Szanowni Państwo!
Korzystanie z opieki lekarskiej w naszym kraju jest obecnie bardzo trudne.
Jeśli przypadki zachorowań nie zagrażają życiu, dorośli oraz dzieci są konsultowani telefonicznie. Duża część osób przekłada również część szczepień oraz wizyt kontrolnych, które mogą poczekać.
Są jednak sytuacje, kiedy trzeba pójść z dzieckiem do lekarza lub udać się na pogotowie. Obraz, jaki tam zastaniemy, będzie bardzo się różnić od wcześniejszego: sterylność, brak zabawek czy przytulanek, miłej pani w kolorowym fartuszku z widocznym uśmiechem...
Zamiast tego będzie krótka, konkretna rozmowa i osłuchanie przez osobę w rękawiczkach, masce lub przyłbicy na głowie, a nawet w kompletnym stroju ochronnym. Wyobraźmy sobie, jak reaguje nieprzygotowane na taki obraz dziecko, szczególnie małe. Chore, marudne dziecko, które być może kiedyś słyszało hasła: jak będziesz niegrzeczny, to pani da ci zastrzyk; jak się nie uspokoisz, to zostaniesz z panią w gabinecie, i inne podobne. Czy będzie chętne na takie badanie? Czy może zareaguje strachem, który zostanie odczytany przez rodzica jako opór lub nawet złośliwość ze strony dziecka?
Dlatego ważne jest przygotowanie dziecka na taką wizytę, ważniejsze nawet niż wcześniej.
Krótka rozmowa o tym, że pani doktor będzie ubrana w kilka rzeczy, których do tej pory nie miewała na sobie. Wizyta będzie szybka, być może bez naklejki "za odwagę". Inni ludzie w poczekalni też będą mieli maski na twarzach i mogą nie chcieć rozmawiać, a nawet daleko od dziecka siedzieć. Być może trzeba będzie wypełnić różne dokumenty przed wejściem do lekarza.
Warto przygotować dziecko i przekazać mu krótkie i konkretne informacje, które zapewnią chociaż minimum poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co się wokół niego dzieje. A przede wszystkim zaprzestać "straszenia" wizytą u lekarza, bo takie słowa mogą zaszczepić w dziecku lęk przed lekarzem, przez co w przyszłości może unikać pracowników ochrony zdrowia. Wierzę, że takie przygotowanie zapewni Państwu spokojną wizytę, a dziecku zmniejszy stres i niepweność podczas całej procedury.