Lilianna Krystkiewicz
Kategoria:

Zabawy ogólnorozwojowe i aktywizujące 
Zabawy tropiące

Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w "ciepło-zimno". Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 6 przysiadów.

Zabawy ze sznurkiem

Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

- spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść"

- przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

- przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem

Zabawy z piłką

Piłka jest świetnym materiałem do zabawy, gdyż można ją wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka. Dla najmłodszych przedszkolaków wyzwaniem jest zwykłe rzucanie do siebie piłki, starsze dzieci potrzebują już modyfikacji, np.

- Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im starsze i zręczniejsze dziecko, tym dalej ustawiamy cel rzutu

- Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło "czarny" piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

Zabawa Ludzie do ludzi

Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na paluszkach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.

Przeprawa przez rzekę

Spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Na podłodze-rzece ustawiamy "kamienie": poduszki, kartki papieru, duże, drewniane klocki itp. Zadaniem jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą "wody".

Taniec

Wspólny, swobodny taniec przy muzyce, która najbardziej wam odpowiada, to wspaniała forma ekspresji . Można wprowadzać elementy, które wzbogacą zabawę: paski krepiny, tasiemki, balony. Alternatywą jest "taniec na gazecie". Zabawa najlepiej sprawdza się w dużej grupie, ale można ją wykonywać również we dwoje. Puszczając dowolną muzykę tańczycie na rozłożonej gazecie, nie wolno jednak dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Z każdą następną rundą składacie gazetę na pół. Na koniec zliczacie liczbę rund.

Butelkowy slalom

Zabawa skierowana jest do dzieci od 5 roku życia. Ustawiamy 2-3 butelki w dowolnej konfiguracji. Uczestnik stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym zawiązujemy mu oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód.

Lilianna Krystkiewicz
Kategoria:

Dzieciaki uwielbiają się brudzić i manipulować rękami, dlatego wszelkiego rodzaju zabawy masą solną, ciastoliną czy farbami są dla nich niezwykle ciakawą alternatywą codziennych zajęć. Na rynku możemy kupić gotowe produkty lub zrobić je niewielkim kosztem samemu w domu, mają pewność, że są bezpieczne i nietoksyczne dla dzieci.

Farby do malowania palcami I
– pół szklanki skrobi kukurydzianej
– 1 szklanka gorącej wody
– pół szklanki zimnej wody
– barwniki spożywcze
– torebka żelatyny
Skrobię mieszamy w połowie zimnej wody do uzyskania gładkiej pasty, w pozostałej części wody rozpuszczamy żalatynę. Wlewamy do pasty skrobiowej gorącą wodę, ciągle mieszając. Gotujemy przez chwilę na małym goniu i dodajemy żelatynę. Studzimy, dodajemy dowolny barwnik. W szczelnie zamkniętym pojemniku farby możemy przechowywać w lodówce około tygodnia.

Farby do malowania palcami II
– 3 łyżki cukru
– pół łyżeczki soli
– pół szklanki mąki kukurydzianej
– 2 szklanki wody
– barwniki spożywcze
Cukier, sól i mąkę zalać wodą i dokładnie wymieszać. Przelać do małych pojemniczków, dodać barwniki i wymieszać.

Farby do malowania palcami III
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 5 łyżeczek mąki ziemniaczanej
– pół szklanki ciepłej wody
– barwniki spożywcze
Do mąki i sody dodać wodę i dokładnie wymieszać. Rozlać do pojemniczków, dodać barwniki i wymieszać.

Farby do malowania ciała I
– pół szklanki skrobi kukurydzianej
– 1/4 szklanki wody
– 1/4 szklanki kremu do twarzy
– barwniki spożywcze
Mieszamy wodę ze skrobią kukurydzianą, dodajemy krem i rozcieramy na gładką masę. Rozdzielamy do małych pojemniczków i dodajemy barwniki. Farbki zbywają się z ciała u ubrań wodą z mydłem.

Farby do malowania ciała II
– 1 łyżka pudru do pielęgnacji niemowląt
– 1 łyżka talku
– 1 łyżka kremu do twarzy
– barwniki spożywcze
Puder, talk i krem łączymy w jednolitą masę, rozdzielamy do pojemniczków i barwimy. Farbka zmywa się morką gąbką lub chusteczkami nawilżającymi dla dzieci.

Farby do malowania ciała III
– pół łyżeczki kremu do twarzy- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
– pół łyżeczki wody
– barwniki spożywcze
Krem, mąkę i wodę łączymy w jednolitą masę, rozdzielamy do pojemniczków, dodajemy barwniki. Farba zmywa się wodą z mydłem lub chusteczkami nawilżającymi dla dzieci.

Farba mydlana do malowania
– kostka szarego mydła
– szklanka wrzącej wody
– barwniki spożywcze lub nietoksyczbe farby
Mydło ścieramy na tarce, zalewamy wrzątkiem i miksujemy. Do sztywnej piany dodajemy barwniki i dokładnie mieszamy.