Aktualności - rok szkolny 2008/2009

30 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
19 czerwca 2008 r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego 2008/ 2009. Uczniowie kończący Gimnazjum i Zasadniczą Szkołę Zawodową złożyli uroczyste ślubowanie oraz zaprezentowali krótki program artystyczny. Były też nagrody, dyplomy, podziękowania, kwiaty i życzenia "udanych i bezpiecznych wakacji".
29 POWITANIE LATA

17 czerwca 2009 r. uczniowie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych i zespołów terapeutycznych wraz z opiekunami uczestniczyli w imprezie plenerowej: „Powitanie lata” na terenie siedziby Stowarzyszenia 'Dary Losu" przy ul Warneńczyka 1
28 BEZPIECZNE WAKACJE
Dnia 16 czerwca 2009r. odbyła się na świetlicy internackiej impreza integracyjna pod hasłem "bezpieczne wakacje". Uczestniczyli w niej uczniowie zespołów terapeutycznych, klasy I-VI szkoły podstawowej. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną o znakach drogowych, rozwiązywali wakacyjną krzyżówkę, dobierali wakacyjne rady i przestrogi, rozwiązywali zagadki, śpiewali wakacyjne piosenki, uczestniczyli w przygotowanych zabawach. Głównym celem spotkania było zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacji.
27 PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Z okazji dnia Dziecka na terenie placówki zorganizowano piknik integracyjny dla naszych uczniów. Na piknik zaproszono również uczniów klas I-IV Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu. Celem spotkania była integracja oraz wspólna zabawa. Zorganizowano szereg stanowisk z atrakcjami: kuchcikowo, stanowisko malowania twarzy, stanowisko fryzur, stanowisko wokalne, marynistyczno-manualne, balonowe. Nauczyciele na ta okazję przygotowali inscenizacje wierszy o tematyce marynistycznej.
26 I MITTING LEKKOATLETYCZNY W ŁASKU
Odbył się 28 maja br. W zawodach wzięło udział 5-ro uczniów naszej szkoły.Uczniowie startowali w biegach, skoku w dal, pchnięciu kulom. Zdobyto złoty medal, srebrny medal i 4-y brązowe.
25 TURNUS REHABILITACYJNY W MIĘDZYWODZIU
W terminie 1-15 czerwca 2009 grupa naszych wychowanków uczestniczyła wraz z nauczycielami i rodzicami w turnusie rehabilitacyjnym w Międzywodziu.
24 WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH WYCHOWANKÓW SOSW W SIERADZU
Dnia 21 maja z okazji XX Jubileuszowego Przeglądu Kulturalnego "W krainie baśni, pieśni i tańca"w Teatrze Miejskim w Sieradzu zainaugurowana została wystawa prac plastycznych wychowanków SOSW w Sieradzu pod hasłem: "To i owo na kolorowo". Następnie wystawa została przeniesiona do Powiatowej Biblioteki Publicznej, gdzie będzie można ją oglądać do 8 czerwca 2009 r.
23 XX JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD KULTURALNY " W KRAINIE BAŚNI, PIEŚNI I TAŃCA"

Dnia 21 maja 2009 r. nasza placówka,Stowarzyszenie AB OVO, Stowarzyszenie "Dary losu" byli organizatorami XX Jubileuszowego Przeglądu Kulturalnego Nieprzetartego Szlaku "W KRAINIE BAŚNI, PIEŚNI I TAŃCA " pod hasłem: " Dzieci i ryby..." W Teatrze Miejskim w Sieradzu swoje programy zaprezentowali uczniowie ze szkół i placówek specjalnych z terenu województwa łódzkiego. Jury nagrodziło wszystkich uczestników Przeglądu. Przeglądowi towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji m.in.: wystawa prac plastycznych naszych wychowanków, loteria fantowa, koło garncarskie, konkurs plastyczny, kiermasz wytworów uczniów.
22 REGINALNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
Odbył się 20 maja w Zduńskiej Woli. Nasza drużyna rozegrała 3 mecze ze Zduńską Wolą z wynikiem 2:0, Kutnem 2:0 oraz wygrany mecz z Wartą 2:0. Nasi zawodnicy walczyli bardzo dzielnie i godnie reprezentowali nasz Ośrodek pod opieka p. Agnieszki Gałązki.
21 MISTRZOSTWA REGIONU SIERADZKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ
W dniu 19 maja 2009 roku odbyły się Mistrzostwa Regionu Sieradzkiego w piłce nożnej im. Jana Sierzchały. Drużyna Sieradz zdobyła 3 i 4 lokatę.Barwy naszej szkoły reprezentowali uczniowie:Pętal Aleksander, Bratuszewski Mateusz, Olczyk Paweł, Ubych Paweł, Łuczak Marcin, Krajewski Adrian, Szczepanik Dawid, Wakczak Kamil, Głaz Robert, Kamiński Piotr, Kwapiszewski Łukasz, Bożek Tomasz, Myśliwiec Łukasz,Wojtysiak Przemysław, Mielczarek Kamil. GRATULUJEMY !
20 JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI
8 maja z okazji Dnia Europy odbyła się impreza integracyjna, której uczestnikami byli uczniowie zespołów terapeutycznych oraz spz. Tematem spotkania było rozszerzenie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali prezentacje multimedialne o wybranych krajach Unii. Odbyło się wiele konkursów min jedzenie spaghetti bez użycia rąk, czy najlepiej zatańczony walc angielski. Były też szaszłyki, narodowa potrawa Niemców, które przygotowali uczniowie spz.
19 TURNUS REHABILITACYJNY W JAROSŁAWCU
Od 2 do 15 maja 2009 r. grupa dzieci z naszego Ośrodka wraz z opiekunami i nauczycielami uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Jarosławcu. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych nasi podopieczni uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych.
18 IV REGIONALNY DZIEŃ TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ MATP
Zawody IV Regionalny Dnia Treningu Aktywności Motorycznej MATP odbyły się podczas Europejskiego Dnia Godnoisci Osoby Upośledzonej Umysłowo. Objęły swym zasięgiem drużyny z Sieradza, Zduńskiej Woli, Warty, Łasku, Sędziejowic, Poddębic, Wielunia, Działoszyna, Wieruszowa, Kutna, Stemplewa, Gromadzic, Rąbienia. Zawodnicy wystartowali w 21 konkurencjach.
17 EUROPEJSKI DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO
Dnia 5 maja 2009 r. jak co roku nasz Ośrodek zorganizował kolejny barwny pochód ulicami Sieradza z okazji Europejskiego Dnia Godności Osób Upośledzonych Umysłowo. Była to okazja do pokazania, że upośledzenie umysłowe nie powinno być przyczyna dyskryminacji , ponieważ osoby z upośledzeniem umysłowym są takimi samymi ludźmi jak inni. Celem przemarszu było zaakcentowanie obecności w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną, przełamanie izolacji i niechęci oraz pokonywanie barier architektonicznych. Podczas imprezy zorganizowano również szereg występów artystycznych, pokazów sprzętu strażackiego, gier i zabaw w wiosce olimpijskiej. Nie zabrakło poczęstunku. Całość zakończyła dyskoteka integracyjna.

16 IV KONKURS BIBLIJNY
Dnia 22 kwietnia 2009r. odbyła się na terenie ośrodka VI edycja konkursu biblijnego współorganizowanego przez SOS-W oraz Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem ,,Kościół przestrzenią spotkania z Chrystusem „Wzięły w nim udział zespoły z Warty, Wieruszowa, Zduńskiej Woli i Sieradza.

15 REGINALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
Turniej odbył się w dniu 28 kwietnia 2009 r. w Poddębicach. Startowało 13 zespołów. Nasz zespół zajął III miejsce wygrywając z drużyną z Opoczna 1:0, remisując 3:3 z drużyną z Łodzi i przegrywając 6:0 z drużyną z Kutna
14 REGIONALNY TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
Odbył się w Sieradzu w dniu 16 kwietnia 2009 r. Startowało w nim 7 zespołów z terenu woj. łódzkiego: Sieradz, Wieluń, Łódź, Zduńska Wola, Gromadzice, Kutno, Rębień. Startowało 56 zawodników. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy: zieloną i czerwoną.W grupie zielonej zwycięzcami został zespół z Kutna a w grupie czerwonej Z Gromadzic.Nasz zespół zajął II miejsce.
13 REGIONALNY TURNIEJ HOKEJA HALOWEGO
W dniu 24 marca 2009r. na sali gimnastycznej SP nr 9 w Sieradzu odbył się Regionalny Turniej Hokeja Halowego Olimpiad Specjalnych. Startowało 6 zespołów z terenu woj. łódzkiego: Gromadzice, Zd. Wola, Łask, Kutno, i dwa zespoły z Sieradza. Startowało 48 zawodników. Nasze zespoły zajęły drugie miejsca w swoich grupach sprawnościowych. Zawody wygrała drużyna z Łasku i z Gromadzic. Organizatorami zawodów był nasz Ośrodek.
12 INDIAŃSKIE POWITANIE WIOSNY
Cztery plemiona indiańskie: ogień, woda, powietrze, ziemia spotkały się na świętej ziemi zgromadzeń (sala gimnastyczna) i zgodnie z przesłaniem Wielkiego Manitu Szaman i Wielki Wódz Indian Sokole Oko i Czarny Orzeł sprawdzili siłę i hart ducha Indian, co było warunkiem do odtańczenia tańca rytualnego odpędzającego zimę.
11 ZABAWY KARNAWAŁOWE
Dla uczniów naszej szkoły odbyły się w dniach 21 i 22 stycznia bale karnawałowe połączone z konkursami, poczęstunkiem i przyjemną zabawą.
10 KOLĘDOWANIE
W bożonarodzeniowej scenerii, w świątecznym nastroju z udziałem społeczności szkolnej SOSW w Sieradzu 19 grudnia odbyło się kolędowanie.Uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali nastrojowy program artystyczny.
9 UROCZYSTOŚCI WIGILIJNE
Dnia 17, 18 i 19 grudnia odbyło się w naszej szkole kilka spotkań wigilijnych. Była to Wigilia dla mieszkańców Internatu, Wigilia z udziałem dzieci objętych zajęciami rewalidacyjnymi oraz Wigilia dzieci środowiskowej świetlicy profilaktyczno- komputerowej prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Dary Losu".
8 HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Dnia 26 listopada br. na hali sportowej Jednostki Wojskowej w Sieradzu odbył się halowy turniej piłki nożnej. W turnieju wzięło udział pięć zespołów z terenu byłego województwa sieradzkiego. Były to drużyny z Sieradza, Zduńskiej Woli, Warty, Gromadzic i Wielunia. Turniej wygrała drużyna z ZSS ze Zduńskiej Woli, przed drużyną z ZSS Wieluniu i drużyną SOSW z Sieradza.Organizatorami turnieju był SOSW w Sieradzu i PTSS- Sprawni Razem- oddział terenowy.
7 OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH
W dniu 17 listopada 2008 r. na sali gimnastycznej odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy. Uczestnicy otrzęsin pili mleko, malowali portret wychowawcy, pokonywali tor przeszkód, taniec z balonem. Jury zdecydowało, że pierwszoklasiści podołali zadaniom i zostali włączeni do społeczności szkolnej.Wybrano "super kota". Został nim uczeń klasy I ZSZ.
6 TYDZIEŃ EUROPEJSKI
Od 24 do 28 listopada 2008 r. w szkole obchodzono TYDZIEŃ EUROPEJSKI pod hasłem: "Rumunia i Bułgaria kraje nad Morzem Czarnym". Była to XIV edycja Programu Europejskiego realizowanego w ramach zajęć dydaktycznych.
5 PROGRAM WYRÓWNYWANIA SZANS EDUKACYJNYCH DZIECI I MŁODZIEŻY „RÓWNE SZANSE”
Program ma za zadanie wyrównywanie szans edukacyjno-wychowawczych uczniów
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu.
Program ma na celu stworzenie cyklu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych umożliwiających rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów oraz wyrównywanie braków i uzupełnienia wiedzy, a także zapobieganie wykluczeniu społecznemu i integrację społeczną oraz zaspokajanie potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu i kształtowanie pozytywnych postaw obywatelskich młodzieży.
Celem programu jest również rozszerzenie podstawowej oferty edukacyjnej i wychowawczej kierowanej do uczniów, uświadomienie rodzicom i opiekunom potrzeb edukacyjnych dzieci, wdrożenie nowego modelu pracy z uczniem skoncentrowanego na podnoszeniu kompetencji kluczowych oraz zdolności umożliwiających zatrudnienie w przyszłości, wzmocnienie funkcji wychowawczej szkoły, rodziny, zagospodarowanie czasu wolnego uczniów. W ramach programu będą realizowane ogólnorozwojowe zajęcia wyrównawcze oraz w ramach przedmiotów kształcenia ogólnego oraz zawodowego, zajęcia mające na celu rozwiązywanie problemów wychowawczych we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, zajęcia psychologiczno-pedagogiczne pozwalające lepiej zintegrować się ze społeczeństwem oraz eliminować niepożądane zachowania. Realizowane będą również zajęcia sportowe oraz korekcyjne, gimnastyczne i usprawniające mające na celu rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie, zmianę nawyków higienicznych oraz zaspokajanie potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu, usprawniające funkcje organizmu. Zaplanowano także zajęcia kulturalno-artystyczne, wycieczki do kina, których zasadniczymi celami są: wdrażanie do twórczej ekspresji, aktywności artystycznej i kulturalnego wykorzystania wolnego czasu, kształcenie umiejętności współpracy w grupie i odpowiedzialności za wynik końcowy działania, pogłębianie związku sztuki z kulturą narodową i regionalną, upowszechnianie wśród uczniów zasad kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, wyzwalanie radości tworzenia poprzez pomaganie uczniom w odkrywaniu własnych możliwości twórczych i przezwyciężaniu barier utrudniających aktywność twórczą, integrację uczniów, przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze, w życiu środowiska, narodu, kształtowanie i rozwijanie szacunku wobec dorobku
przeszłych pokoleń, dla dziedzictwa kultury duchowej i materialnej ludzkości wraz z potrzebą ochrony tradycji.
Realizacja programu „Równe Szanse”, daje szansę uczniom wymagającym kształcenia specjalnego na udział w następujących zajęciach:
- dydaktycznych, w zakresie przedmiotów wykształcenia ogólnego oraz zawodowych;
- przygotowujących do wejścia na rynek pracy i radzenia sobie w warunkach
wolnorynkowych;
- psychologiczno-pedagogicznych;
- sportowych i rekreacyjnych;
- turystycznych i krajoznawczych;
- z zakresu kultury i sztuki
– udział w zajęciach koła artystyczno-kulturalnego, uczestnictwo w wyjeździe do kina, współtworzenie imprez kulturalnych z zakresu życia społecznego
– uczestniczenie w zajęciach i współtworzenie kół zainteresowań, klubu dyskusyjnego, uczestniczenie w życiu kulturalnym regionu i kraju, kształtowanie prawidłowych postaw prospołecznych, zapobieganie uzależnieniom i zjawiskom patologicznym;
- edukacji patriotycznej – poznawanie historii i kultury regionu i kraju, wdrażanie do aktywnego życia społecznego.
Przewidujemy, że w wyniku działań podjętych w ramach programu:
- nasi wychowankowie będą mieli ułatwiony dostęp do różnych form uzupełniania i poszerzania swojej wiedzy;
- uczniowie rozwiną zainteresowania z wybranych przedmiotów, co ułatwi im dalszą edukację oraz podjęcie pracy;
- wyrównają braki edukacyjne, co umożliwi im osiąganie lepszych wyników w nauce;
- ukształtują postawę przedsiębiorczości, aktywności zawodowej, dowiedzą się jak racjonalnie dysponować zasobami finansowymi, co ułatwi im funkcjonowanie w realiach gospodarki rynkowej;
- będą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, co pozwoli wykształcić w nich postawę świadomego odbiorcy sztuki i potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym;
- dzięki wycieczkom krajoznawczym uświadomią sobie potrzebę działań chroniących środowisko w wymiarze indywidualnym i ogólnospołecznym oraz ukształtują zachowania proekologiczne;
- kształtowane będą postawy obywatelskie i patriotyczne uczniów;
- ukształtowane zostaną właściwe postawy uczniów i rodziców wobec bezpieczeństwa dzieci i potencjalnych zagrożeń, co pozwoli eliminować społecznie niepożądane zachowania przede wszystkim agresję i przemoc oraz uchronić od różnego rodzaju patologii, w tym m.in. uzależnień;
- rozwiną i utrwalą umiejętności asertywnego zachowania się, nauczą się radzić sobie z presją otoczenia, wzmocnią poczucie własnej wartości oraz nauczą się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem.
Zgodnie z rządowym programem wyrównywania szans edukacyjnych dzieci
i młodzieży „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych” nasz program skierowany jest do uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin o niskich dochodach, z problemami wychowawczymi, mających problemy w nauce oraz dzieci i młodzieży pochodzących z terenów wiejskich.
Nabór na zajęcia oraz ich realizacja odbywa się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu. Bliższe informacje o zajęciach i zasadach naboru znaleźć można na tablicy placówki.

4 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 10 października 2008 r. w naszej placówce odbyła się akademia z okazji Święta Nauczyciela. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością pracownicy pozostający na emeryturze, uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście ze Starostwa Powiatowego oraz stowarzyszeń działających przy szkole. Podczas akademii nauczycielom oraz pracownikom administracji zostały wręczone nagrody dyrektora.Występy uczniów wprowadziły obecnych w nastrój cygańskiej muzyki.
3 VI OGÓLNOPOLSKIE REGATY KAJAKOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH
Odbyły się na Jeziorze Ślesińskim. W zawodach wzięli udział : Andrzej Obrzud -dwa srebrne medale w kajakach jedynkach na 500 metrów i dwójkach na 500 m. Z Łukaszem Kwapiszewskim,Pawel Ubych złoty medal na 500 m w kajakach jedynkach, Łukasz Kwapiszewski zloty medal na 200 m w jedynkach i 2 miejsce w dwójkach. Zawody trwały od 19-21 września a z kajakarzami w Koninie o medale walczyli również tenisiści ziemni. Sylwia Ubych -zloty medal, Aleksandra Stodulska - srebrny medal Robert Kasprzak - brązowy medal Hubert Olszewski -zloty medal, Jan Tomczyk -czwarte miejsce w singlu i srebro w deblu z Robertem Kasprzakiem. Poza oficjalnym turniejem odbył się turniej trenerów w deblu z zawodnikiem -nasza para Dyr. Piotr Iszczek i Sylwia Ubych nie dali szans innym parom i wygrali ten prestiżowy turniej.
2 UDZIAŁ W AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA
W piątek 19 września 2008 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięli udział w kolejnej akcji Sprzątania Świata i wypowiedzieli wojnę śmieciom. Sprzątaliśmy okolice szkoły tj. ulice Krakowskie Przedmieście, Krasawną, Nowotki, Targową, Powstańców Warszawy. W sumie tego dnia zebrano 50 worków śmieci.
1 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009
1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, na które przybyli uczniowie wraz z rodzicami i nauczyciele.
Archiwum aktualności:
rok szkolny 2022/2023
rok szkolny 2021/2022
rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2019/2020
rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2017/2018
rok szkolny 2016/2017
rok szkolny 2015/2016
rok szkolny 2014/2015
rok szkolny 2013/2014
rok szkolny 2012/2013
rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011
rok szkolny 2009/2010
rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"

Janusz Korczak