Kłaniecka Anna
Kategoria:

Dzień dobry!

Przypominam, że wszystkie materiały do nauki zdalnej możecie pobrać z Google Drive:

https://drive.google.com/open?id=1HPh05WHfW36JBnyhJDtaCbTnI26RIQDN

Informacje zwrotne przesłać mi możecie pocztą elektroniczną, SMSem, Messengerem lub możemy porozmawiać w czasie wideokonferencji.

Kontaktujemy się w każdą środę o godzinie 11.00 na platformie Zoom. Szczegóły znajdziecie w folderze "Tablica ogłoszen". Szukajcie tam wszystkich aktualności, dotyczących naszej klasy.

 

Spokojnych, pogodnych Świąt Wielkanocnych dla Was i Waszych bliskich

 

Wielkanoc kartka internetowa « maluchy.pl

 

życzy serdecznie wychowawczyni :)

Danuta Piekarczyk-Cola
Kategoria:

Sławomir Mrożek

Urodził się w Borzęcinie, jako syn kierownika poczty Antoniego Mrożka (1903–1987) i Zofii z domu Kędzior (1906–1949), córki przedsiębiorcy branży mleczarskiej. Pisarz był jednym z trojga dzieci małżeństwa Mrożków. Miał brata Jerzego (1928–1932) i siostrę Litosławę (1935–1995.

Zadebiutował w 1950 jako rysownik, od 1953 publikował cykle rysunków w Przekroju. Pisał także krótkie humorystyczne artykuły pełne gier słownych i groteskowych sytuacji. Wydane w tym samym roku zbiory opowiadań: Opowiadania z Trzmielowej Góry oraz Półpancerze praktyczne stanowiły jego literacki debiut. W 1953 podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej i skazaniu na karę śmierci Edwarda Chachlicę, Michała Kowalika i księdza Józefa Lelitę.

W 1963 roku wyjechał z żoną na wycieczkę do Włoch, gdzie postanowili nie wracać już do Polski. Po 5 latach wyemigrował do Francji, w 1978 roku otrzymując francuskie obywatelstwo. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Od 1989 do 1996 mieszkał w Meksyku, a następnie na kilka lat powrócił do Polski. W 2002 przeszedł udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Skutkiem tego utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dzięki terapii, która trwała około trzech lat, odzyskał zdolność pisania i mówienia. Efektem walki z chorobą jest jego autobiografia. W 2008 z powodów zdrowotnych powrócił do Francji, by osiąść w Nicei.

Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat Policja, wydany w 1958, utrzymana w klimacie absurdu, z którego stanie się znany, opowieść o policjantach w świecie, gdzie zanikła wszelka opozycja polityczna. Przez lata 50. i 60. stał się ważną postacią polskiej literatury, a absurdalność jego sztuk i opowiadań pozwalała mu oprzeć się cenzurze. Tango z 1964 przyniosło mu światową sławę i było wielokrotnie wystawiane na całym świecie. Był jednym z wiodących europejskich satyryków drugiej połowy XX wieku, wykazujący bezsensowność wielu współczesnych wydarzeń. Jego prace, dzięki kombinacji humoru, ciętego języka i groteski wykroczyły poza granice politycznych oraz ekonomicznych systemów, ujawniając ich podobieństwa i inne, śmieszniejsze, aspekty. Wiele z jego sztuk, w tym "Policja", "Męczeństwo Piotra Oheya", "Tango" czy "Striptiz" zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym angielski, niemiecki czy francuski i wystawiane wielokrotnie na deskach światowych teatrów.

Sławomir Mrożek zmarł nad ranem 15 sierpnia 2013 w szpitalu w Nicei. ego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 września 2013 w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

https://lubimyczytac.pl/autor/15913/slawomir-mrozek

 

Film- Sławomir Mrożek w Warszawie:

https://www.youtube.com/watch?v=IbMIXqvUApk

Relacja z pobytu Sławomira Mrożka w Polsce w marcu 2012 roku. Wybitny dramaturg spotkał się z czytelnikami w Katowicach i Krakowie:

https://www.youtube.com/watch?v=PW8_6Ic0JD4&t=3s

Danuta Piekarczyk-Cola
Kategoria:
 
 
 
 

 
 

Sławomir Mrożek „Tango

Korzystając z linku zamieszczonego poniżej możecie posłuchać książki tzw. audiobooka  :

https://www.youtube.com/watch?v=SB1oysZZcWo

 

Książka do słuchania to audiobook. Audiobooki są dźwiękowym zapisem papierowych książek. Teksty czytane są przez lektorów lub  znanych aktorów wzbogacane są dźwiękowymi efektami specjalnymi. Audiobooki najczęściej nagrywane są w formacie MP3. Można je odsłuchiwać na komputerze, tablecie w programach do odtwarzania dźwięków i w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych .

A teraz możesz usiąść wygodnie w fotelu, przymknąć oczy i posłuchać  głosu lektora. Jeśli masz podzielną uwagę możesz słuchając audiobooka, robić coś jeszcze ?

miłej lektury