Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Drodzy Rodzice

Nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni.  Bezpiecznemu  korzystaniu z ekranów  poświęcamykolejne artykuły. Staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak regulować korzystanie z ekranów w rodzinie, tak by były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego, a nie jego centralnym punktem. Dziś spotkanie zachęcajace Rodzica do uważnej analizy własnych postaw.

Zapraszam do lektury i przemyśleń.

.Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Media ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz  życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie. W ostatnich latach na jedno z najpoważniejszych zagrożeń związanych z nowymi technologiami wyrasta właśnie nadużywanie urządzeń ekranowych. Coraz częściej diagnozowane są przypadki regularnego uzależnienia od sieci u coraz młodszych dzieci.

Dziś zapraszam do lektury rodziców. Specjalnie dla Państwa słów kilka o tym jak chronić młodzież...

 

Rola rodzicó w ochronie nastolatków przed problematycznym nadużywaniem internetu...

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

?

W artykule ponizej przedstawiamy Domowe Zasady Ekranowe - konkretne przykłady i wskazówki do zastosowania...

Życzymy lektury bogatej w przemyślenia i w zadania do wykorzystostania w praktyce.

 

Domowe Zasady Ekranowe

 

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Szanowni Państwo!
Korzystanie z opieki lekarskiej w naszym kraju jest obecnie bardzo trudne.

Jeśli przypadki zachorowań nie zagrażają życiu, dorośli oraz dzieci są konsultowani telefonicznie. Duża część osób przekłada również część szczepień oraz wizyt kontrolnych, które mogą poczekać.

Są jednak sytuacje, kiedy trzeba pójść z dzieckiem do lekarza lub udać się na pogotowie. Obraz, jaki tam zastaniemy, będzie bardzo się różnić od wcześniejszego: sterylność, brak zabawek czy przytulanek, miłej pani w kolorowym fartuszku z widocznym uśmiechem...

Zamiast tego będzie krótka, konkretna rozmowa i osłuchanie przez osobę w rękawiczkach, masce lub przyłbicy na głowie, a nawet w kompletnym stroju ochronnym. Wyobraźmy sobie, jak reaguje nieprzygotowane na taki obraz dziecko, szczególnie małe. Chore, marudne dziecko, które być może kiedyś słyszało hasła: jak będziesz niegrzeczny, to pani da ci zastrzyk; jak się nie uspokoisz, to zostaniesz z panią w gabinecie, i inne podobne. Czy będzie chętne na takie badanie? Czy może zareaguje strachem, który zostanie odczytany przez rodzica jako opór lub nawet złośliwość ze strony dziecka?

Dlatego ważne jest przygotowanie dziecka na taką wizytę, ważniejsze nawet niż wcześniej.

Krótka rozmowa o tym, że pani doktor będzie ubrana w kilka rzeczy, których do tej pory nie miewała na sobie. Wizyta będzie szybka, być może bez naklejki "za odwagę". Inni ludzie w poczekalni też będą mieli maski na twarzach i mogą nie chcieć rozmawiać, a nawet daleko od dziecka siedzieć. Być może trzeba będzie wypełnić różne dokumenty przed wejściem do lekarza.

Warto przygotować dziecko i przekazać mu krótkie i konkretne informacje, które zapewnią chociaż minimum poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co się wokół niego dzieje. A przede wszystkim zaprzestać "straszenia" wizytą u lekarza, bo takie słowa mogą zaszczepić w dziecku lęk przed lekarzem, przez co w przyszłości może unikać pracowników ochrony zdrowia. Wierzę, że takie przygotowanie zapewni Państwu spokojną wizytę, a dziecku zmniejszy stres i niepweność podczas całej procedury.

 

Katarzyna Dawid-Jędrysiak
Kategoria:

 

 

Aplikacje mobilne pomogą zwalczać przemoc

Źródło: Powiat sieradzki, aktualności.
 
 
 

pcpr
Avon Alert i Twój Parasol to dwie bezpłatne aplikacje mobilne, za pomocą których osoby doświadczające przemocy domowej w czasie pandemii, mogą szukać pomocy.

Za pomocą aplikacji Avon Alert można uzyskać pomoc prawną i psychologiczną. Wsparcie odbywa się zdalnie (rozmowy na platformach Skype, Messenger, Zoom). Można też napisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poprosić o poradę e-mailową. Dodatkowo Avon Alert pozwala też uzyskać pomoc telefoniczną – pod numerem 888 883 388, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Aplikacja jest dostępna pod adresem avonalert.pl.

Twój Parasol z kolei pozwala na dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. Dzięki niej można też przyspieszyć pomoc, kontaktując się z odpowiednią instytucją za pośrednictwem skonfigurowanej skrzynki e-mailowej czy szybko wybranego numeru telefonu. Aplikację można pobrać ze strony twojparasol.com.

T.O.

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Gdzie i jak szukać pomocy dla siebie i innych w czasie epidemii ?

  • Przemoc w rodzinie

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_0.pdf

  • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 12 12 12

https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 111

https://116111.pl/

  • ITAKA – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 70 22 22

https://liniawsparcia.pl/

  • Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”

801 889 880

https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/telefon-zaufania-dla-osob-z-uzaleznieniami-behawioralnymi-zadzwon-i-ot-aa-WhXc-iKXA-qHxm.html

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

43 8296 293, 43 8296 297

http://www.szpitalwarta.regiony.pl/index.php/poradnie

  • Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MARK-MED” w Sieradzu 43

822 06 38, 43 822 54 97

http://www.markmed.webity.pl/

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradz

43 827 18 07

https://pcprsieradz.pl/

  • Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sieradzu

43 827 41 19

http://www.pomoc.lodzkie.eu/page/index.php?str=203&id=770

 

Ponadto pomoc otrzymasz w każdym MOPS i GOPS na terenie którego mieszkasz.

Pamiętaj w szkole do Twojej dyspozycji psychologowie i pedagog.

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych w związku z epidemią koronawirusa

W ramach nowego programu PFRON, dedykowanego przeciwdziałaniu skutkom pandemii, osoby z niepełnosprawnościami, które na skutek zamknięcia placówek rehabilitacyjnych nie mogą korzystać z zajęć przez nie realizowanych, mogą ubiegać się o wsparcie pieniężne.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób do 16. roku życia – aktualne orzeczenie o niepełnosprawności), których placówki nie działały z powodu pandemii  przez co najmniej 5 kolejnych dni roboczych. W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. Wsparcie mogą również uzyskać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem  wydanym przez lekarza orzecznika ZUS. Wnioski można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia - www.sow.pfron.pl lub pocztą tradycyjną - wysyłając wniosek do powiatowego centrum pomocy rodzinie lub innej wskazanej przez powiat jednostki organizacyjnej. Ewentualne pytania można zadać konsultantom infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00-17.00).

Ze świadczenia skorzystać mogą:

  • uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej;

  • uczestnicy środowiskowych domów samopomocy;

  • podopieczni dziennych domów pomocy społecznej;

  • podopieczni placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna);

  • uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;

  • pełnoletni (od 18. do 25. roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

  • pełnoletni (od 18. do 24. roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych

Ważne! Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” uchwalony został przez Radę Nadzorczą PFRON 11 marca br. Więcej informacji o działaniach PFRON w okresie epidemii w serwisie www.pfron.org.pl/koronawirus.

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

? Ostatnie dni sprawiają, że bardziej niż kiedykolwiek dostrzegamy pozytywy internetu!

Pracujemy zdalnie, mamy dostęp do bieżących informacji, jesteśmy w kontakcie z bliskimi. Z drugiej strony nadmiarowe korzystanie z sieci wciąż pozostaje zagrożeniem, DLA DZIECI I CAŁEJ RODZINY! Nadużywanie urządzeń ekranowych powoduje, że:


? nie siadamy razem do stołu,
? nie rozmawiamy,
? nie słuchamy siebie wzajemnie.

W poniższych artykułach będziemy poruszały temat zagrożeń związanych z nadużywaniem nowych technologii dla rozwoju i zdrowia dzieci oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak regulować korzystanie z ekranów w rodzinie, tak by były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego, a nie jego centralnym punktem.

Zapraszamy…

 

 

Wpływ nadużywania sieci na rozwój dziecka

Katarzyna Dawid-Jędrysiak
Kategoria:

  Relaksacja to proces wchodzenia w stan relaksu, metody uzyskiwania stanu psychicznego i fizycznego odprężenia. Relaksacja pomaga zwalczyć przewlekły stres. Warto ją wykonywać codziennie, wpleść w rutynowe zajęcia dziecka. Dziecko powinno wygodnie usiąść lub położyć się, należy wyłączyć wszelkie bodźce tj.telewizja, telefon, zapewnić możliwie jak największy spokój. Metod relaksacji jest wiele, więc każdy może wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą. Dziś przedstawiamy Państwu krótką relaksację dla młodszych dzieci oraz trening autogenny Schultza.

 

  Krótka relaksacja dla młodszych dzieci:

Niedźwiadek  https://www.youtube.com/watch?v=P8128iS8o0g 

Kotek https://www.youtube.com/watch?v=8unGIurRsXo

 

  Dla starszych uczniów: 

Trening autogenny Schultza https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ

 

 

Agnieszka Przybylak - Mess
Kategoria:

Wydłużenie ważności orzeczeń i dodatkowy zasiłek opiekuńczy

We wtorek 31.03.2020 Sejm przyjął ostateczną treść ustawy, która wchodzi w pakiet tzw. „tarczy antykryzysowej”.
Ustawa została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw 31 marca 2020 r.

 

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności:

Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, których ważność:

  • Upłynęła w terminie do 90 dni przed 8 marca 2020 r. – czyli przed dniem wejściem w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do 60 dni po odwołaniu stanu epidemii.

Jak obliczyć czy orzeczenie zachowuje ważność? Sprawdzić czy straciło ważność w okresie pomiędzy 9 grudnia 2019 r. a 8 marca 2020 r. i czy w tym okresie został złożony wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia.

  • Upływa w terminie od 8 marca 2020 r. – czyli dnia wejścia w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – zachowuje wtedy ważność do upływu 60 dni po odwołaniu stanu epidemii.

Ważność zachowują także:

  • Karta Parkingowa – do 60 dnia po odwołaniu stanu epidemii,

  • Świadczenie z pomocy społecznej – okres wskazany w decyzji przyznającej świadczenie ulega przedłużeniu na okres jaki zachowuje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Informujemy także, że na mocy Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności:

  • lekarz będący przewodniczącym zespołu orzekającego może ocenić stan zdrowia osoby starającej się o orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej – jeżeli uzna ją za wystarczającą;

  • osoby niepełnosprawne, już od dnia wejścia w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – dnia 8 marca 2020 r. – będą miały możliwość uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, bez konieczności osobistego stawiennictwa na posiedzeniu zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Katarzyna Dawid-Jędrysiak
Kategoria:

Drogi Uczniu!

Przesyłamy kilka porad dotyczących tego, jak uczyć się w domu.

1.Ustal plan dnia, w którym będzie określony czas na naukę. 

2. Ustal konkretnie jakie prace domowe dziś powinieneś zrobić.

3. Na biurku powinny znajdować się tylko niezbędne przedmioty tj.zeszyt, przybory piśmiennicze, ksiażka. 

4. Ucz się intensywnie przez 30-40 min.w zależności od tego, jak długo mozesz się skupić. 

5. Przeplataj przedmioty ścisłe np.matematyka, fizyka z humanistycznymi np.język polski, historia.

6. Możesz się uczyć w ruchu czyli spacerować po pokoju, możesz mówić do siebie na głos.

7. W trakcie nauki sporządzaj rysunki związane z tym, czego się uczysz.

8. Po sesji nauki zrób przerwę w ruchu czyli wykonaj jakąś aktywność fizyczną. 

Powodzenia!

 

Katarzyna Dawid-Jędrysiak
Kategoria:

Dyżury psychologa: 

Poniedziałek: 12.00-16.00

Czwartek: 12.00-16.00

Piątek: 12.00-16.00

Uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny: 507 045 139