Danuta Piekarczyk-Cola
Kategoria:

Adam Mickiewicz – „Dziady” część III ebook:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady-dziady-poema-dziady-czesc-iii.html

Dziady

„Część III “Dziadów” powstała w 1832 roku, po powstaniu listopadowym. Część III jest dramatem narodowo-rewolucyjnym, w którym Mickiewicz zawarł własną koncepcję walki z zaborcą. Dramat opisuje cierpienia Polaków, których doznawali pod carskim nadzorem. Bohaterem jest Konrad, który jest nowym uosobieniem Gustawa znanego z poprzednich części. Jest on symbolem porzucenia własnych problemów na rzecz walki o ojczyznę. Jest on gotowy poświęcić wszystko, aby ratować swój kraj.

Dziady”, część III, to jeden z najważniejszych tekstów jakie wywierały wpływ na kolejne pokolenia Polaków. Uniwersalność tych dramatów wyraża się w przedstawieniu uczuć, które zawsze towarzyszą człowiekowi.”

https://www.legimi.pl/ebook-dziady-adam-mickiewicz,b98106.html

 

Dziady, Część III - Adam Mickiewicz słuchowisko:

https://www.youtube.com/watch?v=EteSLWsly6k

 

Danuta Piekarczyk-Cola
Kategoria:

William Shakespeare (Szekspir) - „Makbet”:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/makbet.html

makbrt

Dramat oparty został na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta, spisanych w kronice Raphaela Holinsheda (ok. 1570–1577). Jest opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół. Obecny tu wątek jest charakterystyczny dla średniowiecznego moralitetu: główny bohater ulega pokusie władzy, następuje jego stopniowy upadek moralny aż do popełnienia zbrodni.

Zostaje za to ukarany, tj. traci wewnętrzny spokój i poczucie sensu życia.

Akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji (czytelnik poznaje wrzosowiska, pole bitwy i obóz wojskowy pod Forres, szkockie zamki (Makbeta w Inverness, zamek królewski w Forres, Makdufa w Fife, w Dunsinane, pałac królewski w Anglii, wreszcie tajemnicze domostwo czarownic).

Czas akcji to prawdopodobnie wiek XI. Głównym zagadnieniem, na które Szekspir zwraca uwagę, jest stosunek człowieka do zła.

Autor uważa, że każde zło wyrządzone innym powraca, a winowajcę musi spotkać kara. Dramatopisarz stworzył w Makbecie studium psychologiczne człowieka opętanego żądzą władzy i nieustannie nękanego wyrzutami sumienia.

https://lektury.gov.pl/lektura/makbet

MAKBET , William Shakespeare darmowy audiobook:

https://www.youtube.com/watch?v=yTg8IqZySww

Filmowa wersja: „Makbet” (2010r.) reżyser A. Wajda:

https://www.youtube.com/watch?v=MSVxOSAEzm8

Danuta Piekarczyk-Cola
Kategoria:

„Dzieje Tristana i Izoldy” - AUTOR NIEZNANY

W poniżej zamieszczonym linku zapoznasz się z treścią książki tzw. ebook:

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/dzieje-tristana-i-izoldy.pdf

tristan

Dzieje Tristana i Izoldy to jedna z najpopularniejszych historii miłosnych w literaturze. Powstała na motywach legendy celtyckiej. Po raz pierwszy została spisana przez Josepha Bediera w 1900 roku. Stała się inspiracją dla wielu utworów literackich, muzycznych i scenicznych.

Tristan, siostrzeniec i wasal Marka, króla Kornwalii, odważnie staje do walki z potężnym rycerzem, Morhołtem. Mężczyzna wygrywa walkę, ale jest śmiertelnie ranny. Od rychłej śmierci ratuje go piękna Złotowłosa Izolda.

Tristan wraca na dwór króla, który po pewnym czasie planuje ożenić się z właścicielką złotego włosa przyniesionego przez jaskółkę. Wasal próbuje ją odnaleźć — przeżywa kolejne przygody i okazuje męstwo w walce ze smokiem, a w zamian otrzymuje rękę pięknej Izoldy. Na statku do Kornwalii oboje przez przypadek wypijają zaczarowane wino, po którym zakochują się w sobie. W życiu Tristana pojawiają się kolejne komplikacje — małżeństwo Marka z Izoldą, opuszczenie Kornwalii i ukochanej, a także kolejna piękna kobieta, nosząca to samo imię…

W poniższym linku wersja filmowa:

https://www.cda.pl/video/4107790a4

Barbara Madalińska
Kategoria:

Dzień dobry !!!!!!!!!!

Jeżeli zauważyliście , że ktoś w Was  znalazł się w trudnej sytuacji psychicznej związanej z pandemią (nadmierny stres, odosobnienie itp), to proszę przekazywać takie informacje do psychologa,  pedagoga lub do mnie .

Pozdrawiam Was cieplutko

Barbara Madalińska

Barbara Madalińska
Kategoria:

WITAM WAS SERDECZNIE !!!!!!!!!!!!!!

Proszę Was o respektowanie kwarantanny!!!!!!!!

Wejdźcie na stronę :

 https://wiadomości.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-rząd-wprowadził-nowe-restrykcje-nakazy-i-zakazy/t4g0tp7

Moi kochani pamiętajcie, żeby codziennie odczytywać wiadomości na poczcie elektronicznej

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

i wykonywać prace zadane przez innych nauczycieli!!!!

MY TRADYCYJNIE  ŁACZYMY SIĘ NA DISCORDZIE!!!!!!! ZGODNIE Z TYGODNIOWYM ROZKŁADEM ZAJĘĆ!!!!!!!

Kochani ze mną możecie kontaktować się poprzez: discord, sms-y, facebooka, whatsappa, Messengera, pocztę elektroniczną lub telefonicznie!!!!