Danuta Piekarczyk-Cola
Odsłony: 452

William Shakespeare (Szekspir) - „Makbet”:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/makbet.html

makbrt

Dramat oparty został na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta, spisanych w kronice Raphaela Holinsheda (ok. 1570–1577). Jest opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół. Obecny tu wątek jest charakterystyczny dla średniowiecznego moralitetu: główny bohater ulega pokusie władzy, następuje jego stopniowy upadek moralny aż do popełnienia zbrodni.

Zostaje za to ukarany, tj. traci wewnętrzny spokój i poczucie sensu życia.

Akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji (czytelnik poznaje wrzosowiska, pole bitwy i obóz wojskowy pod Forres, szkockie zamki (Makbeta w Inverness, zamek królewski w Forres, Makdufa w Fife, w Dunsinane, pałac królewski w Anglii, wreszcie tajemnicze domostwo czarownic).

Czas akcji to prawdopodobnie wiek XI. Głównym zagadnieniem, na które Szekspir zwraca uwagę, jest stosunek człowieka do zła.

Autor uważa, że każde zło wyrządzone innym powraca, a winowajcę musi spotkać kara. Dramatopisarz stworzył w Makbecie studium psychologiczne człowieka opętanego żądzą władzy i nieustannie nękanego wyrzutami sumienia.

https://lektury.gov.pl/lektura/makbet

MAKBET , William Shakespeare darmowy audiobook:

https://www.youtube.com/watch?v=yTg8IqZySww

Filmowa wersja: „Makbet” (2010r.) reżyser A. Wajda:

https://www.youtube.com/watch?v=MSVxOSAEzm8

Kategoria: