiczyły umiejętnoć niesienia pomocy poszkodowanemu oraz prowadzenia rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.
20 GRY I ZABAWY PRZECIWKO AGRESJI
W dniu 14 listopada odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia w ramach realizacji programu "Gry i zabawy przeciwko agresji". Uczniowie szkoły podstawowej i zespołów terapeutycznych brali udział w grach i zabawach, których celem było kształtowanie umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z agresją, rozpoznawanie przyczyn zachowań agresywnych oraz radzenie sobie z nagromadzeniem negatywnych emocji.
19 "BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
16 listopada 2012r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie, w ramach realizacji programu profilaktycznego ” Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy” dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Gimnazjum. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z substancjami niebezpiecznymi znajdującymi się w domu które mogą zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. Uczniowie wysłuchali opowiadania, zapoznali się z symbolami na etykietach produktów, obejrzeli prezentację oraz wykonali szereg zadań związanych z tematyka zajęć.
18 REGIONALNY TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH W KUTNIE
13.11.2012 w KUTNIE odbył się turniej koszykówki w którym wzięła udział drużyna z naszego ośrodka. Zespół stanowili : Aleksandra Stodulska , Izabela Andrzejewska, Patryk i Martin Bogulscy, Zbyszek Dobrzyński, Rafał Bartos, Janek Tomczyk, Mateusz Klimczak.W zawodach uczestniczyło 6 drużyn: dwie z Kutna ,Zduńska Wola, Łódź, Rąbień i Sieradz. Po wstępnej części tzw. grach obserwowanych Sieradzanie okazali się najlepsi i dalszą walkę o medale toczyli w grupie najmocniejszej . Brak doświadczenia i ogrania się na dużej sali i wysokich koszach dał znać o sobie w najważniejszych momentach gry i niestety zawody ukończyliśmy dopiero na cokolwiek zaszczytnym ale 3 miejscu tuż za dwoma drużynami z Kutna . Na usprawiedliwienie jeszcze możemy powiedzieć iż Kutnianie należą do ścisłej czołówki krajowej i na zawodach rangi ogólnopolskiej zawsze zdobywają miejsca na podium.
17 WYCIECZKA UCZNIÓW DO KOMENDY POWATOWEJ POLICJI W SIERADZU
W dniu 29 października 2012 r. uczniowie SOSW w Sieradzu wraz z nauczycielami udali się do Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Celem wycieczki było utrwalanie wiadomości zdobytych na zajęciach z nauczycielami oraz spotkaniach z funkcjonariuszami KPP na terenie naszej szkoły . Młodzież podczas wycieczki spotykała się z policjantką zajmującą się sprawami nieletnich, która oprowadziła nas po Komendzie zapoznając nas z pracą policjanta z różnych wydziałów. Wyjaśniała uczniom kim jest nieletni, oraz jakie procedury stosuje się wobec nieletniego za popełnione wybryki, wykroczenia i przestępstwa. Policjantka uświadomiła, że raz popełniony w młodości błąd może mieć wpływ na całe ich dorosłe już życie.
16 PASOWANIE NA WYCHOWANKA INTERNATU
W dniu 25 10. 2012 r. odbyła się w internacie uroczystość Pasowania na Wychowanka Internatu. Uroczystość z udziałem p. kierownik Renaty Płaczek przygotowali i przeprowadzili wychowankowie Internatu: Monika Kwiatkowska, Sylwia Doktor, Aneta Olczyk, Karolina Olczyk oraz wychowawcy: Elżbieta Bączkowska, Justyna Bronka, Rafał Kuchnicki i Ryszard Mikołajczyk.Egzamin na "Wychowanka Internatu" zdawali uczestnicząc w zabawach i konkursach: Ewelina Dolacińska i Dominik Kubasiak. Nowi wychowankowie internatu złożyli uroczystą przysięgę i doznali zaszczytu pasowania przez p. kierownik Renatę Płaczek na "Wychowanka Internatu". Na pamiątkę tak wzniosłego wydarzenia nowi mieszkańcy internatu otrzymali pamiątkowe dypllomy.Uroczystość zakończyła barwna dyskoteka.
15 PODSUMOWANIE WIZYTY W HISZPANII
W celu rozpropagowania wyników wizyty w Hiszpanii nauczyciele uczestniczący w realizacji projektu COMENIUS spotkali się tradycyjnie, by obejrzeć prezentację multimedialną oraz zdjęcia z wizyty w Hiszpanii. Na spotkaniu przekazane zostały informacje i ustalenia dokonane przez kraje partnerskie uczestniczące w projekcie. W dniu 31 października br. odbył się również apel, podczas którego uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć materiały z wizyty: zdjęcia , prezentację i filmy. Była to cenna lekcja edukacji i kultury tego kraju.
14 TURNUS REHABILITACYJNY W JAROSŁAWCU
Jak co roku, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu uczestniczyli w dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Jarosławcu. Pod bacznym okiem swoich nauczycieli podopieczni spędzili niezapomniane dwa tygodnie w Sanatorium Panorama Morska. Dla poprawy zdrowia i kondycji uczniowie korzystali z codziennych zabiegów rehabilitacyjnych. Podczas turnusu korzystaliśmy również z licznych atrakcji przewidzianych w programie takich jak: imprezy integracyjne, basen z podgrzewaną wodą, jacuzzi. Mimo, że pogoda w drugim tygodniu turnusu nie sprzyjała spacerom, uczniowie wraz z opiekunami nie rezygnowali z codziennych wycieczek deptakiem. Humory dopisywały wszystkim. Uczestnicy turnusu zadowoleni i wypoczęci powrócili do Sieradza. Zakupione drobiazgi i wspólne zdjęcia są miłą pamiątką po udanym wyjeździe nad morze.
13 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
12 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili emerytowani nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie i nauczyciele.Część artystyczną przygotowały tym razem przedszkolaki oraz zespoły terapeutyczne szkoły podstawowej. Odbył sie także pokaz mody ekologicznej zaprezentowany przez starszych uczniów naszej szkoły. Dyrektor szkoły I. Górka wręczyła nauczycielom oraz pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora SOSW w Sieradzu.
12 WYCHOWANKOWIE INTERNATU W TEATRZE MUZYCZNYM
W dniu 10.10.2012r. dwunastu wychowanków Internatu SOSW w Sieradzu pod opieką wychowawców E. Bączkowskiej, Izabeli Pietruszewskiej, J. Bronki i R. Mikołajczyka uczestniczyło w wycieczce do Teatru Muzycznego w Łodzi. Młodzież obejrzała musical „Skrzypek na dachu” Jerrego Bocka. Mimo upływu lat, treść tego przedstawienia jest nadal aktualna. Przypadła ona do gustu naszej młodzieży, a w rolach córek Tewiego widziały się nasze dziewczęta. Urzekła nas bogata kultura żydowska, którą w piękny sposób przybliżyli nam swoją grą aktorską, śpiewem i tańcami artyści Teatru Muzycznego. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Internatu marząc już o obejrzeniu kolejnego przedstawienia.
11 MISTRZOSTWA REGIONU SIERADZKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ
9 października 2012 r. odbyły się Mistrzostwa Regionu Sieradzkiego w Piłce Nożnej w Sieradzu. W turnieju zwyciężyła drużyna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu w składzie: bramka- Kuba Łabuziński, atak- Kordian Gocałek (strzelec największej ilości bramek w turnieju), Szymon Herc, Robert Głaz, Dawid Wasilewski, Dariusz Powałka, Jarosław Karbowski. Kolejne miejsce na podium to drużyna ze Zduńskiej Woli i Warty. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody oraz smaczny obiad.
10 QUIZ WIEDZY " BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"
W dniu 5 października odbył się quiz wiedzy na temat " Bezpieczna droga do szkoły".Uczestnikami zajęć byli uczniowie SP, Gimnazjum oraz Zespoly Terapeutyczne i Szkoła Przysposabiajaca do Pracy. Uczniowie wykazali się swoją wiedzą na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Na podsumowanie spotkania wykonali prace plastyczne poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa.
9 WIZYTA W HISZPANII W RAMACH PROJEKTU COMENIUS
W dniach: 3 – 8 października 2012 roku grupa nauczycieli z naszej szkoły odbyła wizytę partnerską w Hiszpanii w ramach realizacji programu Comenius „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Pobyt w tym przepełnionym słońcem i ciepłem ludzkiej życzliwości kraju obfitował w szereg działań, związanych zarówno z pracą nad projektem, jak i poznawaniem kultury państwa gospodarzy. Pięcioosobową grupę z Polski, a także z Włoch, Grecji i Szwecji podejmowała szkoła Colegio Público "Enrique Iglesias García", której grono nauczycielskie otoczyło życzliwą opieką przybyłych gości. Zwiedziliśmy szkołę przeznaczoną dla dzieci w wieku: 3-12 lat. Poznaliśmy zasady jej funkcjonowania, metody nauczania i wychowania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Mieliśmy również okazję poznać najważniejsze elementy kultury kraju i regionu (Estramadury): taniec flamenco, pieśni charakterystyczne dla regionu, potrawy (szynka dojrzewająca kilkanaście miesięcy, paella, gaspacho, churros). Zwiedziliśmy Badajoz, starożytną Meridę (amfiteatr, Świątynię Diany, akwedukty), poznaliśmy proces produkcji słynnych win, a także historię założycieli winnicy i winiarni w Bodega (Almendralejo), która okazała się małym centrum sztuki, gromadzącym dzieła m.in. Joana Miro, Salwadora Dali, Pabla Picassa. Wizyta w Hiszpanii stała się dla nas cenną lekcją edukacji i kultury tego kraju, co zostało udokumentowane przez hiszpańskie media (np. telewizję - http://www.canalextremadura.es/alacarta/tv/videos/extremadura-1-061012)
8 WYCIECZKI ROWEROWE
We wrześniu 2012 r. podczas popołudniowych dyżurów wychowawczych w internacie w poniedziałki i wtorki odbyło się 6 wycieczek rowerowych, w których uczestniczyło łącznie 15 wychowanków internatu. W każdym tygodniu wykonana była inna trasa. Odwiedziliśmy między innymi Osiedle Hetmańskie oraz
pobliskie wsie: Jeziory, Dąbrówkę, Kłocko i Chojne. Przejeżdżaliśmy również wzdłuż budowanej w okolicach Sieradza Drogi Ekspresowej S8 oraz obwodnicy miasta. Obserwowaliśmy postępy prac nad tymi inwestycjami. Podczas każdej wycieczki ćwiczyliśmy w praktyce prawidłowe zachowanie się na drogach publicznych oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Wycieczki te, były również znakomitym dla wszystkich treningiem kondycyjnym.Wycieczki rowerowe odbyły się pod opieką wychowawców:Katarzyny Tomczyńskiej ,Barbary Tomczyk, Jacka Gotkowicza,
Marcina Hołubowicza i Rafała Kuchnickiego.
pobliskie wsie: Jeziory, Dąbrówkę, Kłocko i Chojne. Przejeżdżaliśmy również wzdłuż budowanej w okolicach Sieradza Drogi Ekspresowej S8 oraz obwodnicy miasta. Obserwowaliśmy postępy prac nad tymi inwestycjami. Podczas każdej wycieczki ćwiczyliśmy w praktyce prawidłowe zachowanie się na drogach publicznych oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Wycieczki te, były również znakomitym dla wszystkich treningiem kondycyjnym.Wycieczki rowerowe odbyły się pod opieką wychowawców:Katarzyny Tomczyńskiej ,Barbary Tomczyk, Jacka Gotkowicza,
Marcina Hołubowicza i Rafała Kuchnickiego.
7 BIEGI PRZEŁAJOWE W KAMIONACZU
3 października 2012 r. odbyły się biegi przełajowe w Kamionaczu. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Izabela Andzrzejewska, Szymon Herc i Rafał Bartos. Szymon Herc zdobył złoty medal. Rafał Bartos brązowy, natomiast Izabela uplasowała się tuż za podium w najsilniej obsadzonym biegu. Nasi zawodnicy byli pod opieką p.P.Miedzińskiego.
6 TURNUS REHABILITACYJNY W MIELNIE
W dniach od 16 do 30 września 2012r. czternaścioro podopiecznych naszej placówki wraz z opiekunami brało udział w turnusie rehabilitacyjnym w Mielnie. Przebywaliśmy w ośrodku rehabilitacyjnym „Anastazja”, który zagwarantował nam wspaniałe warunki wypoczynku i urozmaicał wolny czas wieloma atrakcjami. Nasi wychowankowie uczestniczyli w imprezach integracyjnych: wieczorkach tanecznych, balu kostiumowym, konkursie karaoke. Pogoda dopisywała, korzystaliśmy z nadmorskich spacerów, zabiegów rehabilitacyjnych, basenu. Wszyscy uczestnicy turnusu wracali zadowoleni i wypoczęci z wieloma miłymi wspomnieniami.
5 ŚWIĘTO CHŁOPCA W INTERNACIE
W dniu 01.10.12 r. z okazji Dnia chłopca Samorząd Internatu wspólnie z wychowawcami przygotował uroczystość "Wybory Mistera". Kandydaci na misterów brali udział w ciekawych konkurencjach, które oceniało jury. Brano pod uwagę prezencję, urok osobisty, siłę mięśni, dowcip, inteligencję oraz umiejętności taneczne i kulinarne. Po ogłoszeniu wyników przez p. kierownik chłopcy otrzymali szarfy z tytułami i zostali ukoronowani. Spotkanie zakończyło się wspólnš zabawą i dyskoteką.
4 POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ
28 września 2012 r. nasza sala gimnastyczna zmieniła się w Dom Mody.W ramach obchodów Dnia Chłopca odbył się pokaz "EKO- MODY". Patronatem i organizatorem był zespół nauczycieli realizujący program COMENIUS. Celem pokazu było promowanie zachowań ekologicznych poprzez współną zabawę. Gratulujemy wszystkim projektantom twórczych pomysłów.
3 BEZPIECZNA DROGA UCZNIA DO SZKOŁY
W dniu 26 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sieradzu G. Będkowskim oraz sierż. szt. Marcinem Maślakiem. Na spotkaniu rozmawialiśmy na temat bezpiecznego poruszania sie po drogach. Panowie policjanci zwrócili nam uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przypomnieli zasady podczas przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznych zabaw oraz przestrzegali przed nieznajomymi . Zadawaliśmy dużo pytań, wszystko nas interesowało. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Wiedza, którą uzyskaliśmy na pewno nam się przyda.
2 PLEBISCYT WIEDZY "TO JEST PATRON NASZEJ SZKOŁY"
W dniu 25.09.2012 r. w naszej szkole miała miejsce impreza integracyjna - Plebiscyt wiedzy o Januszu Korczaku pod hasłem " To jest patron naszej szkoły".W trakcie imprezy nasi uczniowie mieli możliwość utrwalić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Janusza Korczaka oraz głoszonych przez niego idei. Całą imprezę uświetniła obecność Króla Maciusia. Razem z Maciusiem nasi uczniowie rozwiązywali krzyżówki, test wyboru, odgadywali przedstawione w formie rysunkowej prawa dziecka a także tańczyli. Wszystkie dzieci aktywnie biorące udział w imprezie zostały obdarowne cukierkami przez samego Króla Maciusia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wraz z Maciusiem utworzyli krąg przyjaciół praw dzieck i puścili iskierkę pokoju.
1 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Dnia 3 września, po wakacyjnej przerwie w naszej szkole odbyła się Inauguracja Roku Szkolnego 2012/2013. Społeczność szkolna wraz z rodzicami i nauczycielami spotkała się w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor I. Górka wszystkich serdecznie powitała a szczególnie nowych przedszkolaków oraz uczniów, którym życzyła wielu sukcesów.
Archiwum aktualności: rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007