Justyna Bronka
Odsłony: 480

 ZABAWY Z DZIECKIEM RÓŻNE SOPSOBY SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy kartka papieru i kredka, pudełko po butach czy butelka. Te pomysły na zabawy przydadzą się, gdy czas spędzany w domu będzie się dłużyć.

Zabawa nr 1 - miasto

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Zabawa nr 2 - domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko. Nasz ulubiony patent: skarpetkowce zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki.  Możecie urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami. Można też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.

Zabawa nr 3 - teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka. Niech postaci rozmawiają ze sobą.

Zabawa nr 4 - przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zabawa nr 5 - zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie. Niech wygra!

Zabawa nr 6 - zamiana ról

Starszemu dziecku można pozwolić być szefem w pełnym wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera dziecko. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem. Nie zdziw się, jeśli usłyszysz dosłowne cytaty własnych wypowiedzi.

Zabawa nr 7 - gotowanie

 Dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę, lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić. Zróbcie razem masę solną!

Zabawa nr 8 - wywiad

Nagrywając na dyktafon w telefonie rozmowę z dzieckiem skupcie się nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące! Można się z nich dowiedzieć, że deszcz jest po to, żeby myć zwierzęta, a słońce, żeby je suszyć. Albo że Twoje dziecko boi się rekinów, które mogą wpłynąć do wanny przez kran.

Kategoria: