Lilianna Krystkiewicz
Kategoria:

Zabawy ogólnorozwojowe i aktywizujące 
Zabawy tropiące

Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w "ciepło-zimno". Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 6 przysiadów.

Zabawy ze sznurkiem

Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

- spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść"

- przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

- przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem

Zabawy z piłką

Piłka jest świetnym materiałem do zabawy, gdyż można ją wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka. Dla najmłodszych przedszkolaków wyzwaniem jest zwykłe rzucanie do siebie piłki, starsze dzieci potrzebują już modyfikacji, np.

- Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im starsze i zręczniejsze dziecko, tym dalej ustawiamy cel rzutu

- Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło "czarny" piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

Zabawa Ludzie do ludzi

Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na paluszkach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.

Przeprawa przez rzekę

Spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Na podłodze-rzece ustawiamy "kamienie": poduszki, kartki papieru, duże, drewniane klocki itp. Zadaniem jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą "wody".

Taniec

Wspólny, swobodny taniec przy muzyce, która najbardziej wam odpowiada, to wspaniała forma ekspresji . Można wprowadzać elementy, które wzbogacą zabawę: paski krepiny, tasiemki, balony. Alternatywą jest "taniec na gazecie". Zabawa najlepiej sprawdza się w dużej grupie, ale można ją wykonywać również we dwoje. Puszczając dowolną muzykę tańczycie na rozłożonej gazecie, nie wolno jednak dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Z każdą następną rundą składacie gazetę na pół. Na koniec zliczacie liczbę rund.

Butelkowy slalom

Zabawa skierowana jest do dzieci od 5 roku życia. Ustawiamy 2-3 butelki w dowolnej konfiguracji. Uczestnik stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym zawiązujemy mu oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód.

Lilianna Krystkiewicz
Kategoria:

Zobaczcie jaki pomysł na faszerowane pomidory! Pomidorki z czuprynkami z koperku.

Składniki na faszerowane pomidory:

– pomidory

– twarośek

– ser żółty

– koperek

– oliwka

– sól i pieprz do smaku

Jak zrobić wesołe faszerowane pomidory:

Przekrawamy pomidory na połówki, łyżeczką wyciągamy pestki i miąsz ze środka. Twarożek solimy, pieprzymy i wkładamy do środka pomidora. Ser żółty ścieramy na grubej tarce i posypujemy pomidory.  Układamy włoski z koperku. Naklejamy oczka z połówek czarnej oliwki. Robimy nosek z kawałka skórki pomidora lub z kawałeczka papryki.

Smacznegopomidorki.jpg

JUSTYNA BRONKA
Kategoria:

Justyna Bronka
Kategoria:

 

www.youtube.com › watch

IPNtv Kraków - Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały

Justyna Bronka
Kategoria:

 ZABAWY Z DZIECKIEM RÓŻNE SOPSOBY SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy kartka papieru i kredka, pudełko po butach czy butelka. Te pomysły na zabawy przydadzą się, gdy czas spędzany w domu będzie się dłużyć.

Zabawa nr 1 - miasto

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Zabawa nr 2 - domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko. Nasz ulubiony patent: skarpetkowce zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki.  Możecie urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami. Można też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.

Zabawa nr 3 - teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka. Niech postaci rozmawiają ze sobą.

Zabawa nr 4 - przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zabawa nr 5 - zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie. Niech wygra!

Zabawa nr 6 - zamiana ról

Starszemu dziecku można pozwolić być szefem w pełnym wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera dziecko. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem. Nie zdziw się, jeśli usłyszysz dosłowne cytaty własnych wypowiedzi.

Zabawa nr 7 - gotowanie

 Dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę, lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić. Zróbcie razem masę solną!

Zabawa nr 8 - wywiad

Nagrywając na dyktafon w telefonie rozmowę z dzieckiem skupcie się nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące! Można się z nich dowiedzieć, że deszcz jest po to, żeby myć zwierzęta, a słońce, żeby je suszyć. Albo że Twoje dziecko boi się rekinów, które mogą wpłynąć do wanny przez kran.