Aktualności - rok szkolny 2011/2012

92 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
Po długich dziesięciu miesiącach nauki, dnia 29 czerwca 2012 r., zakończył się kolejny, pracowity rok. Był to rok jubileuszowy ,nasza szkoła obchodziła 50 lat swego istnienia. Był to rok nowych wyzwań, wielu cennych inicjatyw, unijnych projektów oraz twórczych działań. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności w krótkim programie artystycznym. Pani dyrektor wręczyła uczniom nagrody i dyplomy oraz życzyła wszystkim udanych wakacji.
91 WYSTAWA W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli do obejrzenia wystawy prac plastycznych naszych wychowanków. Wystawa poświęcona jest patronowi SOSW – Januszowi Korczakowi oraz zawiera materiały podsumowujące pierwszy rok pracy w międzynarodowym projekcie COMENIUS. Można ją obejrzeć podczas wakacji w sali C Starostwa Powiatowego, przy Placu Wojewódzkim 3.
90 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI…
27 czerwca 2012 roku odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu: Kim jest nasz gośœć ? Tym razem goœści było wielu, byli nimi pracownicy administracji K. Gołąbek, A. Chrzanowska, M. ŒŚwiątek oraz pracownica obsługi W. Milewska. Uczniowie musieli wykazać się znajomoœcią zawodów oraz wykonywaną pracą zaproszonych osób. Najwięcej problemów mieli z okreśœleniem zawodu Pana Macieja. Następnie goœście czytali fragmenty „Króla Maciusia I” Janusza Korczaka. Na koniec uczniowie podziękowali oklaskami pracownikom szkoły i wręczyli pamiątkowe dyplomy.
89 PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ Z PIERWSZEGO ROKU REALIZACJI PROGRAMU COMENIUS
23.06.2012 roku na posiedzeniu Rady Pedagogicznej SOSW grupa nauczycieli, która w ramach międzynarodowego Programu Comenius brała udział w wizycie we Włoszech, zaprezentowała filmy z wyjazdu.Nauczyciele, którzy gościli we włoskiej szkole w Tradate opowiadali o spotkaniu
z przedstawicielami szkół partnerskich z Hiszpanii, Grecji i Szwecji.
Przy okazji omówienia zaprezentowanych materiałów video podsumowano dotychczasowe działania dokonane w pierwszym roku realizacji Programu Comenius w naszym Ośrodku.
88 BEZPIECZNE WAKACJE
20 czerwca br. odbyło sie spotkanie integracyjne pod hasłem: "Bezpieczne wakacje", w którym uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, uczniowie zespolów terapeutycznych szkoły podstawowej i gimnazjum. Zaproszony gość z Powiatowej Komendy Policji w Sieradzu zapoznał uczniów z modelami bezpiecznych zachowań, sposobami szybkiego reagowania na zagrożenia. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem, wakacyjny quiz, pakowali walizk na wakacyjny wyjazd oraz rozwiązywali zagadki pana policjanta. Aktywność uczestników spotkania została nagrodzona.Uczniowie podczas imprezy otrzymali materiały profilaktyczne i promocyjne w postaci daszków, ulotek itp. finansowane przez Miasto, Gminę Sieradz.
87 ŚWIĘTO RODZINY
14 czerwca 2012 roku w sali widowiskowej Zespołu Szkół Katolickich w godzinach: 12.00-14.00 odbyła się impreza artystyczna pod nazwą „Święto Rodziny”. Zaprezentowano spektakl „Dom to my” w wykonaniu grupy teatralnej - uczestników projektu „W teatrze życia rodzinnego”, realizowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego. Przedstawienie wywołało żywe reakcje i zostało nagrodzone hucznymi brawami młodej widowni.
Następnie młodzi aktorzy (uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu oraz Zespołu Szkół Katolickich) spotkali się z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami dyrekcji obu szkół, wychowawcami, rodzinami członków grupy, którzy wzięli udział w zabawach i konkurencjach rodzinnych, a także wspólnym poczęstunku, przygotowanym przez nauczycieli z obu szkół, rodziców i wolontariuszy Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO” – głównego organizatora imprezy.

86 KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW
W dniach 13-15.06.2012 . nauczyciele zajęć rewalidacyjno – wychowawczych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wystawili przedstawienie pt.”Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Zaproszone przedszkolaki i uczniowie z placówek powiatu sieradzkiego zachwycały się barwnymi strojami występujących aktorów oraz dekoracją. Bały się złej Królowej – macochy, a rozbawiały je roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które z ochotą i w podskokach szły do pracy. A na koniec wszyscy wspaniale się bawili na królewskim weselu. Oj działo się na scenie....Dochód z przedstawień zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów turnusu rehabilitacyjnego naszych wychowanków.
85 WYCHOWANKOWIE INTERNATU KIBICAMI NA EURO 2012' W WARSZAWIE
12 czerwca grupa wychowanków z internatu wyjechała do Warszawy by kibicować naszej drużynie w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Dotarliśmy do strefy kibica i oglądaliśmy mecz Czechy – Grecja, ale przede wszystkim pojedynek POLSKA – ROSJA! Spotkaliśmy kibiców z różnych krajów, między innymi z Hiszpanii, Włoch, Rosji, Portugalii, a nawet Brazylii. Wszyscy byli bardzo mili i przyjaźni. Atmosfera była bardzo gorąca i pełna emocji. Wszyscy śpiewali i dopingowali nasze drużynie. Liczyliśmy na wygraną, ale cieszyliśmy się też z remisu. Po meczu zostaliśmy na koncercie Muńka Staszczyka z grupą T. Love. Mimo zmęczenia, bawiliśmy się do samego końca, a do Sieradza wróciliśmy dopiero przed 5 rano.
84 KONKURS KULINARNY W DZIAŁOSZYNIE
W dniu 14.06.2012 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z naszego Ośrodka byli uczestnikami „ Konkursu Kulinarnego”, który odbył się w Działoszynie. Każda z grup miała przygotować wystrój „ LETNIEGO STOŁU”. Podczas konkursu uczniowie przyrządzali różne letnie potrawy w losowo dobranych grupach. Dzięki temu młodzi kucharze mieli możliwość poznać umiejętności innych podczas pracy oraz uczyli się właściwej organizacji, która pozwoliła na wykonanie wspaniałych potraw. Każdy z naszych uczniów otrzymał wspaniałe nagrody i dyplomy.
83 I POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI
W dniu 13.06.2012 zespół piłkarski z naszego Ośrodka w składzie: bramkarz- Łukasz Kwapiszewski, zawodnicy z pola -Rafał Bartos.Wojciech Pędziwiatr,Mateusz Klimczak,Zbigniew Dobrzyński.Artur Ignaczak,Janek Tomczyk wziął udział w I Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej w Zduńskiej Woli. Turniej druzyn sześcioosobowych odbył się na boisku "Orlik" a wzięły w nim udział 4 drużyny 2 ze Zd-Woli jedna z Warty i nasza sieradzka. Turniej rozpocząl się znakomicie gdyż w pierwszym meczu pokonaliśmy drużynę z Warty 2;1 , kolejny nasz mecz ze zduńskowolską druzyną czerwoną był popisem strzeleckim naszego zespołu i zakończył sie wynikiem 5;1 dla naszych.Zwyciestwo w turnieju wydawało się tylko formalnością gdyż drużyna z Warty pokonała naszych ostatnich przeciwników Zd-Wolę zieloną 8;3 .....niestety nie pomogła najlepsza taktyka ,lata treningów i modlitwy ,to bylo coś niespodziewanego 1;5 katastrofa w ostatnim meczu. po zliczeniu punktacji okazało sie ,że trzy drużyny zdobyły tę samą ilość punktów jednak różnica bramek i ilość strzelonych goli uplasowały nas ostatecznie na 3 pozycji.Trener Piotr Miedziński powiedział, że i tak byliśmy najlepsi potrzebujemy tylko bliższej współpracy z psychologami i kolejny turniej pójdzie nam o wiele lepiej.
82 PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE "DIABELSKI MŁYN"
11 czerwca gościł u nas Profilaktyczno- Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży MORALITET. Oglądaliśmy, wspólnie z zaproszonymi klasami VI SP nr 4 w Sieradzu, przedstawienie pt. „Diabelski Młyn”. Przedstawione widowisko za pomocą zderzenia dwóch rzeczywistości przedstawiło uczniom wartość życia i zdrowia. Przedstawienie to stanowi jedno z ogniw w łańcuchu działań edukacyjno- profilaktycznych podjętych w naszym ośrodku dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Sieradz.
81 WYCIECZKA EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNA- KRAKÓW
W dniach 4-5 czerwca 2012 r. odbyła się szkolna wycieczka edukacyjno-terapeutyczna do Krakowa. Wyjazd został zorganizowana w ramach realizacji programu Szlakiem stolic Polski prowadzonego przez Zespoł Kształcenia Zintegrowanego. Grupa 52 osób zebrała się przed budynkiem szkoły i wyruszyła na spotkanie z Krakowem. Kiedy dotarli na miejsce przywitał ich krakowski przewodnik i Smok Wawelski, który ogrzewał płonącym oddechem chłodny dzień. Zwiedzili Wzgórze Wawelskie z Katedrą, Grobami Królewskimi, Dzwonem Zygmunta i Smocza Jamą. Spacerek po Krakowskich Błoniach i Rynku pozwolił poznać piękno Starówki. Turyści obejrzeli m.in. Okno Papieskie, Sukiennice, Basztę, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Bramę Floriańską. Poznali tajemnice krakowskiego Rynku i wysłuchali hejnału z najsłynniejszej wieży w Polsce. Po kolacji dotarli do Hostelu „Trzy Kafki” na odpoczynek. Drugiego dnia była krótka wizyta na Starówce, rejs po Wisle na Kazimierz. kolejna atrakcja było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Po spotkaniu ze Skarbnikiem i poznaniu najgłębszych, najdalszych zakamarków turystycznej części podziemi, rozpoczęła sie podróz dod domu. Wycieczke zorganizowały panie:M. Szczuko, I. Komorowska, U. Dalmata, G. Kawka.
80 JANUSZ KORCZAK-CZYLI O SZACUNKU DLA DZIECKA
Dnia 04.06.2012 odbyl sie uroczysty finał Konkursu "Janusz Korczak - czyli o szacunku dla dziecka". W wypełnionej po brzegi sali zebrali się uczestnicy konkursu, ich nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wszystkich powitał Pan Rektor WSHE w Sieradzu dr Jakub Bartoszewski. Dyplomy oraz nagrody laureatom wręczyli: Starosta Powiatu Sieradzkiego Pan Dariusz Olejnik, Dyrektor Sieradzkiej Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty Pani Hanna Banach oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Pani Elżbieta Cieślak. W kategorii plastycznej zwyciężyli Sandra Pluta, Magdalena Mech i Joanna Wysocka uczennice naszej szkoły gratulujemy!
79 WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
1 czerwca 2012 roku uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół Katolickich, uczestnicy projektu „W teatrze życia rodzinnego”, finansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, „Do samodzielności”, realizowanego przez stowarzyszenie „Dary Losu” oraz wolontariusze, wspomagający działania Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AB OVO” byli na wycieczce we Wrocławiu. Obejrzeli przedstawienie baletowe Opery Wrocławskiej „Kot w butach”, zwiedzili Ostrów Tumski i zachowali dobre humory mimo awarii autokaru. Późnym wieczorem pełni wrażeń wrócili do domów.
78 EUROPEJSKI DZIEŃ DZIECKA
W dniu 31.05.2012 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się impreza integracyjna.Głównymi organizatorami byli: SOSW w Sieradzu, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych AB OVO oraz Zespół Programu Comenius . Przedsięwzięcie wsparli finansowo: Gmina Miasto Sieradz, Powiat Sieradz - PFRON.
Impreza była podsumowaniem rocznej pracy w ramach międzynarodowego Programu Comenius realizowanego w naszym ośrodku. Do wspaniałej zabawy, oprócz dzieci i młodzieży z SOSW, zostali zaproszeni również uczniowie SP nr 10 w Sieradzu. Już od godziny 9.00 rano na uczestników czekały nie lada atrakcje:zabawy plastyczne na stoiskach: Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Grecji i oczywiście Polski,tatuaże w barwach flag,muralia na parkanie szkolnym,PARADA GWIAZD („wystąpili”: Las Ketchup, ABBA, Albano i Romina, Demis Russos oraz zespół „Jarzębina” ),gry i zabawy sportowe.Ponadto zatańczono:trojaka, flamenco, zorbę, tarantelę jak i szwedzki taniec - wiano.Kto chciał zrobić sobie zdjęcie w stroju europejskim, miał do wyboru pomalowane przez uczniów makiety z postaciami:wikinga, Rzymianina, starożytnego Greka, tancerki flamenco lub krakowianki.Można też było:odrysować swoją dłoń na kolorowym papierze,malować lub wycinać listki w kolorystyce flag naszych partnerów, a potem zawiesić na gałęziach drzewka (które symbolizuje logo projektu).układać kompozycję z nakrętek od butelek w formie flagi UE;kolorować flagi;Dla uczestników przygotowano typowy polski obiad oraz słodki poczęstunek .Atrakcjne okazały się też zabawy: w dmuchanym zamku oraz na placu zabaw.
Można było też skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera – mamy naszej uczennicy, która swą pacę ofiarowała (w tym dniu) na rzecz dzieci; Wystąpił też Amatorski Chór Nauczycieli.
W repertuarze usłyszeliśmy Hymn Unii Europejskiej oraz Hymn Malucha UE;


77 OGÓLNOPOLSKIE REGATY KAJAKOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH NA JEZIORZE W AUGUSTOWIE
W dniach 31.05.2012 do 03.06.2012 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskich Regatach Kajakowych Olimpiad Specjalnych,które odbyły się na jeziorze w Augustowie. Łukasz Kwapiszewski, Rafał Bartos i Mateusz Klimczak rywalizowali z zawodnikami z całego kraju ścigając się w kajakch jednoosobowych i dwójkach na dystansach 200m i 500m. Przed rozpoczęciem zawodów na jeziorze musieli wykazać się umiejętnością pływania na miejskim basenie,ponieważ był to podstawowy wymóg aby przystąpić do rywalizacji na kajakach.Pogoda nie rozpieszczala zawodników ale kajakarze są twardymi ludżmi i mimo deszczu i porywistego wiatru zawody się odbyły.Na początek Mateusz pokonał swoich rywali na 200m w jedynkach a Rafał w tej samej konkurencji był drugi. Bezkonkurencyjni w dwójkach okazali się Rafał z Łukaszem pokonując bardzo wyraźnie swioch rywali na dystansie 200 m. Kolejny dzień to starty na 500m i tu rownież wysokie wyniki: Łukasz drugi na 500 m w jedynkch i niestety czwarty Mateusz wyniesiony przez porywisty wiatr poza tor kajakowy. Trener Zbigniew Flanek twierdzi ,że drzemie w nich duży potencjał i w kolejnych zawodach wystartuje większa liczba kajakarzy z naszego Ośrodka,
76 SPOTKANIE Z PIELEGNIARKĄW RAMACH PROGRAMU "SMAK ZDROWIA"
W dniu 30.05.2012r. na terenie naszego ośrodka odbyło się spotkanie
z pielęgniarką - panią Jagodą Szymańską na temat „Higiena ciała i otoczenia”.
Podczas spotkania, które przebiegało w formie rozmowy, dzieci dowiedziały się, na czym polega praca pielęgniarki, co to jest higiena osobista oraz uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie i otoczenie. Pani pielęgniarka bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie pytania naszych uczniów. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji programu prozdrowotnego „Smak Zdrowia”.
75 WYJAZD NAUCZYCIELI DO WŁOCH W RAMACH PROGRAMU "COMENIUS"
W dniach 16 - 21.05.2012 roku sześcioosobowy zespół z naszego Ośrodka pojechał na wizytę do Włoch. Gospodarzem spotkania w ramach międzynarodowego Programu "Comenius" był zespół szkół z Tradate (Powiat Varese). Pobyt został wypełniony wieloma działaniami zarówno przy pracy związanej z realizacją Programu jak i oficjalnymi spotkaniami oraz wycieczkami turystyczno - integracyjnymi. Po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się z grupą nauczycieli oraz z Panią Dyrektor greckiej szkoły specjalnej. Dokładniejsze sprawozdanie z wyjazdu zostanie zamieszczone w zakładce Programy Europejskie - Comenius;
74 IV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TENISA OLIMPIAD SPECJALNYCH W KONINIE
W dniach 25 – 27 maj na kortach TKKF w Koninie odbył się Ogólnopolski Turniej Tenisa Olimpiad Specjalnych. W zawodach wystartowało 29 tenisistów z 10 województw. W rywalizacji dziewcząt w grze pojedynczej złoty medal zdobyła nasza uczennica Aleksandra Stodulska, a srebrny Sylwia Ubych. W grze podwójnej kobiet nasza para S. Ubych – A. Stodulska wywalczyły również złoty medal. Gratulujemy.
73 MISTRZOSTWA REGIONU SIERADZKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ - MEMORIAŁ J. SIERZCHAŁY
W dniu 24.05.2012r. w Sieradzu na boisku MOSiR odbyły się Mistrzostwa Regionu Sieradzkiego w piłce nożnej. Wystartowało 6 drużyn: Wieluń, Zduńska Wola, Warta oraz trzy zespoły SOSW z Sieradza reprezentujące Szkołę i Internat. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Wielunia, drugie drużyna z Internatu, trzecie Zduńska Wola, czwarte drużyna reprezentująca ZSZ w Sieradzu, piąte drużyna z Warty, a szóste drużyna reprezentująca sekcję Olimpiad Specjalnych Spartakus Sieradz.

72 DZIEŃ MATKI W INTERNACIE
W dniu 24.05.2012r. odbyła się w internacie uroczystość z okazji „Dnia Matki”. Wychowankowie dla swoich Mam i Tatusiów, wystawili bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. W rolach głównych wystąpili S. Doktor i J. Pol. Spotkanie z rodzinami urozmaicili śpiewaniem piosenek Sylwia Doktor, Edyta Zakrzewska i Natalia Stężalska. Część artystyczną zakończyła wspólna biesiada przy stole. Każdy rodzic otrzymał słodki upominek w postaci piernikowego serca przygotowanego przez dzieci. Ku zadowoleniu wszystkich, na uroczystość przybyli bardzo licznie rodzice z dziećmi.Uroczystość została przygotowana przez wychowawców: E. Bączkowską, J. Bronkę, I. Pietruszewską, K. Stasiak. R. Kuchnickiego i Ryszarda Mikołajczyka.
71 MISTRZOSTWA BOCCE
W dn.22.05.2012 r. odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli Mistrzostwa Bocce - Zduńska Wola 2012.W zawodach wzięły udział drużyny z Łasku, Warty, Sieradza, Działoszyna, SP nr9 w Zduńskiej Woli. Naszą szkołę reprezentowało 6 zawodników występujących w 3 kat.wiekowych.Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek ,napoje , poczęstunek dla zawodników.
W wyniku rozgrywek nasza drużyna zdobyła 2 srebrne medale w kat.dziewcząt starszych, 2 brązowe medale w kat.chłopców starszych oraz 2 brązowe medale w kat.chłopców młodszych.
70 XXIII PRZEGLĄD KULTURALNY " W KRAINIE BAŒŚNI, PIEŚŒNI I TAŃCA"
17 maja 2012 roku w Sieradzkim Centrum Kultury odbył się XXIII Przeglad Kulturalny W krainie baśœni, pieśœni i tańca”, tym razem pod hasłem: "„Miłośœć niejedno ma imię"”. 9 placówek specjalnych z terenu województwa łódzkiego i wielkopolskiego zaprezentowało różnorodne oblicza miłośœci: od rodzinnej poprzez rozmaite typy zauroczeń i zakochania aż po miłośœć pełną pośœwięceń, trudną i wymagającą ofiar. Uroczystego aktu otwarcia imprezy dokonała pani dyrektor Iwona Górka, a przegląd zainaugurował, jak w latach ubiegłych, Amatorski Teatr Dorosłych „MASAKRA”, działający przy SOSW w Sieradzu.
W tym roku grono wykonawców poszerzyło się o młodych sieradzan, uczniów Gimnazjum nr1 (zespół TABULA RASA), uczestników projektu Fundacji Batorego z SOSW i ZSK oraz zespół taneczny, działający przy ZSK. Oprócz podziwiania i oklaskiwania występujących zespołów można było skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak: loteria fantowa, zamek dmuchany, kącik plastyczny, kiermasz prac dzieci i wystawa, poœwięcona Januszowi Korczakowi.
69 EUROPA W SZKOLE, SZKOŁA W EUROPIE
8 maja w SOSW w Sieradzu odbyły się obchody Dnia Europy i Unii Europejskiej. Była to impreza podsumowująca program: „Tydzień Europejski”. Po raz pierwszy wzięli w niej udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Organizatorkom: E. Chrzanowskiej, B. Kubiś-œ –Knop, K. Stasiak szczególnie zależało na zaangażowaniu w przygotowanie uroczystoœci uczniów Gimnazjum i Szkoły Zawodowej. Impreza zatytułowana „"Europa w szkole, szkoła w Europie”" była zabawną interpretacją szkół w wybranych krajach Unii Europejskiej, a celem poznanie różnorodnośœci kulturowej Hiszpanii, Włoch, Grecji, Szwecji i Polski. Uczniowie zaprezentowali się w różnorakich formach artystycznych: œśpiewie, tańcu, inscenizacji. Wszystkie wymienione kraje są naszymi partnerami w Programie Unijnym COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół.
68 BEZPIECZNIE Z PRĄDEM !
9 maja odbyło się spotkanie dla uczniów szkoły podstawowej ( zespołów terapeutycznych i klas I-VI ) w ramach realizacji programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy". Tematyka spotkania dotyczyła zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz przewidywania zagrożeń wynikających z lekkomyślnych zabaw w pobliżu linii wysokiego napięcia i trakcji elektrycznych.
67 EUROPEJSKI DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY UPOŚLEDZONEJ UMYSŁOWO
Zabawy , konkursy , zawody sportowe , integracja – tak osoby upośledzone umysłowo świętowały swój dzień w całej Europie , Polsce , a także w Sieradzu.Ten świąteczny dzień (08.05.2012) rozpoczęliśmy przemarszem ulicami miasta. Uczestnikami przemarszu byli: uczniowie SOSW z nauczycielami, podopieczni Stowarzyszenia DARY LOSU z rodzicami, uczestnicy WTZ oraz Ośrodka Adaptacyjnego z terapeutami, wolontariusze z Gimnazjum i SP w Złoczewie , maskotki Króla Maciusia i Jeżyka z Olimpiad Specjalnych . Pochód zatrzymał się na Placu Wojewódzkim , na spotkaniu z władzami miasta i Powiatu Sieradzkiego. Tu została odczytana petycja zawierającą postulaty dotyczące poprawy życia osób niepełnosprawnych. Przemarsz zakończył się w Gimnazjum nr 2, gdzie rozpoczęła się część sportowa. Zawody Sportowe -Program Treningu Aktywności Motorycznej – MATP mają charakter rehabilitacyjno – treningowy . Dla osób, które nie mogą brać udziału w oficjalnych treningach i zawodach Olimpiad Specjalnych ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim lub współistniejącą z niepełnosprawnością umysłową niepełnosprawność fizyczną o bardzo szerokim zakresie . Udział w MATP to wielkie przeżycie i często też wyzwanie . Pokonują je z radością i dumą . Dzięki programowi rozwijają swoje możliwości , a także mają sposobność zaprezentowania swoich osiągnięć rodzinie i kolegom . W tym roku w zawodach MATP uczestniczyły ekipy z Wieruszowa , Tybli , Zduńskiej Woli i Sieradza.
66 PRZEDSTAWIENIE W INTERNACIE
7 maja wychowankowie Internatu zaprezentowali przedstawienie pt.: "Czerwony Kapturek" dla uczniów SP Nr 10 i zespołów terapeutycznych SOSW w Sieradzu. Kilkutygodniowe przygotowania do występu sprawiły podopiecznym dużo frajdy i radości. Mogli oni nie tylko pokazać swoje umiejętności aktorskie ale i taneczne. Historia o dziewczynce w czerwonej czapeczce była niesamowitą atrakcją i dostarczyła niezapomnianych wrażeń i emocji widzom.
65 ROK KORCZAKOWSKI- SPOTKANIE ZE STARYM DOKTOREM
W dniu 24.04. 2012r. nasi uczniowie mieli możliwość obejrzeć prezentację poświęconą patronowi naszej szkoły - Januszowi Korczakowi. Rok 2012 został ogłoszony rokiem korczakowskim w 70 rocznicę jego śmierci. Prezentacja zatytułowana „Spotkanie ze Starym Doktorem” w znacznym stopniu przybliżyła naszym uczniom wiedzę na temat jego życia, twórczości oraz działalności na rzecz dzieci. Pomogła im również uświadomić sobie jak wielką postacią był Janusz Korczak - człowiekiem, który ponad wszystko ukochał dzieci i związał całe swoje życie z walką o ich prawa. Stał się ich obrońcą, adwokatem i rzecznikiem. Do końca swojego życia walczył o nie na różnych polach; jako lekarz, wychowawca, pisarz i publicysta. Poszedł z nimi w ostatnią drogę ku śmierci i zginął razem z dziećmi 6 sierpnia 1942 roku w obozie zagłady w Treblince. Na zakończenie Monika Kwiatkowska uczennica klasy I szkoły zawodowej odczytała wiersz Stefanii Ney (Grodzieńskiej) pt. „O Januszu Korczaku”.
64 VI MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE GASTRONOMICZNYM ,,PRZYGODA W KUCHNI" W ŁODZI
W dniu 18 kwietnia 2012 roku nasi uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie kucharz małej gastronomii, brali udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Gastronomicznym ,,Przygoda w kuchni pod hasłem ,,Piramida Żywieniowa na talerzu". Organizatorem konkursu był SOSz-W w Łodzi. Komisja oceniała zaangażowanie, pomysłowosć, trudność przygotowanych potraw, oraz zgodność doboru potrawy pod hasłem konkursu. Rywalizacja była emocjonująca i wyrównana. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. Nasi uczniowie w kategorii gastronomicznej zajęli V miejsce, wyróżnienie, w kategorii plastycznej II miejsce. Natomiast po podsumowaniu dwóch kategorii nasza szkoła otrzymała III miejsce. Wszyscy otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe.
63 LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI TO… ZAGLĄDAJ DO KSIĄŻECZKI
11 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu KIM JEST NASZ GOŚĆ? Ponieważ w naszej szkole obchodzimy Rok Janusza Korczaka – naszego patrona – zaproszony gość, Pani Ola przeczytała uczniom fragment jego książki „Król Maciuś I”. Następnie dzieci zadawały pytania, w celu odgadnięcia zawodu, który wykonuje na co dzień. Następnie w ciekawy sposób opowiadała o swoim zawodzie – zawodzie fryzjerki. Dzieci mogły obejrzeć akcesoria związane z tą pracą i obejrzeć specjalistyczne pisma fryzjerskie. Znalazła się też miła chwila relaksu, gdy uczniowie mogli spróbować masażu głowy specjalnym przyrządem.
62 WIELKANOCNE ŚNIADANIE
Tegoroczne Śniadanie Wielkanocne zespołów terapeutycznych odbyło się 4 kwietnia w sali gimnastycznej. Uczniowie samodzielnie pod opieką nauczycieli wykonali wiosenno-świąteczną dekorację stołu, przygotowywali potrawy wielkanocne, nakrywali do stołu, by wspólnie zasiąść do uroczystego śniadania. Nie obeszło się bez pięknych życzeń, dzielenia się jajeczkiem, oraz pamiątkowych zdjęć.
61 RAMBIT WIELKANOCNY
30 marca 2012r. odbyły się zajęcia z serii Rambit pod nazwą „Bo to już wiosna!” przygotowane przez nauczycieli zespołu terapeutycznego. Celem zajęć było rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody, wytworzenie pozytywnych relacji między uczestnikami spotkania, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku oraz budzenie i rozwijanie wyobraźni ruchowej, werbalnej i plastycznej. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących oraz swoich wychowawców układali puzzle, rozwiązywali zagadki wiosenne, oglądali prezentację multimedialną, uczestniczyli w zabawie ruchowej „Kwiaty budzą się do życia”. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.
60 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
27 marca odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie, w ramach realizacji programu profilaktycznego: Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy. Celem zajęć było poznanie i utrwalanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, oraz uświadamianie zagrożeń związanych z zabawą w pobliżu linii wysokiego napięcia. Uczniowie wysłuchali opowiadania oraz wykonali szereg zadań związanych z tematyka zajęć.

59 WYJAZD DO KINA
27 marca br. grupa wychowanków Internatu uczestniczyła w wyjeździedo łodzi. Pod opieką wychowawców młodzież spędziła atrakcyjnie wolny oglądając film pt.: Królewna Śnieżka" w kinie Silver Screen . Po seansie filmowym wszyscy udaliśmy do Mc Donald's.
58 ŚWIĘTO TEATRU
26 marca 2012 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się "Wieczór teatralny" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, organizowany przez SOSW oraz stowarzyszenie "AB OVO" w ramach realizacji projektu "W teatrze życia rodzinnego", finansowanego ze środków Fundacji im. S. Batorego. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły, a także Zespołu Szkół Katolickich i Gimnazjum nr1 w Sieradzu. Na widowni zasiedli wychowankowie naszej szkoły, wolontariusze z Gimnazjum nr3, a także I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. W programie spotkania znalazły się występy zespołów teatralnych i grup działajšcych w ww. placówkach oœwiatowych, a także krótkie warsztaty dla miłośników teatru.
57 WITAMY WIOSNĘ - TOPIENIE MARZANNY PRZEZ WYCHOWANKÓW INTERNATU
Wychowankowie internatu, kultywując tradycje ludowe, jak co roku, 21 marca udali się nad rzekę Wartę utopić „Marzannę”. Została ona przygotowana na zajęciach Koła Miłośników Folkloru i Regionu w Zespole Placówek Wychowania Pozaszkolnego, prowadzonego przez p. Mirosławę Szymańską. Tradycji stało się zadość. Symbol odchodzącej zimy – „Marzanna”, została podpalona i wrzucona do rzeki. Wierzymy, że dopłynęła ona do morza. Uczestnicy koła powrócili szczęśliwie do internatu pod opieką wychowawców p. I. Pietruszewskiej i R. Mikołajczyka.
56 POWITANIE WIOSNY W NASZEJ SZKOLE
21 marca 2012 pod hasłem ,, Na zielonej łące ‘’ witaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji uczniowie przygotowali piękne bukiety , makiety wiosennej łąki i portrety Pani Wiosny, którymi przystroiliśmy salę gimnastyczną. Chcąc przekonać zimę do odejścia i ustąpienia Wiośnie miejsca uczniowie rozwiązywali zagadki o tematyce wiosennej oraz brali udział w zabawach sportowych. Imprezie towarzyszył szkolny chór złożony z naszych nauczycieli. Głównym celem była oczywiście dobra zabawa, kultywowanie tradycji a przede wszystkim integracja społeczności szkolnej.
55 „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
14.03.2012r. odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Ratujemy i uczymy ratować”. Program miał na celu naukę wzywania i udzielania pomocy. W czasie spotkań uczniowie uczyli się dbać o bezpieczeństwo, wołać o pomoc, sprawdzać przytomność i oddech oraz układać poszkodowanego w pozycji bocznej. Na fantomach ćwiczyli oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej, czyli resuscytację krążeniowo – oddechową.Programem zostali objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły.
54 WYCIECZKA DO TEATRU LALEK ARLEKIN
14 marca 2012 roku uczestnicy zajęć, realizowanych w ramach programu: „W teatrze życia rodzinnego”, finansowanego ze środków Fundacji im. S. Batorego, obejrzeli w łódzkim Teatrze Lalek „Arlekin” spektakl pt. „Złota Różdżka”. Grupa wychowanków naszego Ośrodka oraz uczniów Zespołu Szkół Katolickich miała okazję przekonać się w trakcie lekcji teatralnej, czym się różni pacynka od marionetki, kukła od jawajki, a także jak wygląda lalka bunraku.
Rozśpiewane, pełne humoru i energii oraz fantastycznych pomysłów inscenizacyjnych przedstawienie dostarczyło uczestnikom wycieczki niezapomnianych wrażeń.
53 MISTRZ ORTOGRAFII
6 marca 2012 roku w świetlicy internackiej odbył się szkolny konkurs ortograficzny pod nazwą „MISTRZ ORTOGRAFII”. Tematem tegorocznej – VIII edycji była „Ortografia w Biblii”. Zawodnicy – finaliści eliminacji klasowych z gimnazjum i szkoły zawodowej musieli zmierzyć się z trudnościami ortograficznymi w czterech konkurencjach: quizie biblijnym, dyktandzie, piosence oraz krzyżówce. Po zażartej rywalizacji jury wyłoniło zwycięzców. Szkolnym MISTRZEM ORTOGRAFII został uczeń klasy IB ZSZ, do którego trafiła również nagroda książkowa, ufundowana przez stowarzyszenie „AB OVO”.
52 WOJEWÓDZKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO "SPRAWNI RAZEM" ŁÓDŹ 2012'
W dn.7.03.2012 r. odbył się w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Łodzi Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego " Sprawni Razem" Łódz 2012 .W zawodach wzięły udział ekipy z Łodzi, Tomaszowa Maz., Piotrkowa Tryb., Koluszek, Stemplewa, Sieradza, Koluszek,Radomska ,Rawy Maz.Naszą szkołę reprezentowało 4 zawodników.w 2 kat. wiekowych.Organizatorzy zapewnili napoje , słodki poczęstunek i ciepły posiłek.W wyniku zaciętych rozgrywek nasza drużyna odniosła duży sukces zdobywając 2 pierwsze miejsca , 1 drugie miejsce .Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe okazałe puchary. Ola Stodulska i Dawid Wasilewski będą reprezentować naszą placówkę i województwo łódzkie na Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego w Kazimierzy Wielkiej k./Krakowa GRATULUJEMY !!!!
51 III TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH - WIELUŃ 2012
W dn.23.02.2012 r. w Centrum Rozrywki ,,Black ,, w Wieluniu odbył się III Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych - Wieluń 2012 .W zawodach wzięły udział drużyny z : Łodzi ,Kutna ,Działoszyna, Łasku , Zduńskiej Woli,Sieradza,Bełchatowa, Stemplewa , Gromadzic, Ozorkowa.Rozgrywki odbywały się w 3 grupach wiekowych.Naszą placówkę reprezentowało 4 zawodników.Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek , słodki poczęstunek, napoje.Imprezę uatrakcyjnił występ artystyczny solistki.W wyniku rozgrywek turniejowych zdobyliśmy srebrny medal i i 3 czwarte miejsca.
50 VII OGÓLNOPOLSKIE ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH
W dniach 29.02.- 3.03.2012 r. odbyły się VII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Miejscem zmagań sportowców były miejscowości Kielce i Skarżysko Kamienna. Naszą szkołę reprezentowała drużyna hokeja halowego w 8-osobowym składzie. W zawodach startowało 19 zespołów z całego kraju. Nasza drużyna rozegrała w turnieju 7 spotkań i zajęła ostatecznie 4 miejsce w swojej grupie sprawnościowej wygrywając z drużyną z woj. mazowieckiego 3:1, z drużyną z woj.opolskiego 14:1 i lubelskiego 2:0 oraz przegrywając z drużyną z woj. wielkopolskiego - Konin 0:3 i świętokrzyskiego 1:2.
49 BAL KARNAWAŁOWY NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W dniu 21 lutego na świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowy, którego uczestnikami byli uczniowie zespołów terapeutycznych. Imprezie towarzyszyły pląsy, śpiewy i tańce. Dzieci utożsamiały się
z ulubionymi bohaterami bajek, zwierzątkami zakładając charakterystyczny rekwizyt. Wszyscy z uśmiechem pożegnali okres karnawału, jednocześnie stwierdzając, że czekają na następny.
48 WALENTYNKOWY BAL KARNAWAŁOWY
W dniu Św. Walentego sala refektarzowa w DPS-ie zamieniła się w salę balową udekorowaną w czerwone balony i niezliczoną ilość czerownych serc. Na walentynkowym balu karnawałowym bawili się uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z Sieradza i Złoczewa.Wszyscy biorący udział w balu ubrani byli w kotyliony z motywem czerwonego serca. Jak na karnawał przystało były tańce , zabawy z balonami, chustą i bańkami mydlanymi. Dla zmęczonych i głodnych czekały smakołyki .
47 SPOTKANIE Z P. DIETETYK
Dnia 15.02.2012 r. odbyło się spotkanie „Zdrowe odżywianie" realizowane
w ramach programu prozdrowotnego „Smak Zdrowia”. Naszym gościem była pani dietetyk Wioleta Kulawiak. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną - piramida zdrowia. Poznali zasady dotyczące ilości, częstotliwościi urozmaicania spożywanych posiłków. Utrwalili znaczenie warzyw i owoców, produktów mlecznych. Pani dietetyk podała propozycje zamienników produktów niezdrowych na wartościowe. Przybliżyła temat nadwagi i otyłości, a także zwróciła uwagę na problem anoreksji, przestrzegała przed głodówkami, opuszczaniem posiłków. Zachęcała do aktywności fizycznej.
46 WALENTYNKI W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
13 lutego 2012 roku w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Sieradzu odbył się po raz czwarty WIECZÓR WALENTYNKOWY. Organizatorem spotkania, oprócz PBP, było Starostwo Powiatowe w Sieradzu oraz nasz Ośrodek. Utwory poetyckie (recytowane i śpiewane) o tematyce zgodnej z mottem tegorocznej edycji: „Miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy” wykonali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Sieradza, Złoczewa, Warty, Błaszek i Męckiej Woli. W uroczystości wziął udział również Amatorski Chór Nauczycieli z naszej szkoły, który wprowadził zgromadzonych w czytelni biblioteki gości w atmosferę walentynkowego święta.Honorowy patronat nad imprezą objął starosta sieradzki Dariusz Olejnik.
45 KONFERENCJA O GODNOŚCI DZIECKA
Nauczyciele i młodzież z naszej placówki uczestniczyli w dniu 24 stycznia 2012 roku na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w konferencji "O godności dziecka". Było to drugie z cyklu spotkań naukowych na temat idei i działalności Starego Doktora organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach roku Janusza Korczaka.
44 SPOTKANIE UCZNIÓW W RAMACH KAMPANII ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ
W dniu 23 stycznia 2012r. na świetlicy internackiej odbyło się spotkanie dla klas gimnazjum w ramach realizacji Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Spotkanie podejmowało problem uzależnień w sposób alternatywny. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne o charakterze profilaktycznym, dyskutowali na temat uzależnień, otrzymali tematyczne publikacje ZTU oraz wypracowali plakaty.
43 BAL KARNAWAŁOWY DLA NAJMŁODSZYCH
25 stycznia 2012 roku w SOSzW odbył się bal karnawałowy. Na salę rekreacyjną przybyły dzieci w wieku od 1 do 10 roku z problemami rozwojowymi objęte zajęciami wczesnego wspomagania i zajęciami opiekuńczo – wychowawczymi w Przedszkolu Specjalnym. Na bal przybyły wróżki, królowe i królowie, rycerze, motyle, koty, misie nie zabrakło też Batmanów, Spidermanów i innych barwnych postaci. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki i śpiewu Wodzireja. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy np. na najładniejszy taniec w rytm czaczy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, że Bal był wspaniały i rzeczywiście miał integracyjny charakter!
42 BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to okres radości i zabawy! Nie ma lepszej okazji, by wyszaleć się za wszystkie czasy.Taką okazję mieli uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczyli w zabawie w dniu 24 stycznia 2012 r. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Oprawę muzyczną przygotowali licealiści z II LO im.S.Żeromskiego w Sieradzu.
41 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
19. 01. 2012 roku odbyły się drugie w tym semestrze zajęcia w ramach realizacji programu Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy. Celem zajęć było poznanie zagrożeń wynikajšcych z nieumiejętnego posługiwania się zapałkami oraz kształtowanie umiejętnoœci zachowania się w okreœlonej sytuacji – pożar i oparzenia.
40 BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
Zima, śnieg... to wielka frajda. Można lepić bałwana, jeździć na sankach, łyżwach czy nartach. Ale żeby te zabawy były przyjemnością trzeba znać zasady bezpiecznych sportów zimowych.Uczniowie poznali te zasady w oparciu o pogadankę przeprowadzoną podczas spotkania z policjantem, która odbyła się 18 stycznia br. Podczas spotkania uczniowie wykazali się wielką znajomością zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że będą się do nich stosować!
39 VI FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
W dn. 18 stycznia 2012 odbył się VI FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK w Zduńskiej Woli. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl. IIIg Szymon Bolek. Kolędą "Gdy się Chrystus rodzi" wyśpiewał II miejsce w kategorii solista.
38 KONKURS MIĘDZYSZKOLNY NA KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTY
W dniu 13 stycznia 2012 r. został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt prac uczniów z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sieradzu i SOSW w Sieradzu. Pierwsze miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej Nr 4, drugie miejsce wywalczył uczeń z ZSK z klasy drugiej, trzecie miejsce przypadło uczniowi naszej szkoły. Yury konkursu przyznało 4 wyróżnienia.
37 RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Dnia 12.01.2012 r. odbyło się spotkanie"Ratujemy i uczymy ratować" realizowane w ramach programu prozdrowotnego "Smak Zdrowia". W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli film animowany pt. "Doktor Kręciołe", który przybliżył tematykę wzywania i udzielania pierwszej pomocy. Utrwalili znajomość numerów alarmowych do służb ratowniczych w Polsce. Uczyli się wzywać odpowiednią pomoc, prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, samodzielnie wykonywali wdechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej na fantomach. Podczas spotkania uczniowie otrzymali ciekawe materiały i pomoce dydaktyczne.Program "Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów.
36 REGIONALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dn.11.01.2012.r odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli Regionalny Turniej Tenisa Stołowego .W zawodach wzięły udział ekipy z Warty, Działoszyna, Zduńskiej Woli , Sieradza.Naszą szkołę reprezentowało 4 zawodników, startujących 2 kat. wiekowych.Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek ,napoje ,słodki poczęstunek dla zawodników.W wyniku zaciętej rywalizacji nasi zawodnicy wygrali w całokształcie swoje kategorie zdobywając: 2 złote i 2 srebrne medale.Cała nasza drużyna awansowała do zawodów wojewódzkich w Łodzi. Gratulujemy!!!
35 ŚWIĄTECZNY RAMBIT BOŻONARODZENIOWY
22 grudnia nauczyciele zespołu terapeutycznego przygotowali dla uczniów zajęcia, których celem było przybliżenie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Uczniowie rywalizowali ze soba w różnych konkurencjach i wykonywali zadania związane ze świętami: rozwiązywali krzyżówki, odgadywali zagadki, malowali kredą z zawiązanymi oczami, wykonywali łańcuch na choinkę oraz uczyli się śpiewać piosenkę o pierwszej gwiazdce. Wszyscy uczniowie za trud i zaangażowanie otrzymali długopisy i cukierki.
34 KOLĘDOWANIE
Jak co roku 22.XII 2011 w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie, podczas którego
prowadząca zapoznała całą społeczność szkolną z historią kolęd, omówiła różnice miedzy kolędą a pastorałką, zachęcała do wspólnego śpiewania kolęd i na koncercie i w domach rodzinnych. Amatorski chór nauczycieli wraz z uczestnikami zajęć artystycznych zaśpiewali staropolskie i współczesne kolędy, pastorałki, piosenki o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej. Chór wykonał kolędę "Cicha noc" w trzech językach: swahili, czeskim i niemieckim. W programie znalazła się również inscenizacja wiersza J. Twardowskiego pt.: "W kropki zielone" wykonana przez Szkolne koło teatralne i recytację Marcina Czerwa.Koncert zakończył się ciepłymi, serdecznymi życzeniami Pani Dyrektor.
33 UROCZYSTA WIGILIA UCZNIÓW ZESPOŁÓW TERAPEUTYCZNYCH
Tegoroczna Wigilia zespołów terapeutycznych odbyła sie 20 grudnia w sali gimnastycznej. Uczniowie samodzielnie pod opieką nauczycieli przygotowywali potrawy wigilijne, nakrywali do stołu, ubierali choinkę, by wspólnie zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Nie obeszło się bez ciepłych słów pani dyrektor, dzielenia sie opłatkiem, życzeń i wspólnego kolędowania oraz pamiątkowych zdjęć przy choince.
32 WIGILIA INTERNACKA
W dniu 14.12.2011r. tradycyjnie jak co roku na sali rekreacyjnej naszej szkoły, odbyła się uroczystość wigilijna z udziałem dyrekcji, wychowanków, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli, pracowników ośrodka i zaproszonych gości. Dzieci i młodzież w świątecznej scenerii zaprezentowały Jasełkę Bożonarodzeniową. Po części artystycznej, wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, na której nie zabrakło kapusty z grzybami, pierogów i pysznej ryby. Jak tradycja nakazuje, wszyscy grzeczni wychowankowie internatu otrzymali od św. Mikołaja prezenty. Świąteczny nastrój z zapachem żywej choinki wychowankowie zawieźli do domów rodzinnych.
31 SPOTKANIE WIGILIJNE UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
15.12.2011 w sali rekreacyjnej SOSW w Sieradzu odbyło się spotkanie wigilijne uczestników zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrekcji. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze, przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami i wspólnym kolędowaniu. Dzieci najbardziej cieszyły się z odwiedzin św. Mikołaja i rozdawanych przez niego słodkości.
30 V ŚWIĄTECZNY JARMARK ADWENTOWY
Wspaniała świąteczna atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom V ŚWIĄTECZNEGO JARMARKU ADWENTOWEGO, który jak co roku zorganizowano na placu przed Teatrem Miejskim w Sieradzu. Czego tam nie było? Przeróżne prezenty świąteczne na jarmarcznych straganach, ale też widowisko w rytmach kolęd ze zręcznie biegającymi na szczudłach aniołami oraz rozdającymi cukierki mikołajami.
W imprezie tej brał również udział nasz Ośrodek. Nauczyciele i rodzice naszych wychowanków zagospodarowali jedno ze stoisk pięknymi świątecznymi wytworami oraz wspólnie uczestniczyli w jarmarku. Ozdoby bożonarodzeniowe przygotowali uczniowie, nauczyciele, ale też i rodzice. Uzyskane fundusze będą przeznaczone na zakupienie materiałów do terapii manualnej naszych uczniów.
29 WYTWORY UCZNIÓW GIMNAZJUM WYKONANE NA ZAJĘCIACH ARTYSTYCZNYCH
Gimnazjaliści sprawdzili swe umiejętności plastyczne na płaszczyznach o większych formatach.
Pierwszy etap pracy polegał na narysowaniu kompozycji. W tym celu wykorzystali tablicę interaktywną, przy pomocy której powiększyli wyszukane obrazy. Następnie malowali farbami. Efekty są wspaniałe.
28 DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE
W czasie poprzedzającym Boże Narodzenie korytarz szkolny ozdabiamy świątecznymi choinkami;
Tym razem zaproponowali swe wyjątkowe drzewka uczniowie i nauczyciele Zespołów Terapeutycznych, Szkoły Podstawowej, Internatu oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Jako produkty do wykonania tych choinek wykorzystano też materiały z recyklingu. Wszystkie te drzewka są baaaaaaaaaaaaardzo piękne. Uczniowie SPP dodatkowo wykonali piękne ozdoby świateczne dekorujace korytarz szkolny.
27 TURNIEJ UNIHOKEJA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W ŁODZI
08.12.2011 w Łodzi odbył się Turniej w unihokeja szkół gimnazjalnych.Drużyna naszej placowki w składzie Pawel Muca, Patryk Bogulski, Jaroslaw Kozłowski i Szymon Herc. Po zaciętych meczach eliminacyjnych dostali się do finału w którym wynikiem 5 do 4 przegrali dwa mecze i zdobyli najbardziej niewdzięczne 4 miejsce na 8 zespołów. drużyna wróciła z dyplomem i medalem oraz nagrodami.
26 MIKOŁAJKI W ZAŁĘCZU WIELKIM
8 grudnia 2011 r. pojechaliśmy do CSIH w Załęczu Wielkim Nadwarciański Gród na spotkanie ze św.Mikłajem. tanecznego z Obejrzeliśmy występy zespołu tanecznego Arabeski ze Zduńskiej Woli. oraz wystep zespołu muzycznegoz Łodzi.Z niecierpliwością czekaliśmy na wizytę św. Mikołaja- kiedy przyszedł, wysłuchał pastorałek i kolęd w naszym wykonaniu. Bardzo mu się podobało i obdarował nas prezentami. Po pysznym obiedzie wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci.
25 ZGADNIJ KIM JEST NASZ GOŚĆ?
7 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zgadnij kim jest nasz gość? W ramach realizacji programu „Lubisz wiersze i bajeczki, to zaglądaj do książeczki”. Tym razem naszym gościem był fotograf, który opowiadał wiele ciekawych historii o swojej pracy. Pan Tomek przeczytał naszym uczniom opowiadanie „ Telefon komórkowy” G. Kasdepke. Potem uczniowie zadawali pytania dotyczące m.in. możliwości nowoczesnej techniki. Oglądali sprzęt fotograficzny i piękne zdjęcia zwierząt wykonane przez gościa. Zdjęcia te można teraz oglądać na korytarzu szkolnym.
24 II FESTIWAL PIOSENKI "DARUJMY ŚWIATU RADOŚĆ"
7 grudnia 2011 r.nasz uczeń Szymon B. podczas festiwalu piosenki w Wieluniu wyśpiewał I m-ce piosenką "Życia mała garść" i otrzymał statuetkę uśmiechniętej żaby, dyplom i odtwarzacz. Gratulujemy!
23 ANDRZEJKI W INTERNACIE
W dniu 30.11. 2011r.na terenie internatu, tradycyjnie już, odbyły się Andrzejki z udziałem wychowanków i wychowawców. Wszystkie wróżby przygotowali członkowie Samorządu Internatu we współpracy z wychowawcami. Nie mogło oczywiście zabraknąć wróżby z butami i lania wosku przez dziurkę od klucza. Dzieciom i młodzieży podobały się również przepowiednie z gwiazd, owoców, cyfr
i z obierzyn jabłek. Na zakończenie uroczystości odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Było super!
22 BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
23 listopada odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie, w ramach realizacji programu profilaktycznego: Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy. Celem zajęć było poznanie i utrwalanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, takich jak żelazko, piekarnik, kuchenka elektryczna oraz uświadamianie o zagrożeniach związanych z nieumiejętnym korzystanie z w/w urządzeń. Zajęcia zorganizowano w 2 etapach, dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum i spp.
21 WYCIECZKA DO TEATRU MUZYCZNEGO W ŁODZI
W dniu 17 listopada 2011r. odbyła się wycieczka do Teatru Muzycznego w Łodzi dla wychowanków internatu na musical „Wonderful town”. Dwunastoosobowa grupa młodzieży udała się na przedstawienie pociągiem pod opieką wychowawców.Najbardziej wychowankom podobały się sceny,
w których mogli podziwiać barwne układy taneczne w wykonaniu zawodowych tancerzy. Rozmarzona
i pełna wrażeń młodzież wraz z wychowawcami szczęśliwie powróciła do Internatu już planując następny wyjazd do Teatru Muzycznego.
20 REGIONALNY TURNIEJ HOKEJA HALOWEGO
W dniu 24 listopada 2011 r. w Sieradzu na obiektach MOSiR odbył się Regionalny Turniej Hokeja Halowego Olimpiad Specjalnych.W turnieju wzięło udział 6 zespołów z Gromadzic, Kutna, Zduńskiej Woli, Łasku i dwie drużyny SOSW Sieradz. Zespoły rywalizowały w dwóch grupach sprawnościowych. W grupie zielonej zwyciężył zespół z Łasku pokonując Sieradz I 4:2 i Kutno 10:1. Drugie miejsce zajęła ekipa z Sieradza remisując z Kutnem 4:4 i ulegając drużynie z Łasku 2:4 . Miejsce trzecie przypadło zespołowi z Kutna.W grupie czerwonej najlepszy okazal się zespół z Gromadzic pokonując drużynę z Sieradza II 5:4 i Zduńskiej Woli 11:1. Drugie miejsce wywalczyła nasza drużyna pokonując zespół ze Zd. Woli 7:0.Trzecie miejsce zajęła drużyna ZSS w Zd. Woli. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.
19 REALIZACJA PROJEKTU "COMENIUS"
W dniu 10.11.2011 roku na apelu szkolnym zostało przedstawine, w formie pokazu multimedialnego, sprawozdanie z wizyty w Szwecji. To właśnie do tego skandynawskiego kraju pojechało z pięciodniową wizytą (11-15.10.2011) sześcioro nauczycieli naszego ośrodka aby wziąć udział w spotkaniu w ramach Programu Comenius. Wizyta w Szwecji została zaprezentowana uczniom i nauczycielom SOSW poprzez zdjęcia oraz filmy jak też relacje i wrażenia pedagogów, którzy mieli możliwość uczestniczenia w tym wyjeździe.Kilka dni wcześniej (27.10.2011) na zebraniu nauczycieli grupy projektowej Comeniusa - zaprezentowano podobne materiały kadrze nauczycielskiej realizującej Projekt.Pani Dyrektor ośrodka nagrodziła ucznia naszej szkoły, którego praca zakwalifikowała się do półfinału w Konkursie na Logo Projektu Comenius. W najbliższym czasie uczniowie naszego ośrodka nawiążą współpracę z kolegami z państw uczestniczących w Projekcie oraz zrealizują prezentację o historii naszej szkoły
18 ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 10 listopada odbył sie uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości przygotowany przez samorząd szkolny, który wprowadził nas w chwile upamiętniające te historyczne wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Apel uświetnił występ Amatorskiego Chóru Nauczycieli. Podczas apelu szkolny koordynator programu COMENIUS zrelacjonował za pomocą prezentacji multimedialnej pobyt nauczycieli w Szwecji. Społeczność szkolna dowiedziała się wiele na temat tego kraju, jego kulturze, tradycjach, zabytkach i oświacie.
17 PASOWANIE NA WYCHOWANKA INTERNATU
W dniu 27 listopada 2011r. odbyła się w internacie uroczystość pasowania na "Wychowanka Internatu". Uroczystość z udziałem p. kierownik Renaty Płaczek przygotowali i przeprowadzili przedstawiciele Samorzšdu Internatu oraz wychowawcy Internatu. Egzamin na "Wychowanka Internatu" zdawali uczestnicząc w zabawach i konkursach uczniowie, którzy po raz pierwszy zamieszkali w bieżącym roku szkolnym w Internacie. Nowi wychowankowie internatu złożyli uroczystą przysięgę i doznali zaszczytu pasowania przez p. kierownik Renatę Płaczek na "Wychowanka Internatu".Na pamiątkę tak wzniosłego wydarzenia nowi mieszkańcy internatu otrzymali pamiątkowe dyplomy.Uroczystość zakończyła dyskoteka.
16 X PRZEGLĄD TWORCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W dniu 27.10.11 r. grupa wychowanków internatu wzięła udział w X Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych " Moja Sztuka- Moje Życie"” organizowanym w Łodzi . Nasza młodzież zaprezentowała program artystyczny pt: " Mała Love Story" inspirowany muzyką z lat 80 - tych. Przedstawione scenki wywołały dużo uśmiechu i oklasków publiczności.Do Sieradza wracaliśmy szczęśliwi i obdarowani prezentami. Przegląd trwał trzy dni i brało w nim udział wiele placówek, a wyniki ogłoszono dopiero po południu w piątek. Warto było czekać, ponieważ otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość- wyróżnienie za grę sceniczną.
15 50 LAT MINĘŁO...…
20 października 2011 r. odbył się w sali Starostwa Powiatowego zaszczytny jubileusz 50-lecia szkolnictwa specjalnego w Sieradzu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, przyjaciele szkoły, emerytowani nauczyciele, pracownicy Ośrodka, rodzice oraz przedstawiciele mediów. Uczestników uroczystości przywitała P. dyr. I. Górka. Podczas imprezy zaprezentowano najważniejsze wydarzenia ze świata, Polski i Ośrodka z ostatnich 5 dekad w postaci prezentacji multimedialnej oraz przedstawiono program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli . Występy uświetnił Amatorski Chór Nauczycieli. Następnie odbyło się spotkanie koktajlowe.
Uroczystość była okazją do wyrażenia podziękowań za współpracę i pomoc udzieloną placówce. Również był to czas świętowania, wspomnień i refleksji.
14 WIZYTA W SZWECJI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS
W dniach 11.10.- 15.10.2011 grupa 6 nauczycielek z naszego Ośrodka wyjechała do Szwecji, aby wraz z partnerami, omówić szczegółowe zadania pierwszego etapu realizacji Międzynarodowego, Wielostronnego Projektu Współpracy Szkół w ramach Programu Comenius "Uczenie się przez całe życie”. Nasz projekt jest inspirowany obrazem Gaugin'a i nosi tytuł "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?". Ustalono terminy następnych wizyt we Włoszech i Hiszpanii. Został rozstrzygnięty konkurs na logo projektu. Z dumą donosimy, że pośród wybranych z wielu prac do ścisłego finału zakwalifikowała się także praca naszego ucznia. Wierzymy, że współpraca będzie owocna, otworzy nowe perspektywy przed naszymi uczniami.
13 MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI 50-LECIA NASZEJ SZKOŁY
W dn.14.10.2011r. w prastarej Kolegiacie Sieradzkiej, Parafii Wszystkich Świętych odprawiona została okolicznościowa msza św. w intencji Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im.Janusza Korczaka. Mszę celebrowali ks.prał. Józef Frątczak oraz ks. Marcin Pachliński.
W nabożeństwie udział wzięli nauczyciele oraz pracownicy Ośrodka.Uczniowie naszej szkoły wraz z pedagogami przekazali i złożyli symboliczne dary.Z okazji 50-lecia istnienia naszej placówki zostało udzielone uroczyste błogosławieństwo.
12 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 pażdziernika odbyło się spotkanie wszystkich pracowników szkoły: grona pedagogicznego oraz pracowników obsługi i administracji. Dyrekcja szkoły wręczyła nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, wspólnymi rozmowami w miej atmosferze.Dzień ten dostarczył wspaniałych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.
11 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W INTERNACIE
11.10.2011 roku we wtorek o godzinie 18 odbyła się impreza integracyjna pod nazwą„ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA. Na ognisku obecni byli mieszkający w internacie wychowankowie wraz z wychowawcami. Wszyscy mieli okazje zjeść pyszne pieczone w ognisku ziemniaki, a także wziąć udział w przygotowanych przez wychowawców konkursach. Atrakcjami tego wieczoru były następujące zabawy: puszczanie w powietrze lampionu spełniającego życzenia, zawody - „ Kto najszybciej przeniesie na łyżce ziemniaka, wykonywanie jeży z ziemniaków i wykałaczek oraz przygotowanie smacznej sałatki ziemniaczanej. Kwiz na znawcę ziemniaka wygrała Alicja, która została koronowana na Mistrza Ziemniaka.

10 REGIONALNE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dnia 5 października 2011 r. w Kamionaczu odbyły się Reginalne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szymon Herc- I miejsce, Justyna Marczak- I miejsce, Wojciech Pędziwiatr - I miejsce, Dariusz Powalka- 3 miejsce, Magda Szymczak- 5 miejsce.
Całą grupą opiekował się p. P. Miedziński.
9 KONKURS NA LOGO PROGRAMU "COMENIUS" ZAKOŃCZONY!
Uczniowie naszego Ośrodka wykonali prace na konkurs; Aktualnie wytwory uczniów są wystawione w gablotach przy bibliotece szkolnej, w której powstanie też pracownia "Comeniusa". Najlepsze prace zostaną zawiezione, przez grupę naszych nauczycielek - do Szwecji (11-15.10.2011).W Szwecji spotkają się Partnerzy Projektu czyli przedstawiciele naszego Ośrodka, szkoły z Hiszpanii oraz Włoch. Tam też nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie konkursu. Wybrane logo będzie znakiem rozpoznawczym naszego Projektu Comenius 2011-2013 pt.: "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
8 II INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
W dn.12.10.2011 r. odbył się w Poddębicach II Integracyjny Turniej Piłki Nożnej - Poddębice 2011. W imprezie wzięły udział ekipy z Łodzi , Rąbienia ,Łasku , Sieradza, Gromadzic , Czepowa , Poddębic, Kutna, Pęczniewa.Zawody odbywały się systemem rozgrywek w 3 grupach.Organizatorzy zapewnili uczestnikom gorący posiłek ,napoje. Były również cenne medale ,puchary i statuetki.Zawody były podsumowaniem całorocznych efektów szkoleniowych . Nasza drużyna zajęła w najsilniejszej grupie III miejsce, zdobywając puchar i brązowe medale. Gratulujemy sukcesu !!!
7 DZIEŃ CHŁOPCA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
30 września br. w świetlicy szkolnej zorganizowano Dzień Chłopca. Zabawie towarzyszyły konkursy, zadania zręcznościowe, wytrzymałościowe oraz smakowe. Każdy chłopiec otrzymał niespodziankę.
6 INTERNACKIE SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA
29 września br. odbyło sie w Internacie spotkanie zorganizowane przez Samorząd Internatu z okazji Dnia Chłopca. Zostały przeprowadzone konkursy o różnym stopniu trudności. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek. Spotkanie zakończyło się dyskoteką.
5 TURNIEJ PIŁKARSKICH SZÓSTEK
W dn.22.09.2011r. na obiektach MOSiR w Sieradzu odbył się turniej piłkarskich 6-stek.W zawodach wzięły udział drużyny z Warty, Wielunia, Zduńskiej Woli, SOSzW w Sieradzu i Internatu.Rozgrywki odbyły się systemem każdy z każdym.Organizatorzy zapewnili napoje chłodzące, gorący posiłek dla ekip.Największą ilość punktów i wszystkie wygrane mecze zaliczył zespół z Wielunia - wygrywając turniej.Drugie miejsce zajął zespół SOSzW Sieradz, 3 miejsce zespół z Warty, 4 miejsce Internat Sieradz , 5 miejsce ekipa ze Zduńskiej Woli.
Wszyscy otrzymali puchary i dyplomy. Gratulujemy.
4 KONKURS NA LOGO COMENIUSA RUSZA!!!
Zapraszamy uczniów naszego Ośrodka do wzięcia udziału w Konkursie na LOGO Programu Comeniusa pt: "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Prace formatu A4 ( podpisane z tyłu ) należy składać do 03.10.2011 w bibliotece szkolnej;
3 KONKURS PLASTYCZNY "ZIELONO NAM W RAMACH III JARMARKU POWITAOWEGO
Trzy uczennice z naszego Ośrodka w dniu 10.09.2011 wzięły udział w Konkursie plastycznym pt.:"Zielono nam", w ramach III Jarmarku Powiatowego, który odbywał się na placu Wojewódzkim w Sieradzu. Magda i Klaudia Szymczak oraz Alicja Skrobała otrzymały wyróżnienie za pracę malowaną na szkle - szybie w budynku Starostwa Sieradzkiego. W czasie trwania tego Konkursu powstało wiele bardzo pięknych obrazów. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do zwiedzania wystawy prac.
2 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
Uroczystość rozpoczęła sie tradycyjnie wejściem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani dyrektor I. Górka powitała wszystkich obecnych a następnie odczytała List Ministra Edukacji Narodowej skierowany do uczniów, rodziców, dyrektorów i pracowników oświaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012. Nauczyciel historii - p. B. Madalińska wprowadziła wszystkich w wydarzenia historyczne związane z dniem 1 września , po czym wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
1 Konkurs "Nowoczesna szkoła"
Nowoczesna Szkoła to konkurs, dzięki któremu możesz poprawić warunki i jakość kształcenia oraz wzbogacić naszą szkołę w boisko do piłki siatkowej i koszykowej.

Wystarczy raz dziennie oddać głos na naszą placówkę na stronie:
http://www.konkurs.nau.pl/view/item-11/
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak